Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιδομα ανεργιας...το δικαιουμαι???


xnansi

Recommended Posts

Καλησπερα, τα φωτα σας παρακαλω....λοιπον περυσι ημουν σε πενταμηνο κοινωφελες Οαεδ απο 14-04-2014 εως 13-09-2014 οπου εγινε απολυση και δεν πηρα ταμειο ανεργιας λογω ελλειπης ενσημων τοτε...φετος με πηρανε σε αλλο πενταμηνο οπου ξεκινησα τωρα, 18-12-2015 και θα απολυθω στις 17-05-2016...δηλαδη για να βοηθησω, ετος 2012 εχω 211 ενσημα , και 2014 125 ενσημα....το ετος 2013 τιποτα......Το 2015 θα εχω 10 ενσημα...Με βαση αυτα τα στοιχεια οταν απολυθω στις 17-05-2016 θα δικαιουμε επιδομα ανεργιας κ αν ναι για ποσο διαστημα????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παραθέτω από το site του ΟΑΕΔ

 

 

Αν ο άνεργος επιδοτείται για πρώτη φορά:

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατʼ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες.

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

Αν ο άνεργος έχει επιδοτηθεί ξανά στο παρελθόν:

Ο άνεργος που έχει επιδοτηθεί ξανά στο παρελθόν πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Αν πρόκειται για απασχολούμενο σε τουριστικά ή άλλα εποχικά επαγγέλματα πρέπει να έχει εργαστεί 100 ημέρες το τελευταίο 12μηνο, με την προϋπόθεση ότι έχει εργαστεί ως εποχικός για δύο συνεχείς περιόδους απασχόλησης. Σε περίπτωση που έχει εργαστεί ως εποχικός για μία μόνο περίοδο απασχόλησης, τότε αρκούν 100 ημέρες το τελευταίο 14μηνο, χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών πριν την απόλυση.

 

Με βάση τα παραπάνω δυστυχώς δεν δικαιούσαι επίδομα ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, τα φωτα σας παρακαλω....λοιπον περυσι ημουν σε πενταμηνο κοινωφελες Οαεδ απο 14-04-2014 εως 13-09-2014 οπου εγινε απολυση και δεν πηρα ταμειο ανεργιας λογω ελλειπης ενσημων τοτε...φετος με πηρανε σε αλλο πενταμηνο οπου ξεκινησα τωρα, 18-12-2015 και θα απολυθω στις 17-05-2016...δηλαδη για να βοηθησω, ετος 2012 εχω 211 ενσημα , και 2014 125 ενσημα....το ετος 2013 τιποτα......Το 2015 θα εχω 10 ενσημα...Με βαση αυτα τα στοιχεια οταν απολυθω στις 17-05-2016 θα δικαιουμε επιδομα ανεργιας κ αν ναι για ποσο διαστημα????

 

Αν βρεις κάπου να σου κολλήσουν τα ένσήμα των 2 μηνών που υπολλειππονται τότε ναι μπαίνεις ταμείο ανεργίας( να πληρώσεις δηλαδη τα ένσημα αλλα τα κατώτερα εννοείται για να σε συμφέρει). Λογικά, εχεις επιδοτηθεί ξανά στο παρελθόν οποτε θα λάβεις το επιδομα αλλα για διάστημα μόνο 4 μηνών. Επιςης, υπαρχει κ το ειδικό βοήθημα που μπορει να δικαιούσαι(βάσει εισοδήματος πάντα) μετα το πέρας αυτού. Καλυτερα ομως θα σε συμβούλευα να πας μια βόλτα στον ΟΑΕΔ ή να πάρεις τηλ(θέλει λίγη υπομονη αυτο)κ να ρωτήσεις για να σε κατευθύνουν εκείνοι για το πως ακριβώς πρεπει να κινηθείς. Καλή συνέχεια!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

xnansi σου εστειλα πμ..

στον αερα λογια δεν λεμε... καλυτερα να δω τα ενσημα σου και να σου πω ακριβως πως και τι .... και τι πρεπει να κανεις.

Καλη σου μερα

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!!!

 

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το ταμείο ανεργίας.

 

Το Φλεβάρη που μας έρχεται κλείνει η επιχείρηση που εργάζομαι και συνεπώς θα απολυθώ. Ξεκίνησα να κολλάω ένσημα τον Οκτώβρη του 2014 και είμαι οριακά στα χρονικά περιθώρια που ζητάει ο ΟΑΕΔ.

Το πρώτο που θέλω να ρωτήσω είναι:

Ο ΟΑΕΔ μετράει τα ένσημά σου από την ημερομηνία της απόλυσης και 2 έτη πίσω ή από την ημερομηνία που θα πάω να καταθέσω τα χαρτιά μου και 2 έτη πίσω;

Εγώ συγκεκριμένα θα έχω το Φλεβάρη του 2016 γύρω στα 240 ένσημα.

Από το Φλεβάρη του 2014 έως το Φλεβάρη του 2015 έχω 85 ένσημα και από το Μάρτη του 2015 έως το Φλεβάρη του 2016 θα έχω περίπου 155.

Η δεύτερη ερώτηση (και πιο περίπλοκη) είναι:

Αν πχ με απολύσουν 18 Φλεβάρη του 2016 και πάω στον ΟΑΕΔ, θα μετρήσουν τα ένσημα του Φλεβάρη του 2015 στο "πρώτο έτος" ή θα πάνε αναλογικά; Δηλαδή υπάρχει κίνδυνος να υπολογίσουν τα πχ μισά ένσημα του Φλεβάρη του 2015 στο "πρώτο έτος" και έτσι να πέσω κάτω από τα 80 ένσημα που χρειάζονται και να μην πληρώ τις προϋποθέσεις; Δηλαδή αν υπήρχε η δυνατότητα να απολυθώ αρχές Μάρτη θα ήμουν πιο ασφαλής για το αν θα πάρω το επίδομα ή όχι;

Είναι κρίμα να το χάσω για μια βδομάδα υπόθεση...Με πιάνει τρέλα!! :confused::shock:

Και τέλος, αν πάρω την επιδότηση, θα είναι για πρώτη φορά. Θα την πάρω για 12 μήνες ή επειδή δεν έχω πάνω από 250 ένσημα θα την πάρω για 10;

 

Συγνώμη αν σας μπέρδεψα και ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων όποιον γνωρίζει κάτι...

 

Χρόνια πολλά και πάλι και ευτυχισμένο το νέο έτος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...