Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νευροαισθητήτριος Βαρηκοία


Recommended Posts

Η μικρή μου έχει νευροαισθητήριο βαρηκοία και φοράει ακουστικά εδώ και 2 μήνες. Παρόλο που σε απόλυτη ησυχία ακούει σχεδόν τέλεια, σε κανονικές συνθήκες μου ζητάει να επαναλάβω τα περισσότερα απο όσα της λέω. Μηπως ξέρετε αν μπορώ να κάνω γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Αν ακούει τέλεια μέσα σε 2 μήνες είσαι τυχερή! Σημαίνει ότι συνήθισε τα ακουστικά, πράγμα δύσκολο πολύ, έχεις ένα παιδί που προσαρμόζεται και συνεργάζεται. Χρειάζεται χρόνο η μικρή σου. Μίλησες με το λογοθεραπευτή; Ίσως σου προτείνει κάποιες ασκήσεις. Όπως π.χ. σε απόλυτη ησυχία να μιλάτε και συγχρόνως να βάλεις το ράδιο πολύ χαμηλά και να συνεχίσετε, σταδιακά θα ανεβάζεις την ένταση ώσπου να εκπαιδευτεί να ακούει με θόρυβο, απλά θέλει χρόνο και υπομονή...

Μαναμητεραμαμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εχουμε ήδη κάνει μια μικρή πρόοδο. Εχεις δικιο είναι θέμα χρόνου. Οσο περνάει ο καιρός ζητάει όλο και λιγότερο να επαναλαμβάνουμε αυτά που της λέμε. Σκεφτόμουν μήπως να της αλλάζαμε τα ακουστικά. Εχει 3κάναλα και ο ωρλ μας είπε ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο για παιδάκι τριών ετών. Μήπως ξέρεις κάτι σχετικά με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, ίσως φανώ αδιάκριτη. Υποθέτω ότι το κοριτσάκι σου δεν έχει μεγάλη βαρηκοϊα και εφόσον επικοινωνείτε κανονικά την απέκτησε αφού έμαθε να μιλάει. Μάλλον 3-4 μήνες πριν. Φοράει τα ακουστικά 3 μήνες και έχει ήδη βελτιωθεί. Συγνώμη και πάλι... Έχω πέσει θύμα εκμετάλλευσης στην προσπάθειά μου να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για το παιδί μου. Δεν είναι μόνο τα χρήματα που έχασα, πιο πολύ έτρεφα ελπίδες για κάτι καλύτερο και μετά έπεφτα πάλι στο κενό. Το παιδί είναι μικρό και δεν μπορεί να καταλάβει καμία διαφορά, αν υπάρχει, εσύ μάλλον είσαι στεναχωρημένη και αυτοί το βλέπουν, οπότε... Αυτό δεν μπορώ να τους το συγχωρήσω. Αν θέλεις άκουσέ με και περίμενε. Μπορείς να βοηθήσεις το παιδί σου, το θέλεις, σε νιώθω. Αρκεί να του διαθέσεις το χρόνο σου και την αγάπη σου. Εσύ είσαι καλά; Πρόσεξε τον εαυτό σου γιατί από σένα εξαρτάται.

Μαναμητεραμαμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...