Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολική γιορτή. Τι να φτιάξω;


karita

Recommended Posts

Αυτήν την εβδομάδα κλείνουν τα σχολεία και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου ζητάει απο τις μαμάδες να φτιάξουν κεράσματα. Μιας και είναι η πρώτη μας φορά αφού τελειώνουμε φέτος το Προνήπιο είπα να συμμετέχω όσο καλύτερα μπορώ στη γιορτή. Η κόρη μου είναι επιδειξίας και ξέρω ότι αν φτιάξω κάτι καλό που να αρέσει στα παιδάκια αυτή θα λάμπει απο καμάρι!!!!

Μας είπαν λοιπόν να φτιάξουμε ή πίτσα ή κάτι σε γλυκό. Έχετε κάποια ωραία συνταγή για πίτσα (παρόλο που ασχολούμαι με τη μαγειρική αρκετά, δεν είμαι ευχαριστημένη με η ζύμη πίτσας που φτιάχνω) ή κάποιο γλυκό που να μην χαλάει αν μείνει εκτός ψυγείου για 2 ώρες;

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτήν την εβδομάδα κλείνουν τα σχολεία και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου ζητάει απο τις μαμάδες να φτιάξουν κεράσματα. Μιας και είναι η πρώτη μας φορά αφού τελειώνουμε φέτος το Προνήπιο είπα να συμμετέχω όσο καλύτερα μπορώ στη γιορτή. Η κόρη μου είναι επιδειξίας και ξέρω ότι αν φτιάξω κάτι καλό που να αρέσει στα παιδάκια αυτή θα λάμπει απο καμάρι!!!!

Μας είπαν λοιπόν να φτιάξουμε ή πίτσα ή κάτι σε γλυκό. Έχετε κάποια ωραία συνταγή για πίτσα (παρόλο που ασχολούμαι με τη μαγειρική αρκετά, δεν είμαι ευχαριστημένη με η ζύμη πίτσας που φτιάχνω) ή κάποιο γλυκό που να μην χαλάει αν μείνει εκτός ψυγείου για 2 ώρες;

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Μπορείς να φτιάξεις καρυδόπιτα, ή ατομικα κεκακια με κάποιο φρούτο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! μπορείς να κάνεις γουρουνάκια αλμυρά γεμιστά

τα έφτιαξα για την αποκριάτικη γιορτή που κάνανε στο σταθμό της κόρης μου και ξετρελλάθηκαν όλα τα πιτσιρίκια!

εναλλακτικά για να μην ζυμώνεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις φύλλο σφολιάτας.

και για γέμιση βάζεις ότι τραβά ή όρεξή σου, ζαμπόν-τυρί, λουκανικάκι με κέτσαπ ή και φέτα.

καλή επιτυχία ότι κι αν κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να φτιαξεις 2 μπομπιτσες ειτε με τυρι, ζαμπον, μαρουλι, μαγιονεζα, ειτε με τονο αγκουρακι, μαγιονεζα.....οποτε τις φτιαχνω σε παρτυ ειναι απο τα πρωτα που φευγουν....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ζύμη πίτσας δοκιμασμένη, εύκολη και πεντανόστιμη:

 

  • 3 κούπες αλεύρι
  • 1 κούπα χλιαρό νερό
  • 1 μαγιά ξερή (φακελάκι)
  • 1 κουτ.γλυκού ζάχαρη
  • ! κουτ.γλυκού αλάτι
  • λίγο λάδι

Μέσα στο νερό λιώνεις την μαγιά και την ρίχνεις στο αλεύρι στο οποίο έχεις προσθέσει το αλάτι και τη ζάχαρη. Ζυμώνεις για πολύ λίγο ίσα ίσα να ανακατευτούν τα υλικά, δεν χρειάζεται δηλαδή να γίνει ομοιόμορφο το ζυμάρι. Κάνεις μια μπαλίτσα. Βάζεις στα χέρια λίγο λαδάκι και αλείφεις γύρω γύρω το ζυμάρι. Το σκεπάζεις σε μια λεκάνη και το αφήνεις να φουσκώσει.

 

 

 

Την συνταγή αυτή μου την έδωσε σεφ και είναι πραγματικά εξαιρετική! Αξίζει να την δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ζύμη πίτσας δοκιμασμένη, εύκολη και πεντανόστιμη:

 

  • 3 κούπες αλεύρι
  • 1 κούπα χλιαρό νερό
  • 1 μαγιά ξερή (φακελάκι)
  • 1 κουτ.γλυκού ζάχαρη
  • ! κουτ.γλυκού αλάτι
  • λίγο λάδι

Μέσα στο νερό λιώνεις την μαγιά και την ρίχνεις στο αλεύρι στο οποίο έχεις προσθέσει το αλάτι και τη ζάχαρη. Ζυμώνεις για πολύ λίγο ίσα ίσα να ανακατευτούν τα υλικά, δεν χρειάζεται δηλαδή να γίνει ομοιόμορφο το ζυμάρι. Κάνεις μια μπαλίτσα. Βάζεις στα χέρια λίγο λαδάκι και αλείφεις γύρω γύρω το ζυμάρι. Το σκεπάζεις σε μια λεκάνη και το αφήνεις να φουσκώσει.

 

Εγώ δεν προσθέτω εξτρά αλάτι ούτε στην ζύμη ούτε στη σάλτσα, παρα μόνο αφήνω τα τυριά να προσθέσουν το αλάτι τους ...

Αλλά προσθέτω στο αλεύρι και μπόλικη ξερή ρίγανη!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις ιδέες σας!

Το κακό είναι ότι απο αλμυρά είπαν μόνο πίτσα οπότε θα φτιάξω μια πίτσα με τη ζύμη που μου προτείνατε;)!

Αλήθεια mmdad αυτό το βελγικό γλυκό τι είναι;Θέλω να αποπειραθώ να φτιάξω κανά γλυκό του εξωτερικού (θα δοκιμάσω αυτή τη βδομάδα να κάνω trifle..εκτός εποχής αλλά δεν πειράζει!) και μου άναψες την περιέργεια με το τι μπορεί να είναι αυτό που λες...είναι νόστιμο; είναι εύκολο να το φτιάξεις γιατί δεν είμαι και ο Παρλιάρος!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...