Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΕΞΟΔΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

Recommended Posts

Καλησπερα!!!Ειμαι στην 7 εβδομαδα περπου της εγκυμοσυνης μου στο πρωτο μας παιδακι:P κ θα ηθελα να ρωτησω της μανουλες ποια κ ποσα ειναι τα εξοδα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης,εννοω εξετασεις επισκεψεις σε γιατρο κ νοσοκομειο,δεν εννοω την γεννα ουτε τα πραγματα του μωρου καθαρα μονο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης θα θελα να μαθω.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

Διαφημίσεις

Aνάλογα το τι θα χρειαστεις που θα κάνεις τις εξετάσεις ( ιδιωτικό νοσοκομείο δημόσιο με αφάλεια χωρις ) τι εξετάσεις θα πρέπει να γίνουν πόσα παίρνει ο γιατρός. εμένα για παράδειγμα ο γιατρός μου έπερνε 40 ευρώ την επίσκεψη και πήγαινα 1 φορά το μήνα εκτος από τον 9 που πήγαινα καθε 10 μέρες.τις εξετάσεις μου τις έκανα όλες στο λητώ και ήταν 200 ευρω ο προγεννητικός γύρω στα 60 οι αιματολογικές κάθε μήνα 150 περίπου η β επιπέδου και έκανα ακόμη καμπύλη σαχάρου και αυχενική αλλα αυτες δεν θυμάμαι πόσο γύρω στα 60-100 νομίζω η καθε μία. Ευχομαι μια καλή εγκυμοσύνη

πρωτα απ' ολα να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη.

τα εξοδα, και μαλιστα με τη μορφη που το ρωτας, ειναι ενας ασταθμητος σχετικα παραγοντας. εξαρταται απο την ασφαλεια που εχεις, απο το ποσοσ συχνα θα σε παρακολουθει ο γυναιακολογος, απο τις απαιτησεις τις χρηματικες που θα εχει, απο το αν χρειαστει να πληρωνεις καποιο ποσο στο μικροβιολογικο εργαστηριο καθε μηνα, εαν ο ιδιος ο γυναικολογος σου μπορει να σου κανει τους μεγαλους υπερηχους η πρπει να πηγαινεις σε αλλον γιατρο η σε κεντρο εξειδικευμενο κτλ.

χοντρικα, εφοσον εχεις ασφαλεια που σε καλυπτει στα αιματολογικα και στα φαρμακα (ναι θα παιρνεις σιδηρο, μαγνησιο, ασβεστιο), τα εξοδα μειωνονται αρκετα νομιζω. οι μεγαλοι υπερηχοι (αυχενικη διαφανεια, β επιπεδου και μετα αν χρειαστει ντοπλερ) κοστιζουν αρκετα απο 100-150 περιπου. εξαρταται και παλι απο το γιατρο. παντως και στο μητερα στην αθηνα και σε ιδιωη στη θεσσαλονικη η αμοιβη που εδινα για αυτα ηταν 120-150 ευρω. αλλα αυτα δεν εινια για καθε μερα. εινια 2 υοπερηχοι.

και στην αθηνα και στη θεσσαλονικη στις δυο γυναικολογους εδινα παντα καποια διαφορα (περα απο την επισκεψη που εκοβαν απο την ασφαλεια) γιατι το κοστος του υπερηχου ηταν πολλαπλασιο απο αυτο που καλυπτε η ασφαλεια. τωρα αν ο γιατρος σου παιενει σα διαφορα 30 ευρω η 100 ευρω αυτο το ξερεις εσυ. μπορει να μη σου παρει καν διαφορα στην επισκεψη.

ρουχα εγκυμοσυνης δεν χρειαζεται να παρεις πολλα. ελαχιστα εινια απαραιτητα, μπορεις να δανειστεις κιολας απο φιλες σου η συγγενεις σου γιατι ειναι ρουχα με περιορισμενη χρονικη διαρκεια. 4 μηνες στην πρωτη εγκυμοσυνη ακι αλλοι 5 στη δευτερη.

Διαφημίσεις

οι εξετασεις αν εχεις ασφαλεια γραφονται και τις κανεις δωρεαν!οι 3 μεγαλοι υπερυχοι που κανεις ενα καθε τριμηνο ειναι 200 ευρω η αυχενικη 160 η β επιπεδου και 160 το ντοπλερ!αυτες καταθετεις στο ικα τις αποδειξεις καθε φορα που τις κανεις και περνεις πισω τα μισα!η αμοιβη του γιατρου ειναι 50 ευρω καθε μηνα που πας για υπερυχο!τα φαρμακα που χρειαζεσαι κ αυτα γραφονται ολα και δεν τα πληρωνεις!αν δεν εχεις ασφαλεια υπολογισε στις εξετασεις 50 ευρω καθε 2 μηνες που κανεις και 20 ευρω καθε μηνα σε φαρμακα!λιγο πολυ αυτα ειναι τα εξοδα!

εγω τον προγενετικο ελεγχο και τις μηνιαιες εξετασεις αιματος και ουρων τις εκανα στο ικα.δεν περιμενα ποτε στην ουρα και τις απαντησεις τις επερνα την ιδια μερα το μεσημερι.δεν πληρωσα ποτε τιποτα.την αυχενικη διαφανεια,την β επιπεδου και το ντοπλερ τα εκανα στο μητερα,κοστος 100-150 ευρω η καθεμια.τα φαρμακα(σιδηρο,ασβεστιο κ.τ.λ )τα εγραφα και αυτα με το ικα.μονο την καμπυλη ζαχαρου εκανα σε ιδιωτικη κλινικη,κοστος 60ευρω.ελπιζω να σε βοηθησα και εγω καπως....

αντιγονη καλημερα και με το καλο το μωρακι σου.

δεν μας ειπες τι ασφαλεια εχεις (αν εχεις) γιατι με το ικα πραγματικα ειναι ελαχιστα αυτα που πληρωνεις.

καταρχας ολα τα φαρμακα εντελως τζαμπα καθως και οι μηνιαιες εξετασεις του προγεννητικου ελεγχου.

εγω βεβαια δεν πηγαινω σε ιδιωτη γιατρο να με παρακολουθει και ετσι δεν δινω το 40ευρω καθε μηνα ;) αλλα με παρακολουθουν στο αλεξανδρας οπου και θα γεννησω.

οσο για τους μεγαλους υπερηχους εγω μετα απο ψαξιμο βρηκα και εδωσα:

για την αυχενικη περιπου 70ευρω

για το β επιπεδου τιποτα

για το ντοπλερ 44ευρω

α και για την καμπυλη τιποτα

καμια σχεση με τις τιμες που βλεπω παντα να αναφερουν εδω ολες οι κοπελες.

g5ILm7.pngOECOm7.png

Καλησπερα!!!Ειμαι στην 7 εβδομαδα περπου της εγκυμοσυνης μου στο πρωτο μας παιδακι:P κ θα ηθελα να ρωτησω της μανουλες ποια κ ποσα ειναι τα εξοδα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης,εννοω εξετασεις επισκεψεις σε γιατρο κ νοσοκομειο,δεν εννοω την γεννα ουτε τα πραγματα του μωρου καθαρα μονο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης θα θελα να μαθω.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

Αν σε παρακολουθούν σε νοσοκομείο, πληρώνεις από τίποτα έως ελάχιστα. Αν πας σε ιδιώτη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, ετοιμάσου να ξηλωθείς κανονικά.

Εγώ επίσκεψη σε γιατρό δεν πληρώνω, γιατί με καλύπτει το ταμείο μου, πληρώνω μόνο ένα συμβολικό ποσό (30 ευρώ) για υπέρηχο μια φορά το μήνα (ακόμα και σε φάσεις που μου έκανε υπέρηχο πιο συχνά). Μικροβιολογικές, γενική αίματος και ούρων, επίσης τις καλύπτει το ταμείο μου. Πλήρωσα 140 για αυχενική, 600 για αμνιοκέντηση (που δεν είναι απαραίτητο ότι θα την κάνεις, συνήθως δεν χρειάζεται) και 140 για τη Β επιπέδου σε γνωστό διαγνωστικό κέντρο. Κι είναι κι ένας ακόμα μεγάλος υπέρηχος στο Γ τρίμηνο, πάλι στην ίδια τιμή περίπου (γύρω τα 140-150 δλδ) Αν τις κάνεις σε νοσοκομείο, στοιχίζουν σαφώς λιγότερο.

Διαφημίσεις

Ενδιαφερουσα ερωτηση, εγω κραταω ολες τις αποδειξεις, αλλα δεν τα εχω βαλει κατω ακομη, για να δουμε, απο οτι θυμαμαι γιατι ειμαι στη δουλεια. Υποψη οτι για ολες τις εξετασεις αιματος κτλ κτλ παω σε συμβεβλημενο με ταμεια (ολα) μικροβιολογικο, ετσι ωστε να πληρωνω παντα τιμη δημοσιου. Σε γιατρο πηγαινω σε ιδιωτη. Ξεκιναμε λοιπον για Θεσσαλονικη:

1 μηνας: 2 χοριακες + προγεστερονη 25 ευρω (νομιζω)

2 μηνας: προγεννητικος 290 ευρω (ο γιατρος μου ζητα τον υπερπληρη ελεγχο, και αυτα ηταν ολα τιμες δημοσιου, μιλαμε για πολλες εξετασεις, απο αποθεμα σιδηρου μεχρι HIV, σοκ επαθα οταν εβγαλα να πληρωσω)

3 μηνας: αυχενικη 100 ευρω + 40 το PAPPA (για αυτην την τιμη επιφυλασσομαι εκανα την εξεταση αλλου) (δεν ειναι τιμη δημοσιου)

5 μηνας: Β-επιπεδου 140 ευρω (δεν ειναι τιμη δημοσιου)

6 μηνας: καμπυλη σακχαρου 12 ευρω (τριωρη + γλυκοζυλ.)

Μηνιαια:καθε 4 βδομαδες 10 ευρω γενικη αιματος + ουρων + καλλιεργεια και 60 ευρω στο γιατρο (δεν ειναι τιμη δημοσιου ο μαιευτηρας δυστυχως, αλλιως θα επρεπε να παιρνει 20 ευρω). Αυτα ως τωρα 1020 ευρω και παμε γερα...Ο γιατρος μου κανει Dopler o ιδιος αρα δε θα με στειλει αλλου και δε νομιζω (?) οτι οταν αρχισω να πηγαινω καθε εβδομαδα θα παιρνει τα 60 με το που θα με βλεπει.

Α επισης πηρα στη γενικη κλινικη στην παραλια και ρωτησα ο καρδιοτοκογραφος κοστιζει 15 ευρω αν χρειαστει λογω συσπασεων ή προγραμματισμενα (δεν ξερω ποτε η αν θα με στειλει)

Βιταμινες στο συνταγολογιο συμμετοχη μηδεν

Απο κει και περα καθε κοπελα ξερει αναλογα με την ασφαλιση τι επιδομα τοκετου θα παρει και αν η ασφαλιση της καλυπτει καποιες απο τις παραπανω εξετασεις.

Αλλα χαζα χαζα εξοδα κρεμες για ραγαδες...εχω παρει ως τωρα 2 λαδακια frei 8+8=16 ευρω και μια prevenstria 15 ευρω που μου τελειωσε και απο δω και περα θα παρω simulicium αλλο ενα 30αρι χαλαρα.

Παντελονι εγκυμοσυνης Η&Μ 60, κανα δυο μπλουζες 60, κολαν 10, αυτα!!!Τωρα με τις μειωσεις, τα μετραμε ΟΛΑ!

age.png