Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε μας δίνει σημασία...


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Ο μπέμπης μου είναι τριων μηνών και κούκλος (όχι επειδή είναι δικός μου, ξέτετε, τα γνωστά :D ). Το πρόβλημα είναι (δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα ακόμα) ότι προτιμάει να βλέπει άλλα αντικείμενα στο σπίτι και όχι εμάς. Του κάνουμε γκριμάτσες, του χαμογελάμε συνέχεια, αλλα αυτός προτιμάει να κολλάει το βλέμμα του στα ταβάνια και στις βιβλιοθήκες του σπιτιού. Μας ρίχνει και μας κανένα χαμογελάκι αλλά σπάνια. Όταν του μιλάμε σπάνια μας κοιτάει. Είναι φυσιολογικό?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ

Το μωράκι σας ανακαλύπτει τον κόσμο και εξερευνά καινούρια πράγματα.

Μην αγχώνεσαι και θα έρθουν οι μέρες που δεν θα ξεκολάει απο πάνω σας :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ

Το μωράκι σας ανακαλύπτει τον κόσμο και εξερευνά καινούρια πράγματα.

Μην αγχώνεσαι και θα έρθουν οι μέρες που δεν θα ξεκολάει απο πάνω σας :lol:

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Γι αυτές τις μέρες που θα έρθουν ζω!!! :D

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ νωρις ακομα για να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα και σιγουρα αν χρειαστει, το συμπερασμα θα πρεπει να το βγαλει ειδικος. Ουτε εσυ, ουτε καμια απο τις καλοπροαιρετες κατα τ' αλλα φιλες εδω μεσα πουτ σπευδουμε να σου απαντησουμε :D

 

Ειναι νωρις γενικα. Υπαρχουν καποια σταδια αναπτυξης (κινητικης, νοητικης, ψυχοσυναισθηματικης και κοινωνικης), αλλα αφορουν το λεγομενο μεσο ορο και αρα δεν τα εξεταζουμε στενα.

 

Δηλαδη το αν ενα παιδι βρισκεται αναλογα με την αναπτυξη των 3 μηνων, δεν το εξεταζουμε στους 3 μηνες, αλλα στους 6. Γιατι μπορει ενα παιδακι σε κατι να αργησει λιγο, αλλα να ειναι μεσα στα ορια του φυσιολογικου.

 

Να παρακολουθεις το παιδι σου με ηρεμια και αγαπη, αλλα και προσοχη και να μοιραζεσαι τις ανησυχιες σου και με τον παιδιατρο σου.

 

Το οτι σας χαμογελαει ειναι ενα πολυ καλο σημαδι. Κανε υπομονη και δινε του ερεθισματα και πολυ αγαπη :lol:

 

Οι γονεις απο τον ενθουσιασμο μας βιαζομαστε πολυ (αν μπορουσε να μας πει και μαμα απο την πρωτη μερα) και απο την αγωνια μας εξεταζουμε το καθετι :lol:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ kassiani για την απάντηση. Σίγουρα είναι νωρίς και σίγουρα χρειάζεται γνωμάτευση ειδικού για να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα. Απλά θέλω να συγκρίνω την συμπεριφορά του δικού μου παιδιού με αυτή των παιδιών αντίστοιχης ηλικίας άλλων μαμάδων στο forum... Να δω περίπου που βρισκόμαστε... αν ανήκουμε στο μέσο όρο :)

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μας 45 ημερών ξεκίνησε να γελάει έντονα και συχνά (έχουμε τις πρώτες φωτογραφίες). Πολύ γρήγορα άρχισε να γελάει δυνατά όταν τον γαργαλούσα ή του έκανα αστεία. Επίσης μου μιλάει με τις ώρες... Του λέω εγώ.... σταματάω.... λέει αυτός (αοουαεοα) κ.ο.κ. Όλη μέρα σχεδόν ή γελάμε :lol: ή μιλάμε :wink: !

Θυμάμαι όμως την κόρη μου, που σχεδόν 3 μηνών μας χάρισε το πρώτο έντονο χαμόγελο. Επίσης δεν θυμάμαι ποτέ αυτού του είδους την επικοινώνια ( να θέλει τόσο έντονα να μιλήσει) και τέλος δεν την θυμάμαι να χαχανίζει. Σημείωση ότι σήμερα είναι ένα φυσιολογικότατο παιδί που τα έκανε όλα στην ώρα της, απλά δεν μοιράζει απλόχερα χαλόγελα... και είναι λίγο κλειστή .... νομίζω :? . Δικό μου συμπέρασμα: Κάθε παιδί είναι διαφορετικό... πολύ διαφορετικό. Το εύρος του φυσιολογικού είναι πολύ μεγάλο για όλα. Και ο χαρακτήρας του κάθε παιδιού είναι καθοριστικός για την συμπεριφόρα του απ' την πρώτη κι' όλας στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... μήπως φταίει ότι ο δικός μου είναι αιγόκερως με οροσκόπο αιγόκερώ? :D (κάνω χιούμορ για να ξεαγχωθώ η μάνα..)

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Φταιει κι αυτο. Οι αιγοκεροι ειναι πολυ σοβαροι οι ατιμοι...

Πραγματι το καθε παιδακι ειναι πολυ διαφορετικο και ειδικα τα αγορια ειναι λιγο πισω σε ολα αυτα και συνηθως ειναι πιο μπροστα κινητικα.

Γι αυτο σου ειπα παραπανω οτι καθυστερηση στην αναπτυξη περιμενουμε λιγο για να τη διαγνωσουμε.

Ο μονος ομως που μπορει να τη διαγνωσει ειναι ο ειδικος, δηλ τουλαχιστον ο παιδιατρος.

Ηρεμησε λοιπον καταρχην αλλα εχε και στο νου σου να ρωτας το γιατρο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αγαπητή νικόλ εμένα το νινί μου θα κλεισει στις 28/4 2 μηνών και έχει αρχισει και γελάει εδω και μαι εβδομαδα...αλλα!...του μιλάω συνέχεια μιμούμε τα μουγκρισματάκια του, τον κάνω κουκου τσα..και οταν τον τραγουδαω ντιμπι ντιμπι νται..η μανουλα το αγαπαει σπαει ενα σωρο χαμογελακια. βεβαια αν κολλησει σε κανα τοιχο η ταβανι...δεν ξεκολλάει αν δεν τον απασχολησω εγω. μην ανυσηχεις και άρχισε να τον τραγουδας ,χαιδεψε τον στα αυτάκια και πιασε και μαγουλακια! θα δεις που θα γελάσει!

dimos0kliniki045.jpg

 

το λακτακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...