Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

33η εβδομάδα - 1.700 γρ το μωρό, να ανησυχήσω?

Recommended Posts

Είμαι 33 εβδομάδων και με ΠΗΤ 01-03-2012 και σήμερα μου βρήκε την μπέμπα 1.700 γρ, λέγοντας ότι είναι λίγο πίσω στην ανάπτυξη, ότι είναι μικροκαμωμένη. Σύμφωνα με το τωρινό της βάρος η ΠΗΤ θα έπρεπε να είναι 13 Μαρτίου αλλά λόγω ινσουλίνης έτσι και αλλιώς θα μου το πάρει νωρίτερα το μωρό (μέχρι 20 Φλεβάρη το πολύ), επειδή έχω διαβήτη κύησης. Ξαφνικά άρχισα να ανησυχώ. Εσάς τα μωράκια σας πόσο βάρος έχουν στην 33η εβδομάδα κύησης?

Διαφημίσεις

καλυτερα ειναι να κανεις μικρο μωρο παρα μεγαλο!τους τελευταιους μηνες περνει βαρος το μωρο!εγω θα παω στο γιατρο τη δευτερα κ θα μαθω!αλλα τρεμω μην ειναι μεγαλο!μην ανυσυχεις!2500 και πιο κατω εχω δει μωρα που γεννιουνται κ ειναι μια χαρα!και μεγαλωνουν κ μονομιας!

Ναι δεν πρέπει να ανησυχείς. Κ γω είμαι 33 βδομάδων και θα πάω τη Δευτέρα. Έχουμε την ίδια ΠΗΤ. Εμένα η μπέμπα ήταν 1750 μέχρι και τις 20 Δεκ, αλλά το κάθε μωράκι βάζει σε διαφορετική βδομάδα το βάρος του. ΄Ασε που μηχάνημα από μηχάνημα διαφέρει. Στο περίπου μας λένε το βάρος, όχι με ακρίβεια..

Είμαι 33 εβδομάδων και με ΠΗΤ 01-03-2012 και σήμερα μου βρήκε την μπέμπα 1.700 γρ, λέγοντας ότι είναι λίγο πίσω στην ανάπτυξη, ότι είναι μικροκαμωμένη. Σύμφωνα με το τωρινό της βάρος η ΠΗΤ θα έπρεπε να είναι 13 Μαρτίου αλλά λόγω ινσουλίνης έτσι και αλλιώς θα μου το πάρει νωρίτερα το μωρό (μέχρι 20 Φλεβάρη το πολύ), επειδή έχω διαβήτη κύησης. Ξαφνικά άρχισα να ανησυχώ. Εσάς τα μωράκια σας πόσο βάρος έχουν στην 33η εβδομάδα κύησης?

H δική μου μπεμπούλα στις 32 εβδ. ήταν 1660 γραμμάρια, τελικά γεννήθηκε στις 39 εβδομάδες 2700. Βέβαια εγώ είχα πρόβλημα με τον πλακούντα, είχε ωριμάσει πριν την ώρα του και γι' αυτό δεν έβαλε πολύ βάρος τις τελευταίες εβδομάδες. Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα, μια χαρά βάρος θα βάλει, μην ανησυχείς. Εξάλλου ξεπετάγονται γρήγορα, η δική μου κοντεύει 3 μηνών κι έχει σχεδόν διπλασιάσει το βάρος γέννησης. Με το καλό!

θα ηθελα να σου πω να μην αγχωνεσαι,ετσι ηταν και το δικο μου το νινι,αλλα ειχα προβλημα με τον πλακουντα.τελικα γεννησα 36 εβδομσδες κ 5 μερες και το νινι ηταν 2.320 ουτε θερμοκοιτηδα χρειαστηκε ουτε τιποτα.... και ειναι τοσο ζωηρος τωρα κ τρωει οσο 2 μωρα :D

dev000br___.png

Διαφημίσεις

Γεια σου Ster μου..Τι κανεις?Αν ο γιατρος σου ειπε να μην ανησυχεις , κατι ξερει..Εμενα το αγορακι μου ηταν 1800 στην 31 εβδομαδα αλλα τωρα στην 36 κ 3 ημερες ηταν 2500 περιπου...Η γιατρος μου ανησυχησε και μου ειπε να επαναλαβω το ντοπλερ (ξερεις σε ποιον γιατρο πηγαινω για τους μεγαλους υπερηχους).Πηγα λοιπον στον Θ......... και μου ειπε οτι ο πλακουντας ειναι καλα, το αμνιακο λιγοστεψε αλλα ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα και οτι το μωρακι μου θα βγει απλα μικροκαμωμενο...Ετσι απλα επειδη λεει μερικες γυναικες κανουν μικροτερα παιδια ...Ειναι λεει θεμα κατασκευης..(αν καταλαβα τι μου εξηγησε)..

Και εγω θορυβηθηκα λιγο αλλα αφου λεει ο γιατρος οτι εινει ενταξει ..Εγω απλα περιμενω να γεννησω..Εχω 1 εβδομαδα ακομη..Θα παω για καισαρικη..

Με το καλο σου ευχομαι...

Εσυ συνεχισες να πηγαινεις στον Θ.......?Ολα καλα γενικοτερα?

ClTwp3.png

καλυτερα ειναι να κανεις μικρο μωρο παρα μεγαλο!

Από που προκύπτει ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο;:roll::shock:

Το καλύτερο είναι να βρίσκεται το μωρό στα φυσιολογικά όρια και είναι καλά το παιδάκι. Αν αυτό συμβαίνει, τότε είσαι καλυμμένη!

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Εγώ που θα κάνω μεγαλούτσικο μωράκι λόγο γονιδίων (εγώ, ο άντρας μου, και όλο το σοι) δεν είναι καλό???? Υγειές να είναι και ας είναι και 5 κιλά. Καλυτερα τα μικρά μωρά σε τι??????

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Εμένα το μωρό μου στις 32 και κάτι ήταν 1800γρ. Μια χαρά μου είπε ο γιατρός. Τα άλλα παιδάκια μου γεννήθηκαν 2890(στις 39 εβδ) και 2560 (στις 37+4) και ήταν μια χαρά, οπότε δεν ανησυχώ αν βγει μικρό. Στο μεταξύ ο υπέρηχος έχει και κάποια απόκλιση έτσι και αλλιώς.. Μην ανησυχείς για λίγα γραμμάρια

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

εμενα χθες που το μετρησε το βρηκε γυρω στα 2.500 ισως και λιγο παραπανω.λενε οτι τα μικρα μωρα γεννιουνται πιο ευκολα και ειναι λιγοτερο επιφοβα για διαβητη.ετσι εχω ακουσει.ασε που οταν ενα μωρο ειναι πανω απο 4+ κιλα,υπαρχουν γιατροι που ειναι κατηγορηματικοι υπερ της καισαρικης (ναι,ειναι γεγονος).εγω παντως το πρωτο μου μωρο ενω μου ελεγαν απο τους υπερηχους οτι θα ειναι πανω απο 3.500-3.800, τελικα γεννηθηκε 3.200, δηλαδη φυσιολογικοτατο.δεν τα πολυπιστευω αυτα κοριτσια.υπαρχει αποκλιση θελουμε δε θελουμε.σημασια εχει να το τρεφει σωστα ο πλακουντας.οσον αφορα τωρα στο θεμα της κληρονομικοτητας παιζει ρολο 80%.εχω γνωστη τσιλιβηθρα που γεννησε 2 μωρα πανω απο 4 κιλα και δεν θεωρηθηκε παραξενο ουτε επικινδυνο καθως και η ιδια με τις αδερφες της γεννηθηκαν με το ιδιο μεγαλο βαρος.τυχαιο;δεν νομιζω...οπως λεει και η dimikgianni γερα να ναι, κ οσο να ναι!!!

wCzlp2.png

Διαφημίσεις

Eυχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας, με καθησυχάσατε μπορώ να πώ! Να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας και όσες περιμένετε να σας έρθουν με το καλό τα αγγελούδια σας.

Απλά αγχώθηκα υπερβολικά και λόγω του διαβήτη κύησης επειδή το έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης μου και ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να οφείλεται και στο ότι στην αρχή δεν έτρωγα πολύ ( μου εμφανίστηκε και οξόνη) και ταρακουνήθηκα. Να είστε όλες καλά!

Γεια σου Ster μου..Τι κανεις?Αν ο γιατρος σου ειπε να μην ανησυχεις , κατι ξερει..Εμενα το αγορακι μου ηταν 1800 στην 31 εβδομαδα αλλα τωρα στην 36 κ 3 ημερες ηταν 2500 περιπου...Η γιατρος μου ανησυχησε και μου ειπε να επαναλαβω το ντοπλερ (ξερεις σε ποιον γιατρο πηγαινω για τους μεγαλους υπερηχους).Πηγα λοιπον στον Θ......... και μου ειπε οτι ο πλακουντας ειναι καλα, το αμνιακο λιγοστεψε αλλα ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα και οτι το μωρακι μου θα βγει απλα μικροκαμωμενο...Ετσι απλα επειδη λεει μερικες γυναικες κανουν μικροτερα παιδια ...Ειναι λεει θεμα κατασκευης..(αν καταλαβα τι μου εξηγησε)..

Και εγω θορυβηθηκα λιγο αλλα αφου λεει ο γιατρος οτι εινει ενταξει ..Εγω απλα περιμενω να γεννησω..Εχω 1 εβδομαδα ακομη..Θα παω για καισαρικη..

Με το καλο σου ευχομαι...

Εσυ συνεχισες να πηγαινεις στον Θ.......?Ολα καλα γενικοτερα?

Sophie καλημέρα! Είχα καιρό να μάθω νέα σου. Χαίρομαι που είσαι καλά και εσύ και το νινάκι σου και σου εύχομαι με το καλό να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!!! Δεν έμεινε και πολύ!!

Εγώ εκτός από το αυτό το θεματάκι (με το μικροκαμωμένο παιδάκι) που αγχώθηκα κατά τα άλλα όλα πάνε καλά. Ο γιατρός μου είπε ότι το φυσιολογικό βάρος για ένα παιδί να γεννηθεί είναι από 2.500 μέχρι 4 και κάτι άρα μην ανησυχείς. Εγώ ανησυχώ γιατί θα μου το πάρει και νωρίτερα λόγω διαβήτη κύησης. Και εγώ το πιθανότερο με καισαρική διότι ακόμη είναι με το κεφάλι πάνω το μωρό εδώ και πάρα πάρα πολύ καιρό, οπότε δεν νομίζω να αλλάξει γνώμη τελευταία στιγμή.

Οσο για τον Θ... πήγα έκανα και την β' επιπέδου (όλα καλά) αλλά ντόπλερ δεν με έστειλε ο γιατρός μου να κάνω, μου το έκανε στο ιατρείο του. Δεν έβρισκε τον λόγο να πάω σε κάποιον εξειδικευμένο από την στιγμή που δεν εντόπιζε κάποιο πρόβλημα (μέχρι στιγμής). Αυτό που δεν μου άρεσε στον Θ.... είναι ότι επέμενε να κάνω και την αμνιοπαρακέντηση ενώ ο γιατρός μου δεν έβρισκε τον λόγο (λέγοντάς μου βέβαια ότι ήταν θέμα καθαρά δικής μου απόφασης, αν θέλω να επιβεβαιώσω το 100%).

Και πάλι εύχομαι με το καλό να σου έρθει το νινάκι σου!!! Περιμένω και εγώ πώς και πώς αυτή την στιγμή!

Εμενα στις 33η βδομαδα που καναμε το ντοπλερ ηταν ακομα πιο λιγο 1500γρ και γενικα σε ολους τους υπερηχους εβγαινε μικρο το μωρο και δεν μου ειχε πει ο ιατρος οτι ειναι κατω απο την μεση τιμη αλλα δεν ειχε προβλημα απλα δεν θα γεννιοταν και κανα θυριο μου ελεγε και τελικα γεννηθηκε 3500 γρ και 50εκ μια χαρα!Γι'αυτο μην ανησυχεις και οι υπερηχοι εχουν την αποκλιση τους

aRjHp3.pngiD6Np3.png

κοριτσακι νομιζω δεν πρεπει να ανησυχεις, τα μωρακια αναπτυσσονται διαφορετικα.. Εγω σημερα εκανα ντοπλερ στην 32η και η μπεμπα ειναι 2130!! Σαν χοντρουλα μας φανηκε, αυτο ειναι καλο αραγε??!!Ο γιατρος βεβαια εκει μας ειπε οτι ειναι ολα μια χαρα...

φιλια

cf7op3.png

wQtYp3.png