Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΑΠΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ

Recommended Posts

Διαφημίσεις

• Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

καλημερα dimitra..εγω προσωπικα οχι..ομως στην φιλεναδα μου που ειχε κανει απεβαλε μετα απο λιγες μερες...της ειχαν πει οτι μπορει να εχει συνδρομο νταουν κ φυσικα ηταν αρνητικο.. φυσικα δεν προσεχε κ πολυ.της ειχαν πει να ειναι ξαπλα για καποιες μερες κ αυτη σηκωνοταν εκανε δουλειες μεχρι που την ειδα να παιζει κυνηγητο με τον αντρα της...πιστευω οτι απο την απροσεξεια της οτι το εχασε το παιδι...μετα απο 3 μηνες ξανα εμεινε εγκυος κ τωρα εχει ενα υγειεστατο αγορακι...

ελπιζω να σε βοηθησα..

αν επιτρεπετε γιατι ρωτας θα κανεις εσυ??σου ευχομε να πανε ολα καλα..

Υπάρχει κάποια κοπέλα που απέβαλε μετά από την λήψη τροφοβλάστη?

κι εμένα το έπαθε μια φίλη μου στο 2ο παιδάκι της. είχε κάνει και στο 1ο γιατί η αυχενική και το papp-a δεν είχαν βγει πολύ καλά, αλλά τελικά το μωρό ήταν μια χαρά. τώρα στο 2ο την έκανε λόγω ηλικίας (είναι 37) και 2 μέρες μετά άρχισαν συσπάσεις, μπήκε στο νοσοκομείο και τελικά το μωρό το γέννησε νεκρό.... δυστυχώς συμβαίνουν κι αυτά.

θεωρω πως αν ο γιατρος ειναι καλος κ προσεκτικος στην δουλεια του δεν υπαρχει φοβος

κ γω εχω πολλες γνωστες που λογο ηληκιας εκαναν κ ολα πηγαν καλα.

μην αγχωνεσε κ μην ψαχνεις μεσα σε φορουμ συζητατο με τον γιατρο σου ειναι ο μονος καταλληλος

fSOwp2.png

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

θεωρω πως αν ο γιατρος ειναι καλος κ προσεκτικος στην δουλεια του δεν υπαρχει φοβος

κ γω εχω πολλες γνωστες που λογο ηληκιας εκαναν κ ολα πηγαν καλα.

μην αγχωνεσε κ μην ψαχνεις μεσα σε φορουμ συζητατο με τον γιατρο σου ειναι ο μονος καταλληλος

τις περισσότερες φορές οι γιατροί δεν απαντούν ευθέως στο τί να κάνουμε, γιατί δε θέλουν να πάρουν την ευθύνη για το αποτέλεσμα. μπορούν όμως να σου πουν τί πιθανότητες έχεις να γεννήσεις παιδί με πρόβλημα και τί πιθανότητες να χάσεις το παιδί από τη λήψη τροφοβλάστης. εσύ θα επιλέξεις. κι όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.

Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα! Πρεπει να κανω τροφοβλαστη λογω κακης pap-a 1:67 για τρισωμια 18 αν και η αυχενικη ηταν καλή. Θα ηθελα οποια κοπέλα μπορεί κι εχει την εμπειρια να μου πει για τη διαδικασια και αν με τοσο χαμηλο ποσοστο εχω ελπιδα για γερο μωρο (εννοω καποια κοπέλα με παρομοια εμπειρια που ολα να της πηγαν καλα) γιατι ειμαι στα προθυρα της τρελλας. Δυο μερες κλαιω και σκοτωνομαι και φοβαμαι πως θ αποβαλλω πριν να παρω τ αποτελεσματα απο την αγωνια μου. Ευχαριστω εκ των προτερων οποια κοπελα μου απαντησει.

dev200pb___.png

Κοριτσια καλησπερα! Πρεπει να κανω τροφοβλαστη λογω κακης pap-a 1:67 για τρισωμια 18 αν και η αυχενικη ηταν καλή. Θα ηθελα οποια κοπέλα μπορεί κι εχει την εμπειρια να μου πει για τη διαδικασια και αν με τοσο χαμηλο ποσοστο εχω ελπιδα για γερο μωρο (εννοω καποια κοπέλα με παρομοια εμπειρια που ολα να της πηγαν καλα) γιατι ειμαι στα προθυρα της τρελλας. Δυο μερες κλαιω και σκοτωνομαι και φοβαμαι πως θ αποβαλλω πριν να παρω τ αποτελεσματα απο την αγωνια μου. Ευχαριστω εκ των προτερων οποια κοπελα μου απαντησει.

εχω κανει και ληψη τροφοβλαστης και αμνιοπαρακεντηση

σαν διαδικασια δεν ειναι τιποτα και στο λεω εγω που φοβαμαι και τη συριγγα που δινω στα παιδια ντεπον! ενα μικρο τσιμπιματακι επιφανιακο ενιωσα για δευτερολεπτα...

τι αγχος ομως και η αγωνια μεχρι τα αποτελεσματα δεν παλευονται!!

σου ευχομαι ολα να πανε καλα μεσα απο την καρδια μου

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Εγώ έκανα και στα δύο μου παιδιά

και δεν έπαθαν απολύτως τίποτα.

Στην πρώτη μου κόρη έκανα αμνιοπαρακέντηση στον 6ο μήνα

λόγω κακής PAP-A

Και στην δεύτερη κόρη μου έκανα λήψη τροφοβλάστη στον 3ο μήνα

λόγω ηλικίας.

Οι πιθανότητες αποβολής είναι 1/100

Δηλαδή 99% δεν θα αποβάλεις.

Σημαντικό είναι να σου την κάνει κάποιος καλός γιατρός

και όχι κανένας χασάπης!

soevan07 και ΜΑΤΘΙΛΔΗ σας ευχαριστω πολύ. Το καταλαβαινω απο τωρα οτι ΜΕΤΑ τη διαδικασια η αγωνια ειναι που δεν παλευεται αλλα τι να κανω μπηκα στο χορο, θα χορεψω. Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι διαβασα εδω στο φορουμ ιστοριες με κοπελες που ειχαν κακη pap a οπως εγω (έχω 1:67 ΓΙΑ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18 ) και τα μωρακια τους ηταν τελικα γερα,αλλιως θα ημουν ηδη στο Δρομοκαιτειο λογω αγωνιας! Ευχαριστω και παλι και να χαιρεστε τα παιδακια σας

dev200pb___.png

Διαφημίσεις

Κοριτσάκι όλα καλά θα πάνε. Ξαδέρφη του συζύγου έκανε πριν 1 εβδομάδα λήψη τροφοβλάστη γιατί της έβγαλε η αυχενική (και papp-Α) 1:17. Βγήκαν μετά από 3 ημέρες τα πρώτα αποτελέσματα και έχουν ένα υγιές κοριτσάκι. Βέβαια περιμένουν να πάρουν και τα 2α για να ηρεμήσουν τελειώς. Η διαδικασία του τροβλάστη δεν είναι τίποτα (φαντάζομαι ότι τώρα ειναι το τελευταίο που σε απασχολεί, αρκεί να είναι καλά το μωρό σου) αρκεί να πας σε καλό γιατρό.

τις περισσότερες φορές οι γιατροί δεν απαντούν ευθέως στο τί να κάνουμε, γιατί δε θέλουν να πάρουν την ευθύνη για το αποτέλεσμα. μπορούν όμως να σου πουν τί πιθανότητες έχεις να γεννήσεις παιδί με πρόβλημα και τί πιθανότητες να χάσεις το παιδί από τη λήψη τροφοβλάστης. εσύ θα επιλέξεις. κι όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.

σαφως κ η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.

γιαυτο ειπα στην κοπελα ο γιατρος που θα επιλεξει να ειναι προσεκτικος κ καλος στην δουλεια του

αν σε επομενη εγκυμοσυνη χρειαστει να κανω με την γιατρο που εμπιστευομαι εδω θα την κανω με κλειστα ματια .για μενα το δυσκολο δεν ειναι η διαδικασια της εξετασης αλλα η αναμονη για το αποτελεσμα κ το ιδιο το αποτελεσμα

fSOwp2.png

ersTp3.png

περεπιπτοντος το να χασεις το παιδι απο την ιδια την εξεταση ειναι 1-100%

τωρα αν οπως προανεφερε η αννα09 παιζεις κυνιγητο με τον αντρα σου υπεθυνος δεν ειναι ο γιατρος αλλα εσυ!επισης ευθυνη για το αποτελεσμα δεν νομιζω οτι εχει ο γιατρος ευθυνη θα εχει αν δεν κανει καλα την εξεταση

fSOwp2.png

ersTp3.png

Καλησπέρα. Τελικά έκανα λήψη τροφοβλάστη σήμερα. Σαν εξέταση είναι μεν επώδυνη αλλά αντέχεται. Σημειωτέον ότι δεν μου έκανε ο γιατρος μου τοπική αναισθησία όπως έχω ακούσει ότι έκαναν σε κάποιες. Τώρα περιμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα.

2sCXp3.png

Οταν λες επωδυνη, εννοεις σαν αποτριχωση με κερι ας πουμε; Και αν επιτρεπεται υπηρχε λογος που την εκανες;

Οπως και να εχει ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ! Απο καρδιας...

dev200pb___.png

Διαφημίσεις

Και σε μένα το papp-a ηταν πολύ κακό και μου έδινε πιθανότητα για σύνδρομο down 1-9 (με έναν ακτινολόγο) και 1-61 (με άλλον ακτινολόγο) Οπως και να είχε η πιθανότητα ηταν μεγάλη. Πριν από ακριβώς ένα μήνα γέννησα μια υγιέστατη κορούλα. Δεν έκανα ούτε αμνιο ούτε λήψη τροφοβλάστη γιατί φοβόμουν. Είχα ακούσει εκεινο το διάστημα 2 κοπέλες που έχασαν το μωρό τους από αυτη τη διαδικασία και δεν ήθελα με τιποτα να ρισκάρω. Σου ευχομαι όλα να πάνε κατ'ευχή! Με το καλό το μωράκι σου!!!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

aUeJp3.png

Tην έκανα γιατί προχθές μάθαμε ότι ο άντρας μου έχει στίγμα δρεπανοκυτταρικής αναιμίας και εγώ στίγμα α μεσογειακής και ήπια β μεσογειακή αναιμία. Οι πιθανότητες να πάρει το μωρό και τα τρία γονίδια μας είναι 25 %. Ακόμα βέβαια και σε αυτή την περίπτωση μας είπαν ότι λόγω του ότι η δική μου β μεσογειακή είναι πολύ ήπια, ενδέχεται το μωρό να βγεί απολύτως υγιές. Δυσκολευτήκαμε πολύ να πάρουμε την απόφαση για το αν θα κάναμε την λήψη τροφοβλάστη μιάς και δεν είμαστε σε θέση ακόμη να απαντήσουμε τί θα κάνουμε στην περίπτωση που είμαστε στο 25%. Ελπίζω να μην χρειαστεί να μπουμε σε αυτό το δείλημα και το μωρό να μην έχει πάρει τίποτα ή να έχει απλά κάποιο από τα στίγματά μας.

Τώρα όσον αφορά το επώδυνη εγώ πόνεσα και ειλικρινά δεν είμαι καμιά μυγιάγοιχτη. Αντέχω τον πόνο. Δεν πονάει του θανατά, αλλά είναι πολύ ενοχλητικός πονός. Ευτυχώς διαρκεί περίπου ένα λεπτό. Στην αρχή σου κάνει ένα τσίμπημα που το νιώθει ακριβώς σαν ένεση, δηλαδή τίποτα. Ο πόνος είναι όταν σου παίρνουν το δείγμα με μία μέθοδο σαν "τρόμπα", νιώθεις να μπαινοβγαίνει αέρας στην κοιλιά σου και αυτό εμένα τουλάχιστον με πόνεσε. Ειλικρινά όμως αντέχεται.

2sCXp3.png

Σκεφτήκαμε και εμείς να το αφήσουμε και να μην κάνουμε την εξέταση αλλά έχω ακόμη 6 μήνες μπροστά μου και ήδη εδώ και 2 μέρες που το μάθαμε δεν μπορούμε να ηρεμήσουμε από το άγχος μας. Οπότε οι 6 μήνες θα ήταν πολύ αφόρητοι ψυχολογικά.

Τώρα εύχομαι μόνο να πάνε όλα καλά. Αρχικά να μην έχω κάποιο πρόβλημα από την λήψη τροφοβλάστη και έπειτα να είναι υγιές το μωράκι μας και να μην χρειαστεί να μπούμε στο μεγάλο δίλημα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Να είστε όλες καλά!

2sCXp3.png

Σκεφτήκαμε και εμείς να το αφήσουμε και να μην κάνουμε την εξέταση αλλά έχω ακόμη 6 μήνες μπροστά μου και ήδη εδώ και 2 μέρες που το μάθαμε δεν μπορούμε να ηρεμήσουμε από το άγχος μας. Οπότε οι 6 μήνες θα ήταν πολύ αφόρητοι ψυχολογικά.

Τώρα εύχομαι μόνο να πάνε όλα καλά. Αρχικά να μην έχω κάποιο πρόβλημα από την λήψη τροφοβλάστη και έπειτα να είναι υγιές το μωράκι μας και να μην χρειαστεί να μπούμε στο μεγάλο δίλημα.

ευχομαι να εχετε το καλυτερο αποτελεσμα!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!! Και σε λίγους μήνες να κρατάτε ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σας!!

Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι διαβασα εδω στο φορουμ ιστοριες με κοπελες που ειχαν κακη pap a οπως εγω (έχω 1:67 ΓΙΑ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18 ) και τα μωρακια τους ηταν τελικα γερα,

Παρούσα:

Παπ-α 1:20 για σύνδρομο down (δε θυμάμαι την τρισωμία), έκανα αμνιο, όχι τροφοβλάστη και έχω ένα υγιέστατο κοριτσάκι.

Για την ιστορία, επειδή η αυχενική πτυχή είχε μετρηθεί 2,2 (όχι ιδιαίτερα υψηλή) και τις πιθανότητες ανέβασε ένα πρόβλημα στην καρδούλα που, τελικά, εξαλείφθηκε και το παπ-α, έκανα και το λεγόμενο α-επιπέδου τεστ λίγο πριν την άμνιο (κανονικά δεν χρειαζότανε αφού θα την έκανα). Έχει κι αυτό εξετάσεις αίματος και στον γιο μου αυτό είχα κάνει (δεν μου είχανε πει για παπ-α). Τα αποτελέσματα αυτού του τεστ ήτανε πολύ καλά. Οπότε κατάλαβα ότι παίζουνε πάρα πολύ τα ποσοστό σε αυτές τις περιπτώσεις!!!!

Χαλάρωσε, ηρέμησε, κάνε την εξέταση για να βεβαιωθείς και ξεκουράσου περιμένοντας το νινί σου!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Μαζι σχεδον θα παρουμε τα αποτελεσματα. Και σίγουρα αυτο που μενει δεν ειναι η εξεταση 2-3 λεπτα αλλα η αγωνια ως το αποτελεσμα. Δε νομιζω η διαδικασια αυτη καθαυτη αν γινει απο καλο γιατρο να δημιουργσει προβλημα. Η πιο δυσκολη φαση ειναι η αναμονη και ευχομαι οταν θα παρουμε τα αποτελεσματα να πουμε πως αξιζε τον κοπο. ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!! ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ! Μ' ενα γερο μωρακι στην αγκαλια!

dev200pb___.png

Παρούσα:

Παπ-α 1:20 για σύνδρομο down (δε θυμάμαι την τρισωμία), έκανα αμνιο, όχι τροφοβλάστη και έχω ένα υγιέστατο κοριτσάκι.

Για την ιστορία, επειδή η αυχενική πτυχή είχε μετρηθεί 2,2 (όχι ιδιαίτερα υψηλή) και τις πιθανότητες ανέβασε ένα πρόβλημα στην καρδούλα που, τελικά, εξαλείφθηκε και το παπ-α, έκανα και το λεγόμενο α-επιπέδου τεστ λίγο πριν την άμνιο (κανονικά δεν χρειαζότανε αφού θα την έκανα). Έχει κι αυτό εξετάσεις αίματος και στον γιο μου αυτό είχα κάνει (δεν μου είχανε πει για παπ-α). Τα αποτελέσματα αυτού του τεστ ήτανε πολύ καλά. Οπότε κατάλαβα ότι παίζουνε πάρα πολύ τα ποσοστό σε αυτές τις περιπτώσεις!!!!

Χαλάρωσε, ηρέμησε, κάνε την εξέταση για να βεβαιωθείς και ξεκουράσου περιμένοντας το νινί σου!!!

Ευχαριστω πολυ Μαριλινα και σε μενα η αυχενικη πτυχη ηταν 2,1 και το εκλαμβανω ως καλο οιωνο. Σε ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου και να χαιρεσαι τα παιδακια σου! Σημερα ειναι η μεγαλη μερα. Απο δω και περα υπομονηηηηη....

dev200pb___.png