Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

ξεκίνησα 45 κιλά κ ύψος 1.51.. σήμερα είμαι 25 εβδ. κ ζυγίζω 54 κιλά..με δίδυμα..δεν ξέρω αν είναι καλά πάντως σήμερα που πήγα στον γιατρό δεν μου είπε κάτι...να σημειώσω ότι για δίδυμα τα μωρά μας είναι πολύ καλά σε βάρος...21+5 που κάναμε Β' επιπ. ζύγιζαν 530 κ 520 γρ.

 

:D:D:D. Αχ δεν ξέρω να σου απαντήσω σχετικά με τα κιλά σου αλλά ενθουσιάζομαι με τα δίδυμα πολυυυυυ. Να σου ζήσουν! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:D:D:D. Αχ δεν ξέρω να σου απαντήσω σχετικά με τα κιλά σου αλλά ενθουσιάζομαι με τα δίδυμα πολυυυυυ. Να σου ζήσουν! :P

 

 

σ'ευχαριστώ :D με το καλό να τα υποδεχθούμε τα μωρά μας!!!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται το διατύπωσα λάθος. Τα 2 κιλά τα πήρα πριν την εγκυμοσύνη μου. Στην εγκυμοσύνη μου μέχρις στιγμής (18w + 3d) 1 κιλό πήρα.

Σε ευχαριστώ όπως και να έχει.

Τι περιμένεις εσύ? Αγόρι ή κορίτσι? Εντομεταξύ αληθεύει ότι κατά την διάρκεια του 5ου μήνα μπαίνουν πολλά μαζεμένα κιλά ?

 

Αν είναι 1 kg μόνο ακόμα καλύτερα για να πάψεις να αγχώνεσαι! Αγοράκι έχω :-D! Ναι συμβαίνει όντως να παίρνεις κιλά κατά τη διάρκεια του 5ου αλλά είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων... π.χ. εγώ το πρώτο τρίμηνο είχα αναγούλες οπότε δεν έτρωγα καθόλου γλυκά που τα λατρεύω και σχεδόν τίποτα για βραδινό, γι' αυτό είχα πάρει μόνο 1 κιλό λόγω καθιστικής ζωής και Χριστουγέννων :roll:! Όμως με το που μπήκα στον 4ο και σταμάτησαν οι αναγούλες όπως καταλαβαίνεις μου άνοιξε η όρεξη γι' αυτό μέσα σε 2 μήνες περίπου έβαλα σχεδόν 4 κιλά και δεν ξέρω τι με περιμένει ακόμα :oops:! Πάντως πολλές μανούλες αναφέρουν οτι αυτή η απότομη αύξηση βάρους καλμάρει στον 8ο-9ο λόγω γιατί λόγω αυξημένου βάρους στην κοιλιά νιώθεις δυσφορία όταν τρως...

cSQmp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω μπηκα στον εκτο μηνα χθες και εχω παρει ηδη 7 κιλα :-( το ξερω πως ειναι πολλα αλλα δεν μπορω να αντισταθω στα γλυκα!!! επισης ημουν φανατικη καπνιστρια (2 πακετα τη μερα) και τωρα με το κοψημο θελω ολο να τρωω για να απασχολω το στομα μου.. η γυναικολογος μου με μαλωσε αλλα δε μπορω να κανω αλλιως :-(

Link to comment
Share on other sites

εγω μπηκα στον εκτο μηνα χθες και εχω παρει ηδη 7 κιλα :-( το ξερω πως ειναι πολλα αλλα δεν μπορω να αντισταθω στα γλυκα!!! επισης ημουν φανατικη καπνιστρια (2 πακετα τη μερα) και τωρα με το κοψημο θελω ολο να τρωω για να απασχολω το στομα μου.. η γυναικολογος μου με μαλωσε αλλα δε μπορω να κανω αλλιως :-(

 

Περιεργο μου φαινεται, γιατι σε μαλωσε??? το κανονικο ειναι 1 κιλο καθε μηνα και το οριο ειναι 12 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη. Εσυ εισαι στον εκτο, μεχρι να γεννησεις αντε να παρεις αλλα 5,6,7??? και θα εισαι οκ με λιγο προσοχη!!!

 

Εγω πηρα 18 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη και ξεχασα να γραψω οτι γεννησα και σχεδον 1 μηνα νωριτερα, τι να πω εγω δλδ, η εστω ο δικος μου γιατρος??? :D

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω μπηκα στον εκτο μηνα χθες και εχω παρει ηδη 7 κιλα :-( το ξερω πως ειναι πολλα αλλα δεν μπορω να αντισταθω στα γλυκα!!! επισης ημουν φανατικη καπνιστρια (2 πακετα τη μερα) και τωρα με το κοψημο θελω ολο να τρωω για να απασχολω το στομα μου.. η γυναικολογος μου με μαλωσε αλλα δε μπορω να κανω αλλιως :-(

 

Δεν τα βρίσκω υπερβολικά... όταν λες σε μάλωσε τι σου είπε δηλαδή; σου έβαλε κάποιο όριο κιλών από εδώ και μπρος, σου να ανέφερε ποια είναι τα φυσιολογικά για αυτή την ηλικία κύησης; Ρωτάω γιατί κι εγώ σε 5 μέρες μπαίνω στο 6ο και έχω πάρει σχεδόν 5 κιλά, για να ξέρω...

cSQmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εγω ξεκινησα με 42 κιλα και τωρα ειμαι 50 και ειμαι 20 εβδομαδων!εχω παρει δηλαδη 8 κιλα!ο γιατρος με εχει κραξειι!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Καλησπέρα κι από μένα. Εγώ ήμουνα 44 κιλά πριν μείνω έγκυος κι έχω πάρει 10 μέχρι τώρα που είμαι στην 34 εβδομάδα...Στον 6 ο μήνα ανακάλυψα ότι παρουσίασα υποθυροειδισμό οπότε ξεκίνησα χάπι. Ο γιατρός πάντως δε μου λέει κάτι για τα κιλά, καλά τα βρίσκει....κι εμφανισιακά όσοι με ξέρουν ισχυρίζονται ότι έχω κάνει μόνο κοιλιά...οπότε μη σκας, εκτός κι αν τρως ανεξέλεγκτα και πολλά λιπαρά και γλυκά!Αυτό που εγώ δε μπορώ να κόψω είναι το ψωμι:D

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο μου φαινεται, γιατι σε μαλωσε??? το κανονικο ειναι 1 κιλο καθε μηνα και το οριο ειναι 12 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη. Εσυ εισαι στον εκτο, μεχρι να γεννησεις αντε να παρεις αλλα 5,6,7??? και θα εισαι οκ με λιγο προσοχη!!!

 

Εγω πηρα 18 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη και ξεχασα να γραψω οτι γεννησα και σχεδον 1 μηνα νωριτερα, τι να πω εγω δλδ, η εστω ο δικος μου γιατρος??? :D

 

πολυ αυστηρη ειναι ξερω :mad::x αλλα και εγω εχω βαλει σαν οριο στον εαυτο μου 15 κιλα.. αλλωστε θελω να χαρω την εγκυμοσυνη μου και να μην με αγχωνουν τα κιλα!!! θα τα χασουμε μετα :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βρίσκω υπερβολικά... όταν λες σε μάλωσε τι σου είπε δηλαδή; σου έβαλε κάποιο όριο κιλών από εδώ και μπρος, σου να ανέφερε ποια είναι τα φυσιολογικά για αυτή την ηλικία κύησης; Ρωτάω γιατί κι εγώ σε 5 μέρες μπαίνω στο 6ο και έχω πάρει σχεδόν 5 κιλά, για να ξέρω...

 

μου ειπε οτι κανονικα πρεπει ενα κιλο το μηνα κι εγω εχω παρει παραπανω.. αλλα μην ανησυχεις οι γιατροι συνηθως ειναι πιο αυστηροι απο οσο πρεπει!! ετσι κι αλλιως στην εγκυμοσυνη η κοιλιτσα ειναι τοοοοσο γλυκουλα που τα κιλα δεν πρεπει να μας απασχολουν και τοσο.. οσο ειναι στα ορια βεβαια!! :-)

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οτι κανονικα πρεπει ενα κιλο το μηνα κι εγω εχω παρει παραπανω.. αλλα μην ανησυχεις οι γιατροι συνηθως ειναι πιο αυστηροι απο οσο πρεπει!! ετσι κι αλλιως στην εγκυμοσυνη η κοιλιτσα ειναι τοοοοσο γλυκουλα που τα κιλα δεν πρεπει να μας απασχολουν και τοσο.. οσο ειναι στα ορια βεβαια!! :-)

 

Ξεχασε να σου πει και το μεγιστο ομως, μαλλον για να μην παρεις αερα!!! :D

Οχι σαν και εμενα που παραπηρααα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεχασε να σου πει και το μεγιστο ομως, μαλλον για να μην παρεις αερα!!! :D

Οχι σαν και εμενα που παραπηρααα!!!

 

καλα εκανες!!! πολυ χαιρομαι τις γυναικες που χαιρονται την εγκυμοσυνη και δεν βαζουν την εμφανιση πανω απο ολα!!!:) αλλωστε μια φορα εχουμε και δικαιολογια για να φαμε οσο θελουμε :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι μερικοι γιατροι αγχωνουν τις μελλουσες μητερες με τα κιλα....Εγω πηρα συνολικα 18 κιλα στην εγκυμοσυνη και μαλιστα τα 10 τους πρωτους 5 μηνες!!!!!!!Ενω ημουν πολυ αδυνατη απο τον 1ο μηνα ειχα κοιλια και 2κιλα+!!!Ειχα τρομοκρατηθει...και ετρωγα φυσιολογικα. Αυτος που με ηρεμουσε ηταν ο γιατρος μου και μια μαια φιλη μου. Ο γιατρος μου μου ελεγε ειναι στο σωμα και στο ποσο κατακρατηση υγρων κανεις..και οταν του ελεγα στο τελος θα γινω μπαλονι μου ειπε μην ανησυχεις...δεν θα κανεις ραγαδες γιατι φουσκωνεις σιγα σιγα και οχι αποτομα..πχ μετα τον εβδομο...και επισης στο τελος δεν θα παρεις τπτ...και ειχε δικιο!!! απο τον 8 μεχρι να γεννησω...πηρα και ολο τον 9ο ζητημα να πηρα 500gr -1kg!!!!!!!Εγω τα εκανα αναποδα..οσο για τον τοκετο..γεννησα ανετα φυγιολογια σε 5 ωρες! 1ο παιδι! Επισης μια φιλη μου μαια μου ελεγε..οσο περισσοτερο λιπος τοσο εξυπνοτερο παιδι!!! Στην αρχη γελουσα..αλλα μου το επιβεβαιωσε κ η παιδιατρος στον θυλασμο...οσο περισσοτερο λιπος εχω στην διαρκεια του θυλασμου και της κυησης..αυξανεται η ευφοια του παιδιου!! Λες γι'αυτο εχω ενα 14μηνο αινσταιν?:-P..Επισης τα εχασα ολα!! Σιγα σιγα για να μην κανω ραγαδες σε λιγοτερο απο χρονο! Αλλα δεν πλακωθηκα στο φαγητο μετα ...και πηγαινα κ 3 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο μετα τις 40 ημερες. ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χθες πήγα στο γιατρό μου για το μηνιαίο έλεγχο. Όλα καλά με το μικρό μου ευτυχώς :) !!!!!!

Το θέμα ήταν ότι η πίεση μου από 7 με 12 το προηγούμενο μήνα έγινε 7.5 - 13.5 και μου είπε να μειώσω το αλάτι. Αλλά δεν είμαι ο τύπος που προσθέτω αλάτι στο φαγητό μου και μάλιστα τα φαγητά μου αρέσουν προς το ανάλατα. Ελπίζω να είναι φυσιολογικό λόγο εγκυμοσύνης!

Όσο για τα κιλά μου μου είπε ότι είναι πολύ καλά μιας και έμεινα σταθερή μέχρι τώρα γιατί από το 5ο μήνα θα μπαίνουν πιο εύκολα τα κιλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χθες πήγα στο γιατρό μου για το μηνιαίο έλεγχο. Όλα καλά με το μικρό μου ευτυχώς :) !!!!!!

Το θέμα ήταν ότι η πίεση μου από 7 με 12 το προηγούμενο μήνα έγινε 7.5 - 13.5 και μου είπε να μειώσω το αλάτι. Αλλά δεν είμαι ο τύπος που προσθέτω αλάτι στο φαγητό μου και μάλιστα τα φαγητά μου αρέσουν προς το ανάλατα. Ελπίζω να είναι φυσιολογικό λόγο εγκυμοσύνης!

Όσο για τα κιλά μου μου είπε ότι είναι πολύ καλά μιας και έμεινα σταθερή μέχρι τώρα γιατί από το 5ο μήνα θα μπαίνουν πιο εύκολα τα κιλά!!!!

 

Κι εγώ γενικά έχω χαμηλή πίεση (6-11) και μια φορά είχα τέτοια υψηλή πίεση την ώρα που με μέτρησε ο γιατρός αλλά μπορεί να ήταν λόγω άγχους (ήταν την ημέρα της αυχενική διαφάνειας) πάντως δεν ανησύχησε... Κι όντως, τις επόμενες μέρες μετριόμουν στο σπίτι και είχε επανέλθει... Μάλλον ήταν της στιγμής!Μήπως είχες κι εσύ άγχος ή μήπως είχε φάει πιο πριν; Είδες που αγχωνόσουν για τα κιλά; Μια χαρά είσαι :D

cSQmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γενικά έχω χαμηλή πίεση (6-11) και μια φορά είχα τέτοια υψηλή πίεση την ώρα που με μέτρησε ο γιατρός αλλά μπορεί να ήταν λόγω άγχους (ήταν την ημέρα της αυχενική διαφάνειας) πάντως δεν ανησύχησε... Κι όντως, τις επόμενες μέρες μετριόμουν στο σπίτι και είχε επανέλθει... Μάλλον ήταν της στιγμής!Μήπως είχες κι εσύ άγχος ή μήπως είχε φάει πιο πριν; Είδες που αγχωνόσουν για τα κιλά; Μια χαρά είσαι :D

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα φάει πριν πάω!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω γιατι μερικοι γιατροι αγχωνουν τις μελλουσες μητερες με τα κιλα....

 

Εμένα μου είπε επί λέξει "δε με νοιάζει πώς θα δείχνεις με μαγιώ στην παραλία, με νοιάζει να μην αυξηθούν τα κιλά δυσανάλογα και ... απορρυθμιστεί ο οργανισμός σου". Είναι γεγονός πως όταν ο οργανισμός έχει μάθει να δουλεύει για Χ αριθμό κιλών, είναι μεγάλο πρόβλημα να αυξηθεί το βάρος υπερβολικά, απ' τον θυρεοειδή ως την καρδιά όλα δυσκολεύονται.

 

Από εκεί και πέρα βέβαια, όταν δεν έχει χρειαστεί να κάνεις ποτέ δίαιτα στη ζωή σου, σίγουρα είναι δύσκολο να προσέξεις ξαφνικά, ειδικά όταν σε πιάνουν λιγούρες.. :oops:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα στον 4ο μήνα κι εχω πάρει ήδη 4 κιλά!!! Εγώ να λέω στο γιατρό μου "πολλά είναι" κι αυτός να μου λέει βρε μια χαρά είσαι, όλες σου οι εξετάσεις είναι άψογες, μην σκας!!! Φυσικά δεν σκάω, αφού έτσι κι αλλιώς υπερβολικά δεν τρώω, οι τροφές μου είναι όλες υγιεινές και δυναμωτικές, ε, ας πάρω και 2-3 κιλά παραπάνω στο σύνολο (στον γιο μου είχα πάρει 14, ούτε πολλά ούτε λίγα και πάλι στο α΄ τρίμηνο είχα πάρει 4 κιλά).

 

Δίαιτα στην εγκυμοσύνη χωρις ιατρικό λόγο φυσικά δεν κάνω, αυτό μας έλειπε! Ας γεννήσω με το καλό και μετά και τα κιλά θα φύγουν (όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη) κι όλα θα γίνουν. Κορίτσια καλά να είμαστε μαμάδες και μωράκια και τα κιλάκια είναι αναλώσιμα :P:p:p

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά απο ίωση έχω χάσει 1.5kg. Δηλαδή είμαι πιο λίγα κιλά από όταν έμεινα έγκυος. Αλλά αυτά τα κιλά λογαριάζω να τα πάρω αυτή την εβδομάδα αφού εδώ και 3 μέρες δεν έχω φάει και τίποτα σχεδόν και αύριο που θα ξεκινήσω να τρώω κανονικά νομίζω θα επιστρέψω στα κανονικά μου σύντομα. :cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 18 εβδομαδα κ μεχρι τωρα δεν πηρα ουτε κιλο!!!Ο γιατρος δεν μου είπε κατι γι'αυτο μιας κ το νινι αναπτυσεται φυσιολογικα κ οι ''επικινδυνοι'' μηνες δεν ηρθαν ακομη;)!Στην πρωτη εγκυμοσυνη εβαλα συνολικα 18 κιλα κ δυστυχως τα 10 μου εμειναν....κ ετσι τωρα θελω να προσεξω οσο γινεται,χωρις φυσικα διαιτες κ υπερβολες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 18 εβδομαδα κ μεχρι τωρα δεν πηρα ουτε κιλο!!!Ο γιατρος δεν μου είπε κατι γι'αυτο μιας κ το νινι αναπτυσεται φυσιολογικα κ οι ''επικινδυνοι'' μηνες δεν ηρθαν ακομη;)!Στην πρωτη εγκυμοσυνη εβαλα συνολικα 18 κιλα κ δυστυχως τα 10 μου εμειναν....κ ετσι τωρα θελω να προσεξω οσο γινεται,χωρις φυσικα διαιτες κ υπερβολες.

 

Πώς τα κατάφερες καλέ; Μπράβο σου!!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά απο ίωση έχω χάσει 1.5kg. Δηλαδή είμαι πιο λίγα κιλά από όταν έμεινα έγκυος. Αλλά αυτά τα κιλά λογαριάζω να τα πάρω αυτή την εβδομάδα αφού εδώ και 3 μέρες δεν έχω φάει και τίποτα σχεδόν και αύριο που θα ξεκινήσω να τρώω κανονικά νομίζω θα επιστρέψω στα κανονικά μου σύντομα. :cool::cool::cool:

 

Εσένα σου εύχομαι καλές μάσες :D:D:D.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγώ διανύω την 16η εβδομάδα και μέχρι τώρα έχω πάρει γύρω στα 4 κιλά. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι που ενώ ζυγίζομαι κάθε εβδομάδα και παρακολουθώ το βάρος μου και μέχρι τώρα ήταν σταδιακή η αύξηση, αυτή τη βδομάδα πήρα 1 ολόκληρο κιλό! Πως είναι δυνατόν μέσα σε μία εβδομάδα? Και ειδικά όταν δεν φαίνεται? Είναι κατακράτηση?

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγώ διανύω την 16η εβδομάδα και μέχρι τώρα έχω πάρει γύρω στα 4 κιλά. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι που ενώ ζυγίζομαι κάθε εβδομάδα και παρακολουθώ το βάρος μου και μέχρι τώρα ήταν σταδιακή η αύξηση, αυτή τη βδομάδα πήρα 1 ολόκληρο κιλό! Πως είναι δυνατόν μέσα σε μία εβδομάδα? Και ειδικά όταν δεν φαίνεται? Είναι κατακράτηση?

 

Προφανώς κατακράτηση είναι...άσε δε βγάζεις άκρη με τα κιλά της εγκυμοσύνης...

Είμαστε και στην ίδια εβδομάδα :P Εγώ είμαι στην αρχή της βέβαια...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κατακράτηση είναι...άσε δε βγάζεις άκρη με τα κιλά της εγκυμοσύνης...

Είμαστε και στην ίδια εβδομάδα :P Εγώ είμαι στην αρχή της βέβαια...

 

Τέλεια! Ξέρεις αν υπάρχει κάποιο γκρουπ για όσες γεννάμε Αύγουστο?

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...