Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένα βήμα μπροστά 2 πίσω SOS!!!


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες γλυκιές...

 

Αχ βοηθήστε με γιατί είμαι στα όρια νευρικής κρίσης...

Πάνω που είπαμε ότι άντε κουτσοτρώμε την φρουτόκρεμα και θα κόψουμε το γάλα το πρωί στις 10 και μισή και πήγαμε καλά καμιά 10αριά μέρες..

Σήμερα φάγαμε με το ζόρι και με γκρίνια 5 κουταλιές και μετά του έδωσα φυσικά γάλα το οποίο και ήπιε μια χαρά.....

 

Το μεσημέρι την χορτόσουπα προς το παρόν την τρώει και γενικά την είδε από την αρχή με πολύ καλύτερο μάτι....

 

Ο καημός μου όμως είναι ότι πάνω που λέμε να αρχίσει το καμάρι μου τον απογαλακτισμό και να κόψουμε τα γέυματα με το γάλα το πρωί και το μεσημέρι άντε πάλι πίσω στο γάλα...πίσω γιάννη τα καράβια δηλαδή...

 

Το απόγευμα δεν μπορούμε να το κόψουμε το γάλα ούτως ή αλλιώς γιατί από κρέμες (βανίλιες ρυζάλευρα, μπισκοτόκρεμες κ.λ.π) δεν θέλουμε ούτε να τις δούμε αλλά αυτό δεν με χαλάει. Το πρωινό είναι ο καημός μου....

 

Τι να κάνω σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο με τα βλαστάρια σας ή είμαι η μόνη αγχωμένη μάνα....

 

line_flow_blue_beg_40_time_1219204800_text_d4ef20eaeff5f4f3eff5eddceae920eceff520e5dfede1e920.gif

Όταν ο άνθρωπος προγραμματίζει ο Θεός γελάει…!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


xa xa xa... nomizo oti pano kato ola ta paidakia etsi einai stin arxi. Min agxonesai :)

Emena o dikos mou den troei katholou giaourti kai avgo. Exo prospathisei ta panta alla tipota.

Den peirazei...siga siga tha sinithisei. Dose ligo ligo kai tha to sinithisei. Exeis dokimasei etoimes? Emena den etroge kapoia stigmi ta kanonika frouta kai me entoli tou paidiatrou xekinisame NOYNOY tin opoia latrepse. Opote edina enalax, kai tora troei kai NOYNOY alla kai tin kanoniki pou tou ftiaxno.

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

βρε boubouz μου , το σκέφτηκα και εγώ με την έτοιμη αλλά όλες οι έτοιμες έχουν και πορτοκάλι μέσα και δεν πήρα γιατί ο γιατρός μας τον περασμένο μήνα δεν είπε κάτι για πορτοκάλι και φοβάμαι να του δώσω..

 

Τώρα την δευτέρα έχουμε εμβόλιο και θα πάμε οπότε θα ρωτήσω...

Γιατί όμως μου είχε πει όχι πορτοκάλι....

 

line_flow_blue_beg_40_time_1219204800_text_d4ef20eaeff5f4f3eff5eddceae920eceff520e5dfede1e920.gif

Όταν ο άνθρωπος προγραμματίζει ο Θεός γελάει…!!

Link to comment
Share on other sites

einai kapoia frouta opos to portokali, to aktinidio, i fraoules ta opoia ta dinoun argotera. Tis fraoules tis theoroun allergiogones.

Rotise ton omos giati den exoun oles oi froutokremes portokali. Afti pou sou eipa exei me 3 frouta kai me 5 frouta. Mporeis na dialeksis. Parola afta rotise sigoura ton giatro sou.

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Πηνελόπη μου και εγώ τα ίδια περνάω αλλά δεν το βάζω κάτω! Εχεις δοκιμάσει να του δώσεις φρουτόκρεμα με διάφορους τρόπους? Εγώ μια βάζω βανίλια μέσα, μια βράζω τα φρούτα στον ατμό, την μια μέρα τα τρώει την άλλη λιγότερο, την παράλλη όχι...Νομίζω ότι είναι αρχή ακόμη και δεν πρέπει να απογοητευόμαστε...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλα...νομίζω ότι άδικα αγχώνεσαι!!!Χαλάρωσε και μη βιάζεσαι να κόωει το μωρό σου το γάλα του.Σιγά-σιγά θα μάθει να τρώει και τα φρουτάκια του όπως όλα τα μωράκια.Ας φάει και 5 κουταλιές.Δε χάλασε ο κόσμος να του συμπληρώσεις με γάλα.Μην το πιέσεις αφού δείχνει ή να μην είναι έτοιμο ή κάτι να το χαλάει.Κι εμένα στην αρχή δεν έτρωγε με όρεξη.Τη μισή έτρωγε αυτός την άλλη μισή εγώ!!!!Είμαι όμως κάθετη κ αρνητική στο να πάρειςι έτοιμη φρουτόκρεμα.Τόσα ωραία φρούτα έχουμε στα βιολογικά μαγαζιά (ή στη λαική αν θες) και δεν είναι πάνω απο 2 λεπτά να τα καθαρίσεις και να τα αλέσεις.Τι πιο φρέσκο για το ζουζούνι σου!!!!Το πορτοκάλι το καθυστερούν όλοι οι γιατροί για μετά τον 8ο μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Πηνελόπη έχει δίκιο η Εμμανουέλα!

 

Θα τα μάθει τα φρούτα! Θέλει λίγο υπομονή. Δεν πειράζει αν τρώει λίγο και ας πίνει και γάλα συμπλήρωμα.

Ο γιός μου ήταν έτσι δύσκολος στα φρούτα αλλά σιγά σιγά τα έμαθε και τώρα τα ζητάει μόνος του.

 

Όσο για το γάλα, άστον να πίνει. Μεγαλώνοντας το περνάνε φάσεις που το κόβουν. Πίστεψε με και αυτό θα σου κακοφανεί.

 

Αν τρώτε δημητριακά, δοκίμασε να του δώσεις τραχανά το απόγευμα. Στα δικά μου αρέσει πολύ.

Μιλάω για τραχανά σταρένιο ξυνό (λέγεται ξυνός αλλά δεν είναι). Το βράζω σε νεράκι με λίγο λάδι και λεμόνάκι.

Είναι καλή λύση για το απόγευμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηνελόπη το βλέπεις το τικεράκι μου??? Ένα θα σου πω, εδώ και ένα μήνα, μη σου πω λιγότερο, η μικρή μου άρχισε να τρώει φρούτο και μη φανταστείς καμιά τρελλή ποσότητα..μισό μηλο, μισό αχλάδι και μισή μπανάνα. Μέχρι τότε δεν έτρωγε ούτε μία κουταλιά... :shock: Όπως δεν έτρωγε ούτε κρέμες..τώρα τρώει φαριν λακτέ εδώ και δυο βδομάδες.. Το τι κόλπα έχω κάνει δεν λέγεται! Ορισμένες μέρες που έτρωγε λίγο της τα έδινα με μπισκότο ή με ψωμί ή με μπανάνα (αντί για κουτάλι :lol: ). ΥΠΟΜΟΝΗ!!!! Και δοκιμασε και κανα κόλπο σαν τα δικά μου, ή άλλο κουτάλι και κάποια στιγμή θα φάει...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...