Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ SYNFLORIX (ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ)- πνευμονιοκοκου


mama tou kostantinoulh

Recommended Posts

Είναι να κάνει ο Κωνσταντίνος την 3η δόση του PREVENAR (για τον πνευμονιοκοκκο) και η γιατρος μου ειπε οτι υπάρχει ένα καινουργιο εμβόλιο το SYNFLORIX (ή κάπως έτσι) που ειναι για 10 στελέχη του πνευμονιοκοκκου. Στο φαρμακειο δεν το ειχαν ακούσει και αναγκάστηκαν να το παραγγειλουν. Έχετε καμμια ιδέα τί ειναι αυτό ή κάνω πειράματα με το μικρό?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όπως σου είπε ο παιδίατρός σου, είναι 10δύναμο του πνευμονιοκόκκου, και καλύπτει και για κάποια στελέχη του αιμοφίλου.

 

Δεν είμαι βεβαία ότι αν έχεις ξεκινήσει με το ένα μπορείς να συνεχίσεις με το άλλο, διότι δεν έχω διαβάσει ακόμη σχετικά. Σύντομα όμως θα πρέπει να το δω, καθώς πρέπει να κάνω και εγώ την τελευταία δόση στη Νικολέττα...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε τον προηγούμενο μήνα την 1η δόση. Είναι νέο εμβόλιο, 10δύναμο ενώ το Prevenar ήταν 7δύναμο δηλ. είναι πιο βελτιωμένη έκδοση ας πούμε γιατί επιτίθεται σε 10 στέλεχη του ιού αντί για 7. Ο παιδίατρος μάλιστα μου είχε πει να δώσω και depon γιατί μπορεί να έκανε πυρετό αλλά ευτυχώς δεν είχαμε καμία παρενεργεια ή ενόχληση οπότε δεν της έδωσα τίποτα αφού ήταν μια χαρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαριγούλα φαντάζομαι ξεκινήσατε με αυτό. Εμεις έχουμε ήδη κάνει 2 δόσεις prevenar. Ελπίζω να μην έχουμε καμμια παρενέργεια με το κοκτέιλ εμβολίων.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Μαμάδες και μπαμπάδες,

όλα είναι παιχνίδια των φαρμακευτικών εταιρειών. Ιδιαιτέρως το συγκεκριμένο εμβόλιο το γνωρίζω πολύ καλά γιατί ο γιος μου δεν είχε ανταποκριθεί σε καμμία δόση Prevenar και δεν είχε αναπτύξει καθόλου αντισώματα. Αναγκαστικά και μετά από επιβεβαίωση ανοσολόγου (σιγά μην ήξερε η παιδίατρος) το παιδί έπρεπε να εμβολιαστεί με κάτι δυνατότερο. Και ξέρετε τι ανακάλυψα!! ότι πριν κυκλοφορήσει το Prevenar, που σημειωτέον έχει μπει στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών και επίσης κοστίζει 70-75 ευρώ, υπήρχε το Pneumo 23 που είναι πολυδύναμο, δηλαδή καλύπτει 23 στελέχη και κοστίζει το πολύ 20-25 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Μ' αυτό εμβολιάστηκε τελικά ο γιος μου με πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης, είναι πολύ καλά ανεκτό, δεν κάνει πυρετούς κ.λπ. ΟΣΟ για τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ ελπίζω να τα καταλαβαίνετε ... μόνοι σας.. τώρα πια!!

Η μαμά του Γρηγόρη και της Αφροδίτης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα εμβόλια είναι τεράστιο θέμα που συζητιέται και στο εμβόλια και ασφάλεια..

 

μην νομίζετε πως είμαι υπέρμαχος των εμβολίων.. μόλις το έψαξα λίγο μετάνιωσα και αυτά που του έχω κάνει ειδικά πριν να κλείσει τους 12 μήνες...

 

όμως για το prevenar αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι ναι μεν προστατεύει μόνο από 7 στελέχη του ιού αλλά είναι για τα πιο σημαντικά από την μια και από την άλλη είναι ισόβιο (για όλη σου την ζωή) κάτι που δεν ισχύει για το προηγούμενο και πρέπει να κάνεις συνέχεια δόσεις.. πόσες δεν ξέρω..

 

τώρα στην περίπτωση του FAYTAURUS μάλλον το παλιό εμβόλιο του ταίριαξε καλύτερα.

αυτό που θελω να ρωτήσω είναι πως και μάθαν ότι δεν έκανε αντισώματα από το prevenar, πως ξεκίνησε η όλη διαδικασία δηλαδή πως απευθυνθήκαν σε ανοσολόγο.

και αν η εξέταση για να δουν τα αντισώματα είναι μια απλή εξέταση αίματος.

 

Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μάθω FAYTAURUS.

Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν νομίζω πως είναι φρόνιμο να χαιρόμαστε με τα καινούργια εμβόλια...

είναι κάτι που απλά δεν έχει δοκιμαστεί...

με νόμιμο τρόπο μεν αλλά ουσιαστικά θεωρώ πως κάνουν τα παιδιά μας πειραματόζωα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς επειδή έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με το ένα, κυρίως, από τα δίδυμα και επειδή έχω πάρει κατά καιρούς πολλές αντιφατικές απαντήσεις για θέματα που με απασχολούσαν, άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο από ό,τι συνήθιζα έτσι κι αλλιώς.

 

Στην περίπτωση του Γρηγόρη, επειδή είχαμε απανωτές ιώσεις όλων των ειδών κι όλων των εντάσεων - από απλές ωτίτιδες μέχρι ρήξη τυμπάνου και νοσηλείες σε νοσοκομείο προκειμένου να καλύψουμε και την περίπτωση ουρολοίμωξης (μετά από πολυήμερους υψηλούς πυρετούς, με αντιφατικές απαντήσεις εργαστηρίων - άλλο μεγάλο θέμα) φτάσαμε στο σημείο με τον άντρα μου να ψάχνουμε τα συχνότερα αίτια αυτών των ιώσεων ή των ωτίτιδων κ.λπ. και καταλήξαμε μετά από πολύ διάβασμα και με συνδυαστική σκέψη (μακάρι να την είχαν όλοι οι γιατροί!!) ότι η πιο συχνή αιτία ΓΙΑ ΟΛΑ σχεδόν ήταν ο πνευμονιόκοκκος.

 

Έτσι απλά αποφασίσαμε ότι πρέπει να ψάξουμε ο,τιδήποτε σχετίζεται με το ανοσοποιητικό (δηλ. ανοσοσφαιρίνες IgA, IgM κ.λπ. αλλά και την ευαισθητοποίηση του οργανισμού στα πιο συνηθισμένα εμβόλια δηλ. για influenza, πνευμονιόκοκκο κ.λπ.). Το ζητήσαμε από ανοσολόγο στο ΠΑΙΔΩΝ, μας τα έγραψε (αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις εξετάσεις μόνος σου, επειδή το σκέφτηκες) και έγιναν μαζί με άλλες αιματολογικές π.χ. Γεν. αίματος κ.λπ.

 

Το αποτέλεσμα εξέπληξε ανοσολόγο και παιδίατρο και φυσικά το παιδί επανεμβολιάστηκε και ακολουθήθηκε και κάποια άλλη συμπληρωματική αγωγή την οποία κανείς δε θα μας είχε προτείνει, αν δεν επιμέναμε. Οι απαντήσεις που παίρναμε συνήθως ήταν: ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ... άλλα είναι πιο ΔΥΝΑΤΑ κι άλλα σαν το Γρηγόρη.

 

Εγώ έχω να σας πω ότι για κάθε τέτοιο Γρηγόρη συνήθως υπάρχει ένα θέμα από πίσω που απλά κανείς δε σκάει να το ψάξει.

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Μην επαναπαύεστε. Αν νιώθετε ότι κάτι δεν πάει καλά με το παιδί σας πάρτε κι άλλη γνώμη. Ή ψάξτε το αν έχετε πρόσβαση στην πληροφορία και δυνατότητα επεξεργασίας αυτής (πολύ σημαντικό).

 

Το επάγγελμα του γιατρού, πάντως, είναι όπως όλα. Άλλοι είναι καλοί και άλλοι κακοί. Κάποιοι (το πιο σύνηθες κατά τη γνώμη μου) δεν είναι τίποτα από τα δύο: απλά διεκπεραιώνουν συγκεκριμένες διαδικασίες, που βάσει στατιστικής έχουν υπόψη τους πως πρέπει να προτείνουν.

Η μαμά του Γρηγόρη και της Αφροδίτης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μου απάντησες...

 

Είναι φοβερό αλλά εσύ που το έχεις ψάξει έχεις υπόψη σου ότι όλα αυτά που αναφέρεις είναι και επιπλοκές εμβολίων ??

 

τελικά δηλαδή το παιδί δεν ανταποκρινόταν στα εμβόλια ? και κάνατε και άλλα ?

έχω μπερδευτεί ... είχε πνευμονιόκοκκο παρόλα τα εμβόλια ?

 

έχεις δίκιο για τους γιατρούς.. τους εμπιστευόμαστε τα παιδιά μας και κείνοι απλά ακολουθούν την διαδικασία του υπουργείου που και αυτό ακολουθεί τα μεγάλα συμφέροντα διαφόρων και ειδικά των φαρμακευτικών εταιριών.

 

Εμένα η παιδίατρός μου αρνήθηκε να συζητήσει καν το θέμα των εμβολίων όταν της εξέφρασα τις ανησυχίες και επιφυλάξεις μου.

 

Αν θέλεις κάνε τον κόπο να διαβάσεις το εμβόλια και ασφάλεια..

είναι πολλές σελίδες αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο ειδικά για σένα που έχεις καταλάβει πόσο σημαντικό είναι να γνωρίζουμε οι ιδιοι μερικά πράγματα και όχι να επαναπαυόμαστε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα των επιπλοκών των εμβολίων είναι μια άλλη συζήτηση - πολύ μεγάλη ομολογουμένως, αλλά η χρησιμότητα και αναγκαιότητα των εμβολιασμών είναι αναμφισβήτητη. Καλά έκανε ο παιδίατρός σου και δεν το συζήτησε αυτό. Κάποια θέματα είναι λυμένα από την ιατρική και επιστημονική κοινότητα. Με τους εμβολιασμούς έχουν εξαλειφθεί σχεδόν απ'όλο τον πλανήτη (πλην τρίτου κόσμου) οι περισσότερες παιδικές ασθένειες. Το θέμα που συζητάμε εδώ είναι, κυρίως, των επιπλοκών των ιώσεων και των ιώσεων αυτών καθ'αυτών.

 

Σε ό,τι αφορά το Γρηγόρη, είχε μια ευπάθεια που τελικά οφειλόταν στον πνευμονιόκοκκο γιατί δεν είχε δημιουργήσει ο οργανισμός του αντισώματα έναντι του πνευμονιόκοκκου παρά το γεγονός ότι είχε κάνει δύο δόσεις Prevenar. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να κάνει επιπλοκές κάθε φορά που μια σχετική μ'αυτόν ίωση χτύπαγε.

Η μαμά του Γρηγόρη και της Αφροδίτης

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των επιπλοκών των εμβολίων είναι μια άλλη συζήτηση - πολύ μεγάλη ομολογουμένως, αλλά η χρησιμότητα και αναγκαιότητα των εμβολιασμών είναι αναμφισβήτητη. Καλά έκανε ο παιδίατρός σου και δεν το συζήτησε αυτό. Κάποια θέματα είναι λυμένα από την ιατρική και επιστημονική κοινότητα. Με τους εμβολιασμούς έχουν εξαλειφθεί σχεδόν απ'όλο τον πλανήτη (πλην τρίτου κόσμου) οι περισσότερες παιδικές ασθένειες. Το θέμα που συζητάμε εδώ είναι, κυρίως, των επιπλοκών των ιώσεων και των ιώσεων αυτών καθ'αυτών.

 

Σε ό,τι αφορά το Γρηγόρη, είχε μια ευπάθεια που τελικά οφειλόταν στον πνευμονιόκοκκο γιατί δεν είχε δημιουργήσει ο οργανισμός του αντισώματα έναντι του πνευμονιόκοκκου παρά το γεγονός ότι είχε κάνει δύο δόσεις Prevenar. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να κάνει επιπλοκές κάθε φορά που μια σχετική μ'αυτόν ίωση χτύπαγε.

 

Δεν είναι αναμφισβήτητη η χρησιμότητά τους η επιστημονική κοινότητα δεν συμφωνεί, ίσα ίσα που υπάρχουν απίστευτα αντίθετες απόψεις και σίγουρα ο παιδίατρος μου δεν έκανε καλά που δεν το συζήτησε γιατί δεν είχε αυτό το δικαίωμα.

Υπάρχουν πολλές πληροφορίες για αυτό το θέμα στο τοπικ που σου πρότεινα αλλά δεν νομίζω να το διαβάσεις..

Οπως και να έχει να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να είναι πάντα γερά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαριγούλα φαντάζομαι ξεκινήσατε με αυτό. Εμεις έχουμε ήδη κάνει 2 δόσεις prevenar. Ελπίζω να μην έχουμε καμμια παρενέργεια με το κοκτέιλ εμβολίων.

 

Ναι με αυτό ξεκινήσαμε...τώρα για το κοκτέιλ που λες δεν έχεις και άδικο, βέβαια γιατρός δεν είμαι, ο παιδίατρος τι λέει, είναι ΟΚ;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαριγούλα να σου πω η παιδίατρος μου το πρότεινε και εγώ φαντάστηκα ότι για να το λεει μάλλον δεν θα ειναι πρόβλημα. Αλλά διαβάζοντας πόσο καινούργιο ειναι το εμβόλιο φοβάμαι ότι δεν ξέρουν και απόλυτα αν υπάρχει πρόβλημα. Αρχές Μαϊου έγινε η επίσημη παρουσίαση του εμβολίου στην Ελλάδα. Γι αυτο ανησυχω.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΓΡΙΠΗ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ?). ΤΟ PNEUMO 23 ΟΜΩΣ ΑΠ' ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΥΡΕΤΟ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ 2 ΔΟΣΕΙΣ PREVENAR ΚΑΙ ΟΤΑΝ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΟ SYNFLORIX, ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟΝ Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΤΟΝ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΕΥΘΥΝΗΣ ΣΕ ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ. ΓΕΝΙΚΑ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ, ΚΑΙ Σ΄ΑΥΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ Τ' ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ "ΣΕΙΡΗΝΕΣ". ΣΗΜ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΤΟ SYNFLORIX (ΟΥΤΕ ΠΥΡΕΤΟΣ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ)

Μαμάδες και μπαμπάδες,

όλα είναι παιχνίδια των φαρμακευτικών εταιρειών. Ιδιαιτέρως το συγκεκριμένο εμβόλιο το γνωρίζω πολύ καλά γιατί ο γιος μου δεν είχε ανταποκριθεί σε καμμία δόση Prevenar και δεν είχε αναπτύξει καθόλου αντισώματα. Αναγκαστικά και μετά από επιβεβαίωση ανοσολόγου (σιγά μην ήξερε η παιδίατρος) το παιδί έπρεπε να εμβολιαστεί με κάτι δυνατότερο. Και ξέρετε τι ανακάλυψα!! ότι πριν κυκλοφορήσει το Prevenar, που σημειωτέον έχει μπει στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών και επίσης κοστίζει 70-75 ευρώ, υπήρχε το Pneumo 23 που είναι πολυδύναμο, δηλαδή καλύπτει 23 στελέχη και κοστίζει το πολύ 20-25 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Μ' αυτό εμβολιάστηκε τελικά ο γιος μου με πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης, είναι πολύ καλά ανεκτό, δεν κάνει πυρετούς κ.λπ. ΟΣΟ για τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ ελπίζω να τα καταλαβαίνετε ... μόνοι σας.. τώρα πια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...