Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σημάδια εκ γεννετής (αγγειακός σπίλος)


Recommended Posts

Το μωράκι μου είναι 40 ημερών.Από τη στιγμή που γεννήθηκε έχει στο μέτωπο, στα βλέφαρα και τη μύτη κόκκινα σημάδια.

Αυτά είναι από τη γέννα, ε? Θα φύγουν σε λίγες μέρες..., λέω στην παιδίατρο.

Ναι θα φύγουν, μου λέει, αλλά μπορεί σε κανένα χρόνο ή σε χρόνια!!! Εντάξει, δεν είναι κάτι παθολογικό, δόξα το Θεό, το μωράκι μου είναι υγιές, αλλά αυτά τα σημάδια χαλάνε πολύ το μουτράκι του...

Είχε κανένα από τα μωράκια σας τέτοια σημάδια? Σε πόσο καιρό έφυγαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ετσι γεννηθηκε η πρωτη μου κορη.....

στα ματια,κοντα στα ρουθουνια,στο μετωπο και στον αυχενα

τα σημαδια γινονται πιο εντονα οταν σφιγγεται και κλαιει.....

τωρα πλεον ειναι 10ετων....δεν φαινονται αλλα οταν κλαιει κοκκινιζουν!

οσο θα μεγαλωνει θα φαινονται λιγοτερο,δεν ειναι τπτ!

να σου ζησει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι γεννηθηκε η πρωτη μου κορη.....

στα ματια,κοντα στα ρουθουνια,στο μετωπο και στον αυχενα

τα σημαδια γινονται πιο εντονα οταν σφιγγεται και κλαιει.....

τωρα πλεον ειναι 10ετων....δεν φαινονται αλλα οταν κλαιει κοκκινιζουν!

οσο θα μεγαλωνει θα φαινονται λιγοτερο,δεν ειναι τπτ!

να σου ζησει!!!!!!

 

Πόσο καιρό έκαναν να φύγουν?

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσει το μωράκι σου. μία φίλη μου είχε και στα δύο παιδιά της αυτό το θέμα, και όντως με τα χρόνια περνάει και δε μένει σημάδι, αλλά θα περάσουν κάποια χρόνια για να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου!Η μικρή μου έχει στην μυτη της. Όταν γεννήθηκε λόγω του ίκτερου δεν φαινόταν (η μυτούλα της ήταν κίτρινη και όχι κόκκινη) αλλά καθώς υποχωρούσε ο ίκτερος έκανε την εμφάνιση του ο Ρούλντοφ το ελαφάκι. Όλοι με ρωτούσαν αν έχει χτυπήσει κάπου!!! Όσο περνουσαν οι μήνες γινόταν όλο και πιο αχνό και τώρα στους 14 μήνες διακρίνεται μεν αλλά πολύ ελαφρά, σαν να της έχω βάλει λίγο ρουζ. Αλλά όπως λέει και η xenia όταν κλαίει κοκκινίζει πάλι! Μην στεναχωριέσαι σε λίγους μήνες που δεν θα είναι έντονο θα το βρίσκεις χαριτωμένο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ

 

http://www.mother.gr/displayarticle.asp?articleId=984

 

Η κηλίδα του σολομού ή επίπεδος σπίλος («τα σημάδια του πελαργού»). Αυ τές οι κηλίδες που έχουν το χρώμα του σολομού μπορεί να εμφανιστούν στο μέτωπο, στα πάνω βλέφαρα και γύρω από τη μύτη και το στόμα, αλλά τα βλέπουμε κυρίως στον αυχένα (στο σημείο του σώματος απ' όπου ο πελαργός υποτίθεται ότι έπιασε το μωρό και το μετέφερε, εξού και το παρατσούκλι «σημάδια του πελαργού»). Κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων χρόνων, γίνονται όλο και λιγότερο έντονα και είναι αντιληπτά μόνο όταν το παιδί κλαίει ή καταπονείται. Καθώς περισσότερο από το 95% των κακώσεων στο πρό¬σωπο υποχωρούν εντελώς, αυτά τα σημάδια προκαλούν λιγότερη ανησυχία από αισθητικής απόψεως απ' ό,τι άλλα σημάδια.

 

Είχε και η ανηψιά μου στα ματάκια, στη μύτη και στον σβέρκο και σε μερικούς μήνες φύγανε... τα λένε σημάδια του πελαργού, γιατί και καλά γίνονται από τον πελαργό από τη μεταφορά του μωρού!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,

 

Κι εμένα η μικρή είχε αυτά τα σημαδάκια στα βλέφαρα, στο μέτωπο και στον αυχένα. Από τα βλέφαρα καθάρισαν όταν ήταν 4-5 μηνών. Στο μέτωπο φαίνεται ακόμη πολύ πολύ αχνά,είναι τώρα 2,5 χρονών, αλλά όταν ζορίζεται και θυμώνει γίνεται πιο έντονο. Στον αυχένα έχω καιρό να το κοιτάξω, είναι και μακριά πλέον τα μαλλιά της και το έχω ξεχάσει.

Πάντως, προσωπικά ποτέ δεν με ενόχλησε και δεν του έδωσα σημασία. Αφού μας είπε ο παιδίατρος ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και θα φύγει με τον καιρό δε με απασχόλησε ποτέ το θέμα.

Μόνο η πεθερά μου με είχε πρήξει και ρωτούσε κάθε φορά πότε θα φύγει!

6dMcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχει και η δικια μας μπουμπου τετοια σημαδακια,ηθελα να ρωτησω εαν σας συνεστησε ποτε γιατρος να γινει τσεκαρισμα υπερηχογραφικο στο παιδι η εαν κατι τετοιο ισχυει για αλλου τυπου αιμαγγειωματα,η παιδιατρος μας ειπε οτι σταδιακα θα ατονισουν αλλα μια αλλη μανουλα με εβαλε σε σκεψεις,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...