Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΒΟΗΘΕΙΑ! Μου κόπηκε το γάλα? Κα Αγλαία τα φώτα σας!

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι μητέρα ενός βρέφους 64 ημερών. Μέχρι και την περασμένη Κυριακή όλα πήγαιναν καλά και ο μπέμπης μου θήλαζε αποκλειστικά με επιτυχία (σύμφωνα τουλάχιστον με τις μετρήσεις από την παιδίατρο). Την Κυριακή λόγω έντονου στρες και πίεσης από τη δουλειά παραλείψαμε το μεσημεριανό γεύμα του μπέμπη και όταν ήρθαμε σπίτι δεν θέλησε να φάει (τον πονούσε η κοιλιά του). Το πρόβλημα ξεκίνησε εκεί. Προσπαθώντας να τον ηρεμήσω δεν τράβηξα το γάλα που είχε συσσωρευτεί. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό ότι το άγχος υπήρχε μέχρι και την Τρίτη το πρωί (από τη δουλειά - ξέρω βλακεία μου) οδήγησε στο να ξυπν'ησω την Τρίτη και να παρατηρήσω ότι το στήθος μου εκεί που ήταν πολύ πρισμένο και έσταζε σχεδόν με γάλα, είχε ξεπριστεί, είναι πολύ μαλακό και όταν πάω να βγάλω δεν καταφέρνω να βγάλω παρά 10 ml, σε αντίθεση με παλιότερα που έβγαζα 60 από το κάθε στήθος.

Το ερώτημά μου είναι : μου κόπηκε το γάλα ή μπορώ να επαναφέρω την κατάσταση? το στήθος μου παρουσίασε διαφορά από τη Δευτέρα άπλά δεν του έδωσα και πολύ σημασία γιατί νόμιζα ότι ήταν παροδικό. Θέλω πολύ να θηλάσω και σήμερα το πρωί νοίκιασα και το symphony της medela Που θα έχω αύριο. Αν μπορώ να κανω κάτι παρακαλώ να με συμβουλέψετε πόσες αντλήσεις θα πρέπει να κάνω και αν πρέπει να βάζω ενδιάμεσα τον μπέμπη.

Το παράδοξο είναι ότι σήμερα που τον έχω όλη την μέρα στο στήθος παραπονέθηκε μόνο κάποια στιγμή το μεσημέρι όπου και προσπάθησα να του δώσω δικό μου ξεπαγωμένο αλλά δεν ήθελε. Σήμερα έχει λερώσει μέχρι τώρα 6 πάνες με ούρα.

Χθες είχαμε 8 πάνες με ούρα και 5 με κακά. Επισημαίνω ότι το πρόβλημα με τα πονάκια του μπέμπη το απόγευμα κρατάει καμιά εβδομάδα

Σας παραθέτω και τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

Β. Το φύλο του βρέφους

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

1. 22/11/2011 : 3000

27/11/2011 : 2960

6/12/11: 3000

20/12/11: 3700

10/1/12: 4450

25/1/12: 4900

2. Περίπου 7 γεύματα ή 8 αν δεν φάει σε κάποιο ικανοποιητικά

3. Σε όλα

4. Δεν έχει πάρει μέχρι τώρα (εκτός από μία φορά στην αρχή κάπου ανάμεσα στις 27/11/11 έως 6/12/11)

5. Δεν παίρνει

6. Χρησιμοποιούσα medela mini electric plus

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. Δεν έκανα συστηματικές αλλά όποτε αισθανόμουν πρισμένο το στήθος για τη δημιουργία τράπεζας. Από προχθές δεν μπορώ να αντλήσω

7β. Συνήθως το ξημέρωμα ή μέχρι τις 12 το μεσημε΄ρι

7γ. περίπου 20 λεπτά

8. 6 - 9.

9. από 1 έως 7

10. Το παιδί τις δύο τελευταίες ημέρες που έχουμε το θέμα με το στήθος δεν δε'ιχνει ενοχλημένο ή οτιδήποτε. Απεναντίας χαμογελά όλη την ώρα και είναι πολύ δραστήριο

να προσθέσω ότι στο απογευματινό γεύμα δεν εκατσε πάνω από 10 λεπτα στο στηθος κ εγω εβγαλα μετα 20 ml

Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Είμαι μητέρα ενός βρέφους 64 ημερών. Μέχρι και την περασμένη Κυριακή όλα πήγαιναν καλά και ο μπέμπης μου θήλαζε αποκλειστικά με επιτυχία (σύμφωνα τουλάχιστον με τις μετρήσεις από την παιδίατρο). Την Κυριακή λόγω έντονου στρες και πίεσης από τη δουλειά παραλείψαμε το μεσημεριανό γεύμα του μπέμπη και όταν ήρθαμε σπίτι δεν θέλησε να φάει (τον πονούσε η κοιλιά του). Το πρόβλημα ξεκίνησε εκεί. Προσπαθώντας να τον ηρεμήσω δεν τράβηξα το γάλα που είχε συσσωρευτεί. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό ότι το άγχος υπήρχε μέχρι και την Τρίτη το πρωί (από τη δουλειά - ξέρω βλακεία μου) οδήγησε στο να ξυπν'ησω την Τρίτη και να παρατηρήσω ότι το στήθος μου εκεί που ήταν πολύ πρισμένο και έσταζε σχεδόν με γάλα, είχε ξεπριστεί, είναι πολύ μαλακό και όταν πάω να βγάλω δεν καταφέρνω να βγάλω παρά 10 ml, σε αντίθεση με παλιότερα που έβγαζα 60 από το κάθε στήθος.

Το ερώτημά μου είναι : μου κόπηκε το γάλα ή μπορώ να επαναφέρω την κατάσταση? το στήθος μου παρουσίασε διαφορά από τη Δευτέρα άπλά δεν του έδωσα και πολύ σημασία γιατί νόμιζα ότι ήταν παροδικό. Θέλω πολύ να θηλάσω και σήμερα το πρωί νοίκιασα και το symphony της medela Που θα έχω αύριο. Αν μπορώ να κανω κάτι παρακαλώ να με συμβουλέψετε πόσες αντλήσεις θα πρέπει να κάνω και αν πρέπει να βάζω ενδιάμεσα τον μπέμπη.

Το παράδοξο είναι ότι σήμερα που τον έχω όλη την μέρα στο στήθος παραπονέθηκε μόνο κάποια στιγμή το μεσημέρι όπου και προσπάθησα να του δώσω δικό μου ξεπαγωμένο αλλά δεν ήθελε. Σήμερα έχει λερώσει μέχρι τώρα 6 πάνες με ούρα.

Χθες είχαμε 8 πάνες με ούρα και 5 με κακά. Επισημαίνω ότι το πρόβλημα με τα πονάκια του μπέμπη το απόγευμα κρατάει καμιά εβδομάδα

Σας παραθέτω και τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

Β. Το φύλο του βρέφους

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

1. 22/11/2011 : 3000

27/11/2011 : 2960

6/12/11: 3000

20/12/11: 3700

10/1/12: 4450

25/1/12: 4900

2. Περίπου 7 γεύματα ή 8 αν δεν φάει σε κάποιο ικανοποιητικά

3. Σε όλα

4. Δεν έχει πάρει μέχρι τώρα (εκτός από μία φορά στην αρχή κάπου ανάμεσα στις 27/11/11 έως 6/12/11)

5. Δεν παίρνει

6. Χρησιμοποιούσα medela mini electric plus

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. Δεν έκανα συστηματικές αλλά όποτε αισθανόμουν πρισμένο το στήθος για τη δημιουργία τράπεζας. Από προχθές δεν μπορώ να αντλήσω

7β. Συνήθως το ξημέρωμα ή μέχρι τις 12 το μεσημε΄ρι

7γ. περίπου 20 λεπτά

8. 6 - 9.

9. από 1 έως 7

10. Το παιδί τις δύο τελευταίες ημέρες που έχουμε το θέμα με το στήθος δεν δε'ιχνει ενοχλημένο ή οτιδήποτε. Απεναντίας χαμογελά όλη την ώρα και είναι πολύ δραστήριο

να προσθέσω ότι στο απογευματινό γεύμα δεν εκατσε πάνω από 10 λεπτα στο στηθος κ εγω εβγαλα μετα 20 ml

Δεν βλέπω το λόγο που αντλείς από τη στιγμή που το μωρό σου θηλάζει καλά, προφανώς αδειάζει το στήθος (το κρίνω από τις τόσες βρεγμένες και λερωμένες πάνες ενώ δεν παίρνει συμπλήρωμα ούτε δικό σου από απόθεμα) και είναι ευχαριστημένο. (Το πόσο αντλείς δεν είναι κριτήριο ειδικά αν το μωρό έχει θηλάσει καλά πριν). Η παραγωγή σου δεν δείχνει να έχει πρόβλημα και το πόσο μαλακό είναι το στήθος δεν είναι κριτήριο - κριτήριο είναι το μωρό.

Εκείνο που δεν κατάλαβα επίσης είναι αν θηλάζεις με πρόγραμμα ή αν όντως θηλάζεις ΚΑΘΕ φορά που το μωρό σου δείχνει ανήσυχο και ψάχνεται. Αν κάνεις το δεύτερο, συνέχισε απλά έτσι και μην αντλείς εκτός αν το μωρό είναι μακριά σου τις ώρες που δουλεύεις: από το μήνυμά σου κατάλαβα ότι μάλλον τον έχεις μαζί σου όταν δουλεύεις - αν ισχύει αυτό ένας υφασμάτινος μάρσιππος θα σου λύσει τα χέρια καθώς θα μπορείς να έχεις το μωρό πάνω σου να θηλάζει κι εσύ πιθανότατα να συνεχίζεις τη δουλειά σου.