Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρεβάτι - Formula


Recommended Posts

Θέλουμε να αγοράσουμε ένα κρεβάτι για τον Αντώνη και μας αρέσει ένα που έχουμε δει σε σχήμα formula. Ψάχνωντας για την υπόλοιπη διακόσμηση του δωματίου, διάβασα τις συμβουλές σας και μπήκα στο site: http://www.cosycorner.gr, όπου βρήκα αυτοκόλλητα από το έργο Cars. Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κρεβάτι αυτοκίνητο από το συγκεκριμένο έργο? Ή έστω που μπορώ να βρω κάποιο άλλο σχέδιο κρεβατιού αυτοκινήτου? Αυτό που έχουμε δεί τώρα είναι από κάποιο κατάστημα Petit στην Λυκόβρυση, είναι ωραίο, αλλά θα ήθελα να δω και τίποτα άλλο.

 

Περιμένω τις συμβουλές σας.

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωραια αυτα τα κρεβατια αλλα δεν ξερω για ποσο θα τα θελουν και το ποσο χρηστικα ειναι... Εκτος αν θελετε να αλλαζετε κραβατι καθε 5-6 χρονια...

Δεν ξερω.. εγω το κρεβατι μου το εχα απο 4ων χρονων μεχρι που παντραυτηκα και αλλαζαμε μονο τα στρωματα (λογικο νομιζω στα 30 χρονια :P ) Και τωρα προς το παρον σε αυτο το κρεβατι κοιμαται ο Χαρης..

Θελω να του παρω αλλα προτιμω να τον αφησω να μεγαλωσει ωστε να εχει κι αυτος αποψη.. Αυτα που αρεσουν σε μας δεν αρεσουν παντα στα παιδια.

Γενικα επειδη ξερω πως αυτα τα κρεβατια ειναι πολυ ακριβα θα σου προτεινα αρχικα να παρεις ενα φτηνο πχ απο τα ΙΚΕΑ, η να χρησιμοποιησεις καποιο παλιο και γυρω στα 3 που θα καταλαβαινει πλεον και θα εχει διαμορφωσει τις προτιμησεις του, να του παρεις κατι καλυτερο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα ο μουστακας, μου αρεσε γιατι ειναι πολυ χαμηλο,

το εχει σε μπλε αλλα βγαινει σε αρκετα χρωματα,

αν του φτιαξεις και δικα σου αυτοκολητα θα ειναι πολυ προτοτυπο :D

κατι τετοιο θελω να κανω...

βεβαια λογο μεγεθους ειναι για λιγο αλλα εχει πλακα πιστευω να αλλαζει το δωματιο :D

δεν υπαρχουν και πολλα το χω ψαξει πολυ.... υπαρχουν και ξυλινα αλλα χανουν σε ομορφια πιστευω.... αν θες θα βρω τις σελιδες να τα δεις

Link to comment
Share on other sites

Rosangel το είδα και είναι πράγματι πολύ ωραίο. Βέβαια αφενός δεν το στέλνουν εκτός Ηνωμένου Βασιλείου αφετέρου νομίζω ότι είναι πλαστικό. Δεδομένου ότι κάθε πρωί που ανοίγουμε για να αεριστεί το δωμάτιο μπάινει μέσα άφθονος ήλιος, το πλαστικό θα ξεθωριάσει αμέσως. Το ίδιο ισχυεί και για το κρεβάτι που υπάρχει στον Μουστάκα. Εκτός του ότι είναι πολύ μικρό είναι και πλαστικό. Αυτό που έχουμε δεί είναι ξύλινο, με διαστάσεις κανονικού μονού κρεβατιού και το σχέδιο της φόρμουλας που νομίζω ότι είναι διαχρονικό για τα αγοράκια. Ό Αντώνης με το που το είδε κόλλησε και δεν ήθελε να πάει σε κάποιο άλλο. Αυτό που έχουμε βρεί τώρα : http://www.matiadis.gr/index.php?nodeid=7 είναι πολύ ωραίο, αλλά έλεγα μήπως υπάρχει και τίποτα άλλο.

Αλλωστε ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Ευχαριστώ πάντως όλες για την άμεση ανταπόκριση σας.

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mickael συμφωνω με οσα λες αλλα πιστευω οτι το κρεβατι αυτο ειναιτοσο διαχρονικο οσο ειναι και αυτο http://www.matiadis.gr/index.php?nodeid=8 .. εγω σαν κοριτσι θα κοιμομουν σε αυτο το κρεβατι το πολυ μεχρι τα 10.. μετα θα ντρεπομουν..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα πόσο παιδί αισθάνεται ο καθένας.

Εγώ ας πούμε θα έμενα άνετα μεχρι πριν να συζήσω με τη γυναίκα μου (27 ετών). (Βέβαια μπορεί αν το έβλεπε να μην με είχε παντρευτεί!) Εν πάσει περιπτώση και μέχρι τα 10 μια χάρα είναι. Ετσι κι αλλιώς τα σημερινά έπιπλα δεν έχουν σχέση με αυτά που είχαμε εμείς τριάντα χρόνια (και) πρίν. Αν αντέξουν δέκα χρόνια θα είναι θαύμα!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιώς τα σημερινά έπιπλα δεν έχουν σχέση με αυτά που είχαμε εμείς τριάντα χρόνια (και) πρίν. Αν αντέξουν δέκα χρόνια θα είναι θαύμα!

 

Σε αυτο εχεις δικιο.. Θα συμφωνησω απολυτα...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά το πήραμε!

 

Εδώ και 10 περίπου ημέρες μας το έφεραν και ο Άντώνης έχει ξετρελαθεί!

Είχε αρχίσει να μας κάνει νούμερα με τον ύπνο και δεν ήθελε με τίποτα την κούνια του. Ήθελε να έρχετε στο κρεβάτι μας και για να το αποφύγουμε συμβιβαζόμασταν να τον κοιμίζουμε στρωματσάδα στο δωμάτιο του. Αυτή ήταν η λύση που του άρεσε μέχρι πριν 10 μέρες, αλλά τώρα δεν ξεκολλάει με τίποτα από τη Formula. Το προτιμάει και από το να έρθει στο δικό μας! Από εκεί που πήγαινε μετο ζόρι για ύπνο, τώρα πάει τρέχοντας!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά από το να προσφέρεις χαρά στα παιδιά!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!!! Να το καταευχαριστηθεί και κάνει ύπνους ονειρικούς!!! :P απο που το πηρατε τελικά και ποσο σας κόστισε??

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

 

Τελικά το πήραμε από τον Ματιάδη, στην Λυκόβρυση. Υπάρχει το Link πιο πάνω! Η τιμή ήταν 700,00€ το κρεβάτι + 150,00€ το στρώμα. Αν τα πληρώσεις μετρητά έχει 15% έκπτωση, αλλιώς 24 άτοκες δόσεις.

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!! Καλούς ύπνους σε όλα τα μωράκια!! (να ξεκουράζονται κι αυτά και οι γονείς τους!)

 

Καλορίζικο καλή οδήγηση να έχει στα όνειρα του!!!!!!

 

Αμήν!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ ωραία!!

 

να σας πώ κάτι, αν πάτε (όσοι υπόλοιποι θέλουν κάτι παρόμοιο και δεν έχουν το μπατζετ για αυτό συγκεκριμένα) σε κάποιο μαραγκό και δείξετε τα σχέδια δε θα μπορεί να φτιάξει κατι και να το φτιάξει για πχ τη μισή τιμη ? πχ 400 ευρώ?

(αν είναι κάποιος που ψάχνει δουλειά σιγά μη δε το κάνει....?)

 

έχει κανείς εμπειρία απο κάτι τετοιο?

είναι ένα σημαντικό κίνητρο το που και πως κοιμουνται, φυσικά, για να θέλουν να κοιμουνται μόνα τους... :)

 

εγώ είχα φτιάξει μόνη μου το κρεβάτι μου με κόντρα πλακέ με 20-30 ευρώ συν τα χρώματα για το βάψιμο και είχε προσκέφαλο, και το χρωματίζεις όπως θες με σχέδια κτλ!...

είναι πολύ εύκολο βασικά, και είναι κρίμα αφού υπάρχουν μαραγκοί νομίζω πολλοί χωρίς δουλειά.

εντάξει δεν θα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το άλλο, ... αλλα γίνονται πολλά και έτσι.

 

πάντως στη φωτό είναι υπέροχο! αυτό δε λές ?

http://www.matiadis.gr/index.php?nodeid=7

 

(στο σιτε γράφει, "πως να μην είμαι πάντα πρώτος"... να ο ανταγωνισμός και η πίεση ο οποιος θεωρείται φυσιολογικός και καλοδεχούμενος!!

και ΠΑΝΤΑ και ΠΡΩΤΟΣ! :?8):evil: )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αλλά με βασικό χρώμα το γκρί αντί το κόκκινο, και πολύ πιο ωραία καλύματα (από το ίδιο μαγαζί).

 

Όσο για την ιδιοκατασκευή, ίσως είναι πιο εύκολο πάνω σε υπάρχον κρεβάτι να βγάλεις πατρόν για να κόψεις MDF, και να προσθέσεις τα πλαϊνά, τις ρόδες, την πίσω αεροτομή και την μάσκα.

Το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι και τόσο τέλειο στο φινίρισμα, αλλά και μόνο που θα το έχεις φτιάξει εσύ, θα έχει άλλη αξία.

Η εμπειρία μου πάντως από την δουλειά, μου λέει ότι ένας καλός μαραγκός είναι πολύ πιο ακριβός από ένα τυποποιημένο προϊόν που βγαίνει από εργοστάσιο.

 

Πάντως αν κάποιος έχει συγγενή ή φίλο μαραγκό που τον ενδιαφέρει να κάνει κάτι τέτοιο, και αν μπορεί να το βγάλει και οικονομικότερα θα χ___τεί στο χρήμα. Εγώ δυσκολέυτηκα να το βρω ακόμα και μέσω internet.

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...