Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας... εχω κοριτσακι που είναι 25μηνών και εναν μπέμπη 8μηνών, αυτο που με ανησυχεί τον τελευταίο καιρο είναι η ομιλια της μεγάλης μου και αυτο γιατι οσα μωρα στην ηλικια της αλλα και λιγο μικρότερα τα ακούω και μιλανε κανονικα δηλαδη κανεις διάλογο επίσης σε περιοδικά και ιντερνετ οταν διαβαζω ναι μεν λέει οτι το καθε παιδί εχει το ρυθμο του στην ομιλία και μονο εκείνο θα αποφασίσει το ποτε θα μιλήσει...αναφέρει οτι σχηματίζει προτασεις με 2-3λέξεις οτι ρωτάει οτι εχει λεξιλόγιο με 150 λέξεις κλπ που αρχίζω και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να αρχίσω να ψαχνομαι?η κόρη μου λέει λέξεις μαμα,μπαμπα νιανια(γιαγια),παπα(παππου),νιινι το μπεμπη ονομάζει τα πραγματα γυρω της με δικο της τρόπο τα οποια εγω καταλαβαίνω τι θέλει να πει,αλλα και καποιος ξενος επισης μποριει να βγαλει νοημα,καταλαβαίνει τα παντα και τα θυμαται και τα κάνει αν θέλει φυσικα γιατι εκτος των αλλων ειναι πολυ αντιδραστική και υπερβολικά ζωηρη, ειναι συνέχεια σε κίνηση σκαρφαλωνει-σκαλίζει και δεν σταματαει και ειναι πολυ κλαψιάρα,βεβαια με τον ερχομο του μπέμπη στο σπιτι η κατασταση ηταν απελπιστικη χτυπουσε το μωρο εκανε οτι ηθελε δλδ τελειως ανεξελεκτη η κατασταση τωρα ναι μεν υπαχουν αυτες οι στιγμες αλλα καμια σχεση με το πρωτο καιρο, ηζηλεια στο μεγαλειο της την δικια της πιπιλα δεν την θελει μονο του μπεμπη,κοιμαται μονο μαζι μας(αλλο μεγαλο θεμα δοκιμασμενα τα παντα απειρα ξενυχτια ακομα και πριν το μωρο...και το αποτελεσμα ιδιο)ξυπναει μεσα στην νυχτα και μαζευει παιχνιδια και κλαιει καο τα φερνει στο κρεβατι μας....παρα πολλα...την ζωηραδα και τα κλαματα τα εχω αποδεχτει οτι ετσι ειναι ο χαρακτηρας της και ετσι ειναι γενικα σαν παιδι γιατι τωρα με το δευτερο βλεπω πως ειναι να εχεις ενα ησυχο παιδακι που μπορεις να το βαλεις στο καροτσι και να πατε και καμια βολτα για καφε σε αντιθεση με την μεγαλη που ποτε δεν ειχε γινει. αλλα η ομιλια με προβληματιζει... υπαρχει καμια μαμα με αντιστοιχη περιπτωση;ή εστω καποια να μου πει την γνωμη της.. αλλοι μου λενε καλο ειναι το κοιταξεις απο νωρις, αλλοι μου λενε ειναι ο ερχομος του μπεμπη ειναι κα πολυ μικρουλα, ο γιατρος οταν την βλεπει να συμπεριφερεται ετσι μου λεει οτι ειναι πολυ υπερβολικη η συμπεριφορα της και ισως επειδη δεν μπορει να εκφραστει παθαινει συγχηση και αρχιζουν τα ατελειωτα κλαματα...την αλλη φορα που του ξανα μιλησα σχετικα με αυτο με ρωτησε εαν λεει τα βασικα τυπου μαμα,μπαμπα κλπ του ειπα ναι και μου λεει : ε,τοτε τι αγχωνεσαι;περιμενε μετα τα 2,5...τι να πω;εσεις τι λετε;

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν βλέπω να έχετε κάποιο σημαντικό πρόβλημα με την ομιλία. Θα ήσουν δικαιολογημένη να ανησυχείς αν η κόρη σου δεν μιλούσε καθόλου ή δεν καταλάβαινε, αλλά απ' ότι λες χρησιμοποιεί αρκετές λέξεις και καταλαβαίνει πολύ περισσότερες.

 

Τώρα όλα τα υπόλοιπα... είναι της ηλικίας ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννηθηκε ο δευτερος γιος μου ο μεγαλος ηταν 20 μηνων.Οι πρωτες 50 μερες...μια κολαση...ζηλεια...φωνες...πισωγυρισματα με το μεγαλο να ξυπναει και 5 φορες τη νυχτα και να χτυπιεται ετσι και ακουγε το μωρο και πολλα αλλα ωραια.Πολυ γρηγορα ευτυχως τα ξεπερασαμε.Ο πρωτος μου εναι παιδι δυσκολο και απαιτητικο απο μωρακι...ποτε δεν καθησε σε ρηλαξ η καροτσι ξυπνιος πανω απο 5 λεπτα...υπερκινητικος...ατιθασος.Ο μικρος παλι πιοηρεμος και υπακουος...καμια σχεση τα δυο παιδια μεταξυ τους.Ο μεγαλος μεχρι 2 ετων σχεδον ελεγε μονο μαμα μπαμπα γιαγια.Καταλαβαινε τα παντα...εχει τρομερη αντιληψη σαν παιδι....αλλα αλλη λεξη δεν ακουγαμε.Ωσπου ξαφνικα τα ειπε ολα μεσα σε μια εβδομαδα...μου το ελεγαν πολλες μαμαδες οτι θα γινει ετσι και δεν τις πιστευα.κιομως μεσα σε μια εβδομαδα τα ειπε ολα...στραβα κι αναποδα βεβαια...αλλα τα ειπε.οποτε μην ανυσηχεις.ο μικρος παλι απο το χρονο και μετα πολλες κουβεντουλες.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το παιδί λέει τα βασικά (μέχρι 10 λέξεις) και εκτολεί εντολές-οδηγίες (πχ πήγαινε στο δωμάτιο και φέρε μου την πετσέτα) δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

είναι και η ζήλια προς το μικρούλι που κάνει τα πράγματα πιό δύσκολα.

η παιδίατρός μας έλεγε ότι αν υποψιαζόμαστε πρόβλημα στο παιδί (στην ηλικία 2-3) το στέλνουμε παιδικό. αν εκεί δεν δούμε βελτίωση στο εξάμηνο, τότε ψαχνόμαστε σε ειδικούς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια μου φυγε λιγο το αγχος...οσο για τις μαμαδες που τα μωρα τους ειναι πολυ ανησυχα, σαν εμας...ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!! καλο μηνα σε ολους;)

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην ηλικια σας ο μεγαλος μου μιλουσε οπως εσεις!μολις ξεκινησε παιδικο σε 3 μηνες μιλουσε κανονικα λιγο τσιβδα βεβαια αλλα οκ :cool:.εχουμε επισης μικρο αδελφακι το οποιο αρχισαμε να ζηλευουμε οταν αρχισε να διεκδικει γιατι πιο πριν το ειχαμε σαν κουκλα μαμ κακα κ νανι...καμια σχεση με τον πρωτο που μου θυμιζει εσας στην περιγραφη.υπομονη ολα θα γινουν οταν μιλησει ετσι οπως την περιγραφεις θα της λες να ησυχαζει που κ που γιατι θα σε τρελανει!

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια σας ο μεγαλος μου μιλουσε οπως εσεις!μολις ξεκινησε παιδικο σε 3 μηνες μιλουσε κανονικα λιγο τσιβδα βεβαια αλλα οκ :cool:.εχουμε επισης μικρο αδελφακι το οποιο αρχισαμε να ζηλευουμε οταν αρχισε να διεκδικει γιατι πιο πριν το ειχαμε σαν κουκλα μαμ κακα κ νανι...καμια σχεση με τον πρωτο που μου θυμιζει εσας στην περιγραφη.υπομονη ολα θα γινουν οταν μιλησει ετσι οπως την περιγραφεις θα της λες να ησυχαζει που κ που γιατι θα σε τρελανει![/QUOT

 

πιστεψε με καθε μερα νομιζω αντι να ησυχαζει...αντιθετως ζωηρευει πιο πολυ!!! αλλα τι να κανω;ετσι ηταν απο την ημερα που γεννηθηκε οι μαιες οταν μου την φερναν στο δωατιο, μου ελεγαν γελοντας μονο το δικο σου και ακομα ενα κανουν ολοι την φασαρια μεσα...απο κει καταλαβα οτι στο σπιτι θα περασουμε σουπερ...απο την εγκυμοσυνη ακομα...ουτε τοτε ησυχασα!!:-P τι να πω γερα να ειναι.. οσο για τον παιδικο αν την εστελνα φετος οπως πολυ μου το ειπαν θεωρω πως ηταν πολυ νωρις ηταν μολις 19μηνων και να μιλαει με τα δικα της κια τα νοηματα αλλα και ο ερχομος του μπεμπη δεν θεωρησα πως θα της εκανε καλο...τωρα για φετος,βλεπουμε...

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

αχ χριστίνα και εγώ τραβάω άγχος με την ομιλία της μικρής μου.Είναι 25 μηνών και με το ζόρι μου κάνει εκφράσεις του τύπου "που ναι μαμα" που ναι μπαμπάς, που ναι πίλα κλπ κλπ.Και μερικές άλλες λεξούλες.Η μεγάλη μου κόρη απο τα 2 της έλεγε τα κάλαντα!!Οπότε συγκρίνω και φρικάρω...Με την γιατρό που μίλησα είπε να μην ανησυχώ και θα μιλησει σιγά σιγά.Εντομεταξύ ο κουμπάρος μου είναι λογοθεραπευτής και που την παρατήρησε είπε πως το παιδί αργεί να μιλήσει γιατί την καπελώνει η μεγάλη μου κόρη με την πολυλογία της...Γενικά παίρνω βιβλιαράκια με μεγάλα σχέδια και προσπαθώ η καημένη να της μάθω να λέει δισυλλαβα αλλά τζίφος...πέρα από μήλο, αυγό.Ευτυχώς αναγνωρίζει όλα τα σχέδια ακόμα και τα πολύπλοκα.

Link to comment
Share on other sites

αχ χριστίνα και εγώ τραβάω άγχος με την ομιλία της μικρής μου.Είναι 25 μηνών και με το ζόρι μου κάνει εκφράσεις του τύπου "που ναι μαμα" που ναι μπαμπάς, που ναι πίλα κλπ κλπ.Και μερικές άλλες λεξούλες.Η μεγάλη μου κόρη απο τα 2 της έλεγε τα κάλαντα!!Οπότε συγκρίνω και φρικάρω...Με την γιατρό που μίλησα είπε να μην ανησυχώ και θα μιλησει σιγά σιγά.Εντομεταξύ ο κουμπάρος μου είναι λογοθεραπευτής και που την παρατήρησε είπε πως το παιδί αργεί να μιλήσει γιατί την καπελώνει η μεγάλη μου κόρη με την πολυλογία της...Γενικά παίρνω βιβλιαράκια με μεγάλα σχέδια και προσπαθώ η καημένη να της μάθω να λέει δισυλλαβα αλλά τζίφος...πέρα από μήλο, αυγό.Ευτυχώς αναγνωρίζει όλα τα σχέδια ακόμα και τα πολύπλοκα.

 

vicks και ο κουμπαρος σαν λογοθεραπευτης τι σε συμβουλευει να κανεις; να παιρνεις ετσι βιβλιαράκια να τα διαβαζετε; γιατι η δικια μου από την ζωηραδα και την ανησυχια που εχει ουτε καθεται για βιβλιαράκια ουτε καθεται να ασχοληθούμε με κατι για αρκετη ωρα, ολη μερα κανει ζουζουνιες...ολοι μερα θελει να ανακατωνει πραγματα...και δεν λεει τέτοιες εκφρασεις αντιθέτως με μουγκριτα και με το δικο της 'στυλ' ομιλιας (περα από τα βασικα που ανεφερα πιο πανω που τα λεει καθαρα)όλα τα αλλα τα λεει στο ιδιο στυλ και με το τροπο της. Συνεχεια ολοι όταν με συμβουλευουν μου λενε να της μιλαω... ενταξει δεν καθομαι και μουγκι αλλα ολοι μερα δεν μπορω και να μιλαω μονη μου.. σε νορμαλ κατασταση.. πως το εννοούμαι το να της μιλας συνεχεια;αχ δεν ξερω.....:?:

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα....για το θεμα της ομιλιας θα συμφωνησω με τα παραπανω οτι δεν πιστευω οτι εχει καποιο προβλημα,αλλα για το θεμα της μουρμουρας θα σου πω οτι και η δικια μου αργησε να μιλησει και ειχε τρελη μουρμουρα και κλαψα αλλα οταν πηρε μπρος το στομα της εγινε αλλο παιδι!!!μαλλον την εκνευριζε φοβερα οτι ηθελε να επικοινωνησει και δεν μπορουσε!

http://lmtf.lilypie.com/XtbDp3.png http://lb3f.lilypie.com/Dusap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο μενα....για το θεμα της ομιλιας θα συμφωνησω με τα παραπανω οτι δεν πιστευω οτι εχει καποιο προβλημα,αλλα για το θεμα της μουρμουρας θα σου πω οτι και η δικια μου αργησε να μιλησει και ειχε τρελη μουρμουρα και κλαψα αλλα οταν πηρε μπρος το στομα της εγινε αλλο παιδι!!!μαλλον την εκνευριζε φοβερα οτι ηθελε να επικοινωνησει και δεν μπορουσε!

 

καλησπέρα :)όταν λες ότι καθυστερησε ποσο ηταν δλδ; ποσο χρονων ηταν;αν επιτρεπεται... παντως σιγουρα με καταλαβαίνεις σχετικα με την μιρλα-κλαψα...

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

αρχισε να μιλαει μετα τους 22 μηνες.δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο την μουρμουρα αφου λεω μακαρι να ειχα ενα παιδι να το κυνηγαω απο πισω παρα αυτο το πραγμα.....αλλα ξαφνικα θα παρει μπρος η γλωσσα της!!

http://lmtf.lilypie.com/XtbDp3.png http://lb3f.lilypie.com/Dusap2.png

Link to comment
Share on other sites

αρχισε να μιλαει μετα τους 22 μηνες.δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο την μουρμουρα αφου λεω μακαρι να ειχα ενα παιδι να το κυνηγαω απο πισω παρα αυτο το πραγμα.....αλλα ξαφνικα θα παρει μπρος η γλωσσα της!!

 

σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση, σιγουρα θεωρω πως δεν υπαρχει καποιο πρόβλημα, είναι που ζηλευει και τον μικρουλη, αλλα λεω μηπως εγω δεν της δινω και πολλα ερεθισματα.. και ειδικα όταν ο παιδίατρος μου ειχε πει ότι ισως παθαινει σύνχηση που δεν μπορει να εκφραστεί και γι αυτό είναι τοσο ανησυχει και κλαψιαρα... εκει αρχισα και να ανησυχω λιγάκι, αλλα θα περιμενω ακομα,ελπιζω να μιλησει συντομα γιατι σιγουρα θα είναι καλυτερα...γιατι τωρα και τα δυο όταν ξεκινανε...φωναζει η μεγαλη τρομαζει ο μικρος και κλαιει και δεν σταματάει και παει λεγοντας..:rolleyes:

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

Η κόρη μου είναι 18 μηνών και τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει ιδιαίτερα η ανάπτυξή της. Τις τελευταίες 2 ημέρες έχω κάνει και εξαντλητικό γκουγκλάρισμα, με αποτέλεσμα να έχω πανικοβληθεί ότι έχουμε θέμα αυτισμού.

Τι κάνει (τα υπέρ μας):

 

- Είναι πολύ κοινωνική

- Χαιρετάει γνωστούς και αγνώστους όπου πάμε (λέει "γεια" και κουνάει το χέρι)

- Πρόσφατα έχει αρχίσει να εκτελεί εντολές: "πάρε την πάνα σου και πέτα τη στα σκουπίδια"

- Μας "παίζει" κι εμάς-μας φέρνει τα παιχνίδια της να παίξουμε μαζί

- Τρελαίνεται από τη χαρά της όταν βλέπει παιδάκια

- Περπατάει σταθερά

- Σκαρφαλώνει και τώρα μαθαίνουμε να ανεβαίνει τη σκάλα

- Της αρέσει να τρώει μόνη της και να (κάνει πως) βουρτσίζει τα δόντια της

- Μιμείται φωνές ζώων

- Είναι γενικά ήρεμη και δείχνει χαρούμενη

 

Τι ΔΕΝ κάνει (αυτά που μας ανησυχούν)

 

- Δεν μιλάει. Λέει μπαμπά (αλλά έτσι λέει κι εμένα), μα μα μα αλλά δεν ξέρω αν αναφέρεται σε μένα, "ατό" (αυτό), "μπο" (δε μπορώ) και δε νομίζω να ξεχνάω κάτι.

- Μερικές φορές όταν τη φωνάζω με το όνομά της δεν γυρίζει. Πρέπει να το πω 2-3 φορές.

- Όταν διαβάζουμε τα βιβλία της, πατάει π.χ. το κουμπί για να ακούσει πως κάνει η γατούλα, αλλά όταν τη ρωτήσω "δείξε μου τη γατούλα" δεν απαντά.

- Όταν τη ρωτάω "που είναι το χέρι σου/μύτη σου/πόδι σου?" επίσης δεν απαντά.

 

Έχουμε σήμερα ραντεβού με τον παιδίατρό μας και θα του ζητήσω να μας συστήσει αναπτυξιολόγο. Αλλά θα ήθελα να έχω και την εικόνα άλλων μαμάδων. Δε θέλω να μπω στη διαδικασία συγκρίσεων, χρειάζομαι απλά μια ματιά τρίτου (γιατί οι δικοί μου με λένε τρελή).

 

Σας ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη για το σεντόνι.

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που ακουει και κανει εντολες δεν υπαρχει θεμα ανησυχιας.τα υπερ που γραφεις ειναι παααρα πολυ καλα και μονο απο αυτα δεν θα επρεπε να ανυσηχεις.η δικια μου ξεκινησε να λεει μαμα και μπαμπα καθαρα οταν ηταν 2 χρονων.επισις το ονομα της δεν το ηξερε και επρεπε να της λεω συνεχεια εμενα με λενε λελα και ειμαι η μαμα σου και εσενα σε λενε ιρια και εισαι το παιδακι μου.10-20 φορες μετα το καταλαβε και ακουγε.οσο αφορα μερη του σωματος ολα αυτα τα εμαθε μετα τα δυο ή λιγο πιο πριν.κοινως οπως η δικια σου πανω κατω.εχω ξαναπει και σε αλλο ποστ οτι ξυπνανε μια μερα και λενε και κανουν τα παντα εκει που δεν το περιμενεις.το οτι δεν σου δειχνει την γατουλα δεν παει να πει οτι δεν ξερει που ειναι.απλα μπορει να θελει να το πει οποτε εκεινη επιλεξη.εγω ειχ παρει στη μικρη παζλακια με ζωακια και της εδειχνα εγω και της εξηγουσα που παει και τι ειναι το καθενα και εννοειτε οτι εκανε καιρο να μου βαλει την γατουλα στην σωστη θεση ή να καταλαβει ποια ειναι η γατουλα και να μου την δωσει.μην ανυσηχεις.τα υπερ ειναι πολυ περισσοτερα απο οτι τα κατα.θυμαμαι ειχα ρωτησει και εγω την παιδιατρο μου γιατι και εγω εκανα το λαθος να συγκρινω αλλα παιδια.με ειχε ρωτησει λοιπον αν εκτελει εντολες αν ακουει οταν την φωναζεις(δεν παιζει ρολο αν θελεις εσυ να της μαθεις πως την λενε και σιγουρα δεν ειναι λογος αυτισμου μονο αυτος)και συγκεκριμενα μου ειπε οτι θα μιλησει οποτε θελει αυτη.οποτε πηγαινε στο ραντεβου σου με την παιδιατρο εξεφρασε τις ανυσυχιες σου αν και θα σου πει οτι ειναι μια χαρα και αν καποια αλλη μανουλα με παιδακι που εχει αυτισμο ειχε καποια απο τα κατα που αναφερεις αν μπορει ας βοηθησει περισσοτερο.εγω παντως πιστευω οτι ολα ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Λέλα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Επιστρέψαμε από τον παιδίατρο, ο οποίος θεωρεί ότι η συμπεριφορά της δεν δείχνει αυτισμό, αλλά ένα παιδί που μαθαίνει. Εγώ επέμενα και μου είπε ότι ο ίδιος το θεωρεί υπερβολή, αλλά αν θέλουμε οπωσδήποτε να δούμε αναπτυξιολόγο, να πάμε για να σιγουρευτούμε, αλλά και για να μας δώσει πιθανά και tips για να βοηθήσουμε τη μικρή . Μας πρότεινε την αντωνοπούλου στο αττικό. Με καθησύχασε βέβαια (είναι γιατρός με μεγάλη εμπειρία). Αλλά θα κλείσω αύριο κιόλας ραντεβού.

Αχ, εγώ που ήμουν τέρας ψυχραιμίας, με το παιδί έχω γίνει ράκος άγχους :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...