Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΚΚΙΝΙΛΕΣ (που εμφανιζονται και εξαφανιζονται)


galat

Recommended Posts

Να ρωτήσω.... η μικρή μου εμφάνισε κάτι μικρές κοκκινιλες στο πρόσωπο που εμφανίζονται και χάνονται...στο φρύδι ή στο μαγουλάκια, έκτασης 1-2 εκ. Σημερα θα ρωτήσω το γιατρό, αλλά μήπως ειναι από το αυγο?

 

Το έχουμε αρχίσει εδω και μια εβδομάδα και τις εμφάνισε 4-5 μέρες αφου πρωτοέφαγε ...αν ήταν από αυτό μπορεί να το εμφανίσει και μετά ή εμφανίζεται αμεσα?

 

Και γενικά πως εκδηλώνεται μια αλλεργία τετοιου τυπου συνήθως?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 14 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 4 δημοσιεύσεις

  • th@lia

    th@lia 4 δημοσιεύσεις

  • zana

    zana 4 δημοσιεύσεις

Κοίτα δεν θα σου απαντήσω επί του θέματος...

αλλά αναρωτιέμαι...

αυτό είναι το μωράκι με τις διπλίτσες στα χεράκια;

θέλουμε τις διπλίτσες πίσω...

ήτανε τόσο γλυκές.... :D

Να σου ζήσει...

κοίτα, όποια φωτο θές βάζεις... δεν το εννοώ να την αλλάξεις... αλλά η φώτο με τις διπλίτσες ήτανε το κάτι αλλό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπα...είναι η κατασκευή τέτοια, είμαστε παχουλουλες αλλά όχι και ιδιαίτερα ψηλές, τον προηγούμενο μήνα 72 εκ και 9800, τώρα δεν ξέρω αν ψηλώσαμε καθόλου....η αλήθεια είναι ότι ευχαριστιέμαι φιλάκια! :lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι ευχαριστιέμαι φιλάκια! :lol:

δεν το συζητάω... το φαντάζομαι... :D:D:D

 

:lol::lol: η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ και η δική σου φωτό είναι πολύ.... yo!!!!!

 

χαχαχαχαχα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου έκανε κοκκινίλες στα μάγουλα μετά το θηλασμό αλλά περιστασιακά και πίστευα ότι έφταιγε η τριβή με το μαξιλάρι, αφού θήλαζε ξαπλωμένη. Μετά όμως άρχισε να συμβαίνει όλο και συχνότερα, μέχρι που σε κάθε θηλασμό, τα μάγουλα της έπαιρναν φωτιά. Ο αλλεργιολόγος το επεσήμανε σαν σημάδι αλλεργίας. Από τότε που έκοψα τα γαλακτοκομικά, οι κοκκινίλες κόπηκαν μαχαίρι!

 

Μια άλλη φορά, έβγαζε δόντι με πολύ πρήξιμο και ζόρι και κοκκίνισε το ένα μάγουλο μόνο, για 2-3 μέρες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ amαrettaki, η αλήθεια είναι ότι τρώω πολλά γαλακτοκομικά τελαυταία...

 

Θα κόψω για λίγες μέρες το αυγό και θα τα μειώσω να δούμε...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις συμφωνα με το γιατρο μας τρωμε αυγο-μονο τον κροκο- δυο φορες τη βδομαδα. Αφου εχουμε ήδη φάει 4 φορες, την Τριτη τρωμε με χαρα, γιατι μας αρεσει, και μετα από 5 λεπτα όλο το προσωπακι μας γεμιζει κοκκινιλες, μεχρι τα ματια και τα αυτια. Εννοειται οτι πηρα το γιατρο και μου ειπε να μην της δωσω για δυο βδομαδες. Το σωματακι της ακομα καθαρό.Μετα από καμια ωριτσα το προσωπο καθάρισε και είχε γεμισει το σωματάκι της. Της εκανα ένα μπανακι για να μην την τρωει και μετά ηρέμησε.....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν ρώτησα το γιατρό..κρίμα πάντως γιατί ήταν το μόνο που έτρωγε με τρελή χαρά!!!!

 

 

Ευχαριστώ πολύ Νατασσα μου!

 

Αντε μπραβο!!Αυτο δεν ειναι διπλες, ειναι τριπλες και τετραπλες!!!Μπουμπουκα!!!!!!Τωρα μας εφτιαξες!!!Απορω πως ειχες σκεφτει και να αλλαξεις!Φανταζομαι μπουτια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Ακόμα δεν ρώτησα το γιατρό..κρίμα πάντως γιατί ήταν το μόνο που έτρωγε με τρελή χαρά!!!!

 

 

Ευχαριστώ πολύ Νατασσα μου!

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω δυστυχώς κι εγώ.

Ενώ τρώμε αυγό εδώ και μια εβδομάδα περίπου (το αρχίσαμε με μια κουταλίτσα κρόκο και φτάσαμε να τρώμε 1 ολόκληρο αυγό τώρα), την τελευταία φορά που έφαγε έβγαλε κοκκινίλες στο πρόσωπο.

Είμαι σίγουρη ότι είναι από το αυγό γιατί εμφανίστηκαν αμέσως αφού την τάισα.

 

Ρώτησα το γιατρό και μου είπε να της ξαναδώσω μισό αυγό μετά από 3 μέρες όμως.

Της ξαναέδωσα σήμερα και πάλι έβγαλε αυτές τισ κοκκινίλες στο πρόσωπο.

 

Τι θα γίνει τώρα;

Έχετε παρόμοια εμπειρία;

Θα το σταματήσουμε τελείως το αυγό; :cry::cry::cry:

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το σταμάτησα τελικά....και δεν ξαναεμφανίστηκαν...τώρα όμως έβγαλε κατι σπυράκαι 2-3 μεγάλα και εντονα στο πρόσωπο σαν κουνουπιού... και νομίζω ξανά ότι είναι απο το αυγό. Τι να την τσίμπησε μέσα στο σπίτι 12 το μεσημέρι...

 

Ο γιατρός επιμένει οτι δεν είναι, αν ήταν λέει θα εβγαζε και σε άλλα σημεία στο σώμα...δεν ξέρω ρε γαμώτο...και πραγματικά το αυγό είναι το μόνο που τρώει με ευχαρίστηση....οι γιατροί μας δίνουν το ΟΚ λίγο εύκολα δεν νομίζεις? :roll::roll:

 

Εγώ στη θέση σου θα έκανα ότι σου είπε ο γιατρός...αλλά θα το σταματούσα για περισσότερες μέρες. τι να πω....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και βρείτε λινκς για το αυγό εδώ:

http://www.vita.gr/html/ent/184/ent.7184.asp

 

Εμείς δεν έχουμε δώσει ακόμη αυγό προληπτικά, γιατί έχουμε τις άλλες αλλεργίες στα γαλακτοκομικά. Θεωρούμε ότι όσο πιο αργά το εισάγουμε, τόσο καλύτερα (αν και κανα δυο φορές μας ξέφυγε σε κεφτεδάκια, χωρίς να έχουμε συμπτώματα).

Ιδιαίτερη προσοχή θέλει ένα συγκεκριμένο εμβόλιο για παιδάκια με αλλεργία στο αυγό, που δεν θυμάμαι πώς λέγεται, όποια θυμάται, ας βοηθήσει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη φορα που πηγαμε γιατρο και μας εδωσε αυγο μας ειπε οτι αν κανει αλλεργια θα βγαλει μεγαλα κοκκινα σαν εκεινα που κανουν τα κουνουπια και λιγο πιο μεγαλα!!!!Εχετε δει αλλεργια σε μεγαλο !!Επειδη περασα εγω το ξερω σαν "καντιλες" δεν ξερω πως τις λενε!!!!Παντως εμενα εχει πολυ ψηλα ψηλα σπυρακια γυρω απο το στομα της αλλα αν θυμαμαι καλα ειχαν βγει λιγο πριν το αυγο!Νομιζω ειναι απο τα χερια και τα παιχνιδια που βαζει στο στομα της και γενικα οτι αλλο βρει!Δεν ξερω τι να την βαλω εχετε καμια ιδεα??Το εχετε παθει!Εχει χαλασει ολη η μοστρα μας με τα παλιοσπυρα!!Δεν φευγουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη φορα που πηγαμε γιατρο και μας εδωσε αυγο μας ειπε οτι αν κανει αλλεργια θα βγαλει μεγαλα κοκκινα σαν εκεινα που κανουν τα κουνουπια και λιγο πιο μεγαλα!!!!Εχετε δει αλλεργια σε μεγαλο !!Επειδη περασα εγω το ξερω σαν "καντιλες" δεν ξερω πως τις λενε!!!!Παντως εμενα εχει πολυ ψηλα ψηλα σπυρακια γυρω απο το στομα της αλλα αν θυμαμαι καλα ειχαν βγει λιγο πριν το αυγο!Νομιζω ειναι απο τα χερια και τα παιχνιδια που βαζει στο στομα της και γενικα οτι αλλο βρει!Δεν ξερω τι να την βαλω εχετε καμια ιδεα??Το εχετε παθει!Εχει χαλασει ολη η μοστρα μας με τα παλιοσπυρα!!Δεν φευγουν!!!

 

Για τα ψιλά σπυράκια που λες, μπορεί να είναι και από αυξημένα σάλια σε συνδυασμό με τις βρωμιές από τα παιχνίδια. Νομίζω ότι το συχνό πλύσιμο είναι η πιο ανώδυνη και εύκολη λύση.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο κανω αλλα το καημενο νευριαζει 3 την ωρα αυτην την δουλεια!!Μπουσουλαει κιολας οποτε ειναι αναποφευκτα τα μικροβια οσο καθαρο και να ειναι το δωματιο της!!!Ειπα μηπως καμια κρεμουλα κατι!

Link to comment
Share on other sites

Για τα ψιλα σπυρακια κοριτσια εγω που τον ρωτησα μου ειπε να του βαζω λιγο χαμομηλι. Τωρα εμενα εχει και κατι στο ενα μαγουλο σαν τσιμπιματα και μου ειπε για δυο μερες να του βαλω fucidin H πρωι βραδυ. Εγω φοβηθηκα γιατι του εδωσα πρωτη φορα χτες πορτοκαλι αλλα αυτα τα παρουσιασε σημερα το πρωι

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε το κουφό....

 

10 μηνών η κορούλα μου.

Τρώει ολόκληρο αυγό => σπυράκια κ' κοκκινίλες στο πρόσωπο που ευτυχώς όμως φεύγουν μετά από κανένα μισάωρο.

Τρώει μισό αυγό (μισό κρόκο, μισό ασπράδι) => ομοίως, σπυράκια κ' κοκκινίλες στο πρόσωπο που πάλι φεύγουν γρήγορα.

 

Τρώει έναν ολόκληρο κρόκο κ' καθόλου ασπράδι => ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!!

 

Είναι δυνατόν το ασπράδι να της δημιουργεί αλλεργία ενώ ο κρόκος όχι;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε το κουφό....

 

10 μηνών η κορούλα μου.

Τρώει ολόκληρο αυγό => σπυράκια κ' κοκκινίλες στο πρόσωπο που ευτυχώς όμως φεύγουν μετά από κανένα μισάωρο.

Τρώει μισό αυγό (μισό κρόκο, μισό ασπράδι) => ομοίως, σπυράκια κ' κοκκινίλες στο πρόσωπο που πάλι φεύγουν γρήγορα.

 

Τρώει έναν ολόκληρο κρόκο κ' καθόλου ασπράδι => ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!!

 

Είναι δυνατόν το ασπράδι να της δημιουργεί αλλεργία ενώ ο κρόκος όχι;

 

 

 

Το αυγό αποτελείται από τον κρόκο και το ασπράδι. Ο κρόκος περιέχει άνω του 50% των λιπιδίων του αυγού, διάφορες λιποπρωτείνες (λιποβιτελλίνη, λιποβιτελλενίνη), την υδατοδιαλυτή πρωτεΐνη λιβετίνη και την φωσφοπρωτεϊνη φωσβιτίνη με περιεκτικότητα 10% σε φωσφόρο. Το ασπράδι του αυγού συνίσταται σχεδόν αποκλειστικά από πρωτεΐνες με κυρίους εκπροσώπους την ωολευκωματίνη, την κοναλβουμίνη και το ωοβλεννοειδές. To τελευταίο είναι υπεύθυνο για τις περισσότερες εκ των θετικών δερματικών αντιδράσεων στο ασπράδι του αυγού. Τα κύρια αλλεργιογόνα του κρόκου είναι η ωολευκωματίνη και η ωοτρανσφερίνη.

 

Άρα μπορεί να έχει ευαισθησία μόνο στις πρωτεΐνες του ασπραδιού. Νομίζω γι'αυτο παλιά έδιναν μόνο τον κρόκο για πολύ καιρό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...