Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΗΧΕΙ


Recommended Posts

Εδώ και 1 εβδομάδα η μικρή βήχει χωρίς να δείχνει ότι είναι κρυωμένη ή ότι δεν αισθάνεται καλά.Έχει μόνο ξερό βήχα και ειδικά τις πρωινές ώρες. Σκεφτομουν να την πάω να τη δει παιδίατρος ..και μετά λέω μπα μωρε..υπερβολική είμαι.Εσείς θα την πηγαίνατε επειδή απλά βήχει?? Δε ξέρω φοβάμαι λίγο.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω προσωπικα την πηγαινω κ για ενα απλο συγκαμα οποτε με τα δικα μου δεδομενα δεν εισαι καθολου υπερβολικη, για μενα πρεπει να το πας το παιδι γιατι μπορει να ειναι κατι αλλεργικο κ να βηχει η μπορει κ να μην ειναι τιποτα απολυτως αλλα καλυτερα να ξερεις παρα να το αφησεις

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λειτουργεί κλιματιστικό στον χωρο που ζει το παιδί??? Μπορεί να το έχει πιάσει βήχας από αυτό, επειδή ξηραίνει την ατμόσφαιρα. Να το πας να το δει ο παιδίατρος, δεν εισαι υπερβολική.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λειτουργεί κλιματιστικό στον χωρο που ζει το παιδί??? Μπορεί να το έχει πιάσει βήχας από αυτό, επειδή ξηραίνει την ατμόσφαιρα. Να το πας να το δει ο παιδίατρος, δεν εισαι υπερβολική.

Ναι λειτουργει κλιματιστικο σχεδόν όλη τη μέρα! Μπορεί να είναι απο αυτο?Του κάνει κακό??

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κάνει κακό, με την έννοια ότι ξηραίνει την ατμόσφαιρα η λειτουργία του κλιματιστικού και έτσι τα παιδάκια (και οι μεγάλοι καμιά φορά) βήχουν γιατί ξεραίνεται ο λαιμός τους. Για κλείσε λίγο το κλιματιστικό και δώστης πολλά υγρά (πήγαινέ την όμως και στην παιδίατρο) να δεις... θα έχει αλλαγή?? :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνηθως το κλιματιστικο πειραξει ατομα που ειναι αλλεργικα,κ οχι μονο,εγω που ειμαι δεν μπορω να κατσω πολυ ωρα σε κλειστο χωρο με κλιματιστικο γιατι με πιανει βηχας κ διαφορα αλλα

Link to comment
Share on other sites

Οταν λειτουργεί το κλιματιστικό πρέπει να έχετε ένα παράθυρο ανοικτό ωστε να ανανεώνεται ο αέρας στο χώρο!!!!

 

Ναι το κάνω αυτό..ανοίγω συχνά τα παράθυρα να ανανεώνεται ο αέρας..γιατί και εμένα με ενοχλεί το κλιματιστικό στην αναπνοή μου.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

επισης εχω διαβασει πως ειναι καλο στο σπιτι οταν λειτουργει κλιματιστικο επειδη ξηραινει την ατμοσφαιρα και ξηραινει και το αναπνευστικο των παιδιων να χρησιμοποιεις εναν υγραντηρα. Εγω τον χειμωνα επειδη ειχαμε καλοριφερ τον χρησιμοποιουσα μερα-νυχτα και εκανε πολυ καλο στο μωρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μας γιατρός είχε πει σχετικά με το κλιματιστικό: "στους 27-28 βαθμούς κελσίου και ανοιχτά παράθυρα". Από την μία έχουμε το κλιματιστικό που ξηραίνει τον αέρα και από την άλλη έχουμε τα ανοιχτά παράθυρα που κρατούν υγρό το περιβάλλον. Οπότε μια χαρά!

Υπάρχουν βέβαια και κάποια κλιματιστικά που έχουν την επιλογή Humid, η οποία δίνει την δυνατότητα να κρατάμε υγρό έναν χώρο που ψύχεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι τώρα 7 μηνών εδώ και 1.5 μηνα περίπου εμφανισε ενα ξερόβηχα χωρις άλλα συμπτωματα .Πηγαίναμε στη παιδιατριο κάθε εβδομάδα χωρίς να τον εξαλειψουμε εντελώςακόμη και τώρα. Δεν έχουμε κλιματιστικο στο σπίτι οπότε δεν φταιει αυτό για εμάς.

Οι ενέργειες που έχουμε κάνει μεχρι στιγμης ειναι οι εξής εχουμε αλλαξει το γάλα και πίνουμε almiron ar (δεν είχε καθόλου αναγωγές) , εχει παλινδρόμηση ελαφριάς μορφής (το μόνο συμπτωμα ήταν ασχημη αναπνοή το πρωι και πνιγόταν-εβηχε στον ύπνο της ) πήραμε σιροπι enadoren και σταματησε ο νυκτερινός βήχας ,κάναμε εξετάσεις αίματος,κοπράνων για αλλεργίες βγήκαν αρνητικές η γενική αίματος βγηκε πολυ καλή. ΚΑι συνεχίζουμε με το ξεροβηχα. η Ιωάννα μου δεν ενοχλειται από το βήχα γελάει κιόλας μετά. Τη Δευτέρα θα πά,ε στο Μητέρα για επαναλήπτικο υπερηχο για το φύσημα που είχε και η γιατρος μου ειπε να τους τα αναφέρω όλα αυτά μήπως χρειαστεί να κάνουν και άλλη εξέταση.Συγγνώμή άν σας κούρασα απλώς αυτο που θέλω να πώ είναι ότι πρέπει να επιμένουμε μέχρι να πάρουμε απαντήσεις από τους γιατρούς και ας νομίζουμε ότι γινόμαστε κουραστικοί.(Η γιατρός μου όλο αυτό το διαστημα με έχει ενθαρυνει να την πηγαίνω για εξέταση και πολλες φορές χωρίς αμοβή

0

4f1Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...