Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και συμπληρωμα


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα! Θηλάζω αποκλειστικα το μωρακι μου 4μιση μηνες ομως τις τελευταιες μερες εχω αρχισει κ της δινω λιγο συμπληρωμα μετα το απογευματινο γαλα κ το βραδινο. Ηθελα να ρωτησω ποσο να της δινω ωστε να μη μειωσει τους θηλασμους αλλα να χορταινει κιολας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα! Θηλάζω αποκλειστικα το μωρακι μου 4μιση μηνες ομως τις τελευταιες μερες εχω αρχισει κ της δινω λιγο συμπληρωμα μετα το απογευματινο γαλα κ το βραδινο. Ηθελα να ρωτησω ποσο να της δινω ωστε να μη μειωσει τους θηλασμους αλλα να χορταινει κιολας;

 

Rose καλημέρα

Για πιο λογο δίνεις το συμπληρωμα;

Θεωρείς οτι δεν φτανει στο μωρο σου το γαλα σου;

Θέλεις να μπορεί να το ταισει και κάποιος άλλος;

Κάθε ποσότητα που συμπληρώνει τον θηλασμό σου μειώνει αυτόματα την παραγωγη σου. Αν αυτό γίνει μόνιμο σε οδηγει σε αποθηλασμο.

Μετα απο τόσους μηνες τώρα δίνεις πρωτη φορα;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και η Πανδωρίτσα, αυτή η πρακτική θα οδηγήσει απλώς σε μείωση του θηλασμού. Αν το μωρό έχει αυξήσει τις ανάγκες του και περνάτε άλμα ανάπτυξης, θα αυξήσει τους θηλασμούς από μόνο του, δεν χρειάζεται συμπλήρωμα. Επίσης σε 1-1,5 μήνα θα μπουν οι στερεές τροφές και δεν θα ανησυχείς για το αν χορταίνει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω φοβαμαι οτι αν συνεχισω με το συμπληρωμα θα μειωθει το γαλα μου. Το θεμα ειναι οτι πριν λιγες μερες μου ηρθε περιοδος και παρατηρησα οτι το μωρακι μου γκρινιαζε πολυ στο στηθος. εντωμεταξυ και το βαρος της ειναι οριακο. Ειναι ακριβως 4μιση μηνων και ισα που κοντευει να διπλασιασει το βαρος γεννησης. Δοκιμαστικα της εδωσα λιγο συμπληρωμα μετα το θηλασμο να δω αν θα το πιει και αυτη το κατεβασε ολο σα να πειναγε πολυ. Το ιδιο συνεβη και το βραδυ. Πινει δηλαδη γυρω στα 50 - 100 ml επιπλεον. Γι αυτο και προβληματιζομαι. Αν χορταινε με το γαλα μου δε θα επινε καθολου απ το μπουκαλι ετσι δεν ειναι; Τι να κανω δεν ξερω. Πειτε μου τη γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

Όταν μας έρχεται ή περίοδος συμβαίνει κατα τις 2-3 πρωτες μέρες να παρατηρείται μια ανησυχία στο μωρο. Το οτι το μωρο σου πίνει λαιμαργα απο το μπιμπερο συμβαίνει λόγω αναγκαστικής καταποσης. Η ροή είναι μεγάλη καταπίνει γρήγορα κ συ νομίζεις οτι πειναει ενω δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα. Τα ml που δίνεις είναι αρκετά και σε λίγο οντως η ποσότητα του δικού σου γάλακτος θα μειωθεί. Αν κανεις λίγο ακόμα υπομονή και βάζεις το μωρο συνέχεια στο στήθος θα προσαρμόσει την παραγωγη εκεί που θέλει. Εξάλλου σου έμεινε λίγος καιρός μέχρι να εισαγετε στερεές τροφές. Είναι κάτι που μπορείς να παλεψεις χωρίς κοπο. Όσο μειωνεις τον θηλασμό και αυξάνεις το συμπλήρωμα τόσο περισσότερο συμπλήρωμα θα ζητάει το μωρο σου.

Επίσης ο τροπος που θηλάζει δεν είναι ο ίδιος με αυτον του μπιμπερο. Το μωρο σου δείχνει πιο ευχαριστημένο στο μπιμπερο γιατί δεν καταβάλει καμια προσπάθεια να πιει του έρχεται έτοιμο. Βάζε το μωρο σου συνέχεια στο στήθος αφου δεν θέλεις να αποθηλασεις είναι πολυ απλο γλυκιά μου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σος!!! Γράφω εδω για να μην ανοίξω καινούριο θέμα μιας και μοιάζει το πρόβλήμα! Το μωράκι μου είναι 2 μήνων και 14 ημερών! Είναι αρκετά ανεπτυγμένη 61εκ και 5400γρ! Την θηλάζω εκτος από 2 γεύματα την ημέρα το πρωι που πίνει συμπληρωμα 90μλ και το βράδυ που πίνει 150μλ συν που κάθεται και στο στήθος απλά για να αποκοιμηθεί! Πριν μια βδομάδα κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο ε από εκείνη την μέρα ούτε να το δει το ξένο! Σπαράζει στο κλάμα πνίγεται με το μπιμπερό κ γενικα δεν το θέλει. φυσικά κ την βάζω στο στήθος αλλά δεν έχω γάλα ρουφάει με τρομερή δύναμη δεν βγαίνει τίποτα κ αρχίζει να κλαεί κ έχουμε αυτό όλη μέρα! Η παραγωγη δεν μου αύξήθηκε η παιδίατρος είπε να δούμε πως θα πάει από βάρος αλλά μια βδομάδα δεν πήρε ούτε γραμμάριο! Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σος!!! Γράφω εδω για να μην ανοίξω καινούριο θέμα μιας και μοιάζει το πρόβλήμα! Το μωράκι μου είναι 2 μήνων και 14 ημερών! Είναι αρκετά ανεπτυγμένη 61εκ και 5400γρ! Την θηλάζω εκτος από 2 γεύματα την ημέρα το πρωι που πίνει συμπληρωμα 90μλ και το βράδυ που πίνει 150μλ συν που κάθεται και στο στήθος απλά για να αποκοιμηθεί! Πριν μια βδομάδα κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο ε από εκείνη την μέρα ούτε να το δει το ξένο! Σπαράζει στο κλάμα πνίγεται με το μπιμπερό κ γενικα δεν το θέλει. φυσικά κ την βάζω στο στήθος αλλά δεν έχω γάλα ρουφάει με τρομερή δύναμη δεν βγαίνει τίποτα κ αρχίζει να κλαεί κ έχουμε αυτό όλη μέρα! Η παραγωγη δεν μου αύξήθηκε η παιδίατρος είπε να δούμε πως θα πάει από βάρος αλλά μια βδομάδα δεν πήρε ούτε γραμμάριο! Τι να κάνω???

Καλησπέρα και να χαίρεσαι το μωρακι σου.

Να ξεκινήσουμε σιγά σιγά με ηρεμία. Το εμβόλιο δεν έχει καμια σχέση με όλο αυτό που συμβαίνει με τον θηλασμό και την αντίδραση του μωρού σου.

Απο την στιγμη που θηλαζεις και το μωρο σου είναι παρα πολύ καλό στο βαρος του δεν χρειάζεται ΚΑΘΟΛΟΥ συμπλήρωμα. Ίσως θα πρεπει να συζητήσετε με τον παιδίατρο σας μήπως υπάρχει γοπ και να σας δει ένας γαστρεντερολογος. Είναι πολύ συνηθισμένο.

Τι σε κανει να πιστεύεις οτι δεν εχεις γάλα;;;;;;; Όσο μεγαλώνει το μωρο σου θα ρουφάει και πιο δυνατά!!!! Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν εχεις γάλα. Γλυκιά μου βάζε το μωρο σου στο στήθος ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Το μωρο θα ρυθμίσει την παραγωγη σου σύμφωνα με τις αναγκες του. Όταν ενα μωρο κλαιει δεν σημαίνει παντα οτι πειναει. Μπορει να νυσταζει μπορεί να ποναει μπορει να παρηγοριεται μπορεί να έχει γοπ. Κάθε ποσότητα ξένου μειώνει την παραγωγη σου πρεπει να βάζεις το μωρακι σου στο στήθος και σιγά σιγά να μειωνεις το ξένο που του δίνεις. Εμπιστευσου το μωρο σου και το σωμα σου. Θα ξαναμπω να μαθω νέα σου..

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, αρχικά πίναμε πολύ συμπλήρωμα μιας κ λόγω καισαρικής και επειδή τις πρώτες μέρες έπινε ξένο δεν μου έιχε κατέβει γάλα! Με πολύ προσπάθεια κατάφερα να δίνω λίγο μόνο συμπλήρωμα και το χαίρομαι πραγματικά, μακάρι να μην δίνω καθόλου ξένο κάποια στιγμη! Λέω πως δεν έχω γάλα γιατί τρώει μια χαρά ξαφνικά αρχίζει να φωνάζει κ να τρώει το χέρι της, ζουπάω λίγο το στήθος τίποτα από γάλα, της αλλάζω στηθος τρώει κ από κει κανένα 5-10 μετά πάλι τα ίδια!Κ αυτό το κάνει τις ώρες π έπινε το συμπλήρωμα δηλαδή το πρωί και το βράδυ! Σήμερα με μεγάλη μου χαρά το πρωι φαινόταν χορτάτη το βράδυ μόνο είχαμε θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, αρχικά πίναμε πολύ συμπλήρωμα μιας κ λόγω καισαρικής και επειδή τις πρώτες μέρες έπινε ξένο δεν μου έιχε κατέβει γάλα! Με πολύ προσπάθεια κατάφερα να δίνω λίγο μόνο συμπλήρωμα και το χαίρομαι πραγματικά, μακάρι να μην δίνω καθόλου ξένο κάποια στιγμη! Λέω πως δεν έχω γάλα γιατί τρώει μια χαρά ξαφνικά αρχίζει να φωνάζει κ να τρώει το χέρι της, ζουπάω λίγο το στήθος τίποτα από γάλα, της αλλάζω στηθος τρώει κ από κει κανένα 5-10 μετά πάλι τα ίδια!Κ αυτό το κάνει τις ώρες π έπινε το συμπλήρωμα δηλαδή το πρωί και το βράδυ! Σήμερα με μεγάλη μου χαρά το πρωι φαινόταν χορτάτη το βράδυ μόνο είχαμε θέμα!

 

Μπράβο!!! Τοτε τα πηγαινετε καταπληκτικά!!!!! Συνέχισε έτσι. Όταν βλέπεις οτι το μωρο κλαιει θα αλλάζεις στήθος ξανά και ξανά μέχρι να φανεί ικανοποιημένο!! Όταν ρυθμιστεί η παραγωγη δεν θα έχετε πρόβλημα. Όταν νιώθεις πως δεν εχεις γαλα- εχεις η φύση τα έχει προβλέψει ολα- εκείνη την ωρα σήκω περπατά και πιες 2 ποτήρια νερό και συνέχισε. Αυτό μου είχε πει η δικη μου σύμβουλος θηλασμού. Αν νιώθεις οτι την νύχτα δυσκολεύεται πιο πολύ μπορείς κάθε μέρα να μειωνεις κατα 20 ml την ποσότητα που της εδινες έτσι η μετάβαση στον αποκλειστικο θηλασμό θα γίνει ομαλά.

Link to comment
Share on other sites

Pandoritsa ειχες δικιο για την περιοδο. Με το που τελειωσε ολα φυσιολογικα οπως πριν. Εννοειται οτι δεν ξαναεδωσα συμπληρωμα και το μωρακι μου ειναι μια χαρα ευχαειστημενο. κι οχι μονο αυτο,Χθες κοιμηθηκαμε πρωτη φορα ολη νυχτα!! Δεν μπορουσα να το πιστεψω το πρωι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pandoritsa ειχες δικιο για την περιοδο. Με το που τελειωσε ολα φυσιολογικα οπως πριν. Εννοειται οτι δεν ξαναεδωσα συμπληρωμα και το μωρακι μου ειναι μια χαρα ευχαειστημενο. κι οχι μονο αυτο,Χθες κοιμηθηκαμε πρωτη φορα ολη νυχτα!! Δεν μπορουσα να το πιστεψω το πρωι!

 

Χαίρομαι κούκλα μου.

Και μπορω να πω ζηλεύω κιόλας γιατί εμείς σήμερα μπαίνουμε στον ένατο και δεν έχουμε κοιμηθεί νύχτα πανω απο 3 ώρες!!!

Τα πηγες πολύ καλά μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...