Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντι για μειωμενο ωραριο,1μερα αδεια την εβδομαδα


Recommended Posts

καλησπερα. συγχωρεστε με αν εχει ξανα ανοιχτεί το θεμα,αλλα οσο κ αν εψαξα δεν βρηκα κατι.17-3 ληγει το 6μηνο οαεδ κ επιστρεφω στην δουλεια.Αντί να παρω μειωμενο ωραριο,θελω να παιρνω 1μερα την εβδομάδα αδεια.Αυτο είναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να το δωσρι ή οχι;και μπορεί να μου αλλαξει ωρες εργασίας ή μισθο;Δουλεύω 8-4 πενθημερο κ παιρνω 650ευρω.Είμαι 5χρονια εκει.Μου παν να κοιταξω τις συλλογικες συμβάσεις εργασιας για υπαλληλους γραφειου.Κάθε απαντηση καλοδεχουμενη.Ευχαριστώ

πολύ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υποχρεωμένος είναι ο εργοδότης να σου δώσει το μειωμένο σου σε ώρες, αν θέλει σου το δίνει σε μέρα/εβδομάδα.

Όχι, δεν μπορεί να σου αλλάξει τον μισθό και κανονικά ούτε το ωράριο (να το κάνει δλδ σπαστό από συνεχόμενο ή κατά πώς τον βολεύει).

Αυτά βέβαια είναι θεωρητικά, δυστυχώς έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα...

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ευχαριστω για την απαντηση και τις ευχες για τον πασακα μου.

Ζητω συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης μου.Μιλησα σημερα μαζι με τον λογιστη και ενω τον ειχα ενημερωσει πως θα θελα μια μερα την εβδομαδα αδεια, μου ειπε πως ο εργοδοτης μου θα προτεινε να παρω την αδεια του καλοκαιριου γιατι δεν ξερουν πως θα παει η επιχειρηση και μπορει να κλεισει.Να τον επιασε ο πονος και να μου δινει την αδεια μην την χασω,δεν νομιζω.Απλα συνηθισε και βολευτηκε 10μηνες που λειπω και τωρα καθως γυρισω δεν θα ξερει τι να με κανει...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση και τις ευχες για τον πασακα μου.

Ζητω συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης μου.Μιλησα σημερα μαζι με τον λογιστη και ενω τον ειχα ενημερωσει πως θα θελα μια μερα την εβδομαδα αδεια, μου ειπε πως ο εργοδοτης μου θα προτεινε να παρω την αδεια του καλοκαιριου γιατι δεν ξερουν πως θα παει η επιχειρηση και μπορει να κλεισει.Να τον επιασε ο πονος και να μου δινει την αδεια μην την χασω,δεν νομιζω.Απλα συνηθισε και βολευτηκε 10μηνες που λειπω και τωρα καθως γυρισω δεν θα ξερει τι να με κανει...

 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι άντε θα κλείσει η επιχείρηση οπότε γλιτώνει το μειωμένο ωράριο...... οφείλει να σε αποζημειώσει. Επίσης έχε υπόψη σου ότι επιστρέφοντας ο μισθός σου για κανα 6μηνο θα ναι κατιτις παραπάνω.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξυπνησε ο μικρος κ διεκοψα :)

Αν παρω την αδεια του καλοκαιριου,μου την πληρωνει αυτος και αν συμφωνησουμε να με απολυσει, μπορει να με βαλει ταμειο ανεργιας και να παιρνω το επιδομα μεχρι να δω τι θα κανω?και θα με αποζημιωσει κ για το μειωμενο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για την απαντηση και τις ευχες για τον πασακα μου.

Ζητω συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης μου.Μιλησα σημερα μαζι με τον λογιστη και ενω τον ειχα ενημερωσει πως θα θελα μια μερα την εβδομαδα αδεια, μου ειπε πως ο εργοδοτης μου θα προτεινε να παρω την αδεια του καλοκαιριου γιατι δεν ξερουν πως θα παει η επιχειρηση και μπορει να κλεισει.Να τον επιασε ο πονος και να μου δινει την αδεια μην την χασω,δεν νομιζω.Απλα συνηθισε και βολευτηκε 10μηνες που λειπω και τωρα καθως γυρισω δεν θα ξερει τι να με κανει...

 

Καλημέρα και από εμένα,

 

Την μία μέρα μέσα στην εβδομάδα μπορείς να την πάρεις, αντί να φεύγεις νωρίτερα κάθε μέρα (αυτό το κάνω και εγώ τώρα) αρκεί να συμφωνήσει και ο εργοδότης σου. Την καλοκαιρινή σου άδεια θέλει να την πάρεις τώρα, προφανώς για να μην στην πληρώσει σε περίπτωση που κλείσει η εταιρεία ή σε απολύσει. Βέβαια δεν μπορεί να σε απολύσει, γιατί σε προστατεύει το 18μηνο μητρότητας (ρώτα τον λογιστή ή το τμήμα προσωπικού).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μπορείς να κάνεις χρήση του μειωμένου με το να λείπεις μία μέρα την εβδομάδα,αλλά σε αυτό θα πρέπει να συμφωνήσει ο εργοδότης.Μπορείς να ζήτήσεις να πάρεις το μειωμένο μαζεμένα όπως σου πρότεινε και η ειρήνη μ.

Να σε απολύσει δε μπορεί πριν γίνει το μωρό 18 μηνών.Με κανένα τρόπο.Ούτε με δική σου συναίνεση.Και να γινόταν όμως δε θα σε αποζημίωνε για το μειωμένο.

Τώρα σχετικά με τις ώρες εργασίας μπορεί αν θέλει να τις μεταβάλλει εκτός κι αν αναγράφει κάτι διαφορετικό η σύμβαση σου.Αν δλδ αναγράφει 8-4 πενθήμερο δε μπορεί να σου αλλάξει τπτ.Σχετικά με το μισθό θα πρέπει να συμφωνήσεις εσύ αν σου ζητήσει μείωση,αν είσαι σε παροχή υπηρεσιών.Σε άλλους κλάδους δε ξέρω τι συμβαίνει.Να σου ζήσει το νινάκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλιο αργα παρα ποτε δεν λενε!!!!

ευχαριστω ολες για τις απαντησεις και τις ευχες!Πηρα την καλοκαιρινη αδεια μου και στις 19 επιστρεφω.Μαλλον ψαχνει τροπο να με διωξει αλλα δεν θα του κανω το χατηρι!Θελω να ρωτησω και κατι ακομα αν ξερει καποιος.Πηρα και την επιθεωρηση αλλα δεν καταλαβα τιποτα.Ποτε μπορω να ξαναμεινω εγκυος για να δικαιουμαι ολα τα επιδοματα και αδειες και τις εξετασεις σου απο ετο ικα και εργοδοτη? Αν ξερετε θα με βοηθησετε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω λόγω θέσεως εργασίας και μπορώ να σε παραπέμψω σε σχετικές συμβάσεις.

 

1. Αντί να παρω μειωμενο ωραριο,θελω να παιρνω 1μερα την εβδομάδα αδεια.Αυτο είναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να το δωσρι ή οχι: Σαφως, δεν είναι υποχρεωμένος, αυτό γίνεται συναινετικά, η γενική συλλογική είναι ξεκάθαρη, από κει και πέρα εσύ προτείνεις και ο εργοδότης ανάλογα (βάσει κάποιων επιχειρημάτων φαντάζομαι) συναινεί ή όχι, δλδ μετά από συμφωνία μεταξύ σας. Off the record ωστόσο είναι μια πρακτική που δε λες ότι την συναντάς και σπάνια. Πχ. στη δική μου εργασία άλλες είναι έτσι άλλες αλλιώς.

 

2. και μπορεί να μου αλλαξει ωρες εργασίας ή μισθο;Δουλεύω 8-4 πενθημερο κ παιρνω 650ευρω.Είμαι 5χρονια εκει.

Μπορεί αν εξασκήσει την λεγόμενη εκ περιτροπής εργασία,

 

Τι είναι η εκ περιτροπής απασχόληση;

 

Εκ περιτροπής απασχόληση σημαίνει ότι ο εργαζόμενος απασχολείται στην επιχείρηση του εργοδότη κατά πλήρες ωράριο, πλην όμως λιγότερες από τις ισχύουσες στην επιχείρηση ημέρες εργασίας την εβδομάδα, το μήνα ή το έτος. Η διαφορά αυτού του συστήματος εργασίας σε σχέση με τη μερική απασχόληση είναι ότι στην τελευταία περίπτωση ο μισθωτός απασχολείται μεν καθ' όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, του μήνα ή του έτους αλλά με μειωμένο ωράριο (έναντι του νόμιμου ή του συμβατικού χρόνου). Έτσι, έχουμε π.χ. εκ περιτροπής απασχόληση όταν ο μισθωτός εργάζεται σε μία επιχείρηση δύο ή τρεις ημέρες την εβδομάδα, με πλήρες ωράριο. Αντίθετα, έχουμε καθεστώς μερικής απασχόλησης όταν ο μισθωτός εργάζεται καθ' όλες τις ημέρες τις εβδομάδας, του μήνα ή του έτους αλλά τέσσερις ή πέντε ώρες ημερησίως.

Πάντως, είναι δυνατό να έχουμε συνδυασμό των δύο συστημάτων (εκ περιτροπής και μερικής απασχόλησης), όταν π.χ. ο μισθωτός προσφέρει τις υπηρεσίες του τρεις ημέρες την εβδομάδα, επί πέντε ώρες την ημέρα.

 

 

2. Προϋποθέσεις εφαρμογής του συστήματος εκ περιτροπής απασχόλησης

Εκ περιτροπής απασχόληση σε μία επιχείρηση επιτρέπεται να εφαρμοσθεί:

α) Με έγγραφη ατομική συμφωνία μεταξύ του εργοδότη και του μισθωτού

β) Με συμφωνία μεταξύ του εργοδότη και των νομίμων εκπροσώπων των εργαζομένων

γ) Με μονομερή απόφαση του εργοδότη, αφού προηγουμένως ο τελευταίος έλθει σε διαβουλεύσεις με τους νόμιμους εκπροσώπους των εργαζομένων, σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ. 240/2006 (ΦΕΚ 252 Α') και του ν. 1767/1988 (ΦΕΚ 63 Α').

 

Ελπίζω να σε κάλυψα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και Χριστος Ανεστη.

Με καλυψες Manel + μια χαρα και σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

Καταληξαμε τελικα να αποχωρησω απο την δουλεια.Βεβαια εχουν αναλαβει οι δικηγοροι μας.Θελει να μου δωσει καποιο χρηματικο ποσο ως αποζημιωση και περιμενω να δω τι θα γινει.Μιλησα σημερα με την γεν.γραμματεια ισοτητας για να μπορεσω να μιλησω με εναν εργατολογο,δεν βρηκα ακρη.Θα ξαναπαρω αυριο.Πολυ φοβαμαι πως δεν θα γινει τιποτα και θα χασω και τα λεφτα μου..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...