Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οισοφαγιτιδα απο Γοπ και προβληματα στομαχου


Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 6 μηνων.Μεχρι 55 ημερων ολα δουλευανε ρολοι.

Απο εκει και περα αρχισε ο γολγοθας.Ενα βραδυ ξυπνησε κανονικα στην ωρα του να πιει το γαλα του

(13/9/2007)και μολις του το δωσα αρνηθηκε.Η ποσοτητα τοτε που επινε ηταν 180 περιπου καθε 3,5 ωρες,Συνολο 800+ .

Αρχισαμε γιατρους αλλαξαμε τον πρωτο ηρθε μια αλλη που ελεγε πως δεν εχει τιποτα παρα ειναι βουλωμενη η μυτη του

κ το ταραξα το μωρο οπως μου ειχε πει με φ.ορο κ οτριζαλιν

περασε ενας μηνας ετσι που το πινε με το ζορι .ενω πειναγε μολις του δινες γαλα στα 50 μλ ουρλιαχτα...να κλαιει

ολη νυχτα απο πεινα πονο και μεισ να το πηγαινοφερνουμε βολτες μεσα στο σπιτι μονο ετσι κατι γινοταν για το

κλαμα.η ποσοτητα ολο μειωνοτανε η γιατρος να επιμενει να του ξεβουλωνω την θεοστεγνη πια μυτη του

Οταν μια νυχτα στο συνολο του 24ωρου ειχε πιει 400μλ τον βουτηξαμε κα πηγαμε στο παιδων.

Διαγνωση-οισοφαγιτιδα απο Γοπ.Δωσαμε φαρμακο ,ελαχιστη βελτιωση,φτασαμε να πειναει και μολις πινει 50 μλ

να κλαιει.Βαλαμε δευτερο φαρμακο για λιγο καιρο ειδαμε βελτιωση μετα τα ιδια και χειροτερα,να περνανε μερες

που να τον εχω 12 ωρες στα χερια και να ρευεται κ να κλαιει.Τωρα που σας μιλαω πινει στο 24ωρο 600μλ.και τρωει

κ μισο πιατακι κρεμα.Μεχρι τωρα απο βαρος 100 γρ τη βδομαδα στανταρ περνει ,φυσικα δεν υπαρχει κανενα προγγραμα

γιατι πειναει κ δε μπορει να φαει ,δεν κοιμαται σωστα ειναι φαυλος κυκλος..Παρα την υποδειξη

της παιδιατρου να ξανααυξησω τη δοση ποθ απο 0,6 ειχε φτασει 1,2 μλ

προσπαθησα να κρατησω τα φαρμακα οσο πιο χαμηλα γινοταν.Μονο σε μεγαλες κρισεις εδινα τη δοση που μου ειχε πει.

Η κατασταση παρεμενε η ιδια με λιγες μερες καλες-κι οταν λεμε καλες ενοουμε να πινει 600 μλ. με τη θεληση του.

Τις υπολοιπες μερες γουλια -γουλια η αν καταφερνα να τον πιασω σε πολυ βαθυ υπνο γιατι αλλιως ποναει και ξυπναει.

Μετα το φαγητο βολτες και χερια για 2 ωρες ,κλαμα....Τον προηγουμενο μηνα ειχα πει στη γιατρο να δω

παιδο-γαστρεντερολογο και μου ειχε πει οχι δεν προκειτε να σου πει τιποτε παραπανω δεν υπαρχει τιποτε μονο του

θα φτιαξει.Εγω εψαξα εμαθα βρηκα την καλυτερη και χτες μας δεχτηκε στο ιατρειο της.

Επιτελους καποιος γιατρος καταλαβε τι κολαση περναω,κι εγω και το παιδι μου .Μεχρι την Κυριακη θα κανουμε το

εξης.Αντικαθιστουμε το πηχτο γαλα με αραιο γιατι μπορει τα αλευρα που περιεχει να ερεθιζουν το στομαχι,

και καταργουμε το 1 απο τα δυο φαρμακα το οποιο μπορει αντι καλο να κανει κακο διοτι αυτο κινει τον οισογαγο

για να διωξει πιο γρηγορα την τροφη ,αλλα υπαρχει και το ενδεχομενο να τον υπερκινει και το παιδι να πνιγετε.

Αν μεχρι την Κυριακη δεν δουμε καλυτερευση μπαινουμε στο νοσοκομειο για γαστροσκοπηση.

 

Που απο τη μια σημαινει πως θα δουμε ακριβως τι συμβαίνει στο στομαχι-γιατι η γιατρος δινει μεγαλη πιθανοτητα

να εχει δημιουργηθει πληγουλα_μικρη αιμοραγια,ελκος_απο την αλλη καταλαβαινεται ποσο με τρομαζει αυτο το

ενδεχομενο.Ναρκωση εξετασεις ,τοση ταλαιπωρια για το μωρακι μου...Γιατι΄?Γιατι γ#%ω το γιατι....

S957.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


petula τι να πω ευχομαι να πανε ολα καλα

για τον μικρουλη σου και να μην χρειαστει

τιποτα απο οτι λες...

ειναι κριμα τοσο μικρα να περνανε τετοιες καταστασεις

αλλα αν ειναι για καλο του τι να κανεις?

φιλακια στον μπεμπουλη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Petoula,

 

Ο μικρός μας, σήμερα 4.5 ετών είχε από μωρό πολλούς κωλικούς.

Διπλωνόταν, έκλαιγε, και είχε πολλά ρεψίματα. Σύμφωνα με τον παιδίατρό μας λοιπόν ο οποίος μας καθυσήχαζε διαρκώς, θεωρούσε οτι ο μικρός , είχε αεροφαγία που εξηγούσε τα ρεψίματα (δηλ. έτρωγε γρήγορα καταπίνοντας παράλληλα πολύ αέρα κτλ) Στα επίμονα ερωτήματά μας για επίσκεψη σε παιδογαστρεντερολόγο, η απάντησή του ήταν, μακριά.

Μη πάτε, θα σας τρελλάνει, θα σας βάλει να κάνετε 100 τεστ, θα ταλαιπωρήσετε το παιδάκι κτλ. Ίσως έχει μια μικρή παλινδρόμηση.

Πάρτε το γάλα αυτό και μην ασχολείστε, όλα θα περάσουν. Στον 6 μήνα λοιπόν τα συμπτώματα συνεχίζονταν και μάλιστα πιο έντονα. Η καθημερινότητά μας, κόλαση, κλάματα, στεναχώρια, το παιδί ταλαιπωρημένο, να μη μπορούμε να χαρουμε ούτε αυτό ούτε τίποτα. Πήραμε την απόφαση να κάνουμε το βήμα προς τον μπαμπούλα τον παιδογαστρεντερολόγο. Η παιδογαστρεντερολόγος λοιπόν που τον εξέτασε

η οποία είναι στο Αγ.Σοφία κατάλαβε αμέσως με το ιστορικό και την περιγραφή των συμπτωμάτων και μας καθοδήγησε στα επόμενα βήματα που έπρεπε να κάνουμε, εφόσον το επιθυμούσαμε. Η παιδογαστρεντερολόγος αυτή είναι ΑΓΙΟΣ άνθρωπος και ΤΕΛΕΙΑ γιατρός.

Το κουβάρι ξετυλίχτηκε σιγά σιγά και τα συμπεράσματα βγήκαν. Οι γαστροσκοπήσεις που έχουμε κάνει από τότε συμπεριλαμβανομένης και της πρώτης, αποδείχτηκαν μια απλή εξέταση. Οι γιατροί και οι νοσηλευτές/ιες

στο Παίδων Αγ. Σοφία είναι όλοι όσοι έχουμε γνωρίσει (και κατά τη διαμονή μας εκεί 2-3 φορές) ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Ο παιδίατρός μας όταν του ανακηνώσαμε τα ευρήματα, τα αμφισβήτησε, τι να λέμε. Φυσικά δεν ξαναπήγαμε και τον αλλάξαμε. Η διάγνωση είναι Ιωσινοφυλική Οισοφαγίτιδα.

 

Τί έμαθες, είναι όλα καλά? Το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...
On 22/12/2008 at 1:55 ΠΜ, DIMIDIMI είπε:

Petoula,

 

Ο μικρός μας, σήμερα 4.5 ετών είχε από μωρό πολλούς κωλικούς.

Διπλωνόταν, έκλαιγε, και είχε πολλά ρεψίματα. Σύμφωνα με τον παιδίατρό μας λοιπόν ο οποίος μας καθυσήχαζε διαρκώς, θεωρούσε οτι ο μικρός , είχε αεροφαγία που εξηγούσε τα ρεψίματα (δηλ. έτρωγε γρήγορα καταπίνοντας παράλληλα πολύ αέρα κτλ) Στα επίμονα ερωτήματά μας για επίσκεψη σε παιδογαστρεντερολόγο, η απάντησή του ήταν, μακριά.

Μη πάτε, θα σας τρελλάνει, θα σας βάλει να κάνετε 100 τεστ, θα ταλαιπωρήσετε το παιδάκι κτλ. Ίσως έχει μια μικρή παλινδρόμηση.

Πάρτε το γάλα αυτό και μην ασχολείστε, όλα θα περάσουν. Στον 6 μήνα λοιπόν τα συμπτώματα συνεχίζονταν και μάλιστα πιο έντονα. Η καθημερινότητά μας, κόλαση, κλάματα, στεναχώρια, το παιδί ταλαιπωρημένο, να μη μπορούμε να χαρουμε ούτε αυτό ούτε τίποτα. Πήραμε την απόφαση να κάνουμε το βήμα προς τον μπαμπούλα τον παιδογαστρεντερολόγο. Η παιδογαστρεντερολόγος λοιπόν που τον εξέτασε

η οποία είναι στο Αγ.Σοφία κατάλαβε αμέσως με το ιστορικό και την περιγραφή των συμπτωμάτων και μας καθοδήγησε στα επόμενα βήματα που έπρεπε να κάνουμε, εφόσον το επιθυμούσαμε. Η παιδογαστρεντερολόγος αυτή είναι ΑΓΙΟΣ άνθρωπος και ΤΕΛΕΙΑ γιατρός.

Το κουβάρι ξετυλίχτηκε σιγά σιγά και τα συμπεράσματα βγήκαν. Οι γαστροσκοπήσεις που έχουμε κάνει από τότε συμπεριλαμβανομένης και της πρώτης, αποδείχτηκαν μια απλή εξέταση. Οι γιατροί και οι νοσηλευτές/ιες

στο Παίδων Αγ. Σοφία είναι όλοι όσοι έχουμε γνωρίσει (και κατά τη διαμονή μας εκεί 2-3 φορές) ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Ο παιδίατρός μας όταν του ανακηνώσαμε τα ευρήματα, τα αμφισβήτησε, τι να λέμε. Φυσικά δεν ξαναπήγαμε και τον αλλάξαμε. Η διάγνωση είναι Ιωσινοφυλική Οισοφαγίτιδα.

 

Τί έμαθες, είναι όλα καλά? Το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!

Σήμερα διάβασα το ποστ σου .. θα ήθελα πολύ να μάθω πως είστε μετά από τόσα χρόνια !!! Εύχομαι να πέρασε γρήγορα ο γολγοθάς σου !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...