Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

26 εβδομαδα και αγχος που δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες

 

ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση απο τοτε που αποφασισα να μη κανω αμνιοπαρακεντηση. ημουν σιγουρη οτι το μωρο θα ειναι καλα και παρολο που ειμαι στα 36 ειπα οτι δεν την κανω και ο θεος ειναι μεγαλος. εχει ομως εδω και 3 εβδομαδες που βλεπω ολο ασχημα ονειρα και φοβαμαι μηπως πηρα λαθος αποφαση. ειναι το δευτερο παιδακι μου με διαφορα 2 χρονων απο το πρωτο και οι εξετασεις δεν εδειξαν κατι κακο. ο γιατρος μου μου ειπε καθαρα λογω ηλικιας και για να εισαι πιο ηρεμη καντη την αμνιο αλλα εγω ειπα οχι. τωρα ομως πως θα ηρεμησω? ξερω οτι δε πρεπει να αγχωνομαι αλλα φοβαμαι τοσο πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εντάξει βρε κοριτσάκι εφόσον οι εξετάσεις σου ειναι καλές δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να έχεις τόσο άγχος...δηλαδή αν ήσουν 12 μήνες μικρότερη δεν θα σου ζητούσαν έτσι κι αλλιώς αμνιο....σκέψου το....12 μήνες, τι είναι;

αν είχαν δει κάτι ανησυχητικό στους μεγάλους υπερήχους θα σου το ζητούσαν οπωσδηποτε.

Ηρέμησε και όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση

ο γιατρος μου ηθελε να κανω λογω ηλικιας και επειδη ο β επιπεδου η αυχενικη και το τεστ α δινουν λεει το 67% των αποτελεσματων. δε ξερω δε μπορω να ηρεμησω. επρεπε να την εκανα να μου φυγει το αγχος. οσο σκεφτομαι οτι θα πρεπει να περιμενω 3 μηνες μου ερχεται να σαλταρω. δε λεω οτι ειμαι τοσο μεγαλη αλλα παντου διαβαζω οτι μετα τα 35 πρεπει να γινεται η αμνιο. δε ξερω πραγματικα πως θα ηρεμησω

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως και ο γιατρός που με παρακολουθεί και εκείνος που έκανε αυχενική , β επιπέδου και ένας τρίτος που με παρακολούθησε ένα διάστημα (ειδικευμένος και αυτός στην εμβρυομητρικη), όλοι μου είπαν ότι αμνιο δεν προτείνεται με αποκλειστικό κριτήριο την ηλικία αλλά με κριτήριο τα αποτελέσματα των μεγάλων υπερήχων. Εγώ είμαι 37 και θα με παρέπεμπαν ασυζητητι για αμνιο αν το αποτέλεσμα της αυχενικής ήταν 1 προς 300 ή χειρότερο.

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

το 1 προς 300 εννοεις βασει ηλικιας?

εμενα η αυχενικη εκει που λεει κινδυνος ηλικιας γραφει 1: 222

 

βιοχημικος κινδυνος τρισωμιας 1: 4439

συνδυυασμενος κινδυνος τρισωμιας 1: 4439

τρισωμια 18+ ΑΔ 1: 2827

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατοπιν εκανα και το α τεστ και εκει ειχε κατι παρομοια νουμερα

 

τρισωμια 21 βαση ηλικιας μητερας 1: 320

τρισωμια 21 με βαση το Α τεστ Αρνητικο 1: 847

τρισωμια 13 και 18 Αρνητικο 1: 21221

ελεγχος βλαβων νωτιαιου σωληνα Αρνητικο 1:2900

 

σας κουραζω ισως αλλα επειδη μου ειπαν οτι δεν ειναι ανυσυχητικα τα νουμερα γι αυτο δε προχωρησα σε αμνιο

διαβαζω ομως στο ιντερνετ και λεει οτι μετα τα 35 ειναι απαραιτητη. κι εμενα ο γιατρος μου ηταν στο περιπου. μια ελεγε να την κανω μετα με εβλεπε ποσο αγχωνομουνα και ελεγε αστην. δε ξερω με πηρε πολυ απο κατω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σε έχει πιάσει άγχος χωρίς να χρειάζεται. Οι τιμές σου είναι πολύ καλές, όχι απλά καλές. Δεν υπάρχει πιθανότητα να πάει κάτι στραβά, για αυτό βγάλτο από το μυαλό σου και να χαρείς την εγκυμοσύνη σου. Αγχώνεις το μωράκι σου και δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Επειδή και εγώ ήμουν 36 όταν έκανα την μπέμπα μου, πήρα την απόφαση να μην κάνω την άμνιο επειδή και εμένα έβγαιναν πολύ καλές οι τιμές μου. Εμένα ο γιατρός μου, μου είπε ότι έχουν βάλει όριο τα 35, γιατί κάποιο όριο ΕΠΡΕΠΕ να βάλουν. Γέννησα ένα υγιέστατο μωράκι όπως το ίδιο θα κάνεις και εσύ. Βγάλτο από το μυαλό σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερετε αυτο που λενε οτι παντα ερχεται μπροστα σου αυτο που σκεφτεσαι? συνεχως ακουω ιστοριες για περιπτωσεις με καλες εξετασεις που τελικα ομως γεννηθηκαν παιδια με το συνδρομο επειδη δεν ειχαν κανει την αμνιο.

αυτο που με πειραζει περισσοτερο ειναι πως δεν ειμαι αρκετα δυνατη να πω ολα ειναι για τους ανθρωπους και νιωθω τυψεις που φοβαμαι κατι τοσο πολυ. λες και αυτα δεν ειναι ανθρωπινες ψυχουλες. δε ξερω τα εχω βαλει με τον εαυτο μου. γεμισα σπυρια απο το αγχος μου και ξερω οτι δεν κανω καλο και στο μωρο μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

babaki μου αν εκανες την αμνιο και εδειχνε προβλημα..τι θα εκανες? θα αποφασιζες διακοπη? αν οχι θα μπορουσες να κανεις κατι μεχρι τη γεννα? δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι...εισαι νεα, εχεις ηδη ενα παιδι υγιες που μαλιστα γεννηθηκε προσφατα κι αυτο, εχεις καλες τιμες στις εξετασεις...γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου?

εχω ατομο στο περιβαλλον μου που 40 χρονων εκανε το ενα παιδι και 43 το αλλο, δεν εκανε αμνιο σε καμια και βγηκαν 2 κουκλαρες ζωη να 'χουν!

α και εχω και μια αλλη περιπτωση ενα ζευγαρι η Σαρα και ο Αβρααμ εκαναν παιδι στα 60 τους! χωρις αμνιο!(λεμε και καμια χαζομαρα που και που)

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πας να κανεις μια επαναληπτικη εξεταση σε τριδιαστατο υπερηχο να παρεις κι αλλη γνωμη,πιστευω θα ανακουφιστεις.αλλιως συζητησε το με το γιατρο σου.και προσπαθησε να βγαλεις το κακο απο το μυαλο σου!ετσι παθαινα στην πρωτη εγκυμοσυνη και ειδα κ επαθα να το διωξω...για αλλο θεμα αγχωνομουν εγω.να σκεφτεσαι ηρεμα και λογικα!με το καλο το μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο αλλα η σκεψη ειναι ατιμο πραγμα και εγω δυστυχως κανω μονο κακες τωρα τελευταια και οσο χαζο και να σας ακουγεται φοβαμαι οτι θα τα παθω αυτα που σκεφτομαι απ το μυαλο μου

εχω χασει και την εμπιστοσυνη μου στο γυναικολογο μου. μια ετσι μια γιουβετσι ειναι και φαινεται οτι καθαρα νοιαζεται για τα λεφτα. μερικοι γιατροι λενε στις εγκυες του οχι δε θα κανεις αμνιο ειναι καλα τα νουμερα. εμενα αν και καλα τα νουμερα δε μου ειπε με σιγουρια το οχι και τρωγομαι απο τοτε για το αν πηρα τη σωστη αποφαση. αν ο μεγαλος υπερηχος εδειχνε κατι σιγουρα θα εκανα. αλλα το ενστικτο μου ελεγε οχι

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πας να κανεις μια επαναληπτικη εξεταση σε τριδιαστατο υπερηχο να παρεις κι αλλη γνωμη,πιστευω θα ανακουφιστεις.αλλιως συζητησε το με το γιατρο σου.και προσπαθησε να βγαλεις το κακο απο το μυαλο σου!ετσι παθαινα στην πρωτη εγκυμοσυνη και ειδα κ επαθα να το διωξω...για αλλο θεμα αγχωνομουν εγω.να σκεφτεσαι ηρεμα και λογικα!με το καλο το μωρακι!

 

 

πρωτη φορα ακουω για αυτην την εξεταση. τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τον μεγαλο υπερηχο λεω.

 

εννοεις να ξανακανω τον μεγαλο υπερηχο προφανως σε αλλο γιατρο σωστα?

δεν το ειχα σκεφτει. θα το ψαξω . αλλα και παλι δεν εχει τα ποσοστα της αμνιοπαρακεντησης.

Link to comment
Share on other sites

δες το εγω αυτο θα εκανα σε αλλο γιατρο ,οχι σ αυτον που πηγες .να δει το μωρο παλι,νομιζω ειναι 3d η 4d αυτοι οι υπερηχοι.

 

 

σ ευχαριστω για την προταση. να στε καλα ολες σας κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

Περνάω μια πολυ δύσκολη εγκυμοσύνη απο την πρώτη στιγμή κ καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις!όμως ότι έγινε έγινε,θέλω να πω πήρες την απόφαση σου κ δεν πρέπει να μετανιώνεις.οι εξετάσεις σου είναι καλές κ οι υπέροχοι το ίδιο.μην νομίζεις ότι κ η αμνιοπαρακέντηση είναι εύκολη υπόθεση.έκανα κ στην πρώτη μου εγκυμοσυνη λόγω ευρημάτων κ σε αυτήν κ το ξέρω το σπορ!η ηλικία απο μονη της δεν λέει τίποτα!κ εγω που είμαι 33 κ παρόλα αυτα η PappA k το άλφα τεστ μου έβγαλαν 1-110 παρόλο που η αυχενικη ήταν πολυ καλη.Δόξα το Θεο η άμνιο έδειξε φυσιολογικό καρυοτυπο.βγαλε τα άσχημα απο το μυαλο σου κ απλώς πήγαινε κ σε κάποιον γιατρο που ασχολείται αποκλειστικά με τους εξειδικευμένους αυτούς υπέρηχους κ είναι κ πιστοποιημένος να σε δει κ αυτός για να σου φύγει το άγχος..όλα καλα εύχομαι σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Περνάω μια πολυ δύσκολη εγκυμοσύνη απο την πρώτη στιγμή κ καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις!όμως ότι έγινε έγινε,θέλω να πω πήρες την απόφαση σου κ δεν πρέπει να μετανιώνεις.οι εξετάσεις σου είναι καλές κ οι υπέροχοι το ίδιο.μην νομίζεις ότι κ η αμνιοπαρακέντηση είναι εύκολη υπόθεση.έκανα κ στην πρώτη μου εγκυμοσυνη λόγω ευρημάτων κ σε αυτήν κ το ξέρω το σπορ!η ηλικία απο μονη της δεν λέει τίποτα!κ εγω που είμαι 33 κ παρόλα αυτα η PappA k το άλφα τεστ μου έβγαλαν 1-110 παρόλο που η αυχενικη ήταν πολυ καλη.Δόξα το Θεο η άμνιο έδειξε φυσιολογικό καρυοτυπο.βγαλε τα άσχημα απο το μυαλο σου κ απλώς πήγαινε κ σε κάποιον γιατρο που ασχολείται αποκλειστικά με τους εξειδικευμένους αυτούς υπέρηχους κ είναι κ πιστοποιημένος να σε δει κ αυτός για να σου φύγει το άγχος..όλα καλα εύχομαι σε όλες μας!

 

 

και σε σενα ευχομαι να πανε ολα καλα. θα ψαξω για καποιον γιατρο να κανω εναν ακομα υπερηχο για να ηρεμησω καπως...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες

 

σημερα μιλησα με 2 γιατρους που εξειδικευονται σε υπερηχους και αμνιοπαρακεντησεις. κατεληξα οτι και να κανω επαναληψη του υπερηχου πάλι δε θα εχω τα αποτελεσματα που θα ειχα με την αμνιοπαρακεντηση. στην 26η εβδομαδα μπορει να γινει αμνιο αλλα ειναι πιο επικινδυνη οποτε ουτε αυτο μπορω να κανω. κοινως βαθιες ανασες, προσευχη και προσπαθεια για θετικη σκεψη μεχρι να γεννησω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες

 

σημερα μιλησα με 2 γιατρους που εξειδικευονται σε υπερηχους και αμνιοπαρακεντησεις. κατεληξα οτι και να κανω επαναληψη του υπερηχου πάλι δε θα εχω τα αποτελεσματα που θα ειχα με την αμνιοπαρακεντηση. στην 26η εβδομαδα μπορει να γινει αμνιο αλλα ειναι πιο επικινδυνη οποτε ουτε αυτο μπορω να κανω. κοινως βαθιες ανασες, προσευχη και προσπαθεια για θετικη σκεψη μεχρι να γεννησω.

σε καταλαβαίνω απόλυτα. έκανα κι εγώ το 2ο παιδί μου στα 36 κι όλες οι εξετάσεις ήταν καλές, οπότε ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να κάνω άμνιο γιατί και η ηλικία ήταν οριακή. το ποσοστό να έχανα το μωρό από την άμνιο ήταν μεγαλύτερο από το ποσοστό να είχε το μωρό πρόβλημα. μου είπε ότι εγώ θα έπαιρνα την τελική απόφαση. αποφάσισα να μην την κάνω αλλά μέχρι να γεννήσω κόντεψα να τρελλάθώ από την αγωνία μου. έβλεπα στην τηλεόραση μια διαφήμιση για τα ΑΜΕΑ κι έλεγα, να, είναι γραφτό, είναι το ένστικτο της μάνας.... δεν μπορούσα να κοιμηθώ τα βράδια...

στον 8ο μήνα έμαθα ότι μια φίλη μου 37 ετών, έγκυος κι αυτή στο 2ο παιδάκι της έκανε άμνιο και 2 μέρες μετά απέβαλλε. την άμνιο την έκανε απλά λόγω ηλικίας. είχε κάνει και στο 1ο της παιδί γιατί η αυχενική δεν ήταν καλή αλλά όλα είχαν πάει μια χαρά τότε. εκεί καταμπερδεύτηκα. από τη μια ανακουφίστηκα που δεν την είχα κάνει εγώ αλλά από την άλλη με έτρωγε το άγχος.

όταν γέννησα, το 1ο πράγμα που ρώτησα το γιατρό μου ήταν αν το μωρό είναι ΟΚ. έψαχνα από τις εκφράσεις και τις αντιδράσεις του να δω αν μου λέει την αλήθεια. όλοι γελούσαν μέσα στην αίθουσα και με πήραν στο ψιλό. μου έφεραν και την παιδίατρο να με καθησυχάσει ότι όλα ήταν μια χαρά. μόνο τότε ηρέμησα....

κάνε υπομονή, όλα θα πάνε μια χαρά. είναι φυσιολογικό να φοβάσαι αλλά έχουμε γύρω μας άπειρα παραδείγματα από κοπέλες άνω των 35 που γέννησαν μια χαρά παιδάκια (έχοντας ή μη κάνει άμνιο). με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

babaki2 σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω ειχα αποφασισει να μην κανω με την συμβουλη του γιατρου μου, αφου ολες οι εξετασεις ηταν καλες , και ας ημουν περυσι 38 χρονων! Μου ειπε οτι μονο η ηλικια δεν ειναι πλεον ενδειξη για να κανουμε αμνιοπαρακεντηση, οπως γινεται και στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες.

Οσο προχωρουσε ομως η εγκυμοσυνη με εζωναν τα φιδια και το αγχος!!!!!

Δεν μπορουσα ομως να κανω κατι......

Τελικα γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι και το ιδιο ευχομαι και σε εσενα μεσα απο την καρδια μου!:D

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ουτε κι εγω εκανα αμνιο, ειμαι 40 χρονων. Δεν βρεθηκε κανενα απολυτως προβλημα στους δυο μεγαλους υπερηχους και ο υπερηχογραφιστης ελεγε να κανω μονο για λογους ηλικιας. Δεν το τολμησα. Στην αυχενικη ημουν πολυ καλα με την αποφασή μου, και η γυναικολογος μου μου ειπε οτι δεν βλεπει να υπαρχει ιατρικος λογος που να επιβαλλει αμνιο.Στον β' επιπεδου και παλι ημουν καλα, η γυναικολογος μου ειπε αν θελεις καν'την για να εισαι εσυ ησυχη. Αυτο λιγο με αγχωσε γιατι στην πρωτη εξεταση η βοηθεια της ήταν πιο συγκεκριμενη, αλλα μετα απο κανα δυο μερες το ξεπερασα. Παντα ειχα μια σιγουρια, ενα ενστικτο οτι το μωρο μου ειναι υγιεστατο ακομη κι αν εγω ειμαι 40 χρονων. Δεν το εχω ξανασκεφτει απο τοτε, με ανησυχουν αλλα πραγματα οπως να προχωραει η εγκυμσουνη ομαλα, χωρις προβληματα, να μην κανω κατι να βλαψω το μωρακι, να το ακουω μεσα στην ημερα για να ξερω οτι ειναι καλα. Τον Οκτωβριο εχω τον ελεγχο Doppler, εχω μια αγωνια μην μου πουν κατι και στενοχωρηθω, αλλα ειμαι αισιοδοξη!

Τα μωρακια μας θα ειναι καλα, αν υπηρχε κατι θα φαινοταν στους αλλους υπερήχους. Μακρια απο επιπλοκες...

Να ηρεμησεις και να χαρεις την εγκυμοσυνη σου!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...