Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ρύθμιση Οφελών απευθείας με την τράπεζα

beba09

Recommended Posts

Έχει κάνει κανείς ρύθμιση των οφειλών του απευθείας με την τράπεζα, υπάρχει κάτι που πρέπει κανείς να γνωρίζει, ειδικά για τους ανέργους υπάρχει πρόγραμμα που τους δίνει και περίοδο χάριτος, μήπως βλέπουμε το τυράκι αλλά οχι την φάκα;;; σας παρακαλώ τα φώτα σας.

Πολλά νοικοκυριά είναι υπερχρεωμένα και αδυνατούν να καταβάλουν τις ελάχιστες καταβολές. Ακούμε όλο και περισσότερο ότι γίνονται ρυμίσεις μέσω δικηγόρων κλπ. Προσωπικά έμαθα όμως ότι η όλη υπόθεση είναι φούσκα αφού πολλές φορές και να διαγραφεί το χρέος πρωτόδικα έπειτα στο δευτεροβάθμιο δικαστήριο, κερδίζει η τράπεζα;; έχει κανείς γνώσει περί αυτού.

Διαφημίσεις

Μπορείς να απευθυνθείς εδω http://www.ekpizo.gr/ για πληροφορίες, ενημερώσου και απο το site τους.

Το αν θα κερδίσει κανεις την υπόθεση εξαρτάται απο πάρα πολλους παράγοντες, οικονομικές παρούσες συνθήκες και κατά το παρελθόν όταν πήρε τα όποια δάνεια, για ποιο λόγο τα πήρε, αν αντιστοιχούσαν στο εισόδημα του τότε, αν υπαρχουν αλλα περιουσιακά στοιχεία που θα μπορούσαν ενδεχομένως να εκποιηθούν για να γίνει μερική ή ολική αποπληρωμή του χρέους κτλ κτλ. Γενικά είναι μεγάλη η λίστα με τα κριτήρια που θα πρέπει να πληροί κάποιος για να ζητήσει να μπεί στη ρύθμιση.

Επίσης είναι σχετικά χρονοβόρα διαδικασια, ειδικά αν είσαι κατοικος αθηνας, περνάει αρκετός καιρός για να οριστεί δικάσιμος.

gNrhp2.png

Έχει κάνει κανείς ρύθμιση των οφειλών του απευθείας με την τράπεζα, υπάρχει κάτι που πρέπει κανείς να γνωρίζει, ειδικά για τους ανέργους υπάρχει πρόγραμμα που τους δίνει και περίοδο χάριτος, μήπως βλέπουμε το τυράκι αλλά οχι την φάκα;;; σας παρακαλώ τα φώτα σας.

Πολλά νοικοκυριά είναι υπερχρεωμένα και αδυνατούν να καταβάλουν τις ελάχιστες καταβολές. Ακούμε όλο και περισσότερο ότι γίνονται ρυμίσεις μέσω δικηγόρων κλπ. Προσωπικά έμαθα όμως ότι η όλη υπόθεση είναι φούσκα αφού πολλές φορές και να διαγραφεί το χρέος πρωτόδικα έπειτα στο δευτεροβάθμιο δικαστήριο, κερδίζει η τράπεζα;; έχει κανείς γνώσει περί αυτού.

Καλησπέρα!!! Εγώ πήγα στον Συνήγορο του Πολίτη και με δικό τους δικηγόρο θα πάμε για ρύθμιση βάση νόμου για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά.... Στο Βόλο το πρώτο δικαστήριο που έγινε έκρινε παράνομα κάποια έξοδα φακέλου, δικηγόρου, κτλ.... Αλλά και με το ekpizo έχω γνωστό που πήρε την απόφαση μετά από 2 χρόνια βέβαια και είχε και πολύ μεγάλη παραγραφή και πολύ μικρή δόση...

Επειδή ως δικηγόρος ασχολούμαι με πολλές τέτοιες υποθέσεις , σου συνιστώ να το επιδιώξεις . Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Ως άνεργη δε θεωρώ οτι το δικαστήριο θα σου δώσει καλύ ρύθμιση μέσω αποφάσεώς του . Λυπάμαι επίσης που θα το σου το πω , αλλά καμία από τις τράπεζες στις οποίες εγώ απευθύνθηκα για λογαριασμό πελατών μου , δεν ενδιαφέρθηκε ούτε για την ανεργία τους , ούτε για πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζαν , λχ σκλήρυνση κατά πλάκας σε τελικό στάδιο σχεδόν.... Δεν ιδρώνει απλά το αυτί τους . Ωστόσο , όπως έχουν αυτήν την στιγμή τα πράγματα για να φτάσεις πλέον να κάνεις αίτηση στο δικαστήριο , υποχρεωούσαι από τον Νόμο να κάνεις και εξωδικαστική απόπειρα , απευθυνόμενη σε πρώτη φάση στις Τράπεζες . Οι προϋποθέσεις για να υπαχθείς στο Νόμο χονδρικά είναι:

1) Να έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές ( είτε σε τράπεζες είτε και αλλού.Δηλαδή μπαίνουν πχ και οφειλές από ενοίκιο που αδυνατείς να καταβάλεις . Προσοχή!! εξαιρούνται πολλά είδη οφειλών από την αίτηση για ρύθμιση όπως λ.χ. χρέη προς εφορία , ασφαλιστικά ταμεία κλπ)

2) Να είσαι φυσικό πρόσωπο , δηλαδή ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΣ . Από αυτούς μόνον οι μικροέμποροι μπορούν να υπαχθούν στο Νόμο .

3) Να αδυνατείς να πληρώσεις τις οφειλές σου , κατάσταση στην οποία θα πρέπει να έχεις φτάσει όχι από δολιότητα αλλά πχ λόγω ανεργίας όπως λες

4) Το δάνειο να έχει αναληφθεί τουλάχιστον ένα έτος πίσω . Συνεπώς ,

αν σας προτείνουν νέο δάνειο οι τράπεζες , με νέους όρους κλπ ΜΗΝ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ . Διότι αν αργότερα δεν μπορέσετενα φανείτε ξανά συνεπείς , ΄δεν θα έχετε την δυνατότητα υπαγωγής στο Νόμο .

Βέβαια υπάρχουν πολλά ακόμη που θα μπορούσα να πω , αλλά καλύτερα απευθύνσου σε δικηγόρο . Δυστυχώς στα Χανιά που είμαι , πλέον η ημερομηνίες που δίνειο το τοπικό Ειρηνοδικείο για συζήτηση των αιτήσεων είναι από 2017 και περα.......

όπως προείπε και η foten να προσέξεις σε ότι υπογράψεις να μην είναι ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ δηλ νεα χρηματοδότηση αλλα τροποποίηση της ήδη υπάρχουσας. στην 1η περίπτωση δεν μπορείς να κινηθείς δικαστικά.

M6bap3.png

cik1p3.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους δυστυχώς ή ευτυχώς χρεωθήκαμε και πρέπει να ξεχρεώσουμε. Η τράπεζα μου πρότεινε 2 χρόνια περίοδο χάριτος και αποπληρωμή σε 180 μήνες. Το μηνιαίο ποσό που βγαίνει είναι λογικό και είναι υποχρεωτική η πληρωμή του μετά την περίοδο χάριτος. Στα 2 χρόνια υπάρχει ένα επιτόκιο της τάξης του 4% και μετά 12,50%. Ευελπιστώ και πρώτα ο Θεός στην πάροδο των δυο ετών να μπορέσω να αποπληρώσω ένα μεγάλο μέρος του δανείου εάν όχι όλο και έπειτα να δίνω μια μειωμένη δόση. Η ρύθμιση είναι ικανοποιητική. Βέβαια πλέον η ερωτική σχέση με την πιστωτική μου κάρτα έπαψε. Τέλος τα ωραία.

από την μια ξέρω ότι είναι λάθος η υπερχρέωση και από την άλλη ο σύγχρονος τρόπος ζωής, το αίσθημα της αξιοπρέπειας που θέλουμε να διαφυλάξουμε σε υποχρεώνει να αγοράζεις πέρα από τις πραγματικές ικανότητες σου....

η ρύθμιση που μου προτάθηκε έχει σχέση με το ότι είμαι άνεργη.

Τελικά αποφάσισα να μην μπλέξω με δικαστήριο κλπ γιατί πολύ απλά και ο δικηγόρος χρήματα θα θέλει αλλά και άλλωστε προς το παρόν μπορώ κάτι να δίνω Άσε που πιστεύω ότι όντως στο δευτεροβάθμιο όντως θα το κερδίζουν οι τράπεζες και εγώ εάν δάνειζα λεφτά θα τα ήθελα πίσω με κάθε τρόπο.

Εάν έχετε και εσείς κάποιο χρέος προσπαθήστε να δείτε μήπως μπορείτε να βρείτε κάποια ρύθμιση, πχ με περίοδο χάριτος. Τώρα για όσους τα πράγματα είναι στο απροχώρητο και τέλος πάντων δεν μπορούν να πληρώσουν καθόλου σας εύχομαι να πάνε όλα καλά και εάν πάτε δικαστικώς να μπορέσετε να βρείτε κάποια άκρη.

Πάντως όλη αυτή η κατάσταση με έκανε να καταλάβω ότι όταν ψωνίζεις με πλαστικό χρήμα τα 70 ευρώ είναι ψίχουλα αλλά όταν τα βγάζεις ωραία και ζεστά από το πορτοφόλι σου, σου φαίνονται μια περιουσία. Δεν ξέρω πως αυτό γίνεται.....αλλά γίνεται. Εμένα οι οφειλές μου ήταν από κάρτα και ξέρω ότι εγώ ευθύνομαι γιατί ενώ τα είχα όλα υπό έλεγχο είπα κάποια στιγμή ότι έλα τώρα γιατί να αρνηθώ στο παιδί αυτό ή το άλλο, μα γιατί να μην κάνουμε το τάδε ή το τάδε....

ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΟ ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΧΑ. Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΠΛΑΣΤΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙ ΛΙΓΟ, ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.