Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θέλει το γάλα του


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. Εδώ και κανά 2 μέρες ο Οδυσσάκος (9,5 μηνών) αρνείται να πιει το γάλα του το βράδυ, ούτε σταγόνα, την μια μέρα θεώρησα ότι έτυχε αλλά το έκανε και χτες το βράδυ και σήμερα δε, δεν ήθελε το γάλα ούτε το πρωι οπότε αναγκάστηκα να του δώσω κατευθείαν φρούτο

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπορεί να βγάζει δόντι και να τον ενοχλεί το ζεστό γάλα

κι εμένα αυτές τις μέρες κακοτρώει (και ειδικά το γάλα που από 290 το βράδυ, έπεσε στα 50!!!!)

και σήμερα είδα ότι το πάνω του δόντι είναι κάτασπρο κι έτοιμο να σκάσει...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δε γίνετε γιατί ξέχασα να γράψω ότι έχει παρουσιάσει αλλεργία στο γάλα της αγελάδας και μέχρι να χρονίσει μπορεί να πιει μόνο το Alfare της Nestle, μετά από ότι ξέρω υπάρχει ένα πιο υποαλλεργικό ακόμα το οποίο όμως έχει και χειρότερη γεύση :(

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαμά του Ορίων μόνο το γάλα δε θέλει ή σε όλα του τα γεύματα δε τρώει καλα? θα δω και εγώ σήμερα πως θα παέι, αν δε τρώει γενικά τότε θα καταλάβω ότι μάλλον πρόκειται για δόντι, αλλά χτες και προχτές το έκανε μόνο στο γάλα και ειδικά χτες ούτε που άνοιξε το στόμα να το δοκιμάσει, με το πόυ είδε μπιμπερό το σφράγισε το στόμα

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα , δόκίμασε να τον ξεγελάσεις

δηλαδή , βάλτου στην τηλεόραση ΄κάποιο παιδικό που του αρέσει και πάρτον αγκαλία και σε ανυποπτη στιγμή δώστου το , εμένα πάντα πιάνει ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

 

mikaela, εμένα η μικρή μου το έχει σταματήσει εδώ και 2 μήνες δηλαδή από 10 μηνών. Και εγώ υποαλεργικό της έδεινα, το Aptamil allergy digest /milupa. Ξαφνικά ενα βράδυ δεν το ήθελε. Το έκανε 3 μέρες αυτό,μετά την άφισα 1 εβδομάδα και το ξαναδοκίμασα μήπως το δεχτεί,άλλα τίποτα. Οπότε αναγκαστηκά της δείνω

κρέμα πρωί-βράδυ. Καταλαβαίνεις είμαι όλη μέρα με ένα κουτάλι. Όσο αφορά το ασβέστιο,της δείνω και κάθε απόγευμα γιαούρτι.

Συμβουλή = Μή της δείνεις για 4-5 μέρες μπιμπερό και δώσε κρέμα,ίσως ξεχαστή και στο δεχτεί το γάλα. Η δικιά μου πάντως τίποτα,ούτε να το βλέπει,ούτε στο ποτηράκι.

 

Κουράγιο τι να κάνουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας,

 

Vann θα ρωτήσω το γιατρό για το κατσικίσιο,

CharoulaP έτσι ξαφνικά το ξεκίνησε και εσένα? ο γιατρός τι σου είπε? δεν πειράζει που δεν πίνει γάλα? την μέθοδο με το ποτηράκι την δοκίμασα και εγώ στην αρχή νόμιζε πως είναι νερό και ξεκίνησε και με το που κατάλαβε ότι ειναι γάλα tο έσπρωξε και σφράγισε παλι. Από ότι καταλαβαίνω εσεις εχετε κλείσει χρόνο, δοκίμασες να της δώσεις κάποιο άλλο γάλα εβαπορέ ή φρέσκο?

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποια στιγμή, γύρω στους 10,5-11 μήνες ο Κωστής από ~250μλ που έπινε άρχισε να πίνει ~60 -100 στην καλύτερη.

Αντ' αυτού μάσαγε :shock: την πιπίλα.

Λίγο πριν χρονίσει του δώσαμε δοκιμαστικά φρέσκο γάλα με το ποτηράκι και το ήπιε :cool: Κάναμε βέβαια και τις δύο άλλαγές μαζί και δεν ξέρω τι μέτρησε περισσότερο :oops:

Βέβαια ο δικός σου είναι πιο μικρός και έχει και αλλεργία οπότε είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα.

Απλά σου τα γράφω γιατί είναι πολυ πιθανό κάποια στιγμή να αποφασίσει ότι δεν του αρέσει πια :?

 

Ααα! Δοκίμασες να του το δώσεις κρύο?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα κάνει σήμερα το βράδυ ο κύριος, σήμερα θα δοκιμάσω να του το δώσω πιο κρύο και σε ποτηράκι, ελπίζω να είναι φάση και να περάσει...... :?

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ετσι ξεκινησε κ το εκοψε τελειως οταν ηταν 13μηνων,ακομα κ τωρα δεν πινει,γι αυτο σου εγραψα να δοκιμασεις διαφορα αλλα γαλατα μηπως κ του αρεσει καποιο αλλο,εστω κ υποαλλεργικο,υπαρχουν σε διαφορες μαρκες

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοιγα κι εγω το ιδιο θεμα...

Δινω μητρικο γαλα με μπιμπερο.Εδω και 1 μηνα αρχισαμε φρουτα, τα οποία αλλοτε τρωει κι αλλοτε οχι.Κι οταν τα τρωει, με καραγκιοζιλικια τα τρωει οχι οτι ανοιγει το στομα και καταπινει,θελει κοπο δηλαδη :lol:

Γενικα τον τελευταιο μηνα,εκτος καποιων εξαιρεσεων,δεν εχει την ορεξη που ειχε τον προηγουμενο μηνα.Τις τελευταιες μερες ομως μας βγαζει το λαδι για να πιει γαλα.Για τα φρουτα δεν το συζητω,ειμαστε ακομη σε αρχικο σταδιο...

Αυτο που με απασχολει ειναι γιατι μειωσε το γαλα τοσο πολυ.Εντωμεταξυ εχει κεφι πολυ,κοιμαται πολυ,μονο μην την ταισεις...Την Πεμπτη παμε γιατρο αλλα ειμαι σιγουρη(κι απο ενα ζυγισμα που κανω σπιτι)οτι δεν εχει παρει γραμμαριο και αυτο ειναι που με ανησυχει.6 μηνων ηταν 8900 και τωρα αντε να βαλε 100γρ μονο :cry:

Υπαρχει περιπτωση να την ενοχλουν τα δοντια και να της φερνουν ανορεξια;;;Ειναι ασπρα τα ουλα της,ειδικα τα κατω,φαινονται πολυ φουσκωμενα και βαζει συνεχεια το χερι στο στομα(αυτο βεβαια το κανει απο πολυ μικρη).Παντως κοιμαται ησυχα χωρις γκρινιες...

Και να πω οτι βαρεθηκε το γαλα και τρωει στερεες;;Οχι!

Δεν εχει ορεξη για τιποτα

Για να καταλαβετε, τον προηγουμενο μηνα ετρωγε 280 -300 γρ σε 20 λεπτα και τωρα μπορει να φαει 180γρ σε 1 ωρα με 320000000000 παιχνιδια και καραγκιοζιλικια και κλαματα μερικες φορες.

Ειναι στιγμες που νομιζω θα παθω παρακρουση :lol::lol: ειδικα οταν σπρωχνει το μπιμπερο και τσιριζει...

Εντωμεταξυ ψηλωσε και λιγακι και εχει αδυνατισει,μπουτακια κοιλιτσα γιοκ!!

Τι θα γινει?Που θα παει αυτη η κατασταση;Θα αρχισει να τρωει να βαλει κανα γραμμαριο;

Α, και νερο δεν πινει,αναγουλιαζει....

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια ο παιδιατρος μου ειχε πει τον προηγουμενο μηνα που πηγαμε... (ο μικρος ηταν 5 μηνων τοτε) οτι θα τον δεις απο εδω και περα θα τρωει λιγοτερο... βεβαια εγω αυτο δεν το εχω δει ακομα.... θηλαζω και τρωει με ορεξη καθε 3 ωρες περιπου... μερα νυχτα... τρωει και ενα πιατο ρυζαλευρο.. Αλλα για να το λεει ο γιατρος μαλλον οσο μεγαλωνουν μειωνεται η ορεξη για γαλα... Αλλα ρωτηστε και τον δικο σας παιδιατρο φυσικα και ενημερωστε μας για το τι σας ειπε!!!

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικός μου μπόμπιρας, γύρω στους 9-10 μήνες σταμάτησε το γάλα! δεν ήθελε με τίποτα! και αν τον πίεζες έκανε εμετό! είχα ανησυχήσει πολύ αλλά η γιατρός με καθησύχασε και μου είπε οτι είναι φάση και θα του περάσει. όντως, μετά από 1-2 μήνες που έτρωγε ολο γιαουρτάκια, του ξανάρθε η όρεξη. μετά από 2-3 μήνες ξανά τα ίδια. εκεί δεν αγχώθηκα! αυτό κράτησε πάλι 1-2 μήνες και τώρα έχει επανέλθει και το πίνει πρωί-βράδυ!

και άλλο γάλα που του έδωσα σε εκείνη τη φάση, και με διαφορετικό τρόπο, δεν είχε αποτέλεσμα. μπορεί να το είχε βαρεθεί! και δεν το έχω συνδέσει με δόντια! απλά δεν ήθελε!

.png
Link to comment
Share on other sites

CharoulaP έτσι ξαφνικά το ξεκίνησε και εσένα? ο γιατρός τι σου είπε? δεν πειράζει που δεν πίνει γάλα? την μέθοδο με το ποτηράκι την δοκίμασα και εγώ στην αρχή νόμιζε πως είναι νερό και ξεκίνησε και με το που κατάλαβε ότι ειναι γάλα tο έσπρωξε και σφράγισε παλι. Από ότι καταλαβαίνω εσεις εχετε κλείσει χρόνο, δοκίμασες να της δώσεις κάποιο άλλο γάλα εβαπορέ ή φρέσκο?

 

Ναι έτσι ξαφνικά ένα βράδυ. Ο γιατρός μου είπαι δε έγινε κάτι,απλά δώσε κρέμα και γιαούρτι το απόγευμα. Είναι 13 μηνών και δοκίμασα και άλλο γάλα , αλλά τίποτα.

 

Ελπίζω να είσαι πιο τυχερή!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου σταμάτησε το γάλα όταν ήταν 11 μηνών! (τώρα είναι 6 χρονών)Προσπαθήσαμε τα πάντα! Αλλάξαμε όλες τις μάρκες, το δώσαμε ζεστό-κρύο-χλιαρό, όταν ήταν ξεκούραστος, κουρασμένος, νηστικός, χορτασμένος, ξύπνιος, κοιμισμένος, τίποτα!! Ο παιδίατρος μας είπε να μην τον πιέσουμε άλλο αλλά να του δίνουμε γιαουρτάκια κτλ. Έτσι, του έφτιαχνα κρεμούλες με γάλα μέσα, με το φαγάκι το μεσημέρι τρώγαμε και λίγο γιαουρτάκι, τυράκι κίτρινο για τόστ στο χεράκι το απόγευμα ή τοστάκι με τυράκι μόνο κτλ.. Ο γιατρός μας είχε πει ότι για κάθε τροφή που αρνείται η σωστή τακτική είναι να μην πιέζουμε αλλά να αφήνουμε να περνάει λίγος καιρός και να ξαναδίνουμε μέχρι να την πάρει. Πέρασαν πολλοί μήνες και ξεκινήσαμε μετά να τρώμε γάλα.. με κορν φλεικς και στο τέλος να πίνουμε το γάλα με καλαμάκι. Τώρα πίνει χωρίς πρόβλημα.. Και σε άλλες τροφές το ίδιο έκανα μετά.. Δεν ήθελε το κρέας, τον άφηνα, του έφτιαχνα μετά από μερικές εβδομάδες πάλι.. Μεγαλώνοντας φρόντιζα να συνοδεύω το γεύμα μας και με παραμυθάκια με τι κάνει η κάθε τροφή που τρώγαμε.. Και σιγά σιγά τρώμε τα πάντα με ευχαρίστηση... ως και ψαράκια!! Γενικά νομίζω δε θέλει άγχος :)

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο noni σίγουρα δε θέλει πίεση, η πίεση πάντα φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα και από την άλλη αν το καλοσκεφτούμε όσο και να ξέρουμε ότι του κάνει καλό το γάλα αν δεν του αρέσει ή δεν το θέλει πως είναι δυνατό να το πιει, θα μας αρέσε να μας δώσουν εμάς να φάμε κάτι με το ζόρι ? :)

 

Αλήθεια το βράδυ πριν κοιμηθεί τι του έδινες να φάει? εννοώ όταν σταμάτησε το γάλα εκεί στους 11 μήνες

 

Εμέις σήμερα έχουμε παιδίατρο θα τον ρωτήσω τι έχει να πει και αυτός

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για βράδυ του έδινα να φάει κατά τις 7 λίγο τραχανά ή κρεμούλα με γάλα (αφού κατά τις 4,30 ή όταν ξυπνούσε από τον ύπνο του το μεσημέρι του έδινα γιαουρτάκι με λιωμένη μπανάνα και μέλι ή γιαουρτάκι με ψωμάκι τριμμένο μέσα ή τοστάκι με τυράκι κτλ) και πριν τον βάλω για ύπνο κατά τις 8,30-9,00 έπινε νεράκι και το ποτηράκι το βάζαμε μέσα στην κούνια γιατί το βράδυ το έψαχνε και έπινε!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

και εγω εχω προβλημα με τη μικρη, δε θελει καθολου το γαλα , ουτε καν στον υπνο της, δε τη πιανω με τιποτα

το βραδυνο γαλα το αντικατεστησα με γιαουρτακι και το πρωινο, παλευω με το γαλα η γαλα με ρυζαλευρο. Σημερα αρνηθηκε οτιδηποτε

 

FRENE μηπως εισαι λιγουλακι υπερβολικη???????

ο μικρος ειναι 7,5 μηνων 9200 και τον θεωρω χοντρουλη! η μικρη ειναι μονο 7 κιλα. Οσο για τις ποσοτητες 150-200 κρεμα ειναι μια χαρα νομιζω

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

emas o dikos mas einai 12minon apo 11 minon den to ithele me tipota to gala tou.ena bradu mas boutikse to mpimpero kai epine monos tou.apo tote toy bazoume to gala se plastiko mpimpero kai to pinei olo monos tou.mallon ta mvra mas megalonoun kai epeidi den to exoume katalabei pernoun protovoulies.xaxax

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και εμένα τα ίδια κάνει κάθε βράδυ ο μικρός....

τον θηλαζω και δεν καθεται με τιποτα να πιει πανω απο 2 λεπτα...

δοκιμασα να αντλησω και να το δωσω με μπιμπερο, αλλα πάλι πάνω από 80ml, δεν πίνει με τίποτα....

φυσικα, ξυπναει στις 6 πεινασμένος.

κρεμα κάνει να δινουμε για βραδυνό?ή θα τους πέσει βαριά στο στομάχι?

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμένα δεν το πίνει το γάλα του. Αλλά εμένα δεν το πολυέπινε από την αρχή.

 

Είχε και παλινδρόμηση και αλλεργία και αλλάξαμε ενά σωρό γάλατα.

 

Τώρα πίνει με το ζόρι 100γρ. όταν πίνει 150γρ. κάνώ τούμπες από τη χαρά μου! Τώρα έχει 2 μέρες που δεν είπιε καθόλου. Περνάει και τέτοιες φάσεις κατα διαστήματα.

 

Νομίζω ότι είναι και χορτασμένα όμως. Εμένα που δεν τρώει και γιαούρτι τι να πώ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πίνει με το ζόρι 100γρ. όταν πίνει 150γρ. κάνώ τούμπες από τη χαρά μου! Τώρα έχει 2 μέρες που δεν είπιε καθόλου. Περνάει και τέτοιες φάσεις κατα διαστήματα.

 

Νομίζω ότι είναι και χορτασμένα όμως. Εμένα που δεν τρώει και γιαούρτι τι να πώ?

 

G.Stone και τι κάνετε για πρόσληψη ασβεστίου; Τι ηλικίας είναι το μωρό σου; Ρωτώ γιατί και με τα δικά μου το ίδιο πρόβλημα έχω, είναι και οι δύο αλλεργικοί και η μόνη καλή πηγή ασβεστίου για μας είναι το ειδικό μας γάλα. Τυρί, γιαούρτι και έτοιμες κρέμες είναι απαγορευμένα, τους δίνω μια κρέμα βιολογική που τη φτιάχνω με το δικό τους γάλα, ο γιος μου την τρώει, αλλά η κόρη μου όχι. Απ΄την άλλη, ο γιος μου δεν πίνει αρκετό γάλα, 100ml το πρωί και 150ml το βράδυ στην καλύτερη περίπτωση. Η συνολική πρόσληψη γάλακτος δηλαδή, μαζί με αυτό που βάζω στην κρέμα είναι 400ml και με 60mg ασβεστίου ανά 100ml που έχει αυτό το γάλα πάμε στα 240mg ασβεστίου, πες και περίπου συν 60-100mg από τις άλλες τροφές, φτάνουμε στα 300-350mg περίπου την ημέρα που απέχει αρκετά από τα προτεινόμενα 500mg για αυτή την ηλικία. Έχω έρθει σε διατροφικό αδιέξοδο και δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω, οπότε δέχομαι και εγώ προτάσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...