maria_a

sos !! κλαιει οταν φωνάζουν τα άλλα παιδακια!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας !

Ο γιος μου ειναι 21 μηνων κ ειναι πολυ ..ευαίσθητος να το πω?? Συγκεκριμένα, οπου πηγαινουμε(χωρους δημιουργικών δράσεων,παιδοτοπους,παιδικες χαρες),και υπάρχουν παιδάκια , κυριως τησ δικής του ηλικιας ,αλλα οχι απαραίτητα κ φωνάξουν, τσιριξουν κλάψουν κ τα σχετικά..κλαιει! σπαρακτικα! με παιρνει αγκαλια κ κλαιει! το εκανε παντα, αλλα τις τελευταιες 10 μερες εχει παραγίνει!δεν συζητω να το αγκαλιασει κάποιο παιδακι! φοβάται πάρα πολυ.Να επισυμάνω οτι ειναι γενικα πολυ ευαίσθητος κ φοβιτσιαρης.δεν του αρεσει η φασαρια,οι ηχοι (απο μιξερ , μηχανες, σκουπες κτλ).μεγαλώνει με μεγάλους, δεν εχουμε παιδακια στην οικογενεια κ γι αυτο φροντιζω να το πηγαινω απο πολυ μικρο (11μηνων),σε εναν χωρο δημιουργικων δρασεων για παιδακια απο 1μεχρι 2ετων,με παρουσια μαμασ-μπαμπα, μια η δυο φορες την εβδομαδα.του αρεσε παρα πολυ, συμμετειχε ευχαριστα σε όλα, παντα ταραζοταν με τισ φωνες των αλλων μωρων , αλλα τωρα τελευταια δυσανασχετει κ αντιδρα κλαιγοντασ.Δεν έγινε τιποτα ασχημο, όπως να το πειράξει κάποιο παιδακι.

Εχω θορυβηθει κ ανυσηχησει ιδιαιτερα. Δεν ξερω πως να το διαχειριστω.Τον αγκαλιαζω κ του λέω οτι δεν εχει γινει τιποτα, το παιδακι ειναι καλα κ σ αγαπαει κ τετοια.Τι άλλο να κάνω.Συνηθως μου λένε οτι αντιλαμβανεται την αντιδραση μου κ το εκμεταλεύεται.Να το αγνοησω?Να τον μαλώσω?

Σας παρακαλω....Τα φώτα σας !!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας !

Ο γιος μου ειναι 21 μηνων κ ειναι πολυ ..ευαίσθητος να το πω?? Συγκεκριμένα, οπου πηγαινουμε(χωρους δημιουργικών δράσεων,παιδοτοπους,παιδικες χαρες),και υπάρχουν παιδάκια , κυριως τησ δικής του ηλικιας ,αλλα οχι απαραίτητα κ φωνάξουν, τσιριξουν κλάψουν κ τα σχετικά..κλαιει! σπαρακτικα! με παιρνει αγκαλια κ κλαιει! το εκανε παντα, αλλα τις τελευταιες 10 μερες εχει παραγίνει!δεν συζητω να το αγκαλιασει κάποιο παιδακι! φοβάται πάρα πολυ.Να επισυμάνω οτι ειναι γενικα πολυ ευαίσθητος κ φοβιτσιαρης.δεν του αρεσει η φασαρια,οι ηχοι (απο μιξερ , μηχανες, σκουπες κτλ).μεγαλώνει με μεγάλους, δεν εχουμε παιδακια στην οικογενεια κ γι αυτο φροντιζω να το πηγαινω απο πολυ μικρο (11μηνων),σε εναν χωρο δημιουργικων δρασεων για παιδακια απο 1μεχρι 2ετων,με παρουσια μαμασ-μπαμπα, μια η δυο φορες την εβδομαδα.του αρεσε παρα πολυ, συμμετειχε ευχαριστα σε όλα, παντα ταραζοταν με τισ φωνες των αλλων μωρων , αλλα τωρα τελευταια δυσανασχετει κ αντιδρα κλαιγοντασ.Δεν έγινε τιποτα ασχημο, όπως να το πειράξει κάποιο παιδακι.

Εχω θορυβηθει κ ανυσηχησει ιδιαιτερα. Δεν ξερω πως να το διαχειριστω.Τον αγκαλιαζω κ του λέω οτι δεν εχει γινει τιποτα, το παιδακι ειναι καλα κ σ αγαπαει κ τετοια.Τι άλλο να κάνω.Συνηθως μου λένε οτι αντιλαμβανεται την αντιδραση μου κ το εκμεταλεύεται.Να το αγνοησω?Να τον μαλώσω?

Σας παρακαλω....Τα φώτα σας !!

Σε καμια περιπτωση να μην το μαλωσεις....στον παιδιατρο το ειπες??????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Να το μαλωσεις δεν υπαρχει λογος.για να κλαιει παει να πει οι τρομαζει...φοβαται...ειναι ευαισθητο οπως λες....δεν ειναι λογοι αυτοι να το μαλωσεις.εγω γενικααυτο που κανω ειναι να του εξηγω τι συμβαινει πχ το παιδακι κλαιει γιατι χτυπησε αι ποναει....κοιτα τωρα θα το παρει η μανουλα του αγκαλια και θα ταματησει να κλαιει.Απο μικρος που ηταν παντα του εξηγουσα τα παντα και του μιλαγα σα να ειναι ενηλικας.εμενα κλαιει αν κανω εγω πως κλαιω.

Και με τους θορυβους που λες....του ελεγα πχ τωρα η μαμα θα βαλει το μιξερ...θα πατησουμε το κουμπακι και θα κανει θορυβο.ελα να το πατησουμε μαζι να δεις πως θα κανει.τωρα που ειναι 28 μηνων αν κανουμε κατι με πολυ φασαρια του λεω κλεισε τάφτια σου γιατι θα κανει θορυβο και θα φοβηθεις.

κι εμένα ο γιος μου σε αυτή την ηλικία έκλαιγε όταν άκουγε κάποιον θορυβο (όχι άλλα παιδάκια να φωνάζουν). τον τρόμαζαν η σκούπα, το μίξερ, η μηχανή του γκαζόν... έκλαιγε σπαρακτικά.

το ξεπέρασε με συζήτηση, του έλεγα ότι τα μηχανήματα μας βοηθούν να κάνουμε τις δουλειές μας και είναι "φίλοι" μας.

στον παιδικό (πήγε 2 ετών) το ξεπέρασε, αφού μίλησε.

νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσεις να κάνεις αυτό που κάνεις. να του εξηγείς ήρεμα και με σιγουριά τί ακριβώς συμβαίνει κι ότι δε συμβαίνει κάτι κακό. υπομονή...

0qYJp3.png 

Σας ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις σας, με βοηθουν αυτα που μου λετε, κ ειδικα οταν αναφέρετε οτι το κάνουν κ τα δικά σας παιδακια!

Δεν ειμαι (δυστυχως - ευτυχως , δεν ξερω..)απο τις μαμαδες που "τιμωρω "το παιδι με το να το αφηνω να κλαει. Σε καμια περιπτωση. Απλως εκει που το πηγαινω(χωρος δημιουργικων δρασεων, με την παρουσία μου πάντα)διαπιστωσαν οτι το κλάμα ειναι "χειριστικο",οτι πριν κλαψει με κοιταει πάντα κ θελει την "ιδιαιτερη" προσοχη όλων μας εκεινη την στιγμή. Γι αυτο με συμβουλευσαν αδιαφορια κ αυστηροτητα . Κ να εξηγω με πιο εντονο υφος οτι δεν συμβαινει τιποτα.

Δεν κάνω τιποτα αλλο απο το να εξηγω οτι ειναι ολα καλα, κ τα παιδακι σε αγαπανε κ θελουν να παιξουν μαζι σου κτλ..

Δυστυχως ανγχωνομαι! κ Φαινεται! Α! εννοειται οτι πλανταζουμε κ οταν παει να μας χαιδεψει καποιο αλλο παιδακι!

Τους ηχουσ βεβαια δεν τους φοβαται πλεον!

Ελπιζω να ξεπεραστουν ολα τα "κολληματακια τους"κ να ειναι απλως φάσεις..

Ευχαριστω κ παλι!

επισης, ο παιδιατρος ειπε οτι δεν ειναι ανυσηχητικο, ειναι φαση κ συμβαινει συχνα..μου ειπε να συναναστρεφομαι με αλλα παιδια..πραγμα που το κανω οσο μπορω...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα