Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξαναγκασμός από εργοδότη σε επαπειλουμενη αδεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Χρειάζομαι τα φώτα των πιο έμπειρων γιατί βρίσκομαι σε δύσκολη θέση.

Επέστρεψα την Δευτέρα στη δουλειά μετά από 23 μέρες αναρρωτική λόγω αποκολλησης και καθότι η δουλειά μου απαιτεί πολύ συχνά ταξίδια,λόγω της κατάστασης μου, ζήτησα από τα αφεντικά μ για το υπόλοιπο έως να βγω σε άδεια να μείνω μονο στο γραφειο,όπου υπάρχει πολυ δουλειά να βγει,δεν θα κάθομαι δηλαδή.

Η απάντηση τους ήταν η εξης:είτε θα φέρω χαρτί από το γιατρό μου που να γράφει ότι είμαι απόλυτα υγιής και μπορώ να ταξιδεύω είτε να βγω σε επαπειλουμενη μέχρι το τέλος της εγκυμοσυνης.Έχω πολλές ερωτήσεις να κάνω!

Κατ αρχήν μπορούν να με αναγκάσουν να βγω σε άδεια ενώ μπορώ να εργάζομαι στο γραφείο?

2ον, Εάν βγω σε επαπειλουμενη κ εφόσον έχω ΠΗΤ 16/11, θα πρέπει αναγκαστικά από τις 16/9 να βγω σε άδεια εγκυμοσυνης?Το ρωτάω γτ θα ήθελα να κρατήσω όσο το δυνατόν περισσότερες μέρες για μετα τη γέννα. Θα μπορούσα πχ να συνεχίσω την επαπειλουμενη έως τη γέννα η να πάρω την κανονικη μου άδεια (22μερες) μετά τις 16/9 ώστε να έχω πάνω από 9 βδομάδες μετά τη γέννα?

3ον ήθελα να ρωτήσω,κατά πόσο οι εργοδότες δέχονται να δώσουν την ισοχρονη άδεια αντί του μειωμένου ωραρίου και αν συμφωνηθει κάτι τέτοιο πως εξασφαλίζεται η εργαζόμενη ότι θα το τηρήσει μετά ο εργοδότης. Ο δικός μ δεν πρόκειται και να με αφήσει να δουλεύω έως το τελος της εγκυμοσυνης εφόσον δεν μπορώ να ταξιδεύω και να μου δώσει την ισοχρονη μετά και σκέφτομαι να διαπραγματευτω ώστε να πάρω τουλάχιστον τη μαζεμένη άδεια μετά. ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας!

Χρειάζομαι τα φώτα των πιο έμπειρων γιατί βρίσκομαι σε δύσκολη θέση.

Επέστρεψα την Δευτέρα στη δουλειά μετά από 23 μέρες αναρρωτική λόγω αποκολλησης και καθότι η δουλειά μου απαιτεί πολύ συχνά ταξίδια,λόγω της κατάστασης μου, ζήτησα από τα αφεντικά μ για το υπόλοιπο έως να βγω σε άδεια να μείνω μονο στο γραφειο,όπου υπάρχει πολυ δουλειά να βγει,δεν θα κάθομαι δηλαδή.

Η απάντηση τους ήταν η εξης:είτε θα φέρω χαρτί από το γιατρό μου που να γράφει ότι είμαι απόλυτα υγιής και μπορώ να ταξιδεύω είτε να βγω σε επαπειλουμενη μέχρι το τέλος της εγκυμοσυνης.Έχω πολλές ερωτήσεις να κάνω!

Κατ αρχήν μπορούν να με αναγκάσουν να βγω σε άδεια ενώ μπορώ να εργάζομαι στο γραφείο?

2ον, Εάν βγω σε επαπειλουμενη κ εφόσον έχω ΠΗΤ 16/11, θα πρέπει αναγκαστικά από τις 16/9 να βγω σε άδεια εγκυμοσυνης?Το ρωτάω γτ θα ήθελα να κρατήσω όσο το δυνατόν περισσότερες μέρες για μετα τη γέννα. Θα μπορούσα πχ να συνεχίσω την επαπειλουμενη έως τη γέννα η να πάρω την κανονικη μου άδεια (22μερες) μετά τις 16/9 ώστε να έχω πάνω από 9 βδομάδες μετά τη γέννα?

3ον ήθελα να ρωτήσω,κατά πόσο οι εργοδότες δέχονται να δώσουν την ισοχρονη άδεια αντί του μειωμένου ωραρίου και αν συμφωνηθει κάτι τέτοιο πως εξασφαλίζεται η εργαζόμενη ότι θα το τηρήσει μετά ο εργοδότης. Ο δικός μ δεν πρόκειται και να με αφήσει να δουλεύω έως το τελος της εγκυμοσυνης εφόσον δεν μπορώ να ταξιδεύω και να μου δώσει την ισοχρονη μετά και σκέφτομαι να διαπραγματευτω ώστε να πάρω τουλάχιστον τη μαζεμένη άδεια μετά. ...

 

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Μπορώ να σου απαντήσω μόνο για τις μειωμένες ώρες τις οποίες είχα συμψηφισει. ( ήταν 3μιση μήνες ). Πρέπει να ενημερώσεις τον εργοδότη σου πριν λήξει η άδεια λοχείας και είναι στο χέρι του ΑΝ θα συμφωνήσει. Εμένα δέχτηκαν τον συμψηφισμό των μειωμένων ωρών. Εδώ να σημειώσω ότι πληρώνεσαι κανονικά από την εταιρεία. Αν αποφασίσεις να διακοψεις όμως την άδεια νομίζω ότι δεν μπορείς να επιστρέψεις στο μειωμένο ωράριο. Τώρα για το πώς θα εξασφαλίσεις ότι θα τηρηθούν όλα αυτά από τον εργοδότη, προσωπικά δεν υπέγραψα κάποια συμφωνία. Η εταιρεία που δουλεύω είναι μεγάλη και δεν είχα πρόβλημα. Ελπίζω κάποια άλλη κοπέλα να σε διαφωτίσει στις υπόλοιπες ερωτήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αντι για μειωμενο πηρα 3,5 μηνες μαζεμένους...κι εμενα το δεχτηκαν και το τηρησαν χωρις κανενα πρόβλημα και με πληρωναν κανονικότατα.Οπως ειπε και η Salomia εινα στο χερι τους αν θα το δεχτουν.Παντως σκεψου το.Εισαι σιγουρη ότι δεν προτιμάς το μειωμενο?Εγω η αληθεια είναι ότι οταν ηταν να επιστρεψω τελικα παραιτηθηκα μονη μου...ημουν και ηδη εγκυος στο δευτερο όμως αν συνεχιζα ισως να προτιμουσα να μπορω για 2 χρονια να φευγω λιγο πιο νωρις.Το να μην παρεις αδεια πριν τη γεννα και να την παρεις ολη μετα απ οσο ξερω εγω δεν γινεται.Θα πρεπει να δηλωσεις ψευτικη ΠΗΤ.

Δες κι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=48546

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Χρειάζομαι τα φώτα των πιο έμπειρων γιατί βρίσκομαι σε δύσκολη θέση.

Επέστρεψα την Δευτέρα στη δουλειά μετά από 23 μέρες αναρρωτική λόγω αποκόλλησης και καθότι η δουλειά μου απαιτεί πολύ συχνά ταξίδια,λόγω της κατάστασης μου, ζήτησα από τα αφεντικά μ για το υπόλοιπο έως να βγω σε άδεια να μείνω μονο στο γραφειο,όπου υπάρχει πολυ δουλειά να βγει,δεν θα κάθομαι δηλαδή.

Η απάντηση τους ήταν η εξης: είτε θα φέρω χαρτί από το γιατρό μου που να γράφει ότι είμαι απόλυτα υγιής και μπορώ να ταξιδεύω είτε να βγω σε επαπειλουμενη μέχρι το τέλος της εγκυμοσυνης.

...Μπορούν να με αναγκάσουν να βγω σε άδεια ενώ μπορώ να εργάζομαι στο γραφείο? ...

 

Δεν σε αναγκάζουν να βγεις σε άδεια, απλά

1ον δεν σου κάνουν την διευκόλυνση που ζητάς, δηλ να μείνεις μόνο γραφείο, χωρίς ταξίδια και

2ον προφανως λόγω του ιστορικού σου με την αποκόλληση και για να ειναι οι ίδιοι καλυμμένοι για τυχόν αξιωσεις σου σε μορφή "εργατικου ατυχήματος" αν πχ σου συμβεί κάτι όσο εισαι σε ταξίδι, σου ζητάνε την ιατρική βεβαίωση (η οποία, παρεμπιπτόντως δεν ειναι σιγουρο ότι θα τους καλύψει σε κάθε περίπτωση που κάτι θα συμβεί - χτύπα ξύλο).

Πάντως, αφού εσυ επισήμως (δηλ χωρίς χαρτι γιατρού), παρουσιάζεσαι ως πλήρως ικανή εργαζόμενη, αυτός ως εργοδότης δικαιούται να σε βάλει σε οποιοδήποτε πόστο, το ότι δεν σου κάνει το χατηρι να σε απαλλάξει από τα ταξίδια δεν σημαίνει κάτι νομικά, γιατί αυτό ηταν κάτι ανεπίσημο και ας πούμε ανθρώπινο, που του ζήτησες και η αρνησή του δεν σημαίνει τίποτα στις μεταξύ σας νομικές σχεσεις.

 

Επαπειλούμενη γιατι δεν θες να πάρεις? Πληρωνεσαι στην επαπελούμενη?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Skountoufla καταλαβαίνω πως το βλέπει ο εργοδότης και από την μεριά του έχει μια λόγικη αυτό που λέει με την έννοια ότι δεν μπορεί ο καθένας μέσα σε μια εταιρεία να αποφασίζει τι θα κάνει και τι όχι.

Όμως εγώ δεν αποφασίζω να μην κάνω ταξίδια από καπρίτσιο αλλά λόγω ιατρικού λόγου και δεν είναι κάτι που θα συνεχίσει επ αόριστον αλλά για τους υπόλοιπους 2,5 μήνες έως να βγω στην άδεια μου.

Αυτοί όπως μου είπαν δεν θέλουν να δημιουργήσουν προηγούμενο αλλά αυτό ουσιαστικά δεν έχει νόημα καθώς στην αρχή της εγκυμοσύνης μου που ήμουν καλά ταξίδευα κανονικά και επίσης από τις 23 μέρες που είχα άδεια λόγω της αποκόλλησης, άντε τις 5 να μην δούλεψα...Ήμουν ξάπλα με ένα λαπτοπ και ένα τηλέφωνο συνέχεια γιατί χρειαζόντουσαν την βοήθειά μου. Αυτό δεν δημιουργεί προηγούμενο?

Το ξέρω ότι αυτοί είναι καλλυμένοι νομικά, και εγώ όμως δεν θα είμαι εφόσον ο γιατρός μου θα μου δώσει χαρτί που θα λέει ότι δεν μπορώ να ταξιδέψω?

Δεν θέλω όμως να φτάσω στην σύγκρουση γιατί θέλω να παραμείνω στην εταιρεία και μετά την εγκυμοσύνη και προσπαθώ να βρω μια λύση για όλους.

Επαπειλούμενη δεν θέλω να πάρω για οικονομικούς λόγους και γιατί ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα έχω πρόβλημα με το ΙΚΑ την στιγμή που ο γιατρός μου θα χρειαστεί να μου δώσει ψεύτικο χαρί/υπέρηχο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ό,τι αφορά την επαπειλούμενη δεν έχω γνώμη, καθώς δεν την έχω χρειαστεί και δεν ξέρω διαδικαστικά, κλπ.

Σε ό,τι αφορά να κάτσεις στη δουλειά μέχρι τέλους και να πάρεις τους 2 μήνες της εγκυμοσύνης μετά ξέρω ότι αν πάρεις επαπειλούμενη, αυτή θα διακοπεί μόλις ξεκινήσουν επίσημα από το ΙΚΑ οι 59 μέρες άδεια κύησης πριν τον τοκετό. Αν δεν πάρεις, πάλι πρέπει να ξεκινήσει η άδεια κύησης 59 μέρες (τόσες νομίζω είναι, ~2 μήνες) πριν τον τοκετό, αλλά μπορείς με "εσωτερική" συμφωνία με τον εργοδότη να την πάρεις μετά (δηλαδή να πληρώνεσαι από το ΙΚΑ το διάστημα αυτό, παραμένοντας στη δουλειά και να σε πληρώσουν από τη δουλειά 2 μήνες επιπλέον των 2 άδειας λοχείας μετά τον τοκετο). Βέβαια, πολλοί εργοδότες δεν το δέχονται αυτό θέλοντας να είναι νομότυποι και καλυμένοι σε περίπτωση που συμβεί το ο,τιδήποτε. Είναι δηλαδή στη διακριτική ευχέρεια του εργοδότη. Το ίδιο ισχύει και για το μειωμένο ωράριο ή τη σωρευτική άδεια αντ' αυτού.

Με λίγα λόγια, στην περίπτωσή σου μόνο με πολύ καλή συνεννόηση με τον εργοδότη μπορείς να λύσεις τα ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν είχα αποκόλληση, θα επεδίωκα να πάρω επαπειλούμενη... εσύ γιατί δεν θέλεις;

Δεν στη δίνει ο γιατρός; το έχεις συζητήσει μαζί του;

Εφόσον η δουλειά σου απαιτεί συχνές μετακινήσεις (και προφανώς αυτό δεν αλλάζει) και έχει ήδη υποστεί αποκόλληση, δεν μπορεί ο γιατρός να σου γράψει κάποιο ανάλογο χαρτί; ότι δεν επιτρέπονται οι μετακινήσεις ή κάτι τέτοιο;

 

Στη θέση σου, πρώτα θα συζητούσα με το γιατρό μου σε ποια κατάσταση βρίσκομαι και τι κίνδυνος υπάρχει να ξαναπάθω αποκόλληση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Skountoufla καταλαβαίνω πως το βλέπει ο εργοδότης και από την μεριά του έχει μια λόγικη αυτό που λέει με την έννοια ότι δεν μπορεί ο καθένας μέσα σε μια εταιρεία να αποφασίζει τι θα κάνει και τι όχι.

Όμως εγώ δεν αποφασίζω να μην κάνω ταξίδια από καπρίτσιο αλλά λόγω ιατρικού λόγου και δεν είναι κάτι που θα συνεχίσει επ αόριστον αλλά για τους υπόλοιπους 2,5 μήνες έως να βγω στην άδεια μου.

Αυτοί όπως μου είπαν δεν θέλουν να δημιουργήσουν προηγούμενο αλλά αυτό ουσιαστικά δεν έχει νόημα καθώς στην αρχή της εγκυμοσύνης μου που ήμουν καλά ταξίδευα κανονικά και επίσης από τις 23 μέρες που είχα άδεια λόγω της αποκόλλησης, άντε τις 5 να μην δούλεψα...Ήμουν ξάπλα με ένα λαπτοπ και ένα τηλέφωνο συνέχεια γιατί χρειαζόντουσαν την βοήθειά μου. Αυτό δεν δημιουργεί προηγούμενο?

Το ξέρω ότι αυτοί είναι καλλυμένοι νομικά, και εγώ όμως δεν θα είμαι εφόσον ο γιατρός μου θα μου δώσει χαρτί που θα λέει ότι δεν μπορώ να ταξιδέψω?

Δεν θέλω όμως να φτάσω στην σύγκρουση γιατί θέλω να παραμείνω στην εταιρεία και μετά την εγκυμοσύνη και προσπαθώ να βρω μια λύση για όλους.

Επαπειλούμενη δεν θέλω να πάρω για οικονομικούς λόγους και γιατί ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα έχω πρόβλημα με το ΙΚΑ την στιγμή που ο γιατρός μου θα χρειαστεί να μου δώσει ψεύτικο χαρί/υπέρηχο?

 

Ναι, κατάλαβα, απλά έλεγα ότι από τη στιγμή που δεν βρίσκεις πεδίο ανεπίσημης συνεννόησης μαζί του, μόνο "επισήμως", δηλ με ιατρικές βεβαιώσεις κλπ μπορείς να κινηθείς...Δεν χρειάζεται να έρθεις σε σύγκρουση, ήδη του έχεις ζητησει διευκόλυνση κι αυτός σου εχει αρνηθεί, οπότε τι άλλο μπορεις να κάνεις?

Απ' ό,τι κατάλαβα στην επαπειλούμενη δεν πληρώνεσαι, γι' αυτό λες ότι δεν τη θες για οικονομικούς λόγους.

Για ψευτικη βεβαιωση δικιο εχεις, απλά είχα καταλάβει ότι μπορείς να πάρεις κανονική βεβαίωση, ότι δηλ οντως θεωρείται επαπειλούμενη η εγκυμοσύνη σου.

Καλή συνέχεια και με το καλό ;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Skountoufla καταλαβαίνω πως το βλέπει ο εργοδότης και από την μεριά του έχει μια λόγικη αυτό που λέει με την έννοια ότι δεν μπορεί ο καθένας μέσα σε μια εταιρεία να αποφασίζει τι θα κάνει και τι όχι.

Όμως εγώ δεν αποφασίζω να μην κάνω ταξίδια από καπρίτσιο αλλά λόγω ιατρικού λόγου και δεν είναι κάτι που θα συνεχίσει επ αόριστον αλλά για τους υπόλοιπους 2,5 μήνες έως να βγω στην άδεια μου.

Αυτοί όπως μου είπαν δεν θέλουν να δημιουργήσουν προηγούμενο αλλά αυτό ουσιαστικά δεν έχει νόημα καθώς στην αρχή της εγκυμοσύνης μου που ήμουν καλά ταξίδευα κανονικά και επίσης από τις 23 μέρες που είχα άδεια λόγω της αποκόλλησης, άντε τις 5 να μην δούλεψα...Ήμουν ξάπλα με ένα λαπτοπ και ένα τηλέφωνο συνέχεια γιατί χρειαζόντουσαν την βοήθειά μου. Αυτό δεν δημιουργεί προηγούμενο?

Το ξέρω ότι αυτοί είναι καλλυμένοι νομικά, και εγώ όμως δεν θα είμαι εφόσον ο γιατρός μου θα μου δώσει χαρτί που θα λέει ότι δεν μπορώ να ταξιδέψω?

Δεν θέλω όμως να φτάσω στην σύγκρουση γιατί θέλω να παραμείνω στην εταιρεία και μετά την εγκυμοσύνη και προσπαθώ να βρω μια λύση για όλους.

Επαπειλούμενη δεν θέλω να πάρω για οικονομικούς λόγους και γιατί ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα έχω πρόβλημα με το ΙΚΑ την στιγμή που ο γιατρός μου θα χρειαστεί να μου δώσει ψεύτικο χαρί/υπέρηχο?

 

Οι καθαρές λύσεις είναι και οι καλύτερες:

 

1) Θα προσκομίσεις ιατρική βεβαίωση που θα αποτυπώνει την πραγματικότητα : Είσαι ικανή προς εργασία, αλλά απαγορεύονται οι μετακινήσεις. Κανένας λογικός εργοδότης δεν θα σε αναγκάσει να ταξιδέψεις, εφόσον έχεις αποδεδειγμένα (π.χ. μέσω e-mail) προσκομίσει μια τέτοια βεβαίωση, θα έχει νομικά μπλεξίματα.

 

2) Θα πάρεις την άδεια τοκετού στην ώρα σου, εκτός αν "συμφωνήσεις" με τον εργοδότη να την πάρεις αργότερα. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο γίνεται γιατί έχω την εντύπωση ότι τα ασφαλιστικά ταμεία ζητούν υπέρηχο.

 

3) Σωρευτική άδεια αντί μειωμένου ωραρίου δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να σου δώσει. Δεν έχεις και το 6μηνο έτσι κι αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...