Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ηλεκτρικη σκούπα...τα...φώτα σας παρακαλω!!!


despina_chios

Recommended Posts

Ειλικρινά μανούλες,

ανοίγω αυτό το θέμα -και παρόμοια ίσως να υπάρχουν,δεν αντιλέγω-απλά έχω μπερδευτεί με όλα τα μοντέλα σκούπασ που κυκλοφορούν,τα watt,τις νέες τεχνολογίες αντί της παραδοσιακής σακούλας...και...έτσι σκέφτηκα να ανοιχτεί αυτό το θέμα, ώστε να βοηθήσετε με μοντέλα και απόψεις επί του θέματος.Kάποιος ίσως σκεφτεί "καλα, μια σκούπα θα πάρεις", όμως η καθαριότητα του σπιτιού μας κ η υγειινή νομίζω αξιζουν την προσοχή μας.

Πολλά είπα κ συνοψίζω....το budget για να πάρω κάτι καλό ποιοτικά το υπολογίζω μέχρι 300ευρώ και επειδή πάντα ήθελα κι έναν ατμοκαθαριστή,λέτε είναι καλό κάποιο μοντέλο να τα συνδυάζει και τα 2?Ειδικά αν κάνει και καφέ και πλένει και τα πιάτα....χιχι!

Ανυπομονώ για τις προτάσεις σας!

;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειμαι τοοοοσο ευχαριστημενη με την σκουπα της miele(βεβαια εγω εχω το αμεσως προηγουμενο μοντελο απο αυτο που βγαινει τωρα)αλλα πιστευω οτι και τα καινουργια θα ειναι εξισου καλα.να φανταστεις ειδικα οταν αλλαζω σακουλα καινουργια δεν μπορω να την ξεξολλησω απο το χαλι!ειναι πολυ δυνατη.δυο προιοντα σε ενα δεν εχω να σου προτεινω κατι αλλα επειδη παλιοτερα ειχα ενα τετοιο προιον (σκουπισμα πλυσιμο ατμος)ηταν τοσο δυσχρηστο απο την αποψη ογκου και βαρους που αμεσως το εκρυψα και αργοτερα το χαρισα.ουτε καν την μαρκα του δε θυμαμαι.παντως οι σκουπες miele κυμαινονται μεταξυ 200-250?.καλες αγορες!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι τοοοοσο ευχαριστημενη με την σκουπα της miele(βεβαια εγω εχω το αμεσως προηγουμενο μοντελο απο αυτο που βγαινει τωρα)αλλα πιστευω οτι και τα καινουργια θα ειναι εξισου καλα.να φανταστεις ειδικα οταν αλλαζω σακουλα καινουργια δεν μπορω να την ξεξολλησω απο το χαλι!ειναι πολυ δυνατη.δυο προιοντα σε ενα δεν εχω να σου προτεινω κατι αλλα επειδη παλιοτερα ειχα ενα τετοιο προιον (σκουπισμα πλυσιμο ατμος)ηταν τοσο δυσχρηστο απο την αποψη ογκου και βαρους που αμεσως το εκρυψα και αργοτερα το χαρισα.ουτε καν την μαρκα του δε θυμαμαι.παντως οι σκουπες miele κυμαινονται μεταξυ 200-250?.καλες αγορες!

 

Δεν την αλλάζω με καμία. Έχω σκύλο μέσα στο σπίτι και σκουπίζω κάθε μέρα. Αξίζει τα λεφτά της με κλειστά μάτια.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποιό μοντέλο έχετε κορίτσια?

 

Είναι ίδιες΄πάνω κάτω κι επειδή την έχω 4χρόνια περίπου δεν θυμάμαι απ έξω. Με 200 ευρώ παίρνεις άριστη σκούπα miele πάντως.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ίδιες΄πάνω κάτω κι επειδή την έχω 4χρόνια περίπου δεν θυμάμαι απ έξω. Με 200 ευρώ παίρνεις άριστη σκούπα miele πάντως.

 

S5211, 2200w είναι η δική μου

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

με σακουλα ναι..οταν τελειωσουν οι σακουλες σου η αγορα των επομενων περιεχει 4 σακουλες και 2 φιλτρα και νομιζω κανουν γυρω στα 10 ευρο(γνησια της miele) παλιοτερα επαιρνα και με 7 ευρο 5 σακουλες αλλα ο αντρας μου πηρε αυτες την τελευταια φορα οποτε δεν ξερω αν ισχυουν και αν υπαρχουν φθηνοτερες σακουλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Ξανανοίγω το θέμα, για να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου με τις σκούπες...

Όλα ξεκίνησαν οταν εμφανίστηκαν ακαρεα πτηνών στο σπίτι κ πάθαμε μια φρίκη...

Ήταν παντού, στους τοίχους, τα ντουλάπια, στο μπάνιο... :shock:

 

Ξεκίνησα να ψάχνω για καλό καθαρισμό κ απεντόμωση. Μοιραία, έφτασα να ψάχνω μια σκούπα που να μπορεί να ρουφάει τα πάντα κ να "βγάζει" καθαρό - ας πούμε - αέρα κ όχι ν'αναδιανέμει τη σκόνη (με ότι αυτή περιέχει, ακάρεα, αυγά κ.τ.λ)

 

Έτσι, κατέληξα σε ημι-επαγγελματική, σκούπα, απ'αυτες που δεν "κοιταμε" ως οικιακοί καταναλωτές, μιας κ συνήθως πάμε στις γνωστές εμπορικές αλυσίδες κ καταλήγουμε στις γνωστές εμπορικές μάρκες.

 

Η σκούπα αυτή είναι Ελβετική :

- 1100watt...Μόνο! Μη σας ξεγελάνε με τα watt, τα χρειαζόμαστε μόνο ως μέτρο κατανάλωσης ρεύματος ΚΙ ΟΧΙ ως μέτρο δύναμης αναρρόφησης..

- Η αναρρόφηση στο πελμα είναι που πρέπει να μας ενδιαφέρει, γιατί απο κει φαίνεται πόσο δυνατά "ρουφάει" η σκούπα. Εμένα έχει 250mbar,αρκετά καλή τιμή...

- Είναι πρακτικά αθόρυβη, μιας κ έχει λιγότερο θόρυβο απο μια κοινή οικιακή σκούπα

- Έχει δυνατό μοτέρ με 3 εσωτερικά φίλτρα για τη σκόνη, ενα εκ'των οποίων πάνινο (αφαιρείται κ πλενεται), πράγμα που εξασφαλίζει ότι συγκρατεί τη σκόνη.

- Μ'ενα extra πελμα, ειδικό για χαλιά, μοκέτες, υφάσματα (που "βεντουζάρει" πάνω στο χαλί κ αφαιρεί βαθύτερα τη σκόνη), εξασφαλίζουμε καλύτερο καθαρισμό.

- Στιβαρή κατασκευή, χωρίς βέβαια το design των οικιακών κ τα καλουδια όπως αυτόματοτο τύλιγμα καλωδίου κ εργονομική λαβή, μικρή όμως κ ευέλικτη!

- Κ τέλος, η τιμή είναι κάτω κ απο αντίστοιχη οικιακή κ μάλιστα με σακούλα (χάρτινη ή πάνινη) χωρητικότητας 10lt!! Ενδεικτικά, κάτω απο 250?...!

 

Για όσες ενδιαφέρονται, βγαίνει κ με HEPA φίλτρο, αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμη οταν πήγα...

 

Αυτά, κι ελπίζω να βοήθησα όσες έχουν πελαγώσει ανάμεσα σε δεκάδες οικιακά, επώνυμα μοντέλα.

Σίγουρα υπάρχουν κάποια πολύ καλά κ αξιόπιστα, αλλά είμαστε λίγο αποπροσανατολισμένοι σχετικά με το τι πρέπει να κοιτάμε κ να συγκρίνουμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...