Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΡΜΟΕΙΔΗΣ ΚΥΣΤΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας και καλή μας εβδομάδα..

 

Την βοήθειά σας και πιθανόν την γνώση σας από μια ανάλογη περίπτωση που ίσως σας απασχόλησε χρειάζομαι...

 

Τι γνώμη έχετε για μια δερμοειδή κύστη ?Πως ανιχνεύτε ότι όντως είναι δερμοειδής?Και αν τελικά είναι...και είναι 5cm χρειάζεται χειρουργείο ή μπορεί και με φαρμακευτική αγωγή να περιοριστεί?Σημαντικό να σας αναφέρω πως σε εξέταση που έκανα όπως μου είμαι ο γιατρός για CA125, ο δείκτης ήταν στο κατώτατο φυσιολογικό όριο , οπότε από εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα....

Να σας αναφέρω πως ο γιατρός στον οποίο πήγα δεν είναι ο δικός μου... Δυστυχώς είμαι σε φάση που ψάχνω γιατρό μιας και ο δικός μου (Π.Πιερρουτσάκος) δεν είναι πια μαζί μας....

 

Θα με βοηθήσετε πολυ αν μοιραστείτε την εμπειρία σας μαζί μου μιας και το άγχος μου είναι μεγάλο.....

Σας ευχαριστώ...

vassolik;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Τελικά αν και κανείς δεν μου απάντησε η κύστη ήταν σοκολατοειδής και μέσα σε ούτε ένα μήνα από 5.5cm πήγε σχεδόν 8....Πήγα και σε άλλο γιατρό για να δω τι γίνεται ο οποίος με το που με είδε και με εξέτασε μου είπε πως το χειρουργείο δεν το αποφεύγω με τίποτα.....Έτσι και έγινε....την Δευτέρα που μας πέρασε έκανα το χειρουργείο...Πολύ άγχος κ φόβος...Ογιατρός είχε πει πως όλα θα πάνε καλά....Στη θεωρία το χειρουργείο αυτό διαρκεί μια με μια και μισή ώρα...Στη δική μου περίπτωση διήρκησε τρείς ώρες...Δεν πήγαν κ τόσο καλά τα πράγματα...Δυστυχώς κατά τα λόγια του γιατρού ήταν όλα μια μάζα...Είχε κολλήσει η κύστη στην ωοθήκη,στα έντερα κ την σάλπιγγα...Εκεί ήταν και το άσχημο δεν κατάφερα να σώσει την σάλπιγγα...Όταν μου το είπε έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου...Τώρα θεραπεία με averkap 11.25 και ίσως να ξεκινήσω και αντισυλληπτικά....Και βλέπουμε.....

vassolik;-)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι κοριτσάκι που δεν πήγαν όλα όσο θα έπρεπε καλά. Εντάξει χάθηκε η μία σάλπιγγα αλλά υπαρχει κι η άλλη που κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά! Μην στεναχωριέσαι. Προέχει να αναρρώσεις πλήρως και όλα θα πάνε καλά.

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι περαστικα, προσπαθησε να εισαι ηρεμη, δυστηχως η ενδομητριωση ειναι υπουλο πραγμα, υπαρχουν να ξερεις και αλλα θεματα που αναφερονται στην ενδομητριωση, οπως και το :θεραπεια με arvecap. Πιστεψε με οι κοπελες με ενδομητριωση ειναι πολλες ..ποσο χρονων εισαι? Το βρηκες τυχαια ή εκανες προσπαθειες για μωρακι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ευχομαι περαστικα, προσπαθησε να εισαι ηρεμη, δυστηχως η ενδομητριωση ειναι υπουλο πραγμα, υπαρχουν να ξερεις και αλλα θεματα που αναφερονται στην ενδομητριωση, οπως και το :θεραπεια με arvecap. Πιστεψε με οι κοπελες με ενδομητριωση ειναι πολλες ..ποσο χρονων εισαι? Το βρηκες τυχαια ή εκανες προσπαθειες για μωρακι?

Σε ευχαριστώ πολύ για τις κουβέντες σου...

Δυστυχώς ή ευτυχως το βρήκα τυχαία,μέσα από τον τυπικό έλεγχο (παπ,κλπ) που κάνω κάθε χρόνο..Το άσχημο είναι πως τον γυναικολόγο μου τον έχασα πριν ένα χρόνο(ήταν ο Π.Πιερρουτσάκος,πέθανε πριν ένα χρόνο) και αναγκαστικά από γνωστή σε γνωστή πήρα σβάρνα τους γιατρούς.Αν διαβασες πιο πάνω στην αρχή μου είπαν πως ηταν δερμοειδής κύστη..Τελικά μέσα σε πολύ λίγο αυτή (η κύστη) μεγάλωσε κ ο δεύτερος γιατρός στον οποίο είχα πάει μου είπε άμεσα βγάλσιμο....Είμαι 31.Έχω σχέση 3 χρόνια τώρα και λέμε να προχωρήσουμε με το παιδί αλλά προσωπικά δεν βιαζόμουν για παιδί μιας και αυτή την στιγμή στη ζωή μου αρκετά πράγμα είναι ρευστά..Τώρα όμως προστέθηκε ακόμη ένα....Η αλήθεια είναι πως είμαι φοβισμένη τώρα πια....

vassolik;-)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις κουβέντες σου...

Δυστυχώς ή ευτυχως το βρήκα τυχαία,μέσα από τον τυπικό έλεγχο (παπ,κλπ) που κάνω κάθε χρόνο..Το άσχημο είναι πως τον γυναικολόγο μου τον έχασα πριν ένα χρόνο(ήταν ο Π.Πιερρουτσάκος,πέθανε πριν ένα χρόνο) και αναγκαστικά από γνωστή σε γνωστή πήρα σβάρνα τους γιατρούς.Αν διαβασες πιο πάνω στην αρχή μου είπαν πως ηταν δερμοειδής κύστη..Τελικά μέσα σε πολύ λίγο αυτή (η κύστη) μεγάλωσε κ ο δεύτερος γιατρός στον οποίο είχα πάει μου είπε άμεσα βγάλσιμο....Είμαι 31.Έχω σχέση 3 χρόνια τώρα και λέμε να προχωρήσουμε με το παιδί αλλά προσωπικά δεν βιαζόμουν για παιδί μιας και αυτή την στιγμή στη ζωή μου αρκετά πράγμα είναι ρευστά..Τώρα όμως προστέθηκε ακόμη ένα....Η αλήθεια είναι πως είμαι φοβισμένη τώρα πια....

 

 

θα σου στειλω πμ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...