Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ Β ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


mommy4

Recommended Posts

Ειμαι 38+3 εβδομαδων εγκυος.Την προηγουμενη εβδομαδα και ενω ημουν 37+2 επαθα κολικο νεφρου και πηγα στο νοσοκομειο με αφορητους πονους στο αριστερο νεφρο και μια αισθηση οτι θελω συνεχως να ουρησω.Μετα απο καποιες εξετασεις τελικα διαγνωστηκα και με ουρολοιμωξη.Αρχισα αντιβιωση αμεσως και ευτυχως τωρα ειμαι καλυτερα.Το θεμα ειναι ομως οτι στο νοσοκομειο που με ρωτησαν τι αλλα συμπτωματα εχω τους ανεφερα μια μικρη φαγουρα που ειχα στον κολπο.Σιγουρα δεν ηταν σαν μυκητες αλλα ρωτησα αν εχει σχεση με την ουρολοιμωξη.Τοτε μου ειπαν οτι καλου κακου θα μου εκαναν μια εξεταση κολπικου υγρου μιας και ειμαι τοσο κοντα στον τοκετο.Σημερα το πρωι ελαβα με το ταχυδρομειο την απαντηση απο το νοσοκομειο η οποια λεει οτι εχω ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟ Β.Γραφει παρακατω να μην ανησυχω γιατι πολλες εγκυες το παρουσιαζουν στην εγκυμοσυνη,απλα να εχω το νου μου οταν παω για τοκετο να τους το πω αμεσως για να μου βαλουν ενδοφλεβια αντιβιωση πενικιλινης.Το εψαξα και στο ιντερνετ και εκει μπορω να πω οτι τρομαξα γιατι ενω δεν ειναι επικινδυνο για την μητερα,για το μωρο ειναι πολυ αν περασει σε αυτο.Μεχρι σηψαιμια και μηνιγγητιδα μπορει να προκαλεσει.Πως θα προλαβει η αντιβιωση να δρασει κατα την διαρκεια του τοκετου?Μηπως θα ηταν καλυτερα να εκανα θεραπεια τωρα?Εχει συμβει σε καμια αλλη αυτο και πως εξελιχθηκαν τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω το ειχα παθει στην αρχη της εγκυμοσυνης μου.βασικα το βρηκαμε στην πρωτη εξεταση που εκανα μολις εμαθα οτι ειμαι εγγυος.που μου εκανε ο γυναικολογος μου πληρες checkup.και εγω ειχα τρομαξει παρα πολυ.ο γιατρος μου ηταν ηρεμος.μου εδωσε αντιβιωση(που ειχα στεναχωρηθει παρα πολυ που επρεπε να παρω στο α' τρ.).οντως μου εφυγε και μου ειχε πει οτι να μην ανησυχουσα γιατι αν ξαναπαρουσιαζοταν στο τελος της εγκυμοσυνης θα μου εκανε πριν τον τοκετο ενδοφλεβια αντιβιωση.εγω μολις μπηκα στον μηνα μου του ζητησα να κανουμε μια επαναληπτικη να δω αν ειμαι ενταξη γιατι δεν ηθελα χωρις λογο να μου δωσουν αντιβιωση στον τοκετο.εκανα εξεταση και ημουν οκ.στην περιπτωση σου που εισαι στο τελος της εγκυμοσυνης δεν ξερω τι κανουν.παντως και εγω που ειχα ψαξει τοτε γιατι ειχα φοβηθει διαβαζα οτι αν τυχει στις τελυταιες εβδομαδες αντιμετωπιζεται ετσι οπως σου ειπε ο γιατρος σου και ο γιατρος μου.ολα πανε καλα.αν ηταν κατι απαγορευτικο δεν θα μας αφηναν να γεννησουμε φυσιολογικα και θα μας πηγαιναν με καισαρικη οπως κανουν σε αλλες περιπτωσεις που φοβουνται οι γιατροι να μην περασει καποιο μικροβιο απο την μητερα στο βρεφος.ελπιζω να γραψει καποια κοπελα που της ετυχε να μας πει

Link to comment
Share on other sites

Είχα εγώ στρεπτόκοκκο Β στην εγκυμοσύνη μου, έίχα πάρει αντιβίωση στο πρώτο τρίμηνο και μετά μου είχε πεί ο γυναικολόγος οτι θα πηγαίναμε με πρόκληση τοκετού ώστε να προλάβουμε να μου χορηγηθεί ενδοφλέβια αντιβίωση, να προλάβει να δράσει για 5 ώρες ώστε να γεννήσω φυσιολογικά! Απο τη στιγμή που το γνωρίζεις, μη φοβάσαι! Με το καλό το μωράκι σου!

 

Link to comment
Share on other sites

γέννησα πριν 30 μέρες αι είχα το ίδιο μικροβιο.ακολουθώντας τις οδηγίες του γιατρού μου, με πιασαν οι πόνοι και όταν πήγα στο νοσοκομείο τους το είπα και μου κάναν ενδοφλέφια αντιβίωση. γέννησα φυσιολογικά. δεν είναι τίποτα φοβερο μη φοβάσαι.

με το καλό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια.Ο λογος που φοβαμαι πιο πολυ ειναι οτι εχω γενικα γρηγορους τοκετους και αυτος που ειναι και ο τεταρτος εχει πολλες πιθανοτητες να εξελιχθει γρηγορα και αυτος.Το αγχος μου ειναι μηπως γεννησω πρωτου προλαβει να δρασει η αντιβιωση που απο οτι διαβασα θελει τουλαχιστον τεσσερις ωρες.Επεισης δεν ειμαι Ελλαδα αλλα Αγγλια οπου εδω τα πραγματα δεν ειναι το ιδιο με εκει.Δηλαδη εμεις εδω δεν εχουμε τον δικο μας γιατρο που να εμπιστευομαστε και να μπορουμε να τον ρωτησουμε κατι.Συνηθως μας παρακολουθουν μαιες και σχεδον καθε φορα μας βλεπει και αλλη.Αν ημουν Ελλαδα σιγουρα θα εκανα προκληση τοκετου ωστε να εχουμε ολο το χρονο να δρασουμε οπως πρεπει.Αλλα εδω για να σου κανουν προκληση πρεπει να συμπληρωσεις την 42η εβδομαδα και αν δεν εχει ερθει απο μονο του τοτε σου κανουν.:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την επόμενη φορά που θα δείς κάποια απο τις μαίες, εξήγησε της τους προβληματισμούς σου, να δείς τί θα σου προτείνει.

Εγώ θα σου πρότεινα με το που αισθανθείς τους πρώτους μικρούς πόνους, να πάς κατευθείαν στη κλινική, να πείς τί συμβαίνει ώστε να σου χορηγηθεί αμέσως αντιβίωση... Δε νομίζω να γεννήσεις σε λιγότερο απο τέσσερις ώρες, απο τις πρώτες πρώτες συσπάσεις!

Πάντως επειδή ο στρεπτόκοκκος είναι σύνηθες στην εγκυμοσύνη, γνωρίζουν πολύ καλά τί θα σου κάνουν, οπότε μη πανικοβάλλεσαι...

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ οι γιατροί και σε Ελλάδα και σε Αγγλία,που δεν εξετάζουν Δαν ρουτίνα όλες τις έγκυες στις 37 εβδομάδες για στρεπτοκοκκο ομάδας Β,όπως συστήνεται στις ΗΠΑ,για παράδειγμα.Αν δεν το"χες ανακαλύψει μόνη σου,τυχαία,το μωράκι σου θα μπορούσε να έχει σοβαρό πρόβλημα,για κάτι το οποίο διορθώνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έμαθα ότι έχω απ' τον 3ο μήνα που έκανα εξετάσεις, επειδή όμως είναι πολύ πιθανό να ξανακολλήσει κανείς στην πορεία (απο τουαλέτα κυρίως) δε μου έδωσε αντιβίωση, την άφησε για το 3ο τρίμηνο. Μου είπε ό,τι λένε και τα κορίτσια, ότι θα ξανακάνουμε εξετάσεις όταν μπω στον μήνα μου και στη χειρότερη τον περιπτώσεων γίνεται καισαρική, οπότε το μωρό δεν κινδυνεύει καθόλου.

 

Αφού ξέρετε το πρόβλημα μην αγχώνεσαι και με το καλό το τέταρτο! ;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια.Ο λογος που φοβαμαι πιο πολυ ειναι οτι εχω γενικα γρηγορους τοκετους και αυτος που ειναι και ο τεταρτος εχει πολλες πιθανοτητες να εξελιχθει γρηγορα και αυτος.Το αγχος μου ειναι μηπως γεννησω πρωτου προλαβει να δρασει η αντιβιωση που απο οτι διαβασα θελει τουλαχιστον τεσσερις ωρες.Επεισης δεν ειμαι Ελλαδα αλλα Αγγλια οπου εδω τα πραγματα δεν ειναι το ιδιο με εκει.Δηλαδη εμεις εδω δεν εχουμε τον δικο μας γιατρο που να εμπιστευομαστε και να μπορουμε να τον ρωτησουμε κατι.Συνηθως μας παρακολουθουν μαιες και σχεδον καθε φορα μας βλεπει και αλλη.Αν ημουν Ελλαδα σιγουρα θα εκανα προκληση τοκετου ωστε να εχουμε ολο το χρονο να δρασουμε οπως πρεπει.Αλλα εδω για να σου κανουν προκληση πρεπει να συμπληρωσεις την 42η εβδομαδα και αν δεν εχει ερθει απο μονο του τοτε σου κανουν.:roll:

 

Ειχα το ιδιο θεμα μ'εσενα και ειχα τρομαξει πολυ απο αυτα που διαβαζα.φροντισα λοιπον να ενημερωθω ωστε να προστατεψω το μωρο μου.αυτο που εκανα εγω λοιπον , με καθοδηγηση παντα της γιατρου μου, ηταν να παρω αντιβιωση στην αρχη του 9 μηνα,μολισ δηλαδη το ανακαλυψα.μετα απο πολυ διασταυρωση απο πολλουσ γιατρουσ(γυναικολογουσ,νεογνολογουσ κτλ) εμαθα πωσ η καισαρικη δεν προφυλασει το μωρο(ολοι συμφωνουσαν σε αυτο) και η αντιβιωση την ωρα του τοκετου ειναι ριψοκινδυνη καθωσ δεν ξερεισ ποσο γρηγοροσ θα ειναι ο τοκετος.πηρα αντιβιωση ,εκανα επαναληπτικη εξεταση η οποια ηταν καθαρη,ενημερωσα το μαιευτηριο ωστε να ειναι ετοιμοι σε περιπτωση που υπαρξει προβλημα.τελικα γεννησα πολυ ευκολα και γρηγορα,του μωρου του εκαναν αμεσωσ εξετασεισ και ολα ηταν μια χαρα.ειναι συνηθισμενα προβληματα αυτα και αντιμετωπισιμα.

με το καλο:D

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ οι γιατροί και σε Ελλάδα και σε Αγγλία,που δεν εξετάζουν Δαν ρουτίνα όλες τις έγκυες στις 37 εβδομάδες για στρεπτοκοκκο ομάδας Β,όπως συστήνεται στις ΗΠΑ,για παράδειγμα.Αν δεν το"χες ανακαλύψει μόνη σου,τυχαία,το μωράκι σου θα μπορούσε να έχει σοβαρό πρόβλημα,για κάτι το οποίο διορθώνεται!!!

Αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω.Παρολους τος φρικτους πονους που περασα με τον κολικο νεφρου και την ουρολοιμωξη,τωρα λεω για καλο τα επαθα για να ανακαλυψουμε τον Στρεπτοκοκκο και να προφυλαξουμε οσο μπορουμςε το μωρακι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στρεπτόκοκκος και ρήξη μήτρας

Γνωρίζετε καθόλου αν η παρουσία Β - αιμολυτικού στρεπτόκοκκου τύπου β ευθύνεται για πρόωρες συσπάσεις και ρήξη υμένων μήτρας?

Έχω κάνει τρεις φορές θεραπεία για το συγκεκριμένο στρεπτόκοκκο και σε 3 καλλιέργειες μετά επανεμφανίζεται, το έχω πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να ξεμπερδέψω μαζί του. Αν το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργήσει είναι στον τοκετό και αντιμετωπίσιμο με μια αντιβίωση, νομίζω είναι καλά τα πράγματα!!

Link to comment
Share on other sites

Στρεπτόκοκκος και ρήξη μήτρας

Γνωρίζετε καθόλου αν η παρουσία Β - αιμολυτικού στρεπτόκοκκου τύπου β ευθύνεται για πρόωρες συσπάσεις και ρήξη υμένων μήτρας?

Έχω κάνει τρεις φορές θεραπεία για το συγκεκριμένο στρεπτόκοκκο και σε 3 καλλιέργειες μετά επανεμφανίζεται, το έχω πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να ξεμπερδέψω μαζί του. Αν το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργήσει είναι στον τοκετό και αντιμετωπίσιμο με μια αντιβίωση, νομίζω είναι καλά τα πράγματα!!

Δυστηχως δεν γνωριζω τιποτα για αυτο.Αλλα τωρα που λες για συσπασεις αναρωτιεμαι αν ειναι αυτος ο λογος που εχω τοσες πολλες και δυνατες συσπασεις σε αυτη την εγκυμοσυνη.Αν τον εχω απο την αρχη της εγκυμοσυνης ισως και να σχετιζεται γιατι απο τον τριτο μηνα εχω πολλες καθημερινα,κατι που δεν ειχα στις προηγουμενες τρεις εγκυμοσυνες μου.Παντως ελπιζω πραγματικα να ειναι τοσο απλο και αντιμετωπισημο τελικα για ολες μας και για τα μωρακια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν γνωριζω τιποτα για αυτο.Αλλα τωρα που λες για συσπασεις αναρωτιεμαι αν ειναι αυτος ο λογος που εχω τοσες πολλες και δυνατες συσπασεις σε αυτη την εγκυμοσυνη.Αν τον εχω απο την αρχη της εγκυμοσυνης ισως και να σχετιζεται γιατι απο τον τριτο μηνα εχω πολλες καθημερινα,κατι που δεν ειχα στις προηγουμενες τρεις εγκυμοσυνες μου.Παντως ελπιζω πραγματικα να ειναι τοσο απλο και αντιμετωπισημο τελικα για ολες μας και για τα μωρακια μας.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να εκφράσω και το θαυμασμό μου για την απόφασή σας να κάνετε 4 παιδιά!!

Άλλη κοπέλα έχει σχετική γνώση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς αντιμετωπίσατε τις συσπάσεις mommy4?

 

Εδω στην Αγγλια που ειμαι δεν δινουν τιποτα για τις συσπασεις.Τις αποκαλλουν Braxton Hicks και η αποψη τους ειναι πως δεν ειναι επικυνδυνες,αλλα ειναι απλα για να προετοιμαζεται η μητρα.Εγω βεβαια δεν συμφωνω με αυτη την αποψη γιατι μονο εγω ξερω ποσο με εχουν ταλαιπωρησει και φυσικα αγχωσει.Στην Ελλαδα παλι ξερω οτι δινουν τα yutopar για τις συσπασεις αλλα εχω ακουσει οτι φερνουν ταχυκαρδιες.

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην Αγγλια που ειμαι δεν δινουν τιποτα για τις συσπασεις.Τις αποκαλλουν Braxton Hicks και η αποψη τους ειναι πως δεν ειναι επικυνδυνες,αλλα ειναι απλα για να προετοιμαζεται η μητρα.Εγω βεβαια δεν συμφωνω με αυτη την αποψη γιατι μονο εγω ξερω ποσο με εχουν ταλαιπωρησει και φυσικα αγχωσει.Στην Ελλαδα παλι ξερω οτι δινουν τα yutopar για τις συσπασεις αλλα εχω ακουσει οτι φερνουν ταχυκαρδιες.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Καλή λευτεριά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!κοντεύει μήνας που έχασα το 2ο παιδάκι μου.ήμουν στην 30η εβδομάδα όταν είχα αρκετά διαφανή υγρά κ λίγα καφέ υγρά κ πόνο στη μέση πήγα στο νοσοκομείο του νησιού μου καθώς ο γιατρός που με παρακολουθουσε ως τότε δε μπόρεσε να με δει επειδή ήτανε Κυριακή κ είπε να πάω την επόμενη. Στο νοσοκομείο μου είπαν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό μάλλον κυστιτιδα κ με έστειλαν σπίτι.το απόγευμα ξεκίνησαν οι συσπάσεις ανά 5λεπτό περίπου και πυρετός 37,5.ξανάπήγαμε στο νοσοκομείο όπου πάλι έγινε λάθος διάγνωση.μου είπαν ότι δεν ήταν συσπάσεις αλλά κολικος νεφρού ή χολή δεν ήταν σίγουροι!το βράδυ έμεινα στο νοσοκομείο με φοβερούς πόνους καθώς εγώ γεννούσα κ αυτοί δε πήραν χαμπάρι!την άλλη μέρα που μου κάνανε υπέρηχο τα αμνιακα υγρά είχαν σχεδόν τελειώσει κ τότε μου είπαν ότι δεν μπορούν να με αντιμετωπίσουν γιατί είναι περιφερειακό νοσοκομείο

κ να πάω σε νοσοκομείο της κεντρικής Ελλάδας.φτάσαμε μεσημέρι της Δευτέρας όπου με παρέλαβαν οι γιατροί εκεί με 24ωρη κολπικη αιμορραγία κ διαστολή 3,5.γέννησα αμέσως με καισαρική το δεύτερο αγοράκι που δε το είδα ποτέ έφυγε μέσα σε 10 ώρες.ακόμη δεν έχω καταλάβει τι έγινε.όλες οι εξετάσεις μου ως τότε ήταν εξαιρετικές.στο νοσοκομείο μου είπαν ότι φταίει το μικρόβιο του στρεπτοκοκκου.το θέμα ότι ακριβώς μια εβδομάδα πριν είχα καλλιέργεια κολπικη κ το μόνο που έδειξε ήτανε μύκητες.πως συνέβη αυτό;είναι δυνατό να μη φανεί ο στρεπτοκοκκος στην καλλιέργεια;ή ακόμα χειρότερα μήπως φταίει ότι λόγω της καθυστέρησης των γιατρών δημιουργηθηκ3 αυτή η λοίμωξη;

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!κοντεύει μήνας που έχασα το 2ο παιδάκι μου.ήμουν στην 30η εβδομάδα όταν είχα αρκετά διαφανή υγρά κ λίγα καφέ υγρά κ πόνο στη μέση πήγα στο νοσοκομείο του νησιού μου καθώς ο γιατρός που με παρακολουθουσε ως τότε δε μπόρεσε να με δει επειδή ήτανε Κυριακή κ είπε να πάω την επόμενη. Στο νοσοκομείο μου είπαν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό μάλλον κυστιτιδα κ με έστειλαν σπίτι.το απόγευμα ξεκίνησαν οι συσπάσεις ανά 5λεπτό περίπου και πυρετός 37,5.ξανάπήγαμε στο νοσοκομείο όπου πάλι έγινε λάθος διάγνωση.μου είπαν ότι δεν ήταν συσπάσεις αλλά κολικος νεφρού ή χολή δεν ήταν σίγουροι!το βράδυ έμεινα στο νοσοκομείο με φοβερούς πόνους καθώς εγώ γεννούσα κ αυτοί δε πήραν χαμπάρι!την άλλη μέρα που μου κάνανε υπέρηχο τα αμνιακα υγρά είχαν σχεδόν τελειώσει κ τότε μου είπαν ότι δεν μπορούν να με αντιμετωπίσουν γιατί είναι περιφερειακό νοσοκομείο

κ να πάω σε νοσοκομείο της κεντρικής Ελλάδας.φτάσαμε μεσημέρι της Δευτέρας όπου με παρέλαβαν οι γιατροί εκεί με 24ωρη κολπικη αιμορραγία κ διαστολή 3,5.γέννησα αμέσως με καισαρική το δεύτερο αγοράκι που δε το είδα ποτέ έφυγε μέσα σε 10 ώρες.ακόμη δεν έχω καταλάβει τι έγινε.όλες οι εξετάσεις μου ως τότε ήταν εξαιρετικές.στο νοσοκομείο μου είπαν ότι φταίει το μικρόβιο του στρεπτοκοκκου.το θέμα ότι ακριβώς μια εβδομάδα πριν είχα καλλιέργεια κολπικη κ το μόνο που έδειξε ήτανε μύκητες.πως συνέβη αυτό;είναι δυνατό να μη φανεί ο στρεπτοκοκκος στην καλλιέργεια;ή ακόμα χειρότερα μήπως φταίει ότι λόγω της καθυστέρησης των γιατρών δημιουργηθηκ3 αυτή η λοίμωξη;

 

Κούκλα μου, κουραγιο! σε καταλαβαίνω γιατι έπαθα και εγώ ρήξη υμενων στις αρχές του πέμπτου μηνα και μετα άρχισε ο τοκετος. Και εγώ είχα μικρόβιο, ουρεοπλασμα, που δεν φαινόταν στις καλλιέργειες που έκανα. Κανονικά θα πρεπει να εξετάσουν ιστολογικα τον πλακούντα και το μωρακι σου και μόνο έτσι θα ξέρουν αν έφταιγε το μικρόβιο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάναμε νεκροψία στο μωρό.μας είπαν ότι δεν έχει νόημα ότι ξέρουν γιατί έφυγε το μωρό λόγω της λοίμωξης που προκάλεσε συπτικο σοκ.τώρα που το σκέφτομαι φάνηκα λίγο αφελής αλλά ήμουν τόσο χάλια συναισθήματι;κα που τους άκουσα.κ εσύ είχες ουρέοπλασμα κ δε φάνηκε;είναι δυνατόν;να κάνουμε καλλιεργειες, να μην έχουμε συπτωματα;εσύ έκανες άλλο παιδάκι από τότε;αν ναι πως προφυλασεσαι σε μια νέα εγκυμοσύνη;

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχασα την μπεμπα μου τον Οκτώβρη. Έκανα θεραπείες για το ουρεοπλασμα και έμεινα εγκυος τον Απρίλιο. Τώρα ειμαι στην ενδέκατη εβδομάδα και μου ξαναβρήκαν ουρεοπλασμα. Πάλι θεραπείες και ελπίζω να το καταπολεμησω όμως φοβάμαι παρα πολύ.

Πολλές φορές στην εγκυμοσυνη παίρνουν κολπικο υγρό απο χαμηλά γιατι φοβούνται μην πειράξουν τον τραχηλο. Συνήθως δεν φαίνεται έτσι. Αυτή τη φορά που μου το βρήκαν μου πήραν δείγμα απο την άκρη του τραχηλου.

Κανε ότι μπορείς για να γίνεις καλά και μετα θα ξανά προσπαθήσεις. Ελπίζω να μην είσαι τόσο άτυχη όσο εγώ και σου ξανά εμφανιστεί

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά αυτή τη φορά, να φύγει το μικρόβιο κ να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σας!πήρες αντιβίωση κ δεν έφυγε;τόσο επίμονο;εγώ αύριο θα πάω στον γιατρό μου να με δει μετά το συμβάν.αλήθεια τι εξετάσεις έκανες μετά από αυτό;μόνο κολπικη καλλιέργεια;

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ. Έκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου, υστεροσκοπηση με την οποία μου πήραν ενδομήτριο για ανάλυση, καλλιεργεια ούρων..

Πριν μείνω εγκυος είχα κάνει όμως όλες τις εξετασεις γιατι είχα άλλη μια αποβολη στο πρωτο τρίμηνο(καρυοτυπο, θρομβοφιλια, αντιπατρικα κτλ....). Απ'αυτες μου βρήκαν θρομβοφιλια και στην εγκυμοσυνη κάνω και αντιπηκτικες ενέσεις. Ολα εγώ τα έχω, δεν μου λείπει τίποτα. Και να φανταστείς ότι πριν τις εγκυμοσύνες δεν είχα πάρει ποτε φάρμακα. Ήμουν ο πιο υγιής άνθρωπος στον κόσμο!

Πήγαινε στον γιατρό σου να δούμε τι θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα alfaki!πήγα στο γιατρό χθες.ήταν πολύ στεναχώρο που στον υπέρηχο που μου έκανε δεν ηταν εκει το μωρό μου.μια μήτρα ταλαιπωρημενη κ άδεια που σιγά σιγά επανερχεται.είδαμε όμως το καινούριο μου απόκτημα, μια ωραιότατη κύστη στην μια κ μοναδική μου ωοθήκη.θα περιμένουμε μήπως φύγει μόνη της αλλιώς θα μου δώσει χάπια .από εξετάσεις μου έδωσε γενικές αίματος κ crp κ οταν τελειώσουν τα λοχεια θα μου γράψει κολπικες εξετάσεις.

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα alfaki!πήγα στο γιατρό χθες.ήταν πολύ στεναχώρο που στον υπέρηχο που μου έκανε δεν ηταν εκει το μωρό μου.μια μήτρα ταλαιπωρημενη κ άδεια που σιγά σιγά επανερχεται.είδαμε όμως το καινούριο μου απόκτημα, μια ωραιότατη κύστη στην μια κ μοναδική μου ωοθήκη.θα περιμένουμε μήπως φύγει μόνη της αλλιώς θα μου δώσει χάπια .από εξετάσεις μου έδωσε γενικές αίματος κ crp κ οταν τελειώσουν τα λοχεια θα μου γράψει κολπικες εξετάσεις.

 

Μακάρι να φύγει μονη της! Σου εύχομαι να ηρεμήσεις πρώτα ψυχολογικά και σωματικά και μόλις είσαι έτοιμη να ξαναδείς ένα μωρακι μέσα στην μήτρα. Κανε υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...