Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πως να μαθω τον μικρο μου να παιζει με παιχνιδια;

Recommended Posts

Καλημερα,σας εχω απασχολησεις κι αλλες φορες με τα προβληματα μου αλλα η αληθεια ειναι οτι τιποτα δεν μου ειναι ευκολο στο μεγαλωμα του παιδιου μου. Τα προβληματα μας οφειλονται στο οτι λειπω πολλες ωρες απο κοντα του και αυτοι που τον φροντιζουν μπαμπας -γιαγια δεν ξερωουν πως να τον απασχολησουν σωστα και δημιουργικα. Εξηγω. Ο μικρος μου ειναι 3,5 σχεδον. Παει παιδικο σταθμο και τα απογευματα ειναι με τον μπαμπα του η τη γιαγια του. Τα μονα παιχνιδια που παιζει ειναι κουζινα με σκευη μαγειρικης και πληντυριο παιδικο ,τρελλαινεται να βαζει πλυση. Ο αντρας μου,οταν δεν τον εχει εξω βολτα,τον βαζει στον υπολογιστη και του βαζει να βλεπει κατι βιντεο με γατακια και πληντυρια-εχει πορωθει με το πληντυριο που γυριζει δυστυχως. Εχουμε πολλα παιχνιδια,τουβλακια,εκπαιδευτικα,βιβλια με παζλ,αυτοκινητακια,ομως αν εγω δεν παιξω μαζι του με αυτα δεν ασχολειται. Μαζι μου δεν βλεπει υπολογιστη,ουτε παιζει κουζινες κλπ.Ομως με τα αλλα παιχνιδια δεν ασχολειται πολυ,οσο καθησω μαζι του και βαριεται γρηγορα. Αλλα παιδακια παιζουν με playmobile,φιγουρες Superman κλπ. Πως ξεκινανε να παιζουν με τετοια; Του πηρα σουπερμαν,2 λεπτα να επαιξε; Πως να τον μαθω να παιζει κι αλλα παιχνιδια. Δεν εχω και πολυ φαντασια να παιξω μαζι του,ομως προσπαθω. Θα ηθελα τις συμβουλες σας. Αν δεν τα κανω εγω,οι αλλοι ειναι στον κοσμο τους.Ευχαριστω!

Διαφημίσεις

Καλημέρα vasfa!

Οι γιοι μας είναι συνομήλικοι οπότε θα σου πω τι έχω παρατηρήσει εγώ. Δεν χρειάζεται να τον κάνεις να παίξει συγκεκριμένα παιχνίδια, πχ με τον σουπερμαν, αλλά να παρατηρήσεις ποια παιχνίδια του αρέσουν και να τον ακολουθείς γενικώς, Και στον δικό μου αρέσουν πάρα πολυ τα σκεύη μαγεριικής και να κάνει ότι μαγειρεύει, οπότε το έχουμε εξελίξει, καθομαστε και φτιάχνουμε ζυμάρι πχ και μετά παίζει με αυτό όπως με τις πλαστελίνες. Επίσης του αρέσουν πολύ τα φορτηγά , το σπίτι είναι γεμάτο φορτηγά κάθε μεγέθους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάθεται και παίζει με αυτά με τις ώρες. Playmobil, φιγούρες και τουβλάκια δεν τα παίζει μόνος του. Τα παραμύθια επίσης θέλει κάποιος να του τα διαβάζει, δεν κάθεται μόνος του να ξεφυλλίζει πάνω από 5 λεπτά.

Για μένα το καλύτερο είναι να βγαίνει έξω, ειδικά αυτή την εποχή είναι το ευκολότερο και όχι να κάθεται να παίζει μόνος του με τα χιλιοπαιγμένα παιχνίδια του μες στο σπίτι. Οπότε χίλιες φορές ο άντρας σου να τον βγάζει βόλτα από το να του βάζει βιντεάκια. Εσύ στον χρόνο που έχεις με το παιδί όμως μπορείς να ασχολείσαι ενεργά μαζί του, να του διαβάζεις, να "μαγειρεύετε" μαζι και ό,τι άλλο του αρέσει.

Καλημερα,σας εχω απασχολησεις κι αλλες φορες με τα προβληματα μου αλλα η αληθεια ειναι οτι τιποτα δεν μου ειναι ευκολο στο μεγαλωμα του παιδιου μου. Τα προβληματα μας οφειλονται στο οτι λειπω πολλες ωρες απο κοντα του και αυτοι που τον φροντιζουν μπαμπας -γιαγια δεν ξερωουν πως να τον απασχολησουν σωστα και δημιουργικα. Εξηγω. Ο μικρος μου ειναι 3,5 σχεδον. Παει παιδικο σταθμο και τα απογευματα ειναι με τον μπαμπα του η τη γιαγια του. Τα μονα παιχνιδια που παιζει ειναι κουζινα με σκευη μαγειρικης και πληντυριο παιδικο ,τρελλαινεται να βαζει πλυση. Ο αντρας μου,οταν δεν τον εχει εξω βολτα,τον βαζει στον υπολογιστη και του βαζει να βλεπει κατι βιντεο με γατακια και πληντυρια-εχει πορωθει με το πληντυριο που γυριζει δυστυχως. Εχουμε πολλα παιχνιδια,τουβλακια,εκπαιδευτικα,βιβλια με παζλ,αυτοκινητακια,ομως αν εγω δεν παιξω μαζι του με αυτα δεν ασχολειται. Μαζι μου δεν βλεπει υπολογιστη,ουτε παιζει κουζινες κλπ.Ομως με τα αλλα παιχνιδια δεν ασχολειται πολυ,οσο καθησω μαζι του και βαριεται γρηγορα. Αλλα παιδακια παιζουν με playmobile,φιγουρες Superman κλπ. Πως ξεκινανε να παιζουν με τετοια; Του πηρα σουπερμαν,2 λεπτα να επαιξε; Πως να τον μαθω να παιζει κι αλλα παιχνιδια. Δεν εχω και πολυ φαντασια να παιξω μαζι του,ομως προσπαθω. Θα ηθελα τις συμβουλες σας. Αν δεν τα κανω εγω,οι αλλοι ειναι στον κοσμο τους.Ευχαριστω!

Συγνώμη βρε κοπέλα μου αλλά ποιος περιμένεις να του μάθει να παίζει με όλα τα παιχνίδια πλην της μαμάς του και του μπαμπά του?

η γιαγιά σου κρατάει το παιδί για να δουλεύεις, αν θες να κάνει κάτι συγκεκριμένο μαζί του θα πρέπει να της το πεις..

επίσης, θα συμφωνήσω με την άλλη κοπέλα ότι τώρα είναι ιδανική εποχή για βόλτες εξω παιδική χαρά....

τα παιδιά έχουν τις προτιμήσεις τους στα παιχνίδια.. δεν σημαίνει ότι επειδή ένα παιδάκι παίζει με παζλ όλα τα παιδιάκια πρέπει να παίζουν με παζλ..

δες του αρέσει και επικεντρώσου εκεί....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Συμφωνω με τις υπόλοιπες.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να παίξει Playmobile ή σουπερμαν εαν δεν του αρέσουν!

Μια χαρά αυτή την εποχή του αρέσουν τα πλυντήρια , τα μεγειρικά σκευη. Αργότερα θα αλλάξει πάρα πολλές φορές αλλα και πάλι θα επιλέξει αυτό που θέλει.Δεν υπάρχει πρέπει.

Αυτό που εσύ είναι καλό να κάνεις ειναι να μην περιορίζεσαι σε παιχνίδια που εσείς νομίζετε ότι θα παίξε ή παίζουν όλοι οι άλλοι αλλα : ή να παίρνετε και το παιδί μαζί να διαλέγει (είναι αρκετά μεγάλος και ξέρει να επιλέγει) ή θα πάρεις εσύ απο διάφορες κατηγορίες παιχνίδια (επιτραπέζιο, χειροτεχνία, πειραμα, σκάκι κλπ) και θα βρείτε έτσι τα ενδιαφέροντα του που μπορεί να απέχουν έτη φωτός απο αυτά που εσείς νομίζετε.

Πάντως μια χαρά τον βρίσκω τον μικρό σας.

Συνομήλικος είναι και ο δικος μου ο μικρος...βεβαια εχει μεγαλυτερο αδερφο και αυτό παιζει τεραστιο ρολο.

Μικρος ηταν κι ο δικος μου τρελλαμενος με τα κουζινικα...εβγαζε όλα τα ταψια στο πατωμα και επαιζε με τις ωρες.Ειχα σκυλοβαρεθει να του φτιαχνω ζυμαρι για να παιζει,να φτιαχνουμε κουλουράκια για να τα πλαθει.Και πλαστελίνες...πολλες πλαστελίνες.Η μαμα μου μου ελεγε να του παρω αυτοκινητάκια,plaympobil...ε αυτος παντα κουζινικα διαλεγε...με το ζορι να παιξει με αυτοκινητάκια?Καποια στιγμη το ξεπερασε και αρχισαμε τη μανια με τα playmobil και τα lego.Όμως εμενα εχει τον αδερφο του και παιζουν μαζι με όλα αυτά.Μονος του δεν ξερω αν θα επαιζε τοσες ωρες.

Το παιχνιδι δε διδάσκεται...ο καθενας παιζει με ότι τον ευχαριστει...αν τον ευχαριστει το πληντυριο οκ.Εσυ γιατι σκας?Μη συγκρινεις ποτε το τι κανει το παιδι σου και το τι κανουν τα αλλα παιδια.Καθε παιδι ξεχωριστο.

Ως προς τον υπολογιστη...και τα δικα μου βλεπουν.Τα παιδακια που παιζουν με το σούπερμαν που φανταζεσαι τον εμαθαν τον σουπερ μαν...εστι χωρις να τον ξερουν παιζουν σούπερμαν?Οχι βεβαια.Βλεπουν στον υπολογιστη η στην τηλεοραση το σούπερμαν και μετα κολανε.Οι δικοι μου παιζουν με αστυνόμους και πυροσβέστες.Βλεπουν κατι βιντεακια με lego στο ιντερνετ...ξεσηκωνουν ιδεες και μετα παιζουν αυτά που βλεπουν με τις ωρες.Ετσι χωρις να ξερει το παιδι τι είναι και τι είναι ο σούπερμαν πως περιμενεις να παιξει μαζι του?Τι να παιξει δλδ με το σούπερμαν.

Θα συμφωνησω κι εγω ότι το καλυτερο για ένα παιδι σε αυτή την ηλικια είναι το εξω...βολτες να βλεπει νεα πραγματα,στις κουνιες να ερχεται σε επαφη με αλλα παιδια...εξω το καλυτερο.Μαζι αφου όπως λες δεν εχεις και πολύ χρονο μπορειτε να διαβαζεται βιβλια και να συζητάτε πολύ.Τα βιβλια αν είναι καλα επιλεγμενα προσφερουν απειρες αφορμες για κουβεντα με τα παιδακια.Και οι πλαστελίνες ομολογουμένως αν και κανουν κακο στα νευρα της μαμας λογω του χαμου που προκαλείται ωστόσο είναι πολύ καλο παιχνιδι για τα πιτσιρικια...βοηθάνε και στις λεπτες κινησεις των δαχτυλων και ξυπνάνε τη φαντασια των παιδιων.

Διαφημίσεις

Οι γιαγιάδες συνηθως βαριούνται να παιζουν με τα παιχνιδι...εδώ εγω και βαριέμαι.Δεν είναι ότι είναι στον κοσμο τους...μη την παρεξηγείς τη γιαγια.Οι γιαγιάδες είναι λυση ανάγκης για τα ζευγάρια που εργαζονται.Και παλι καλα να λες που στο κραταει...μην εχεις και πολλες απαιτησεις για δημιουργηκη δραστηριοτητα.Κανα παραμυθι ,κανα τραγουδακι...ως εκει φτανουν οι περισσοτερες.Εννοω αυτές που κρατανε τα παιδακια σε καθημερινη βαση.Εμενα η μαμα μου παιζει μαζι τους και τους απασχολει με τις ωρες καιπολυ δημιουργικα μπορω να πω.Ομως εμενα τους βλεπει μια φορα το τριμηνο για καμια εβδομαδα.Και στο τελος της εβδομάδας τα 'χει δει όλα.

Οι γιαγιάδες συνηθως βαριούνται να παιζουν με τα παιχνιδι...εδώ εγω και βαριέμαι.Δεν είναι ότι είναι στον κοσμο τους...μη την παρεξηγείς τη γιαγια.Οι γιαγιάδες είναι λυση ανάγκης για τα ζευγάρια που εργαζονται.Και παλι καλα να λες που στο κραταει...μην εχεις και πολλες απαιτησεις για δημιουργηκη δραστηριοτητα.Κανα παραμυθι ,κανα τραγουδακι...ως εκει φτανουν οι περισσοτερες.Εννοω αυτές που κρατανε τα παιδακια σε καθημερινη βαση.Εμενα η μαμα μου παιζει μαζι τους και τους απασχολει με τις ωρες καιπολυ δημιουργικα μπορω να πω.Ομως εμενα τους βλεπει μια φορα το τριμηνο για καμια εβδομαδα.Και στο τελος της εβδομάδας τα 'χει δει όλα.

Φαντάζομαι η γιαγιά όλο και κάτι θα μαγειρεύει, θα τον ταίζει οπότε δεν κάθεται απλώς!! άσε που σε αυτή την ηλικία δεν είναι εύκολο σε μία ηλικιωμένη να κρατάει ένα μικρό παιδάκι...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Φαντάζομαι η γιαγιά όλο και κάτι θα μαγειρεύει, θα τον ταίζει οπότε δεν κάθεται απλώς!! άσε που σε αυτή την ηλικία δεν είναι εύκολο σε μία ηλικιωμένη να κρατάει ένα μικρό παιδάκι...

Εννοείται...εννοουσα κι εγω ότι ως προς το παιχνιδι δεν είναι ευκολο για μια γιαγια να καθεται να απασχολει και δημιουργικα το πιτσιρικι κάθε μερα.Το ότι το προσεχει,ταιζει,απασχολει με οποιον τροπο κάθε μερα αρκει.

Οι απαντήσεις σας είναι ανακουφιστικες τουλάχιστον.Το καλό είναι ότι από βόλτες πάμε μπόλικες ,κάθε μέρα και με τη γιαγια κ με τον μπαμπά.Οσο για τα παιχνίδια ,η φάση με το πλυντήριο διαρκεί από πριν κλείσει τα 2 κ ακόμα καλά κρατεί.Τουβλακια ,παραμύθια τα κάνουμε μαζί αλλά σκεφτομουν πως να τον βοηθήσω να ανακαλύψει κ νέα παιχνίδια.Ξέρω ότι δεν έχει δει τον σούπερμαν π.χ αλλά έλεγα μήπως του κεντρισει το ενδιαφέρον.Του δειξα εγώ πως πετάει και έκανε κι αυτός.Δεν έχουμε κ επαφές με παιδιά για να μας δείξουν τίποτα.Στον παιδικό απ'οτι έχω καταλάβει δεν παίζουν κ πολύ ,οι δασκάλες κάνουν τις δραστηριότητες που πρέπει αλλά κατά τα αλλα όσα θέλουν τριγυρίζουν εδω κι εκεί άσκοπα η αν θέλουν παίζουν.Ο δικός μου συνήθως τριγυρίζει άσκοπα!Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή δεκτη!

Με τη μαμα μου δε θελω να ειμαι αδικη ασχολειται πολυ μαζι του,του εμαθε πολλα πραγματα,απο τα νευρα μου λεω καμμια κουβεντα παραπανω. Ο αντρας μου τον παει βολτες αλλα με σκαει που τον βαζει στον υπολογιστη. Εγω σπανια το κανω. Του εχω πει να παιζουν μαζι κι αλλα παιχνιδια,αλλα αν εγω δεν εχω μια φορα φαντασια εκεινος δεν εχει 10 και δεν τον απασχολει πολυ ωρα. Εγω παιζω μαζι του αρκετα για το χρονο που εχω αλλα θα ηθελα να "μου λυσουν τα χερια" και οι αλλοι γιατι πονοκεφαλιαζω τι να κανω καθε φορα. Δεν ειναι και δεκτικος ο μικρος,εχω προσπαθησει πολλα πραγματα μαζι του αλλα η ενασχοληση δε διαρκει πολυ. Ζωγραφιζουμε,αλλα μου λεει να ζωγραφισω εγω,πλαστελινες παιζει αλλα κανει τον τοπο χαλια,παζλ-ειμαστε ακομα στα 6 κομματια με το ζορι,αλλα παιδια φτιαχνουν 100 σε αυτη την ηλικια.Θα μου αρεσε να ασχολειται με τα τουβλακια,φιγουρες κλπ.αλλα αφου εσεις λετε δεν ειναι απαραιτητο οκ. Ενα σωρο αυτοκινητα του εχω,αυτοκινητοδρομο,μονο οταν παιζω κι εγω τα παιζει. Μονος του μονο κουζινα-πληντυριο θελει!!!

Διαφημίσεις

Με τη μαμα μου δε θελω να ειμαι αδικη ασχολειται πολυ μαζι του,του εμαθε πολλα πραγματα,απο τα νευρα μου λεω καμμια κουβεντα παραπανω. Ο αντρας μου τον παει βολτες αλλα με σκαει που τον βαζει στον υπολογιστη. Εγω σπανια το κανω. Του εχω πει να παιζουν μαζι κι αλλα παιχνιδια,αλλα αν εγω δεν εχω μια φορα φαντασια εκεινος δεν εχει 10 και δεν τον απασχολει πολυ ωρα. Εγω παιζω μαζι του αρκετα για το χρονο που εχω αλλα θα ηθελα να "μου λυσουν τα χερια" και οι αλλοι γιατι πονοκεφαλιαζω τι να κανω καθε φορα. Δεν ειναι και δεκτικος ο μικρος,εχω προσπαθησει πολλα πραγματα μαζι του αλλα η ενασχοληση δε διαρκει πολυ. Ζωγραφιζουμε,αλλα μου λεει να ζωγραφισω εγω,πλαστελινες παιζει αλλα κανει τον τοπο χαλια,παζλ-ειμαστε ακομα στα 6 κομματια με το ζορι,αλλα παιδια φτιαχνουν 100 σε αυτη την ηλικια.Θα μου αρεσε να ασχολειται με τα τουβλακια,φιγουρες κλπ.αλλα αφου εσεις λετε δεν ειναι απαραιτητο οκ. Ενα σωρο αυτοκινητα του εχω,αυτοκινητοδρομο,μονο οταν παιζω κι εγω τα παιζει. Μονος του μονο κουζινα-πληντυριο θελει!!!

Ποια αλλα παιδια ρε κοριτσι φτιαχνουν παζλ με 100 κομματια καιειναι 3,5 ετων?Συγγνωμη που θα στο πω αλλα εχεις απαιτησεις που δε θα επρεπε από το παιδι.Εσυ μπορεις να πας και να του αγορασεις ολο το μουστακα...αυτος θα παιξει με αυτό που θελει...και μπραβο του και πολύ καλα κανει και επιεμνει στα θελω του και ξερει να επιλεγει τι του αρεσει.Φυσιολογικοτατα και πολύ υγιες αυτό.Θελεις σωνει και ντε το παιδι να παιξει με αυτά που θες εσυ...φροντισε να βρεις τροπο να το κοντρολάρεις αυτό.Και στο ξαναλεω ασε τι κανουν τα αλλα παιδακια και ασε το παιδι σου να εκφράζεται ελευθερα και να διασκεδαζει με οποιο παιχνιδι θελει.

υγ..αν εχεις φιλη σου με τριχρονο η οποια ισχυρίζεται ότι το τριχρονο της φτιαχνει παζλ με 100 κομματια...να της διαβασεις το παραμυθι με την κουκουβαγια...ελεος...μη παραμυθιάζεσαι.

όταν το παιδί είναι μόνο του και δεν έχει αδέλφια, ο φίλος του στο σπίτι θα είναι η μαμά ή ο μπαμπάς... μην περιμένεις ότι θα παίζει με κάτι μόνο του πάνω από 5 λεπτά... άσε τον να παίζει με αυτό που θέλει ο ίδιος.. τρώνε κάτι κολλήματα μερικές φορές με ένα παιχνίδι, δεν είναι κακό.... το να τον έχει και λίγο στον υπολογιστή ο μπαμπάς του επίσης δεν είναι κακό... αρκεί να μην ξεπερνά την 1 ώρα ημερησίως (σύμφωνα με τους ειδικούς) αφού μπορεί και η γιαγιά και τον βγάζει βόλτα η παιδική χαρά είναι το καλύτερο και θα παίζει και με άλλα παιδάκια και στην ηλικία που είναι μπορει να παίρνει μαζί του φτυαράκια - αυτοκινητάκια να παίζει με τα άλλα παιδάκια...

επίσης, είναι σε ηλικία να τον πας και καμία δραστηριότητα.. δεν ξέρω αν τον πας... π.χ. θεατρικό παιχνίδι, μουσική προπαιδεία που είναι ότι πρέπει γι' αυτές τις ηλικίες....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

έχω 3 γιους.. εάν στην ηλικία των 3,5 έφτιαχνε έστω ο ένας 100 κομμάτια στο παζλ θα τον έστελνα στην ΝΑΣΑ! ποιος τα λέει καλέ αυτά?

δες εδώ... για 100 κομμάτια το δίνει ηλικία 6 -8

http://www.epuzzle.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2711&virtuemart_category_id=365

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Σπασοχολιάστηκα! :shock::shock::shock::shock:

Στα 3,5 φτιάξαμε 25ρια πάζλ και τώρα στα 4+ κάνουμε 35άρια. Είπα κι εγώ..

Κατα τα άλλα δεν θα μάθεις στο παιδί ποτέ πως θα παίξει, δεν είσαι παιδί, δεν ειστε ίδιοι χαρακτήρες ούτε και είσαι/ήσουν αγόρι!

Θα μάθεις στο παιδί τα βασικά που τους μαθαίνουμε οι γονείς, θα ασχοληθείς μαζί του να κάνετε κάποιες δραστηριόητες αλλά όχι, ούτε θα του κόψεις το παιχνίδι που του αρέσει επειδή δεν σου αρέσει, ούτε θα του δείξεις πως πετάει ο σούπερμαν. Συνελθε μαμά!

Θα πρέπει να αφήσεις το παιδί να δημιουργήσει ακόμη και παιχνίδια.

Και τώρα που είπα "δημιουργήσει.." όπου να'ναι θα αρχίσει τα παιχνίδια φαντασίας. Στην ηλικία αυτή ξεκινούν. Θα παίξει με έναν φανταστικό φίλο, θα ταϊσει κάποια λούτρινα, θα μαγειρέψει με μια κουτάλα για ένα άλογο, θα μιλάει στο τίποτα γιατί θα φαντάζεται ότι είναι εκεί ένας υπερήρωας και ίσως τρώει έναν αέρα κοπανιστό σε δείπνο με αόρατους μαχητές. Μην φρικάρεις! είναι φυσιολογικό!!!!

Με λίγα λόγια, χαλαρώνεις και απολαμβάνεις το παιδί - όλα είναι απόλυτα φυσιολογικά!!!!! :mrgreen:

Δεν αναγκάζω το παιδί να κάνει τίποτα απλώς του δείχνω κι αλλα πράγματα για να ανοίξουν οι ορίζοντές του. Μια φίλη ποσταρισε στο φμπ την κόρη της που έφτιαξε παζλ 100 κομμάτια στην ίδια ηλικία.Κι εσείς Xena 25 τα καταφέρνετε .Εμεις 6!!!

Διαφημίσεις

Δεν αναγκάζω το παιδί να κάνει τίποτα απλώς του δείχνω κι αλλα πράγματα για να ανοίξουν οι ορίζοντές του. Μια φίλη ποσταρισε στο φμπ την κόρη της που έφτιαξε παζλ 100 κομμάτια στην ίδια ηλικία.Κι εσείς Xena 25 τα καταφέρνετε .Εμεις 6!!!

Καλά πες της, να ποστάρω κι εγώ ένα 1000άρι να πω ότι το έφτιαξε η μικρή μου που είναι 2,5 :rolleyes: ασε καλέ!

6; μπράβο! Πάρε του κι ένα με τεράστια κομμάτια, περίπου 15χ20 εκατοστά κάθε κομμάτι, θα βρεις mcqueen και θα δεις πως θα φτιαξει το 25άρι!!! :D (ή 24??)

edit: τέτοιο εννοώ: http://www.toys-shop.gr/images/a4005556053674-4.jpg

μην πω και 3πλάσιου μεγέθους!

Πες της να το στειλει και στη NASA...πολύ σωστα λεει η mama3.

Εγω από κορίτσια δεν ξερω...είμαι αγορομανα...ως μαμα 2 αγοριων λοιπον θα σου πω ότι δημιουργηκα και επικοδομητικα παιχνίδια μονα τους δεν παιζουν...σπανια θα δω το γιο μου να κατσει μονος του να ασχοληθεί με πασλ.Τα παιχνίδια των αγοριων είναι...πως να το πω...πιο χαμηλου επιπεδου.Εμενα τα δικα μου συνηθως χοροπηδάνε στους καναπες ,κυνηγιουνται και παλευουν.Ναι κι εγω θα προτιμουσα να φτιαχνουν παζλ...και πιο επικοδομητικο είναι και δεν προκαλει τοση φασαρια.Σπανιο φαινομενο.Αρεσκονται να προκαλουν χαμο μεσα στο Σπιτι.

πες της να ποστάρει και το βίντεο που το έφτιαχνε το παζλ.. το παιδί όχι η μαμά!! έλεος...

επίσης θα μπορούσες να της γράψεις: μπράβο που τα καταφέρατε επιτέλους.... εμένα πια τα βαριέται αυτά με τα 100 έχουμε πάρει αυτά με τα 500 κομμάτια!!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Εντάξει με πείσατε για τα παζλ!Αλλά ζήτημα μου φαίνεται να φτάσουμε κ τα 25. Πάντως δε θέλω να πιέζω το παιδί ,απλά επειδή δεν έχω ζήσει αλλά παιδάκια από κοντά δεν ξέρω τι είναι φυσιολογικό κ τι όχι και μπορεί να ειμαι λιιφο υπερβολικη.Επισης από την αγωνία μου να του προσφέρω οτι μπορώ ,να μη σττερηθει εμπειρίες ίσως να το παρακανω με τις απαιτήσεις μου.Νιωθω κ τύψεις που δεν έχω πολύ χρόνο να του αφιερώσω κ αγχώνομαι που οι άλλοι δεν κάνουν αυτά που νομίζω σωστά.

μπορει να μην του αρεσουν τα παζλ καλε!μην αγχωνεσε!τοσα παιχνιδια υπαρχουν.εγω θα πηγαινα σε ενα παιχνιδαδικο και θα του ελεγα να διαλεξει 2-3 παιχνιδακια που του κανουν εντυπωση αλλα παντα σε εκπαιδευτικο επιπεδο!οταν θες να του παρεις παιχνιδι πας κανονικα αλλη μερα και του παιρνεις παιχνιδι.παρε του ζωγραφιες-κηρομπογιες-χαρτονια-κολλες-γενικως οτι εχει σχεση με κολαζ και κατσε και καντα μαζι του.υπαρχουν ωραιες κατασκευες που τις φτιαχνετε κομματι κομματι...οσο αφορα το σουπερμαν ενα θα σου πω........η κορη μου ποτε μα ποτε δεν εχει παιξει με κουκλες..αηδιαζει οταν τις βλεπει(barbie-elsa κτλ)το πολυ πολυ κανα μωρο με καροτσακι εχει παρει επειδη το θεωρει οτι ειναι η μαμα του κτλ(παιχνιδια μιμησης)...........τι επρεπε δηλαδη?να ανυσυχησω που δεν εχει παιξει με κουκλες?ειναι 6 χρονων τωρα:D......μεχρι και τωρα που σου γραφω εχει τα κολληματακια της με συγκεκριμενα πραγματα(πχ καλλυντικα-μανο-κραγιον τα παιδικα που πουλαει το jumbo)τα εχουμε παρει ολα και τα ξαναζηταει........εκει της βαζω χερι και λεω στοπ οχι αλλα τετοια και καταλαβαινει εννοειτε...διευρυνε τους οριζοντες του αλλα παντα με συμμαχο το παιδακι σου!φιλακια!

Καλά τώρα το πιστεύεις αυτό;:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Αλλά ακόμα και αν υπάρχει τρίχρονο που φτιάχνει μόνο του παζλ 100 κομματιών δεν σημαίνει ότι πρέπει όλα τα τρίχρονα να το κάνουν...

Αφήστε το παιδί να παίξει ελεύθερα με ό,τι θέλει, όπως θέλει. Εσείς αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να του δίνετε διαφορετικές επιλογές, αλλά μην προσπαθείτε να το κατευθύνετε προς μία επιλογή.

Ακριβως επειδή εργαζεσαι και δεν του αφιερώνεις πολύ χρονο...αυτό που του λειπει είναι η μαμα του...να κατσετε αγκαλιτσα να πειτε ένα παραμυθι ,να σου πει τα νεα του,να κανετε αγκαλιτσες.Αυτο θεωρω ότι χρειαζεται το παιδι.Το να γυρνας από τη δουλεια και να τον βαζεις να κανει κατασκευες τι νοημα εχει?Αφου παει παιδικο το παιδι...ας κανει εκει κατασκευες.Εμενα αυτό που ευχαριστιουνται τα δικα μου περισσοτερο από όλα είναι να καθόμαστε στο χαλι μας να λεμε διαφορα,να μου δειχνουν τα παιχνίδια τους,να γελαμε.

Κατσε στον καναπε μαζι του παρε μια πλαστελινη στα χερια σου και φτιαξε του μπαλιτσες να τις μετρατε...μια μεγαλς μια μικρες.Μαζι αγκαλιτσα.Ειναι μικρο το παιδι...αστο να φερεται ως μικρο και μη μπερδευεσαι.Δε θα παθει τπτ αν δεν κανει παζλ...ουτε θα χαζεψει αν δει πολογιστη.Απενεχοποιησου...απενεχοποιησε και οσους στο κρατανε...κουλαρε και ευχαριστησου το χρονο που εχεις μαζι του.

Ακριβως επειδή εργαζεσαι και δεν του αφιερώνεις πολύ χρονο...αυτό που του λειπει είναι η μαμα του...να κατσετε αγκαλιτσα να πειτε ένα παραμυθι ,να σου πει τα νεα του,να κανετε αγκαλιτσες.Αυτο θεωρω ότι χρειαζεται το παιδι.Το να γυρνας από τη δουλεια και να τον βαζεις να κανει κατασκευες τι νοημα εχει?Αφου παει παιδικο το παιδι...ας κανει εκει κατασκευες.Εμενα αυτό που ευχαριστιουνται τα δικα μου περισσοτερο από όλα είναι να καθόμαστε στο χαλι μας να λεμε διαφορα,να μου δειχνουν τα παιχνίδια τους,να γελαμε.

Κατσε στον καναπε μαζι του παρε μια πλαστελινη στα χερια σου και φτιαξε του μπαλιτσες να τις μετρατε...μια μεγαλς μια μικρες.Μαζι αγκαλιτσα.Ειναι μικρο το παιδι...αστο να φερεται ως μικρο και μη μπερδευεσαι.Δε θα παθει τπτ αν δεν κανει παζλ...ουτε θα χαζεψει αν δει πολογιστη.Απενεχοποιησου...απενεχοποιησε και οσους στο κρατανε...κουλαρε και ευχαριστησου το χρονο που εχεις μαζι του.

Niki μου εχεις δικιο. Παραμυθακια διαβαζουμε,το βραδυ πριν παμε για υπνο οπωσδηποτε. Εννοειται οτι παζλ θα κανουμε σ/κ που εχω κι εγω λιγο χρονο μαζι του παραπανω. Εχουμε κατσει στο χαλι,κι εχουμε παιξει εχω μεταχειριστει πολλα πραγματα θελοντας και να του δωσω εμπειριες και να μη βαριεται και να μη μας βαριεται.Εγω τους βαριομουν τους γονεις μου,δεν εκαναν τιποτα μαζι μας,ενταξει αλλα χρονια τοτε αλλα η εμπειρια μου ειναι καπως κακη κ δεν ηθελα το ιδιο και για τον Κωνσταντινο.Απο το αγχος μου πιο πολυ κανω ετσι.

Καναμε μεγαλο θεμα το παζλ,ενω δεν ειναι μονο αυτο που με απασχολει. Ουτε εμενα μ'αρεσουν τα παζλ,αλλα δεν τα ειχα απο μικρη. Ομως ξαναλεω,θελω να περναει καλα αυτος και να μη βαριεται γι'αυτο σκεφτομαι τι αλλο να του παρω για να ευχαριστηθει.

Καλά τώρα το πιστεύεις αυτό;:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Αλλά ακόμα και αν υπάρχει τρίχρονο που φτιάχνει μόνο του παζλ 100 κομματιών δεν σημαίνει ότι πρέπει όλα τα τρίχρονα να το κάνουν...

Αφήστε το παιδί να παίξει ελεύθερα με ό,τι θέλει, όπως θέλει. Εσείς αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να του δίνετε διαφορετικές επιλογές, αλλά μην προσπαθείτε να το κατευθύνετε προς μία επιλογή.

Τι να σου πω. Μπορει; Γενικα ειναι "μορφωμενο" κοριτσι,η μαμα της ειναι υπευθυνη στη δημοτικη βιβλιοθηκη της πολης και το μικρο απο 2 χρονων εχει παρακολουθησει ολες τις δρασεις που κανουν εκει και φερεται σαν μεγαλη!!Ειναι ομως σνομπ και απροσιτη,η μικρη,η μαμα της ειναι καλη κυρια,δεν εχω να πω τιποτα!!!

Οκ,ξαναειπα,καναμε το παζλ μεγαλο θεμα,αλλα αυτο ξεκινησε απο την ανησυχια μου μηπως το παιδι ειναι πισω αναπτυξιακα και δε μπορει να κανει παζλ.Οχι οτι σκαω κιολας,αλλα μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση οτι η μικρη εφτιαξε 100 κομματια!!!

Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Αυτό που πρέπει να κάνουμε σαν γονείς είναι να τους δίνουμε ερεθίσματα. Η μικρή που λες, αν όντως έφτιαξε μόνη της το παζλ που πολύ αμφιβάλλω, σίγουρα δεν θα μπορεί να κάνει κάτι άλλο που ο γιος σου ξέρει να κάνει καλά. Δεν αναπτύσσονται όλα τα παιδιά ταυτόχρονα στους ίδιους τομείς, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα.