Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θυρεοειδης σε βρεφος?


Recommended Posts

Καλημερα,

 

ηθελα να ρωτησω αν καποια απο εσας εχει βρεφος με θυροειδη και ποια ειναι τα συμπτωματα...Η μπεμπα μας ειναι 5 μηνων.Τις προαλλες που την ειδε η παιδατρος παρατηρησε οτι η πηγη στο κεφάλι της δεν εχει μικρυνει καθολου και σε συνδυασμό με το βαρος 5950 που ειναι χαμηλα στην καμπύλη της (3150 βγηκαμε απο το νοσοκομειο) μας εβαλε να κανουμε εξετασεις για θυροειδη .Το παιδι σιτιζεται με δικο μου γαλα αποκλειστικα.Στο Αγια Σοφια που της καναμε θα ειναι ετοιμες σε ενα μηνα!!!!Όποτε καθως περιμενω ηθελα να μου πειτε την εμπειρια σας σχετικα με αυτο ...Επιπλεον η μπεμπα εχει τωρα τελευταια μια βραχναδα στις φωνουλες που κανει....μηπως ειναι και αυτο σχετικό με θυροειδη?Ελπιζω απλα να ειναι υπερβολικη η παιδιατρος...

Η μπέμπα μας γεννήθηκε στις 10/12/2011!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω και εγω μια μικρουλα 7 μηνων που εκανε εξεταση για θυροειδη απο ημερων.στην αρχη καναμε κανα 2 φορες εξεταση και ηταν θετικη μετα ξεκινησαμε στον παιδων αγια σοφια στο κεντρο υγειας και παιδιου οπου τελικα διαπιστωθηκε οτι εχει υποθυροειδησμο και ξεκινησαμε αγωγη με Τ4.στις 10 του μηνα που καναμε παλι ηταν σταθεροποιημενη και μας ειπαν να ξακανουμε σε κανα 2μηνο και ισως μας δωσουν πιοηλων mg.για συμπτωματα δεν ξερω δεν εχω παρατηρηση κατι περιεργο.σορυ για το κατεβατο,ελπιζω να βοηθησα...:)

 

Η ΜΠΕΜΠΑ ΤΟ ΣΠΟΥΡΓΙΤΑΚΗ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 22-10-11:D

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, πρέπει να πασ στο ινστιτούτο υγείασ και όχι στο ίδιο το πάιδων . Νομίζω λέγεται κτήριο Δοξιαδη και είναι ακριβώς δίπλα στο Αγια Σοφίασ. Τα αποτελεσματα βγαίνουν την επόμενη ημέρα. Ο γιός μου έχει και το βρήκαμε μετα απο 3 αιμοληψίες. Να πάς αύριο κιόλασ !!!!!!!! Απο συμπτώματα δεν είχε τίποτα παρότι ήταν 3,5 μηνών όταν το βρήκαμε εντελώσ τυχαία.

Ευχομαι όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα, πρέπει να πασ στο ινστιτούτο υγείασ και όχι στο ίδιο το πάιδων . Νομίζω λέγεται κτήριο Δοξιαδη και είναι ακριβώς δίπλα στο Αγια Σοφίασ. Τα αποτελεσματα βγαίνουν την επόμενη ημέρα. Ο γιός μου έχει και το βρήκαμε μετα απο 3 αιμοληψίες. Να πάς αύριο κιόλασ !!!!!!!! Απο συμπτώματα δεν είχε τίποτα παρότι ήταν 3,5 μηνών όταν το βρήκαμε εντελώσ τυχαία.

Ευχομαι όλα καλά!!

 

Πάντως εμένα έπερνε βάροσ κανονικότατα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω dez001!Τι να πω?Εμενα η γιατρος που εξετασε τη μικρη ηταν στο Αγια Σοφια και μας εστειλε στις αιμοληψιες...για το μονο λογο που το σκεφτομαι να παω εκει που μου λες ειναι γιατι δε θελω να την ξανατρυπήσουν.Θα το συζητησω με τον αντρα μου και θα δω...Η διαδικασία πω ριναι εκει?Πας και τους λες θελω να δω αν το παιδι εχει θυροειδή?Ή πρεπει να εχω παραπεμπτικό γιατρού?

Η μπέμπα μας γεννήθηκε στις 10/12/2011!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με τον γιο μου απο οταν ηταν 13ημερων τωρα ειναι 4 χρονων χωρις κανενα προβλημα βεβαι παιρνοντας Τ4 θα σου προτεινα να μην περιμενεις ενα μηνα κανε τις εξετασεις για να ξερεις τι σου γινεται.Ελπιζω ολα να πανε καλα και να μην εχεις καποιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω dez001!Τι να πω?Εμενα η γιατρος που εξετασε τη μικρη ηταν στο Αγια Σοφια και μας εστειλε στις αιμοληψιες...για το μονο λογο που το σκεφτομαι να παω εκει που μου λες ειναι γιατι δε θελω να την ξανατρυπήσουν.Θα το συζητησω με τον αντρα μου και θα δω...Η διαδικασία πω ριναι εκει?Πας και τους λες θελω να δω αν το παιδι εχει θυροειδή?Ή πρεπει να εχω παραπεμπτικό γιατρού?

Ξέρεις τι αναλύσεις θα κάνουνε?

Οι ορμονικές (T3, T4, FT3, FT4, TSH) σε ένα εξωτερικό εργαστήριο βγαίνουν την επομένη. Τα αντισώματα αργούνε μερικές μέρες. Ο μήνας μου φαίνεται υπερβολικός.

 

Σε όλα τα παιδιά γίνονται αναλύσεις θυροειδή με το που γεννούνται. Αν το παιδί δεν έχει καθόλου τον αδένα ή δεν λειτουργεί καθόλου αυτό φαίνεται τότε. Σε ειδοποιούν μόνο αν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό είναι και η πιο σοβαρή περίπτωση.

(Εκτός από περίπτωση λάθους) ο υποθυροειδισμός που ανακαλύπτεται μετά στα παιδιά είναι λιγότερο σοβαρός αλλά σημαντικό να έχει θεράπεια.

Εγω δεν θα περίμενα 1 μήνα θα πηγαινα να κάνω άμεσα εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ μιας που διαβασα το θέμα. Αφου όταν γεννιουνται τα παιδια κάνουν αυτή την εξεταση και σου λενε αν έχει ή οχι θυροειδή μετά γιατί το ψάξατε υπήρχε κάποιος λόγος? Εμείς ολοι εχουμε θυροειδή στο σοι μας αλλα μονο οι γυναικες και εγω εκανα αγορι. Οταν γεννηθηκε πηρα εγω προσωπικα στο Παιδων και ρωτησα τα αποτελεσματα και μου ειπαν ολα οκ. Οταν ρωτησα την ενδοκρινολογο αν ειναι κληρονομικο μου ειπε απο μανα σε γιο υπαρχει πολυ μικρο ποσοστο και ετσι δεν το ξαναεψαξα. Μιπως να κανω καμια εξεταση? Η παιδιατρος μου ειπε οτι υπαρχουν συμπτωματα τα οποια δεν τα εχει αλλα εδω διαβαζω οτι δεν υπαρχουν. :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς ευχαριστω ολους για τις πληροφορίες!Και να χαιρεστε τα παιδακια σας..

Τελικα βγηκαν τα αποτελεσματα!!΄Ολα καλά μέσα στα φυσιολογικα όρια!!!Ευχαριστώ και παλι!!!

Η μπέμπα μας γεννήθηκε στις 10/12/2011!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτά ξέρω κι γω, μην περιμένεις 1 μήνα καλέ, πήγαινε σε μικροβιολογικό να τελειώνεις. Θα σε είχαν ενημερώσει αν το παιδί έπασχε από το μαιευτήριο, βγαίνουν κάποιες μέρες μετά τα αποτελέσματα αυτά. Νομίζω 2 εβδομάδες αλλά όχι με σιγουριά.

Ξέρεις τι αναλύσεις θα κάνουνε?

Οι ορμονικές (T3, T4, FT3, FT4, TSH) σε ένα εξωτερικό εργαστήριο βγαίνουν την επομένη. Τα αντισώματα αργούνε μερικές μέρες. Ο μήνας μου φαίνεται υπερβολικός.

 

Σε όλα τα παιδιά γίνονται αναλύσεις θυροειδή με το που γεννούνται. Αν το παιδί δεν έχει καθόλου τον αδένα ή δεν λειτουργεί καθόλου αυτό φαίνεται τότε. Σε ειδοποιούν μόνο αν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό είναι και η πιο σοβαρή περίπτωση.

(Εκτός από περίπτωση λάθους) ο υποθυροειδισμός που ανακαλύπτεται μετά στα παιδιά είναι λιγότερο σοβαρός αλλά σημαντικό να έχει θεράπεια.

Εγω δεν θα περίμενα 1 μήνα θα πηγαινα να κάνω άμεσα εξετάσεις

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...