Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ίωση σε μωρό 6 μηνών


Recommended Posts

Από την Παρασκευή το απόγευμα ο πριγκιπάκος μου ξεκίνησε πυρετούλη

(37,7) και αναβάλαμε το προγραμματισμένο μας ραντεβού με την παιδίατρο, αρχικά σκεφτήκαμε πως βγάζει το δεύτερο δοντάκι του.

Έλα που όμως το μωρό το ίδιο βράδυ σήκωσε 38,8... και αρχίσαμε την οδύσσεια με τα αντιπυρετικά... το σιρόπι με τη σύριγγα ούτε να το δει, μας έκανε κάτι απίστευτες ρουκέτες για πρώτη φορά, που έπαθα πλάκα... μίλησα με τη γιατρό και είπε να του βάλουμε αναγκαστικά υπόθετα, φυσικά μιλάμε για ζόρι, σιγά μην το κράταγε εύκολα μέσα...

Το Σαββάτο συνέχιζε όλη μέρα με 38,5 και το βράδυ φέραμε τη γιατρό να τον δει. Του βρήκε μόνο κόκκινο λαιμό χωρίς όμως κανένα σύμπτωμα. Μάλλον μιλάμε για ίωση, αλλά περιμένουμε και τα αποτελέσματα από την ουροκαλλιέργεια που έχουμε στείλει...

Το ίδιο βράδυ το κουκλί μου έκανε 39,2 και τρελαθήκαμε, ντουζ χλυαρά, βρεγμένα πανάκια στο μετωπάκι... και παρηγοριά μόνο στην αγκαλιά της μαμάς....

Για να μην τα πολυλογώ, και την Κυριακή έφτασε 38,8 και τώρα πάλι ανεβάζει.... Έχει πιά χάσει το κέφι του και θέλει συνέχεια να κοιμάτε, τόσο που το πρωϊ τον ξύπνησα με χίλια ζόρια (δεν έλεγε να ανοίξει τα μάτια του) για να τον θηλάσω... 5 ώρες νηστικό, φοβήθηκα μην πάθει καμιά αφυδάτωση...

Φυσικά δεν πήγα στη δουλειά, αλλά δε μπορώ να το βλέπω άλλο έτσι, είναι ρε γμτ μια σταλιά μωρό, να ψήνεται έτσι... με πήραν τα κλάματα... αργούν και τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις με έχει φάει η αγωνία... θα σκάσω...

Ουφ, ήθελα να τα μοιραστώ, γιατί ξέρετε τώρα που είμαι μόνη μου σκέφτομαι τα χειρότερα...

Αλήθεια έχετε ακούσει για καμιά παρόμοια ίωση;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περαστικα και να ξερεις οτι σε νιωθουμε !!!

Εδω εμενα η μεγαλη γαιδουρεψε κι ομως οταν αρρωστησει και ειδικα με πυρετο.... λιωνω !!! Ποσο μαλλον το μωρο !!!

 

Δυστυχως εμεις οι μανουλες επρεπε να ειμασταν φτιαγμενες απο ΣΙΔΕΡΟ !!!

 

Κανε κουραγιο αλλα αν θες να ηρεμησεις, πηγαινε το το παιδι και σε ενα νοσοκομειο!!!

 

Η παιδιατρος ποσο ειπε οτι θα κρατησει ? Ποτε θα το ξαναδει ?

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια ευχαριστώ πολύ, προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά...........

Τώρα πάλι έχει 38,3... είχαμε κλάματα με το depon... (τα υπόθετα τα σταματήσαμε γιατί είχε λίγο διάρροια).

 

Μαριλένα, με τη γιατρό που μιλάω συνέχεια μου λέει πως όλα αυτά είναι της ίωσης, μάλλον στο 3ο ή 4ο 24ώρο θα υποχωρήσει, περιμένουμε αύριο το πρωί τις εξετάσεις, θα δει τα αποτελέσματα (ευτυχώς η μικροβιολόγος είναι πάνω από την παιδίατρο) και αν χρειαστεί θα το ξαναδεί μεσοβδόμαδα. Εγώ πάντως σκέφτομαι για να μην το τρέχω στα νοσοκομεία και αρπάξει τίποτε χειρότερο, αν χρειαστεί να φέρω τη μικροβιολόγο στο σπίτι για αιμοληψία.

 

Μακάρι βέβαια να είναι μόνο ο λαιμός του... τώρα που έκλεγε μου φάνηκε πως έχει αρχίσει να βραχνιάζει, ήταν πιό μπάσα η φωνή του....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ήξερα αυτό με την πιπίλα, δοκίμασα με το κουταλάκι που του δίνω την κρέμα που το ξέρει αλλά τελικά απλά φτέει η γεύση!!

 

Για την ώρα είμαι χαρούμενη, μολις ξύπνησε και μου χάρισε το πρώτο χαμόγελο της ημέρας!!!!!!! Τώρα που έπεσε ο πυρετός έχει κεφάκια και παίζει με τα παιχνίδια του! Μακάρι να σταμάτησε το κακό ..........

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα μακάρι ο ήλιος να μείνει εκεί ψηλά!!

Ευτυχώς είναι ακόμη απύρετος και κοιμάται ήρεμα.

Απλά εγώ τρέχω να προλάβω και καμιά δουλειά τώρα που είμαι στο σπίτι και καθυστερώ να απαντήσω!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ mata, μακάρι να περάσει γρήγορα γιατί κοντευώ να σκάσω............... πριν από λίγο έκανε πάλι πυρετό και του έδωσα φαρμακάκι και τώρα όλο κάνει παραπονιάρικες φωνούλες μες τον ύπνο του.... Α ρε γμτ, να δω πως θα ξημερώσουμε πάλι...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βαλ'του και καμιά κομπρεσούλα στο μετωπάκι για να ανακουφιστεί λίγο. Και αν δείς μεγαλύτερη αύξηση θερμοκρασίας καν'του κανένα ντουζάκι. Αν βέβαια δεις ότι ανεβάζει αρκετά. Ελπίζω να έχετε καλό ξημέρωμα και μέχρι αύριο να είναι περδικάκι ο μικρούλης!! :D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

περαστικά σας εύχομαι και καλό ξημέρωμα. Είναι κρίμα τα μωράκια και τα παιδάκια να ταλαιπωρούνται έτσι. Υπομονή και σύντομα ελπίζω να αποτελεί παρελθόν.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

mata τις δοκίμασα τις κομπρέσες αλλά αυτός τώρα φοβάται και τη σκιά του... δεν τις ήθελε, έκλεγε πολύ... ούτε το θερμόμετρο δε μπορώ να του βάλω καλά-καλά... πάντως και ντουζάκι που κάνουμε 0,1 βαθμό πέφτει μόνο...

 

Ελένη σ' ευχαριστώ πολύ!

 

Κορίτσια σας καληνυχτώ... τώρα που μου 'ρθε η νύστα... και όσο προλάβω! σε λίγο μπορεί να ξυπνήσει για γαλατάκι!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ mata, μακάρι να περάσει γρήγορα γιατί κοντευώ να σκάσω............... πριν από λίγο έκανε πάλι πυρετό και του έδωσα φαρμακάκι και τώρα όλο κάνει παραπονιάρικες φωνούλες μες τον ύπνο του.... Α ρε γμτ, να δω πως θα ξημερώσουμε πάλι...

 

Και ο δικός μου την Παρασκευή το μεσημέρι ανέβασε πυρετό και είχε και βήχα. Το depon και ο δικός μου με τα χίλια ζόρια να το πιει. Το χειρότερο ήταν αυτό που περιγράφεις, να βογκάει στον ύπνο του. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι ίωση και κρατάει 3-4 μέρες. Από χτες ο δικός μου δεν έχει πυρετό αλλά το απόγευμα νομίζω ότι επιδεινώθηκε ο βήχας.

Υπομονή και πολλές αγκαλίτσες. Περαστικά στα μικρούλια μας.

Link to comment
Share on other sites

Evita, περαστικά και σε σας...

Η γιατρός μου σύστησε να δίνω εναλλάξ με το depon και το Gantil (μέχρι προχθες δεν το ήξερα) η αλήθεια είναι πως το δέχεται λίγο καλύτερα αλλά τουλάχιστον στον μπέμπη μου, έφερε σαν παρενέργεια υποθερμία... Δηλαδή χθες το βράδυ κατά τις 21:00 του το έδωσα, μέχρι τις 24:00 του έριχνε τον πυρετό και μούσκευε (2 φορές τον άλλαξα) αλλά μετά, μέχρι τις 06:00 είχε 34,6 παρακαλώ! Το είχα τυλίξει σαν κρεμμύδι και τίποτα. Μπορεί λοιπόν να πέρασε το πρώτο του απύρετο βράδυ, αλλά..... Το κακό είναι πως τώρα έχει 37 και να δώ τι θα γίνει....

Μίλησα τώρα και με τη μικροβιολόγο, η καλιέργεια δείχνει λίγα μικρόβια και πρέπει να κάνουμε επανάληψη...

 

Θα επανέλθω.

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανε κουραγιο κοριτσακι μου ... Ξερω... εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε... αλλά τι να κανεις ?

Εγω θα στο ξαναπω και ας γινω κακια.... Αθηνα μενεις, παρε το παιδι και πηγαινε το στο Μητερα ή στο ιατρικό ή καπου (δεν λεω Παιδων γιατι το σιχαινομαι) να κανει εξετασεις το παιδι και να ηρεμησετε ολοι...

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα δε γίνεσαι κακιά!! άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά... αν πάει έτσι μέχρι το απόγευμα μάλλον θα το πάω στο μητέρα

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

περαστικά σας!! το ενθαρυντικό είναι ότι το ύψος του πυρετού έχει μειωθεί, δηλ δεν κάνει πιά πάνω απο 38.5, οπότε ότι είχε αρχίζει και ψοφάει :D .

Το ότι ιδρώνει είναι καλό γιατί σημαίνει ότι πέφτει ο πυρετός και λειτουργεί σωστά ο θερμοστάτης του :lol: .

Οταν λές υποθερμία εννοείς ότι έκανε και τούρτουρο; σε αυτή την περίπτωση να ξέρεις ότι ο πυρετός αρχίζει να ανεβαίνει. Τότε δεν κάνουμε ποτέ μπάνιο. Μπανάκι κάνουμε όταν ο πυρετός έχει σταθεροποιηθεί.

Μπορεί επίσης το 3ο-4ο 24ωρο να σου κάνει εξανθήματα - μην τρομάξεις- είναι η ίωση του αιφνίδιου εξανθήματος, αυτά βγαίνουν όταν πέσει ο πυρετός και υποχωρούν σε 2-3 μέρες.

Εγώ πάντως αν δώ υψηλό πυρετό ή κάνει εμετό βάζω υπόθετα (με λίγη βαζελίνη) γιατί δρά σχεδόν αμέσως και δεν ερεθίζει το στομαχάκι. Απλά το μυστικό είναι να κάνεις μια κίνηση πίεσης ώστε να μπεί στο έντερο και να κρατήσεις τα πόδια κάτω και ενωμένα μεταξύ τους, ώστε να μην μπορεί να το βγάλει, μέχρι να αρχίσει να λιώνει (λιώνει πολύ γρήγορα η γλυκερίνη γιατί λόγω πυρετού είναι ιδιαίτερα ζεστή η περιοχή).

 

Αυτά περί πυρετού!! Εχω κάνει διατριβή οπως βλέπετε!! :P

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

TZOYTZA ευχαριστώ!

 

Polina, τούρτουρο δεν είχε αλλά το 34,6 δεν είναι υποθερμία;

Υπόθετα του έβαζα στην αρχή αλλά τα σταματήσαμε γιατί έκανε λίγο διάρροια.

Τώρα δεν ξέρω αν έχει αρχίσει να του περνάει.....

από το πρωί είχε 37, μετά 37,5 έπεσε μόνο του στο 37,2 και τώρα πάλι έχει 37,7... ελπίζω μες τον ύπνο του να μην ανεβάσει κι άλλο και να τη βγάλουμε μόνο με τα δέκατα, μη χρειαστεί πάλι φάρμακο..

 

Αυτά για την ώρα, τα ξαναλέμε!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

TZOYTZA ευχαριστώ!

 

Polina, τούρτουρο δεν είχε αλλά το 34,6 δεν είναι υποθερμία;

Υπόθετα του έβαζα στην αρχή αλλά τα σταματήσαμε γιατί έκανε λίγο διάρροια.

Τώρα δεν ξέρω αν έχει αρχίσει να του περνάει.....

από το πρωί είχε 37, μετά 37,5 έπεσε μόνο του στο 37,2 και τώρα πάλι έχει 37,7... ελπίζω μες τον ύπνο του να μην ανεβάσει κι άλλο και να τη βγάλουμε μόνο με τα δέκατα, μη χρειαστεί πάλι φάρμακο..

 

Αυτά για την ώρα, τα ξαναλέμε!!

 

Η διάρροια δε νομίζω ότι έχει σχέση με το υπόθετο εκτός και αν έκανε κακά και αραιώθηκαν με τη γλυκερίνη. Εγω έχω παρατηρήσει ότι στις ιώσεις ο Ιωακείμ μπορεί να κάνει και λίγη διάρροια. Πιστεύω ότι ήταν απο την ίωση που έχει.

Το ότι έχει δεκατάκια είναι καλό γιατί πλέον δεν νομίζω να ανεβάσει υψηλότερο απο 38. Αν του δώσεις αντιπυρετικό, σε πόση ώρα πρέπει να του ξαναδώσεις; Και εγώ να σου πώ πάντως σε αυτή τη θερμοκρασία δεν δίνω αντιπυρετικό, εκτός και αν είναι κακοδιάθετος.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

xrysalis,περαστικούλια στον μπεμπάκο,που έχει και την ίδια ηλικία ακριβώς με τη μπέμπα μου...κι εμείς αρρωστήσαμε μέσα στις γιορτές με απίστευτη καταρροή και διάρροιες, κι ακόμη μας παιδεύουν..σε καταλαβαίνω απόλυτα,πονάει η ψυχή σου να τα βλέπεις να υποφέρουν τα μικρούλια.. :cry:

Πάντως οι ιώσεις είναι σε έξαρση αυτή την εποχή..άντε να περάσει ο χειμώνας να ησυχάσουμε λίγο...

Εύχομαι τώρα που γράφω να είναι όλα καλά κι ο μπεμπάκος σου να έχει επανέλθει..

Υπομονή,μπόρα είναι και θα περάσει....

Link to comment
Share on other sites

Χρυσαλίς περαστικά στον μπεμπούλη σου. Συνήθως ο λαιμός κάνει υψηλούς πυρετούς. Όσο για την υποθερμία, επειδή το έχω πάθει κι εγώ με το γιό μου το μεγάλο μετά από πυρετό με το που πήρε το ντεπόν 34,8, μου είχε πει τότε ο παιδίατρος να τον τυλίξω ζεστά και να του δώσω ζάχαρη και ζεστό γάλα. Η ζάχαρη έκανε το θαύμα! Ρώτα κι εσύ την παιδίατρό σου. Καλά κουράγια!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...