Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ολικη αναισθησια σε 3,5 χρονων λογω προβληματος στα δοντια μας

Recommended Posts

Γεια σας εχω εναν γιο 3,5 χρονων που δυστυχως τα δοντια μας ειναι σε αθλια κατασταση με τεριδονα και πολλα αλλα.Τον ειχα παει σε παιδοδοντριατρο πριν απο 1 χρονο που ειχε αρχισει το κακο και μου ειχε πει οτι δεν φταιει ουτε η διατροφη του ουτε το πλυσιμο αλλα ετσι ειναι η ποιοτητα του δοντιου του,αρκει να μην τον πονανε.Τωρα βεβαια φτασαμε στην φαση που τον πονανε πλεον και ετσι τον πηγα σε αλλον ο οποιος μας ειπε πως απο τα 20 δοντια του τα 17 ειναι χαλια και θα καποια θα χρειστουνε και απονευρωση αλλα αυτο μπορει αν γινει μονο με αναισθησια για να του τα κανει ολα μαζι σε μια μερα διαφορετικα θελουμε καμια 15 με 20αρια επισκεψεις.Αυτο που με τρομαζει ειναι η ναρκωση που θα κρατησει για κανα 2ωρο.Εχει καμιαπαρομοια εμπειρια και εμ δοντια αλλα και με νααρκωση κυριως?:cry::cry::cry:

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Διαφημίσεις

αχ το μικρούλι αγοράκι σου!

πόσο στεναχωρήθηκα .. τόσο μικρούλι... με τόσο μεγάλο πρόβλημα στα δόντια του!!

ελπίζω να βρήκες μια πολύ καλή λύση...!!!!

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Σε ευχαριστω πολυ τωρα σκεφτομαστε τι να κανουμε γιατι καθε βραδυ διαμαρτυρεται ο καημενος αρα πρεπει να γινει αμεσα οτι ειναι να γινει.Μαλλον θα καταληξουμε στην ναρκωση.Εδω στην Θεσσαλονικη τετοιου ειδους επεμβασεις γινονται μοο στον Κυανο σταυρο και ευτυχως ο αδερφος μου που ειναι γιατρος εχει πολλους γνωστους εκει και θα μας προσεξουν.Το κοστος βεβαια ειναι αστα να πανε 1700 με 2000 ευρω μας ειπανε αλλα ευτυχως του εχουμε και μια ιδιωτικη ασφαλεια του μικρου και θα τα καλυψει μαλλον γιατι αν περιμενα απο το τεβε βραστα...:cry:

mzujp2.png

Διαφημίσεις

ψαξε το για την ιδιωτικη καλα γιατι νομιζω οτι δενκαλυπτουν οτι εχει να κανει με δοντια.οσον αφορα τη ναρκωση,η κορη μου εκανε ολικη στα 4 ετη και κατι και για να βγαλει το υγρο απο τα αυτια.η ναρκωση κρατησε καμια ωρα.μας ειχαν ενημερβσει πριν για αλλεργιες αν εχει το παιδι και γενικα το ιστορικο του.στα χειρουργεια δενκανουν ναρκωση αν το παιδι εχει παρει αντιβιωση για διαστημα 15 ημερων.πρεπει δηλαδη να ειναι υγιες για 15 μερες.ρωτα τον οδοντιατρο ,αν ισχυει αυτο για τις επεμβασεις του δοντιου.μπορει να βαζει αλλα φαρμακα και να μην υπαρχει κινδυνος.καλη επιτυχια

Ευχαριστω πολυ γιατην απαντηση.Το ρωτησαμε με την ιδιωτικη ασφαλεια και μας ειπαν να κανουμε μια συμπληρωματικη 100 ευρω τον χρονο που καλυπτει ο,τι εχει να κανει με τα δοντια ακομα και εγχειρησεις τετοιου ειδους.Σημερα ειχαμε ραντεβου με τον ασφαλιστη.Για την ναρκωση μας ειπε και εμας ο οδοντιατρος πριν απο το χειρουργειο να κανουμε εξετασεις αιματος κλασσικα και καρδιογραφημα στην κλινικη.Αλλεργειες μεχρι τωρα δεν εχει ο μικρος απο αυτα που βλεπω και αντιβιωση δεν εχει παρει ποτε στην ζωη του.Βασικα εχω αγχωθει πολυ με την ναρκωση γιατι γενικα δεν εχει αρρωστησει ποτε βαρια και τωρα μας ηρθε καπως αλλα πρεπει να γινει.

mzujp2.png

Γεια σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά με το παιδάκι σου... μίας φίλης μου ο γιος έκανε ολική νάρκωση σε ηλικία 1,5 περίπου ετών γιατί είχε ένα θεματάκι στραβισμού και του έκαναν επέμβαση... και αυτή ήταν πολύ αγχωμένη ο μικρός μετά την νάρκωση ήταν λιγο σαν ζαλισμένος αλλά δεν αντιμετώπισε κανένα θέμα... νομίζω ότι και τα φάρμακα που τους βάζουν είναι πολύ ήπια .... από την στιγμή που έχεις και δικό σου άνθρωπο γιατρό νομίζω ότι θα το προσέξουν πολύ το παιδάκι σου... μην στενοχωριέσαι..

εμεις καναμε εγχείρηση βουβωνοκύλης 2 μηνών , (πρόωρος κιολας) δηλ. σχεδον 40 εβδομαδων, με ολικη ναρκωση. Ολα καλα πήγαν, κανένα πρόβλημα, απλα μετα, οπως ειπαν κι αλλα κορίτσια πιο πάνω, ηταν λιγο ζαλισμενος. Κοιμόταν συνεχώς, ωσπου να φυγει η νάρκωση.

Καλή επιτυχία ευχομαι!!

xx

SM

εμεις καναμε εγχείρηση βουβωνοκύλης 2 μηνών , (πρόωρος κιολας) δηλ. σχεδον 40 εβδομαδων, με ολικη ναρκωση. Ολα καλα πήγαν, κανένα πρόβλημα, απλα μετα, οπως ειπαν κι αλλα κορίτσια πιο πάνω, ηταν λιγο ζαλισμενος. Κοιμόταν συνεχώς, ωσπου να φυγει η νάρκωση.

Καλή επιτυχία ευχομαι!!

Σαςυχαριστω πολυ για τα μηνυματα σας με ησυχασαν καπως τωρα εμεις θα κανονισουμε μαλλον για την αλλη εβδομαδα να την κανουμε την εγχειρηση οποτε θα σας πω τα νεα μας...

mzujp2.png

Διαφημίσεις