Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6 μήνες μετά τον τοκετό κ έλεγχος της υγείας


Recommended Posts

-Ποιές είναι κατα τη γνώμη σας οι εξετάσεις που πρέπει να κάνει η γυναίκα μετά τον τοκετό τόσο για τον γενικό έλεγχο (όσο και για τον γυναικολογικό έλεγχο) της υγείας;

 

-Ποια είναι τα προβλήματα που παρουσιάζονται συχνότερα έπειτα από μια ή περισσότερες εγκυμοσύνες και κατα συνέπεια κ τοκετούς;

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Αγαπητή φίλη,

δύο μήνες μετά τον τοκετό έκανα τεστ παπ και κολπικό υπέρηχο για να δούμε ότι όλα είναι καλά και μου είπε να ξαναπάω σε ένα χρόνο. Επίσης, πήγα σε μαστολόγο για να εξετάσει το στήθος σχεδόν τρεις μήνες μετά τη διακοπή του θηλασμού. Το τελευταίο το έκανα κατόπιν οδηγίας του γυναικολόγου μου και στο χρονικό διάστημα αυτό ηρεμούν οι ορμόνες μας!! Επίσης έχω κάνει μία γενική αίματος που ούτως ή άλλως την κάνω μία φορά το χρόνο γιατί έχω πολύ χαμηλό σίδηρο. Φαντάζομαι κάτι πιο εξιδεικευμένο να χρειάζεται στην περίπτωση που υπήρχε κάποιο πρόβλημα υγείας πριν ή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπήρχε κάτι από πριν δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς και να αγχώνεσαι ότι μπορεί να υπάρξει καποιο πρόβλημα. Εγώ το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι η καταπόνηση της μέσης μου λόγω του βάρους του μωρού (είχα πάντα την ευαισθησία μου)

Link to comment
Share on other sites

εκτος το γυναικολογικο ελεγχο που εκανα σχεδον 2 μηνες μετα τη γεννα (υπερηχο και τεστ παπ) ο γυναικολογος μου ζητησε μια γενικη αιματος. Απο κει και περα εγω παρακολουθω το θυροειδη το οποιο εμφανιστηκε στην εγκυμοσυνη και το ζαχαρο επειδη κι αυτο εμφανιστηκε στην εγκυμοσυνη. Κι αυτα επειδη εχω και ιστορικο στην οικογενεια. κατα τ' αλλα αν δεν υπαρχει κατι χρονιο απο πριν η αν δεν εμφανιστηκε κατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, κι αν φυσικα νιωθεις μια χαρα δε νομιζω να χρειαζεται κατι αλλο να κανεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...