Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγχείρηση darrach


Recommended Posts

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάτι κανείς για την εγχείρηση darrach... Όταν ήμουν 10 χρόνων (τώρα 33) έσπασα το αριστερό μου χέρι στον καρπό. Τότε βρισκόμουν στη Δράμα (από μετάθεση). Οι γιατροί εκεί από ότι θυμάμαι μου έβαλαν έναν γύψο ως τον ώμο (δε κατάλαβα γιατί) τον οποίο φορούσα για 40 μέρες και που όλες τις μέρες εκείνες πονούσα πολύ. Τελοσπάντων, για πολλά χρόνια μετά είχα αφόρητους πόνους, το χέρι παρέλυε ξαφνικά και κρεμόταν από τον καρπό και κάτω, οπότε αποφάσισα να κάνω κάτι γι'αυτό. Ένας γιατρός από την πόλη μου, μου σύστησε τον Γεροσταθόπουλο, ο οποίος ξέραμε ότι χειρουργεί στο ΚΑΤ. Όταν πήγαμε με τον πατέρα μου, κι ενώ το ΚΑΤ ήταν άδειο, μας είπε ότι δεν έχει άδεια κρεβάτια και πως αν θέλαμε να μας εγχειρήσει να πάμε στο ιατρικό κέντρο. Ο πατέρας μου πιστεύοντας ο καημένος τότε, ότι αυτό θα ήταν το καλύτερο, έτσι κι έκανε... μόνο που μας πήραν τότε, τέλη 90'ς πάνω από 1 εκ. δραχμές... Η εγχείρηση απέτυχε παταγωδώς!!! Για κάποιο λόγο η αρθρόδεση που έκανε μου ακινητοποίησε πλήρως τον καρπό, με αποτέλεσμα να το κουνάω μόνο ρομποτικά. Σε 2η επίσκεψη στον Γεροσταθόπουλο, μας είπε ο ίδιος ότι έγινε 'λάθος' και για να μη κάνουμε μήνυση, θα μας 'έκανε τη χάρη!' να μας ξαναεγχειρήσει, αυτή τη φορά στο ΚΑΤ! Μόνο που για να διορθωθεί η πρώτη εγχείρηση, εφάρμοσαν μια μέθοδο, που τότε μου είπαν ότι κανονικά δε γίνεται σε άτομα κάτω των 25, αλλά δεν είχαν άλλη επιλογή. Αυτό που έκαναν ήταν να κόψουν ένα κομμάτι από την ωλένη και να στηρίξουν κάποια κόκαλα στον καρπό με βίδα. Δε κατάλαβα γιατί ήταν τόσο σημαντικό. Ψάχνοντας στο ιντερνετ, είδα ότι πρόκειται για την εγχείρηση darrach, η οποία δε συνηθίζεται και πολύ. Μετά και τη 2η εγχείρηση, το χέρι μου αχρηστεύτηκε τελείως. Αδυνατούσα να σηκώσω ένα γεμάτο ποτήρι νερό και το θέμα όλο και χειροτέρευε (μούδιασαν τα δάκτυλα κι έμεναν σε συγκεκριμένη θέση, και παρέλυε). Έτσι άρχισα να το δένω για να το συγκρατώ, όχι όμως συχνά για να μη το συνηθήσω... Η κατάσταση όμως όλο και χειροτέρευε και σιγά σιγά πέρασα στους νάρθηκες, τους οποίους φοράω ανελιππώς τα τελευταία 8 χρόνια. Το τραγικό είναι ότι γύρισα από αριστερόχειρας σε δεξιόχειρας και το χειρότερο ότι στο ιατρικό κέντρο η αντιμετώπιση τόσο του Γεροσταθόπουλου όσο και των συνεργατών του ήταν άθλια (π.χ. τους έλεγαν ότι δε νιώθω καλά και με ειρωνεύονταν, μέχρι που λιποθύμησα...) και τη 2η φορά που πήγαμε ήταν 2 πατεράδες με 2 μικρά κοριτσάκια με κάποιο πρόβλημα στα δάκτυλα, δε θυμάμαι ακριβώς τι, που έλεγαν ότι και σε αυτούς είχε κάνει λάθη. Το άσχημο σε αυτήν την ιστορία, είναι εκείνη τουλαχιστον την εποχή, δε ξέρω για τώρα, μόνο εκείνος μπορούσε να διορθωσει τη ζημιά που έκανε, οπότε τον είχαμε και ανάγκη από πάνω! Τελοσπάντων, επειδή σας κούρασα πολύ και μπορεί να μην έχετε καν φτάσει σε αυτή τη γραμμή, θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κανείς κάτι για την εγχείρηση αυτή (ελάχιστα πράγματα βρήκα στο διαδίκτυο) και αν υπάρχει κάποιος γιατρός εκτός τον συγκεκριμένο που να έχει ειδικότητα ακρας χειρός.

Ευχαριστώ και μόνο για την ανάγνωση...

:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάτι κανείς για την εγχείρηση darrach... Όταν ήμουν 10 χρόνων (τώρα 33) έσπασα το αριστερό μου χέρι στον καρπό. Τότε βρισκόμουν στη Δράμα (από μετάθεση). Οι γιατροί εκεί από ότι θυμάμαι μου έβαλαν έναν γύψο ως τον ώμο (δε κατάλαβα γιατί) τον οποίο φορούσα για 40 μέρες και που όλες τις μέρες εκείνες πονούσα πολύ. Τελοσπάντων, για πολλά χρόνια μετά είχα αφόρητους πόνους, το χέρι παρέλυε ξαφνικά και κρεμόταν από τον καρπό και κάτω, οπότε αποφάσισα να κάνω κάτι γι'αυτό. Ένας γιατρός από την πόλη μου, μου σύστησε τον Γεροσταθόπουλο, ο οποίος ξέραμε ότι χειρουργεί στο ΚΑΤ. Όταν πήγαμε με τον πατέρα μου, κι ενώ το ΚΑΤ ήταν άδειο, μας είπε ότι δεν έχει άδεια κρεβάτια και πως αν θέλαμε να μας εγχειρήσει να πάμε στο ιατρικό κέντρο. Ο πατέρας μου πιστεύοντας ο καημένος τότε, ότι αυτό θα ήταν το καλύτερο, έτσι κι έκανε... μόνο που μας πήραν τότε, τέλη 90'ς πάνω από 1 εκ. δραχμές... Η εγχείρηση απέτυχε παταγωδώς!!! Για κάποιο λόγο η αρθρόδεση που έκανε μου ακινητοποίησε πλήρως τον καρπό, με αποτέλεσμα να το κουνάω μόνο ρομποτικά. Σε 2η επίσκεψη στον Γεροσταθόπουλο, μας είπε ο ίδιος ότι έγινε 'λάθος' και για να μη κάνουμε μήνυση, θα μας 'έκανε τη χάρη!' να μας ξαναεγχειρήσει, αυτή τη φορά στο ΚΑΤ! Μόνο που για να διορθωθεί η πρώτη εγχείρηση, εφάρμοσαν μια μέθοδο, που τότε μου είπαν ότι κανονικά δε γίνεται σε άτομα κάτω των 25, αλλά δεν είχαν άλλη επιλογή. Αυτό που έκαναν ήταν να κόψουν ένα κομμάτι από την ωλένη και να στηρίξουν κάποια κόκαλα στον καρπό με βίδα. Δε κατάλαβα γιατί ήταν τόσο σημαντικό. Ψάχνοντας στο ιντερνετ, είδα ότι πρόκειται για την εγχείρηση darrach, η οποία δε συνηθίζεται και πολύ. Μετά και τη 2η εγχείρηση, το χέρι μου αχρηστεύτηκε τελείως. Αδυνατούσα να σηκώσω ένα γεμάτο ποτήρι νερό και το θέμα όλο και χειροτέρευε (μούδιασαν τα δάκτυλα κι έμεναν σε συγκεκριμένη θέση, και παρέλυε). Έτσι άρχισα να το δένω για να το συγκρατώ, όχι όμως συχνά για να μη το συνηθήσω... Η κατάσταση όμως όλο και χειροτέρευε και σιγά σιγά πέρασα στους νάρθηκες, τους οποίους φοράω ανελιππώς τα τελευταία 8 χρόνια. Το τραγικό είναι ότι γύρισα από αριστερόχειρας σε δεξιόχειρας και το χειρότερο ότι στο ιατρικό κέντρο η αντιμετώπιση τόσο του Γεροσταθόπουλου όσο και των συνεργατών του ήταν άθλια (π.χ. τους έλεγαν ότι δε νιώθω καλά και με ειρωνεύονταν, μέχρι που λιποθύμησα...) και τη 2η φορά που πήγαμε ήταν 2 πατεράδες με 2 μικρά κοριτσάκια με κάποιο πρόβλημα στα δάκτυλα, δε θυμάμαι ακριβώς τι, που έλεγαν ότι και σε αυτούς είχε κάνει λάθη. Το άσχημο σε αυτήν την ιστορία, είναι εκείνη τουλαχιστον την εποχή, δε ξέρω για τώρα, μόνο εκείνος μπορούσε να διορθωσει τη ζημιά που έκανε, οπότε τον είχαμε και ανάγκη από πάνω! Τελοσπάντων, επειδή σας κούρασα πολύ και μπορεί να μην έχετε καν φτάσει σε αυτή τη γραμμή, θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κανείς κάτι για την εγχείρηση αυτή (ελάχιστα πράγματα βρήκα στο διαδίκτυο) και αν υπάρχει κάποιος γιατρός εκτός τον συγκεκριμένο που να έχει ειδικότητα ακρας χειρός.

Ευχαριστώ και μόνο για την ανάγνωση...

:(

απορω γιατι τότε υπήρχαν αρκετοι καλοι μικροχειρουργοι στο κατ είχα νοσηλευτει το ίδιο διαστημα στο κατ αλλα για αλλο λόγο θα σου στείλω με πμ το όνομα του γιατρού. δεν ήταν ο γιατρος μου αλλα επειδη ήταν οικ.φιλος βοήθησε την κατασταση μου.τώρα νομίζω είναι επιμελητης αλλα δεν έχω τα τηλ.του.εχει χειρουργησει μαμα - μπαμπα μου στον καρπό με επιτυχία αλλα απο συνδρομο καρπιαίου όχι σπασιμο.και είναι μικροχειρούργος που προφανως την ειδικότητα του χρειαζεσαι.

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

nefeli-afrodite καλημέρα,

 

μόλις διάβασα το μήνυμά σου και επειδή είμαι και γιατρός που έκανα παθολογία στο ΚΑΤ από το 2000 έως το 2003 σαν ειδικευόμενη έχω να σου πω ότι η εγχείρηση αυτού του τύπου σπάνια γίνεται σε περιπτώσεις πολυτραυματισμού της άρθρωσης και σε άτομα μεγάλης ηλικίας.....Για να μην κατηγορήσω κάποιον όμως άδικα θα πρέπει να ξέρω το ιστορικό σου πλήρως για να πω με βεβαιότητα αν κάτι έγινε από λάθος ή όχι.

Σαν έναν από τους καλύτερους χειρουργούς άκρας χείρας στην Ελλαδα θα σου πρότεινα το Σταθόπουλο, είναι στην Α Ορθοπαιδική Κλινικη του ΚΑΤ, μπορείς να κλείσεις ραντεβου μαζί του μέσω τηλεφ.πρωί, στην κλινική ή στο απογευματινό ιατρείο που κάνει μέσα στο ΚΑΤ.

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις τη γνώμη του, γιατί χώρις να θέλω να σε απογοητεύσω μετα από 2 χειρουργεια και τόσα χρόνια που κάποιοι μύες ή νεύρα θα έχουν ατροφήσει δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει

 

Είμαι στη διάθεσή σου για ότι άλλο.

 

Ρέα.

Link to comment
Share on other sites

nefeli-afrodite καλημέρα,

 

μόλις διάβασα το μήνυμά σου και επειδή είμαι και γιατρός που έκανα παθολογία στο ΚΑΤ από το 2000 έως το 2003 σαν ειδικευόμενη έχω να σου πω ότι η εγχείρηση αυτού του τύπου σπάνια γίνεται σε περιπτώσεις πολυτραυματισμού της άρθρωσης και σε άτομα μεγάλης ηλικίας.....Για να μην κατηγορήσω κάποιον όμως άδικα θα πρέπει να ξέρω το ιστορικό σου πλήρως για να πω με βεβαιότητα αν κάτι έγινε από λάθος ή όχι.

Σαν έναν από τους καλύτερους χειρουργούς άκρας χείρας στην Ελλαδα θα σου πρότεινα το Σταθόπουλο, είναι στην Α Ορθοπαιδική Κλινικη του ΚΑΤ, μπορείς να κλείσεις ραντεβου μαζί του μέσω τηλεφ.πρωί, στην κλινική ή στο απογευματινό ιατρείο που κάνει μέσα στο ΚΑΤ.

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις τη γνώμη του, γιατί χώρις να θέλω να σε απογοητεύσω μετα από 2 χειρουργεια και τόσα χρόνια που κάποιοι μύες ή νεύρα θα έχουν ατροφήσει δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει

 

Είμαι στη διάθεσή σου για ότι άλλο.

 

Ρέα.

Ρέα εγω μόνο με αυτό που έγραψες με σοκάρεις μπορω να πω,ότι γίνεται σε ατομα μεγάλης ηλικιας μα η φίλη μας ήταν μόνο 10:shock:

και έγω είχα σπάσει το κοκκαλάκι που είναι κάτω απο την βάση απο το μικρό μου δαχτυλο(απ'ότι καταλαβες ουτε ξέρω πως το λένε,από ανατομια χάλια)και σε άλλο νοσοκομείο μου είπαν ότι είχα κόψει τενοντα και όταν πήγα στο κατ για δευτερη γνωμή για την εγχειριση φρίκαραν και απο αυτό που μου είχαν πει αλλα και για το δεσιμό που μου είχαν κάνει,αυτο δεν ήταν καταλληλο ούτε για τενοντα γιατι μου είχαν πιάσει όλα τα δάχτυλα μεσα στην παλαμη.εμενα τωρα πεφτει λίγο το δαχτυλακι προς τα κάτω απο την βάση του,αλλα δεν αντιμετοπίζω κανενα προβλημα αυτο που έχει η νεφέλη ειναι τραγικό να το έχεις παθει απο ιατρικό λάθος

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πραγματικά για τις απαντήσεις....

Για να διευκρινήσω κάτι, που μάλλον από δικό μου λάθος έγινε, ότι το σπάσιμο αρχικά του χεριού ήταν στα 10. Η πρώτη εγχείρηση έγινε στα 19 και η δεύτερη στα 20. Αλλά και πάλι μικρή μου φαίνεται η ηλικία αυτό. Η ειρωνία στην όλη υπόθεση είναι ότι όταν έγινε το λάθος στην πρώτη εγχείρηση, μου είπε ότι 'έχω κι άλλο χέρι'... κι επειδή αν και ήμουν αριστερόχειρας μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάπως και το δεξί, μου είπε ότι η αμφιχειρία είναι προνόμιο των έξυπνων ανθρώπων και κάτι τέτοιες ανοησίες... αυτή τη στιγμή έχει αφαιρεθεί ένα τμήμα της ωλένης 3εκ ίσως και λίγο παραπάνω και άμα πατήσω την παλάμη σε μια επιφάνεια φαίνεται στο δέρμα να ανεβοκατεβαίνει... στον καρπό έχω μια βίδα η οποία η μισοί γιατροί μου λένε ότι ήδη έπρεπε να είχε βγει, οι άλλοι μισοί ότι δεν είναι ανάγκη... τώρα δε ξέρω... έχω τις ακτινογραφίες, αλλά τα υπόλοιπα χαρτιά αν δεν είναι στο πατρικό μου, θα δοκιμάσω να δω αν από το ιατρικό κέντρο υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο αρχείο. Αλλά νομίζω ότι και από την ακτινογραφία μπορεί ένας γιατρός να καταλάβει πολλά...

Link to comment
Share on other sites

:shock:edit admin

......βέβαια δεν είναι ώρα να κοιτάς και να σκέφτεσαι τι έπρεπε να έχεις κάνει ή τι σου έκαναν!!! δυστυχώς γίνανε και πρέπει να βρεθεί τρόπος να γίνει καλά το χέρι σου

 

Το μοτο του δικού μου γιατρού, έχω τενοντίτιδα στον δεξί καρπό - ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον γολγοθα τον δικό σου, είναι: Το καλύτερο χειρουργημένο είναι το χειρότερο μη χειρουργημένο!!!!!!!!!!

αυτό έχει πει σε πάρα πολλές περιπτώσεις!!!!!!!!!!

 

γιατρό δεν έχω να σου προτείνω, απλώς το μόνο που μπορώ να πω είναι πάρε πολλές πολλές γνώμες!!!!!!!! Αν μπορείς πάρε σβάρνα όλους τους ορθοπεδικούς του ΙΚΑ (ποτέ μην υποτιμάται αυτούς τους γιατρούς - οι περισσότεροι είναι καταπληκτικοι και προπάντων ΑΝΘΡΩΠΟΙ).

Επίσης εκτός του ΚΑΤ για ψάξε λίγο και στα Ασκληπιό Βούλας και Θριάσιο Ελευσίνας!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...

Αλλά δεν ήξερα κι εγώ τότε... τώρα άρχισα να το σκαλίζω το θέμα, γιατί χειροτερεύει και πάει. Εν τω μεταξύ επειδή παίζω και σαξόφωνο, το ταλαιπωρώ ακόμα περισσότερο... Μπορεί να σκεφτεί κανείς ότι ίσως πάω γυρεύοντας έτσι που το κουράζω, αλλά αγαπάω τη μουσική (είμαι καθηγήτρια μουσικής τεχνολογίας, αδιόριστη φυσικά!) και δε σκέφτηκα ποτέ να πάω πίσω τη ζωή μου επειδή κάποιος έκανε πειράματα πάνω μου... Παλιότερα μου είχαν πει ότι μπορεί να τοποθετηθεί κάποιο πλαστικό αντίστοιχο του κομματιού που λείπει στην ωλένη, και να αφαιρεθεί ίσως και η βίδα, αλλά για να είμαι ειλικρινής, φοβάμαι... αν κάτι πάλι δε πάει καλά και μου το κάνουν χειρότερο; Απο την άλλη πάλι, δε ξέρω πόσο καιρό μπορώ να το αφήσω στην τύχη του. Έχω φτάσει στο σημείο, να έχω φτιάξει (με παραγγελία) δερμάτινους νάρθηκες, διακριτικούς, για να μπορώ να τους συνδυαζω με τα ρούχα μου, γιατί ακόμα και όταν πηγαίνω κάπου να το πω, πιο επίσημα, πρέπει να το φοράω, γιατί πολύ φορές παραλύει και απλά το τοποθετώ στην ποδιά μου... αφήστε που και αισθητικά δε το νιώθω εγώ καλά... φαίνεται και η τομή που είναι 6,5 εκ και ο καρπός είναι εμφανώς μικρότερος σε περιμετρο από το άλλο χέρι, αφού έχει μια λακούβα... Τώρα το ψάχνω με το ΙΚΑ να δω τι μπορώ να κάνω.

Ευχαριστώ πραγματικά για το ενδιαφέρον σας...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου τώρα είδα το μνμ σου.Για πιο κοντα τότε θα σου προτεινα το Βενιζέλειο έχει εναν πολυ καλό γιατρό εκει παλι λόγικα στην ειδικότητα που χρειαζεται γνωστος μου χειρουργηθηκε σε αυτον στο καρπο και εκεινός θα προσπαθήσω να θυμηθώ το όνομα του ή να βρώ τον γνωστό μου να μου το πει.Οπως επισης και στο ΠΕΠΑΓΝΗ εχει αρκετα καλους γιατρους.Δεν χανεις τπτ για 2 και 3 γνώμη αν χρειαστει πριν προχωρησεις σε οτιδηποτε που θα σου πει ο πρωτος γιατρος που θα βρεις μπροστά σου.

Θα σε ενημερώσω συντομα.

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

αγαπητη νεφελη ειδα το μυνημα σου.για το νταραχ που ειπεσ δεσ εδω κατι σχετικο.http://www.pncl.co.uk/~belcher/information/Ulnar%20head%20excision.pdf

βεβαια αυτο που διαβασα για τον ευστα8οπουλο στο κατ οντως ειναι πολυ καλος ιατρος.τωρα για το συμπληρωμα της ωλενης που λεσ οντως υπαρχουν τετοια εμφυτευματα και πτεπει να κανουν δουλεια..οσο για το χερι σου πιστευω οτι εγεινε ρομποτικο γιατι τι ειχαν πολυ μεγαλο διαστημα στο γυψο με οτι αυτο συνεπαγεται..εχω τελειωσει νοσηλευτης και εχω δει αρκετα χειρουργεια.ψαχτο με ηρεμια και συνεση μεσα απο εμπειρους ιατρους για να εχεισ τισ δυνατον καλυτερες αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...