Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μιλαει με αγνωστους!


giotaki7890

Recommended Posts

Καλησπερα!Ονομαζομαι γιωτα και εμαι 14 χρονων...εγω γενικα ειμαι ενα ατομο το οποιο δεν τοσο κοινωνικο ομως εχω φιλες..τις φιλες μου τις ξερω απο το νηπιαγωγειο και τις αγαπω πολυ...το θεμα ειναι αλλο.οι δυο φιλες μου ειναι διδυμες και μενουν στο ιδιο σπιτι....και δυο εχουν facebook οπως εγω...δυστυχως ομως η μια απο αυτες μιλαει με αγνωστους και η αδελφη της προσπαθει να την φερει στον ισιο δρομο χωρις ομως κανενα αποτελεσμα...κι εγω της το εχω πει εκατομμυρια φορες να σταματησει να βγαινει με ξενους απο το facebook ομως αυτη κανει του κεφαλιου της...Μαλιστα μια φορα της το ειπα και μου λεει ενταξει δεν θα το ξανα κανω..και το επομενο σαββατοκυριακο που βγηκαμε σε ενα κοντινο παρκακι συναντησε εναν 22 χρονο παρακαλω πολυ :shock:οταν τον ειδα ΕΜΕΙΝΑ.αρχισα και εκανα μεγαλο τσακωμο πως εγω δν προκειται να κατσω μαζι του να μου κανει και τιποτα..γιατι μην νομιζεται εχω και μια αισθηση του εχθρικου κοσμου παρολο που ειμαι 14...τελως παντων με επεισε η αδελφη της να κατσουμε για λιγο ομως με αυτον και μετα θα φευγαμε..και εγω ειπα ενταξει....και στα ξαφνικα μπαινει η φιλη μου στο αυτοκινητο του και αρχισαν να φιλιουνται και να προχωρανε...καταλαβατε τι εννοω..αυτος πηγε να βαλει μπροστα το αυτοκινητο ομως η φιλη μου προλαβε να βγει εξω.η αδελφη της αρχιζε και την εβριζε..της ελεγε σαν δν ντρεπεσαι θα σε βιαζε και τετοια.αυτος μαλιστα αυτον τον σκοπο ειχε αφου παραλιγο να εβγαζε την μπλουζα του και επισης παραλιγο να εβγαζε το σουτιεν της φιλης μου:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:Ειναι μονο 14 και δν θελω να παθει κατι:-(Τι να κανω?μαλιστα πριν λιγες μερες αρχισε και το καπνισμα...και φοβαμαι μην παρασυρει και την αδελφη της αλλα και εμενα....οι γονεις της δν ξερουν τιποτα:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να μιλησεις στους γονεις της...αν όχι εσυ πεισε την αδερφη της ότι είναι αμεση αναγκη να ενημερωσει τους γονεις της...Να προσεχεις τον εαυτο σου και να θυμασαι κατι...στη ζωη τους φιλους μας καλο είναι να τους επιλεγουμε και όχι να μας επιλεγουν.Αν νομιζεις ότι η συγκεκριμενη φιλια δε σε καλυπτει πλεον και δε σε ευχαριστει...ισως είναι ωρα για νεες φιλιες.Εισαστε πολύ μικρες ακομα...η ζωη είναι μπροστα σας...

Link to comment
Share on other sites

Να μιλησεις ΑΜΕΣΑ με τους γονεις της.Η με τους καθηγητες σας εαν πηγαινετε στο ιδιο σχολειο.Ειναι παρα πολυ οι κινδυνοι που παραμονευουν με το να γνωριζεις ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ και μαλιστα να εχεις την αφελεια να μπαινεις στο αυτοκινητο τους.Ταρακουνησε την.Πες της να ανοιξει τα ματια της και να καταλαβει οτι κινδυνευει ουσιαστικα η σωματικη της ακεραιοτητα, ακομα και η ζωη της.Ειναι αρκετα μεγαλη για να καταλαβει πως υπαρχουν πολλοι ανωμαλοι που πισω απο το ψευτικο προφιλ του face ψαρευουν αφελη κοριτσακια για να βγαλουν τις ορεξεις τους.Δεν το κανουν απο ερωτα αλλα απο καθαρη ανωμαλια.Βοηθησε την πριν γινει κατι κακο.Μα ειναι δυνατον ακομα και μετα την λαχταρα μεσα στο αυτοκινητο του σατιρου να ψαχνεται ακομα/?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω πολυ που απαντησατε.Δευτερον,δυστυχως το facebook εχει παρασυρει πολλα κοριτσια σε αυτο το πραγμα...και επσιης η φιλη μου ακομα γνωριζει ξενους μεσω facebook το οποιο με δυσαρεστει ιδιαιτερα...δν λεω κι εγω εχω facebook αλλα δν κανω αυτο το χαλι..προς θεου πια..ουτε ανεβαζω προστυχες φωτο οπως κανει αυτη.δν ξερω τι να κανω..να τις παρατησω αποκλειεται..αλλα πρεπει να βρω μια λυση...οι γονεις της ξερουν σχετικα με τιε φωτογραφιες που ανεβαζει αλλα δν ξερουν για τους αγνωστους που παει και συνανταει...η μαμα μου ηδη εχει αρχισει να μιλαει με την μαμα της για αυτο το θεμα και η μαμα της λεει πως κατι πρεπει να κανει..ομως και παλι δν εχει γινει τπτ καινουριο..καμια αλλη λυση προτινεται?εχετε βιωσει κατι παρομοιο δν ξερω τι να κανω.. :'(

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά σου πώς και μίλησε στην μαμά της φίλης σου, της μίλησες? Μπορείς να μιλήσεις στην μαμά σου και να της πεις ότι η φίλη σου μιλάει με αγνώστους και ανησυχείς μήπως τους συναντήσει για να μιλήσει με τρόπο στην άλλη μητέρα, αν δεν θες να τα πεις όλα.

 

Επίσης πιάσε την αδερφή της να συζητήσετε σοβαρά για τους κινδύνους που διατρέχει η φίλη σου , είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ και ακούγεται ανεξέλεγκτη. Νομίζω ότι θα πρέπει να μιλήσει στους γονείς τους, δεν βλέπω άλλο τρόπο να περιοριστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

giotaki7890, είδες τι έγινε σήμερα στην Πάτρα με τον 43χρονο που έκλεισε στο σπίτι του μια 16χρονη επί τρεις μέρες και τη βιάζε; (απο εδω) Αν δεν είχε καταφέρει η κοπέλα να δραπετεύσει και να καταγγείλει το γεγονός, ακόμα θα την έψαχναν οι δικοί της. Κάτι τέτοια γίνονται και καλά θα κάνει η φίλη σου να συνετιστεί άμεσα αλλιώς θα το φάει το κεφάλι της. Πάλι καλά που έχει μια τόσο πολύτιμη φίλη σαν κι εσένα - φύλακα άγγελο.

Μίλα οπωσδήποτε με τους δικούς της και ενημέρωσέ τους. Ίσως της κακοφανεί αλλά κάποια στιγμή θα σε ευγνωμονεί!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ότι μιλάει......κορίτσι μου, αλλά βγαίνει και ραντεβού, κλείνεται και σε αυτοκίνητα......πρέπει οπωσδήποτε να ειδοποιήσεις τη μαμά της, με όποιο τρόπο. Αν το κάνει η μητέρα σου ίσως η φίλη σου να μη μπορεί να σε κατηγορήσει ευθέως, δλδ ότι την κάρφωσες....θα βρούνε οι μαμάδες τρόπο να το λύσουν να είσαι σίγουρη.

 

Και, αν δεν ταιριάζει η συμπεριφορά κάποιου με την ιδεολογία μας, επειδή είμαστε μαζί απ τα νήπια δε σημαίνει ότι πρέπει να παραμείνουμε όλη μας τη ζωή φίλοι.....μην βιαστείς να το παρερμηνεύσεις, εξηγώ ακριβώς τι εννοώ: να μείνεις κοντά της και να τη βοηθήσεις, αν όμως κάπου παρακάτω δεις πάλι να παρεκκλίνει, να σε φέρνει σε δύσκολη θέση, να πρέπει να υποστείς ύποπτες παρέες που δε σε εκφράζουν ή ότι άλλο για σένα δυσάρεστο, σκέψου καλά αν θα πρέπει να συνεχίσει αυτή η φιλία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!εχω μιλησει με την μαμα μου και μου ειπε πως θα επικοινωνησει με την μαμα της για αυτο το θεμα....δν ξερω τι θα γινει αλλα ελεπιζω να βρω μια λυση γιατι ηδη εχει αρχισει και μιλαει και με αθιγγανους επικινδυνους...ειναι στην περιοχη πολλοι τετοιοι βλεπεται!

επισης δν θελω να σταματησω την παρεα μαζι τους γιατι η φιλη μου παρασυρθηκε απο αλλα ατομα οχι απο μονη της :-(:sad::-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...