Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΟ ΑΠΟ ΠΟΤΕ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγω τριων μηνων (ηταν Μαιος) και ρωτησα τη γιατρο μου και πηραμε της frezyderm.Δεν ξερω αν μπορυοσα και νωριτερα,αλλα δεν την ειχα ρωτησει.Το καλυτερο ειναι να σου πει ο παιδιτρος σου

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ο παιδίατρος μας είπε ότι από 'δω και πέρα πάντα αντιηλιακό και δεν αναφερόταν στην ηλικία του μωρού αλλά στο γεγονός ότι ο ήλιος αρχίζει να καίει.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εμεις πηγαμε χθες στην παιδιατρο και τη ρωτησα για αντιηλιακο και μου ειπε να της βαζω οταν ειναι στον ηλιο. μου ειπε επισης οτι η εκθεση στον ηλιο μεταξυ 12-4 απαγορευεται!! α και οτι αντιηλιακο δεν βαζουμε επειδη θα κατσουμε 5-10', απο 10 λεπτα και πανω! εγω πηρα ενα ''βιολογικο'' της jason αλλα δεν μπορω να σου πω αν ειναι καλο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ γιάυτο ρωτάω, για τον καιρό. Γιατί με το καλό θα μας έρθει τον Ιούνιο, αν δηλαδή τον Ιούλιο θέλω να τον βγάλω μια βόλτα θα του βάλω αντιηλιακό ή θα είναι πολύ μικρός?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ τι αντιηλιακό χρησιμοποιείτε; Εγώ ξεκίνησα να του βάζω εδώ και 2 εβδομάδες περίπου εάν ήταν να βγούμε στον ήλιο και γέμισε σπυράκια σε όλο του το προσωπάκι, παρότι του πήρα φυτικό υποαλεργικό το οποίο μου σύστησε η αδελφή μου και ο γαμπρός μου που είναι φαρμακοποιοί. Συγκεκριμένα πήρα της ΒΑΒΕ το παιδικό το οποίο χρησιμοποίησα και εγώ για το πρόσωπο και είναι πολύ καλό. Τι να κάνω ποιό να πάρω;

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάλι βρε κορίτσια δε μ' αφήνει... λέει πως είναι πολύ νωρίς και καλό είναι να μη φορτώνω με τέτοια το δερματάκι του... μου είπε με τα τον πρώτο χρόνο... τί να πω; Την Τρίτη έχω ραντεβού, θα την ξαναρωτήσω!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα να του βάζω εδώ και 2 εβδομάδες περίπου εάν ήταν να βγούμε στον ήλιο και γέμισε σπυράκια σε όλο του το προσωπάκι, παρότι του πήρα φυτικό υποαλεργικό το οποίο μου σύστησε η αδελφή μου και ο γαμπρός μου που είναι φαρμακοποιοί. Συγκεκριμένα πήρα της ΒΑΒΕ το παιδικό το οποίο χρησιμοποίησα και εγώ για το πρόσωπο και είναι πολύ καλό. Τι να κάνω ποιό να πάρω;

 

Ωχ μη μου λες τέτοια γιατί και εγώ αυτό του πήρα. Πέρσι είχαμε άλλη μάρκα (του έβαζα από ημερών γιατί ήταν κατακαλόκαιρο) και δεν είχε πρόβλημα. Γμτ δεν θυμάμαι τι μάρκα ήταν γιατί όσο είχε περισσέψει το πέταξα το φθινόπωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τριων μηνων (ηταν Μαιος) και ρωτησα τη γιατρο μου και πηραμε της frezyderm.Δεν ξερω αν μπορυοσα και νωριτερα,αλλα δεν την ειχα ρωτησει.Το καλυτερο ειναι να σου πει ο παιδιτρος σου

 

Κι εμεις μια από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως ενα μωρακι 2,3,4 μηνων δεν το βγαζουμε στον ηλιο και στην αφορητη ζεστη οπως αυτη της Ελλαδας.

Αλλα βρε κοριτσια μη μου πειτε οτι μπορειτε να εχετε κλεισμενα μεσα τα παιδια των 5,6 μηνων και πανω στο κατακαλοκαιρο η να τα βγαζετε μονο το βραδακι. Οι βλαβες που προκαλουν οι ηλιακες ακτινες ειναι μεγαλυτερες απο αυτες που ενδεχομενως προκαλουν τα αντιηλιακα.

Επομενως το αντιηλιακο ειναι απαραιτητο.

Εμεις απο 5 μηνων βαζουμε.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι. Σχετικά με την έκθεση στον ήλιο αυτό με το 12-4 μου το είπε κι εμένα ο παιδίατρος αλλά εντάξει νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό. Επίσης μου τόνισε ότι θέλουμε το παιδί να το βλέπει ο ήλιος γιατί αυτό κάνει καλό στο ασβέστιο που κάνει καλό στα κόκαλα της, οπότε να μην φοβάμαι που είναι τόσο μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι. Σχετικά με την έκθεση στον ήλιο αυτό με το 12-4 μου το είπε κι εμένα ο παιδίατρος αλλά εντάξει νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό. Επίσης μου τόνισε ότι θέλουμε το παιδί να το βλέπει ο ήλιος γιατί αυτό κάνει καλό στο ασβέστιο που κάνει καλό στα κόκαλα της, οπότε να μην φοβάμαι που είναι τόσο μικρή.

Εννοεις τη βιταμινη D. Ετσι ειναι.

Επομενως ειναι απαραιτητο το αντιηλικο. :D

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμείς αρχίσαμε το αντηλιακό από τώρα.

 

Πέρισυ που ήταν 2-4 μηνών δεν της έβαζα, αλλα αποφευγαμε τον δυνατό ήλιο (μέχρι τον 6ο είναι επικύνδινο και για τα ματακια του)

 

Πήρα της Frezyderm και μου φαίνεται πολύ καλό. Δεδομένου οτι η μικρή μου έχει πολύ ευαίσθητο δέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι. Σχετικά με την έκθεση στον ήλιο αυτό με το 12-4 μου το είπε κι εμένα ο παιδίατρος αλλά εντάξει νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό. Επίσης μου τόνισε ότι θέλουμε το παιδί να το βλέπει ο ήλιος γιατί αυτό κάνει καλό στο ασβέστιο που κάνει καλό στα κόκαλα της, οπότε να μην φοβάμαι που είναι τόσο μικρή.

θα συμφωνησω οτι ο ηλιος κανει καλο αλλα θα σου πω κιολας οτι 12-4 απαγορευεται και για μας!! εξαλλου ηλιο εχει απο το πρωι μεχρι το βραδυ σχεδον στην ελλαδα!!δεν ειναι υπερβολικο πιστεψε με! και αν τυχει και ειμαστε εξω τετοια ωρα σαφως δε θα κατσουμε καπου να περιμενουμε να περασει η ωρα αλλα καλο ειναι να εχουμε μια ομπρελα η οτιδηποτε αλλο για να προστατεουμε το παιδι! εγω παλια δεν ακουγα καθολου αυτα περι επικινδυνοτητας του ηλιου ομως ειναι μεχρι να δεις τι μπορεις να παθεις!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γιάυτο ρωτάω, για τον καιρό. Γιατί με το καλό θα μας έρθει τον Ιούνιο, αν δηλαδή τον Ιούλιο θέλω να τον βγάλω μια βόλτα θα του βάλω αντιηλιακό ή θα είναι πολύ μικρός?

 

καταρχην με το καλο το μπεμπουλινι σου. επειδη κι εγω γεννησα Ιουνιου μα σου πω οτι ετσι κι αλλιως δεν θα μπορεις να το βγαζεις εξω τις ωρες που ο ηλιος ειναι απαγορευτικος! θα το βγαζεις ή νωρις το πρωι ή αργα τι απογευμα που θα εχει πεσει και θα εχει δροσισει. το καλυτερο παντος ειναι οτι απορια εχεις να ρωτας τον παιδιατρο σου.

 

με το καλο :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...