Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολιασμός και παρενέργειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα;;;


ioanna_ntorm

Recommended Posts

Ναι, τα παιδιά κλαίνε όταν τους κάνεις εμβόλιο. Επίσης κλαίνε και όταν πεινάνε, όταν έχουν λερωθεί, η όταν θέλουν τη μαμά τους. Να κάνετε και νήμα με τίτλο "Αίσθημα πείνας και παρενέργειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα". :P

 

δεν ξέρω αν έχεις παιδιά....υποθέτω ότι δεν έχεις και μόνο από αυτό το μήνυμα που γράφεις.

Πολλά παιδιά μετά τον εμβολιασμό ξυπνάνε ξαφνικά το βράδυ και σπαράζουν στο κλάμα.....αυτό εννοεί και το φυλλάδιο οδηγιών της ίδιας της εταιρίας του εμβολίου, ξαφνικό αναίτιο κλάμα. Λες να το γράφανε για τη στιγμή που τους κάνεις την ένεση ή για να καλύψει η εταιρία πιθανό κλάμα πείνας η χεσίματος; helloooooooooooo

Εμένα μου το έκανε σε μερικά μόνο εμβόλια, αλλά είναι πολύ συχνό γιατί το έχουν πάθει και 2-3 παιδακια που ξέρω. Μακάρι να είναι η πιό σοβαρή παρενέργεια που μπορεί να συμβεί φυσικά! Είναι το τελευταίο που θα με ένοιαζε αλλά και μόνο που συμβαίνει σου λέει ώπα μάγκα μου κάτι τρέχει εδω....ευτυχώς ο μικρός μου το έκανε στο πρώτο του εμβόλιο και ξύπνησε ο σύζυγος λιγάκι.

 

Επίσης κάτι άλλο που με ενόχλησε και εμένα στην παιδίατρο είναι ότι μου έλεγε πχ αυτό το εμβόλιο θα σου κάνει πυρετό το άλλο όχι. Ε όλα μου έκαναν και ενώ οι οδηγίες το έλεγαν σαν πολύ συχνή παρενέργεια εκείνη έλεγε μπα θα είναι από κάτι άλλο :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όταν σου δίνει ασπιρίνη, κάθεται και σε ενημερώνει για τις πιθανές παρενέργειες με το νι και με το σίγμα; Ή οποιοδήποτε άλλο φάρμακο, γιατί ΟΛΑ έχουν παρενέργειες, ακόμα και το παιδικό ντεπόν.

 

Το ξέρω πως όλα έχουν παρενέργειες. Αλλά θες να συγκρίνω το παιδικό ντεπόν με τα εμβόλια ?? .

Και με ενημερώνει από πριν οτι θα κάνει πυρετό , όχι για να έχω ντεπόν στο σπίτι , αλλά πιθανότατα για να μην τον ενοχλήσω στο τηλ- του στυλ ειπαμε ειναι παρενέργεια από το εμβόλιο. Μην ανησυχείς . Δεν είναι ίωση .

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παιδιά μικρής ηλικίας ξυπνάνε το βράδυ και κλαίνε. Βασικά είναι ο τρόπος που έχουν για να φωνάξουν τη μαμά τους. Όχι μόνο τα δικά σου και φυσικά όχι μόνο μετά από εμβόλιο. Το κλάμα σε αυτή την ηλικία είναι τόσο φυσιολογικό όσο το χέσιμο, απλά το έχετε φάει το παραμύθι του "αντι-εμβολιαστικού κινήματος" και ότι δεν σας αρέσει λέτε θα φταίει το εμβόλιο.

Επίσης η προσπάθεια να γυρίσεις τη συζήτηση στο προσωπικό (έχεις παιδιά; δεν έχεις; ) είναι σχεδόν ενοχλητική. Και εγώ έκλαιγα σαν μλκισμένο όταν ήμουν <2 ετών, και ο αδερφός μου, και τα παιδιά του ενός ξαδέρφου μου, και τα παιδιά του άλλου ξαδέρφου μου, και γενικά με όποια οικογένεια έχω συζητήσει με παιδιά αυτής της ηλικίας το πρόβλημα τους είναι ότι τα παιδάκια κλαίνε σε άτακτα χρονικά διαστήματα με αποτέλεσμα ο μπαμπάς να λησμονεί τις μέρες που ήταν στο στρατό, τουλάχιστον τότε ήξερε τι ώρα θα ξυπνήσει.

Link to comment
Share on other sites

Sorry που πετάγομαι πάλι, αλλά βρε apeleytheros όταν σε βλέπω να δίνεις δικές σου ερμηνείες σε παρενέργεις όταν η ίδια η η φαρμακευτική λέει ότι μπορεί να συμβεί και αυτό.........κάτι παθαίνω βρε παιδί μου:D

 

Σου δίνω πάλι ένα παράδειγμα.

Σε θερμοπαρακαλώ μην μου μοστράρεις πάλι καμία έρευνα και μην το ερμηνεύσεις κατά το δοκούν.

ΔΕΣ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

 

Ποιες είναι οι πιο κοινές παρενέργειες του Prevenar 13;

 

Μία αύξηση των αντιδράσεων στο σημείο της ένεσης αναφέρθηκε σε παιδιά ηλικίας μεγαλύτερης των 12 μηνών συγκρινόμενα με τα ποσοστά που παρατηρήθηκαν σε βρέφη κατά τη διάρκεια της αρχικής σειράς ανοσοποίησης με Prevenar 13.

 

Οι πιο συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες που αναφέρθηκαν (αυτές μπορεί να εμφανισθούν με συχνότητα 1 ή περισσότερο ανά 10 δόσεις του εμβολίου) είναι: Μειωμένη όρεξη, πυρετός, ευερεθιστότητα, οποιοσδήποτε πόνος, ευαισθησία, ερυθρότητα, πρήξιμο, ή σκληρότητα στο σημείο της ένεσης, νωθρότητα, ανήσυχος ύπνος. Οι συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες (αυτές μπορεί να εμφανισθούν με συχνότητα έως 1 ανά 10 δόσεις του εμβολίου) είναι: Πυρετός υψηλότερος από 39°C.

 

Όχι συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες (αυτές μπορεί να εμφανισθούν με συχνότητα έως 1 στις 100 δόσεις του εμβολίου) είναι: Έμετος, διάρροια, ερυθρότητα, πρήξιμο ή σκληρότητα στο σημείο της ένεσης περισσότερο από 7.0 cm, κλάμα.

 

http://www.prevenar13.gr/%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/prevenar-13.aspx#anepithymetes

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παιδιά μικρής ηλικίας ξυπνάνε το βράδυ και κλαίνε. Βασικά είναι ο τρόπος που έχουν για να φωνάξουν τη μαμά τους. Όχι μόνο τα δικά σου και φυσικά όχι μόνο μετά από εμβόλιο. Το κλάμα σε αυτή την ηλικία είναι τόσο φυσιολογικό όσο το χέσιμο, απλά το έχετε φάει το παραμύθι του "αντι-εμβολιαστικού κινήματος" και ότι δεν σας αρέσει λέτε θα φταίει το εμβόλιο.

Επίσης η προσπάθεια να γυρίσεις τη συζήτηση στο προσωπικό (έχεις παιδιά; δεν έχεις; ) είναι σχεδόν ενοχλητική. Και εγώ έκλαιγα σαν μλκισμένο όταν ήμουν <2 ετών, και ο αδερφός μου, και τα παιδιά του ενός ξαδέρφου μου, και τα παιδιά του άλλου ξαδέρφου μου, και γενικά με όποια οικογένεια έχω συζητήσει με παιδιά αυτής της ηλικίας το πρόβλημα τους είναι ότι τα παιδάκια κλαίνε σε άτακτα χρονικά διαστήματα με αποτέλεσμα ο μπαμπάς να λησμονεί τις μέρες που ήταν στο στρατό, τουλάχιστον τότε ήξερε τι ώρα θα ξυπνήσει.

 

Πάντως νομίζω ότι δε θα έπρεπε να ενοχληθείς από το ερώτημα της yogini, για το αν έχεις παιδιά, αφού αυτό το site λέγεται parents!

Πάντως είναι περίεργο..αν εσύ δεν έχεις παιδιά, ποιός ο λόγος τότε που γράφεις εδώ; Για να μας ενημερώνεις για το καλό των παιδιών μας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο τρόπος που το παρουσιάζεις διαφέρει. Το νήμα έχει τίτλο "παρενέργειες στο ΚΝΣ" και όλη η διάθεση σου είναι τρομολαγνική σε στύλ "κάτι παθαίνει το νευρικό σύστημα των παιδιών και κλαίνε ξαφνικά". Οι παρενέργειες που αναφέρονται είναι τυπικά συμπτώματα ασθένειας και είναι λογικό καθώς τα εμβόλια είναι σχεδιασμένα να προκαλούν τον οργανισμό να κάνει τον κύκλο της ασθένειας αλλά χωρίς τον "αυθεντικό" ζωντανό ιό (με νεκρούς/εξασθενημένους ιούς κλπ).

Το "τυπικά συμπτώματα ασθένειας" διαφέρει από το "διαταραχές στο ΚΝΣ" και το νήμα είναι προσβολή απέναντι στους γονείς που είχαν την ατυχία το παιδάκι τους να έχει όντως διαταραχή του ΚΝΣ όπως πχ αυτισμό η/και σύνδρομο Down η ότι άλλο.

 

Όσο για την αντικειμενικότητα με την οποία στηρίζεις τις απόψεις σου, την είδα και στο άλλο νήμα που παίρνεις τον συνήθη ρυθμό θανάτων από SIDS και προσπαθείς να το συνδέσεις με ένα εμβόλιο. Αυτή η έλλειψη αντικειμενικότητας και η κατά το δοκούν ερμηνεία καταστάσεων/κειμένων με κάνει να αμφισβητώ τα στοιχεία που καταθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Ο ανήσυχος ύπνος δεν είναι αποτέλεσμα κάποιας (απειροελάχιστης αν θες) διατάραξης του νευρικού συστήματος?

Οχι απαραίτητα από εμβόλιο, αλλά από οτιδήποτε.

 

Αν όχι τότε εγώ κακώς ξύπναγα συνεχώς σήμερα τα ξημερώματα γιατί έφαγα ένα χοντρό φλας χτες (επί σοβαρού οικογενειακού θέματος) και έγιναν τα νεύρα μου τραπουλόχαρτα.

 

Δεν λέω ότι προκαλείτε σώνει και καλά από εμβόλιο, αλλά το νευρικό μας σύστημα είναι αυτό που προκαλεί τις διαταραχές όταν είμαστε εν ηρεμία (στον ύπνο δηλαδή).

Και κάτι το ταράζει αυτό το σύστημα, είτε η παρενέργεια από το εμβόλιο, είτε μια σοβαρή ψυχολογική πίεση κλπ κλπ κλπ.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι δε θα έπρεπε να ενοχληθείς από το ερώτημα της yogini, για το αν έχεις παιδιά, αφού αυτό το site λέγεται parents!

Υπάρχει μια λεπτή γραμμή μεταξύ του "κρίνω απόψεις", και του "κρίνω ανθρώπους", με το πρώτο να είναι απόλυτα επιθυμητό σε μια δημόσια συζήτηση ενώ το δεύτερο να είναι εντελώς ανεπιθύμητο. Η συγκεκριμένη ερώτηση στρέφεται εντελώς προσωπικά και είναι εντελώς άσχετη με τη συζήτηση.

 

Και παιδιά να είχα/μην είχα, ποιος ο λόγος να γράφω; Αν ο σκοπός είναι απλά να λάβεις πληροφορίες, δεν θα έγραφε κανείς τίποτα, άντε καμιά ερώτηση, που δεν θα του απαντούσε κανείς. Γράφω γιατί θέλω να εκφέρω άποψη, και έχω ένα θέμα όταν βλέπω να γράφονται ανακρίβειες.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ερώτηση στρέφεται εντελώς προσωπικά και είναι εντελώς άσχετη με τη συζήτηση.

 

Μπορεί να είναι άσχετη αλλά δεν είναι καθόλου προσβλητικό το να σε ρωτάει κάποιος αν έχεις παιδιά.

 

Και δεν είναι καθόλου άσχετη γιατί είναι τελείως διαφορετικό να έχεις παιδί και να ξέρεις από πρώτο χέρι τις αντιδράσεις του τελείως διαφορετικό να μην ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ πως είναι να έχεις ένα παιδί.

Η προσωπική εμπειρία σε μια κουβέντα πάντα μετράει.

 

Έαν δεν έχεις παιδί και μας λες συνέχεια ότι ένα παιδί ξυπνάει και επειδή θέλει να φάει και να χέσει, τότε να μην περιμένεις να σε λάβουμε υπόψη μας και τόσο σοβαρά.

 

Μιλάς εκ του ασφαλούς (βάσει ερευνών?) και χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα για το πως είναι να έχεις παιδί.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Ο ανήσυχος ύπνος δεν είναι αποτέλεσμα κάποιας (απειροελάχιστης αν θες) διατάραξης του νευρικού συστήματος?

Οχι απαραίτητα από εμβόλιο, αλλά από οτιδήποτε.

 

Και η σκέψη, η αντίληψη της ύπαρξης, αυτό που ονομάζουμε ψυχή αν θέλεις, είναι διαταραχές στο νευρικό σύστημα, μέρος του οποίου είναι ο εγκέφαλος. Ένας απόλυτα ήρεμος εγκέφαλος χωρίς ηλεκτρικές διαταραχές μεταξύ των νευρώνων είναι ο ορισμός του νεκρού εγκεφάλου*.

Το νήμα όμως δεν αφορά κάποια συζήτηση νευρολογίας, αλλά το τι αντιλαμβάνεται ο μέσος άνθρωπος (κοινωνική ερμηνεία νομίζω ότι λέγεται) από τις συγκεκριμένες λέξεις. Όσον αφορά λοιπόν αυτό που αντιλαμβάνεται ο μέσος άνθρωπος και όχι κάποιος με ειδίκευση στην νευρολογία, ο ανήσυχος ύπνος είναι ένα σύμπτωμα ασθένειας, όπως και ο πυρετός, η οι μυξούλες όταν είναι άρρωστο το παιδί. Η παθοφυσιολογία αυτών των συμπτωμάτων είναι κάτι που μπορεί να εξηγήσει κάποιος ιατρός, αλλά νομίζω ότι είναι άσχετο με την παρούσα συζήτηση.

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι η αντίδραση του οργανισμού στον "εικονικό εισβολέα" του εμβολίου είναι μια σειρά βιολογικών και χημικών αντιδράσεων στον οργανισμό, οι οποίες με τη σειρά τους έχουν ως σύμπτωμα και πυρετό και τον ανήσυχο ύπνο, κλπ και όχι αυτό που υπονοείται ότι κάποια ουσία που έχουν τα εμβόλια επιδρά κατευθείαν στο νευρικό σύστημα και προκαλεί διαταραχές σε αυτό.

 

 

*Κυριολεκτώ. Το "ίσιο" (flat) εγκεφαλογράφημα ένα από τα στοιχεία με τα οποία επικυρώνεται ο εγκεφαλικός θάνατος (και κατ επέκταση ο "θάνατος") του ασθενούς, σύμφωνα με την ιατρική. Για πηγές και πιο αναλυτική προσέγγιση, δες το "Δωρεά-οργάνων-φοβία" στην υπογραφή μου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Harlow

Το γυρίζεις προσωπικά πάλι. Η προσωπική εμπειρία δεν είναι ο μόνος τρόπος απόκτησης γνώσης. Βασικά είναι ο λιγότερο συνηθισμένος τρόπος απόκτησης γνώσης.

Δηλαδή ο ιατρός έχει αρρωστήσει από όλες τις ασθένειες που γνωρίζει για να έχει άποψη για αυτές; Ο Ογκολόγος έχει πάθει όλους τους καρκίνους που ξέρει; Ο Φυσικός έχει δει από κοντά το κέντρο του ήλιου και των άλλων αστεριών και πάει λέγοντας; Η ο δικηγόρος/εισαγγελέας/δικαστής έχει κλέψει/βιάσει/σκοτώσει ο ίδιος; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

@Harlow

Το γυρίζεις προσωπικά πάλι. Η προσωπική εμπειρία δεν είναι ο μόνος τρόπος απόκτησης γνώσης. Βασικά είναι ο λιγότερο συνηθισμένος τρόπος απόκτησης γνώσης.

 

Μάλλον δεν έχεις παιδιά.

Στο θέμα ΠΑΙΔΙ ο ΜΟΝΟΣ τρόπος απόκτησης εμπειρίας είναι να έχεις δικό σου παιδί.

Μου θυμίζεις πολύ τους άλλους που δίνουν τις οδηγίες τους για διαπαιδαγώγηση/διατροφή κλπ σε γονείς, ενώ δεν έχουν την παραμικρή ιδέα πως είναι να κυνηγάς ένα παιδί για να φάει.

 

-'Ελα μωρέ δεν πειράζει, θα πεινάσει και θα φάει

-'Ελα μωρέ κολικός είναι θα περάσει

 

 

ή επειδή μια μέθοδος έπιασε στο ανήψι τους, την συστήνουν ανεπιφύλακτα σε άλλους

 

και ύστερα πάνε σπιτάκι τους και κοιμούνται άνετα το βράδυ.......ξερόλες

 

Οπότε μιλάς καθαρά θεωρητικά...........οπότε μην ζητάς να σε λάβουμε και πολύ υπόψη μας

 

Και μόνο του ότι συγκρίνεις ασθένειες και νομικά θεματα με παιδιά δείχνει πόσο άσχετος είσαι

 

Φιλικά πάντα:D

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα ΠΑΙΔΙ ο ΜΟΝΟΣ τρόπος απόκτησης εμπειρίας είναι να έχεις δικό σου παιδί.

Ναι, οκ. Να ζητάς πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από παιδίατρους, παιδαγωγούς, παιδοψυχολόγους, παιδο-οδοντίατρους, δασκάλους, συγγραφείς παιδικών βιβλίων, εισαγγελείς ανηλίκων και πάει λέγοντας.

 

Την προσωπική κριτική να μου την κάνεις όταν δώσω οδηγίες συμπεριφοράς για παιδιά. Προς το παρόν είπα ότι το να κλαίει ένα νεογνό το βράδυ είναι σχεδόν φυσιολογικό, με βάση την πληροφορία που έχω από καμιά 10ριά οικογένειες. Αν εσύ ισχυρίζεσαι ότι δεν είναι με βάση την εμπειρία σου, οκ, απλά έχουμε διαφορετική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ. Να ζητάς πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από παιδίατρους, παιδαγωγούς, παιδοψυχολόγους, παιδο-οδοντίατρους, δασκάλους, συγγραφείς παιδικών βιβλίων, εισαγγελείς ανηλίκων και πάει λέγοντας.

 

Δεν έχω ανάγκη να ζητήσω πιστοποιητικό από κανέναν γιατί δεν με ενδιαφέρει.

Όταν όμως βρίσκεσαι σε ένα φόρουμ γονέων και μας μιλάς επί θεωρητικού επιπέδου και σε ρωτάμε "ξέρεις από εμπειρία και μιλάς?" και μας απαντάς ότι

 

Η προσωπική εμπειρία δεν είναι ο μόνος τρόπος απόκτησης γνώσης. Βασικά είναι ο λιγότερο συνηθισμένος τρόπος απόκτησης γνώσης.

 

τότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε όλοι είναι να σε αγνοήσουμε.

 

Και για να ξέρεις ναι είναι διαφορετικό όταν ένας παιδίατρος έχει δικό του παιδί γιατί ξέρεις το πόνο του γονιού που έχει απέναντί του.

Το ίδιο και ο δικαστής.

 

Οι γιατροί στην πλειοψηφία τους δεν χειρουργούν τα δικά τους παιδιά, οι δικαστές ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να δικάσουν τα δικά τους παιδιά από το νόμο...........αν αυτό σου λέει κάτι για τον γονεϊκο ρόλο.

 

Όταν με το καλό κάνεις δικά σου παιδιά θα καταλάβεις τη διαφορά.

 

 

 

 

Την προσωπική κριτική να μου την κάνεις όταν δώσω οδηγίες συμπεριφοράς για παιδιά. Προς το παρόν είπα ότι το να κλαίει ένα νεογνό το βράδυ είναι σχεδόν φυσιολογικό, με βάση την πληροφορία που έχω από καμιά 10ριά οικογένειες. Αν εσύ ισχυρίζεσαι ότι δεν είναι με βάση την εμπειρία σου, οκ, απλά έχουμε διαφορετική εμπειρία.

 

 

Από τα δισεκατομμύρια των οικογενειών έχεις πληροφορίες μόνο από 10!!!!!!!!!

 

Συ είπας

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω τον λόγο να γυρίζει το θέμα σε προσωπικό επιπεδο.

Δεν νομίζω οτι ενδιαφέρει κανέναν αν εχει παιδιά ή οχι ο απελεύθερος από την στιγμή που συζητάμε ένα τέτοιο θέμα....

Θα κλειδωθεί και είναι κρίμα....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν σε ένα φόρουμ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ κυρίως, εκφέρεις μια οποιαδήποτε άποψη για ΠΑΙΔΙΑ, μετράει το αν έχεις παιδί ή όχι.

 

Από την άλλη, είναι δικαίωμα του καθεμιανού να μην θέλει να το δηλώσει.

Καλά κάνει, δεν του έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό, ούτε τον πρόσβαλε με μια απλή ερώτηση.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε? Καλά ο τίτλος είναι τελείως άκυρος και παραπλανητικός...

Καλύτερα να τον αλλάξει η θεματοθέτρια...

 

Γι αυτό έχω βάλει ερωτηματικό! Αυτό σημαίνει πως αναρωτιέμαι μήπως συμβαίνει αυτό και όχι οτι είμαι σίγουρη. Γνώμες και εμπειρίες ζητάω..

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί στην πλειοψηφία τους δεν χειρουργούν τα δικά τους παιδιά, οι δικαστές ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να δικάσουν τα δικά τους παιδιά από το νόμο...........αν αυτό σου λέει κάτι για τον γονεϊκο ρόλο.

Ναι, μου λέει ότι ένας γονιός δεν μπορεί να κρίνει αντικειμενικά καταστάσεις, γιατί προφανώς εμπλέκεται το συναίσθημα.

Αυτό καθιστά προβληματική την γνώση "από εμπειρία", γιατί είναι στρεβλωμένη λόγω του έντονου συναισθήματος, πχ ο γονιός επειδή αγαπάει το παιδί του, δεν μπορεί εύκολα να δεχτεί ότι το παιδί κλαίει επειδή το νευρικό του σύστημα δεν είναι ανεπτυγμένο κατάλληλα για να έχει άλλες αντιδράσεις των οποίων την ικανότητα αποκτά σε μεγαλύτερη ηλικία.

Αυτό με τη σειρά του εξηγείται με εξελικτικούς όρους, αν δεν υπήρχε αυτός ο έντονος συναισθηματικός δεσμός θα είχαμε εκλείψει ως είδος.

 

Που θέλεις να καταλήξεις; Να σταματήσουν να εκφέρουν άποψη οι γονείς η οι μή γονείς;

 

Από τα δισεκατομμύρια των οικογενειών έχεις πληροφορίες μόνο από 10!!!!!!!!!

Πριν έλεγες ότι ο μόνος τρόπος για να έχεις εμπειρία είναι από την εξής ΜΙΑ, την δική σου. Ε με την ίδια αυθαιρεσία εγώ λέω ότι άποψη δικαιούνται να έχουν μόνο οι αστροναύτες. Άντε να το κλείσουμε το φόρουμ γιατί δεν θα έχουμε αστροναύτες στην ομάδα υποψιάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

 

Που θέλεις να καταλήξεις; Να σταματήσουν να εκφέρουν άποψη οι γονείς η οι μή γονείς;

 

 

Πριν έλεγες ότι ο μόνος τρόπος για να έχεις εμπειρία είναι από την εξής ΜΙΑ, την δική σου. Ε με την ίδια αυθαιρεσία εγώ λέω ότι άποψη δικαιούνται να έχουν μόνο οι αστροναύτες. Άντε να το κλείσουμε το φόρουμ γιατί δεν θα έχουμε αστροναύτες στην ομάδα υποψιάζομαι.

 

Πάλι δεν κατάλαβες.

 

Σαφώς και μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου και εφόσον το κάνεις με κόσμιο τρόπο εγώ θα είμαι η πρώτη που θα σε υπερασπιστώ ως προς το δικαίωμα να έχεις άποψη............οποιαδήποτε και να είναι αυτή.

 

Ούτε ποτέ είπα ότι η ΜΙΑ εμπειρία η δικιά μου είναι το Ευαγγέλιο /Κοράνι κλπ.

 

Αλλά όταν εσύ που (υποθετικά) δεν έχεις παιδί και βασίζεσαι στις εμπειρίες τρίτων, σχολιάζεις (σε οποιοδήποτε θέμα) για το τι κάνει ένα παιδί να κλαίει το βράδυ κι εγώ που έχω παιδί σχολιάζω από προσωπική εμπειρία, θες να μου πεις ότι η δική σου γνώμη έχει την ίδια βαρύτητα με την δική μου?

 

Απλό ερώτημα.

 

(αν δεν θες μην απαντάς, δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος στο συγκεκριμένο τόπικ)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά βρε παιδιά δεν κατάλαβα πως καταλήξαμε να μαλώνετε εσείς μεταξύ σας να πετάτε μπιχτές σε εμένα που άνοιξα το θέμα και γενικά να υπάρχει αυτός ο εκνευρισμός... Εγώ απλά ζήτησα τις εμπειρίες σας, ειδικοί και γονείς, μήπως καταλάβω τι συμβαίνει στην μπέμπα.

 

Διευκρινίζω πως δεν μιλάω για το κλάμα μετά τα εμβόλια (γιατί κάπποιους τους βρήκα λίγο ειρωνικούς...) Μιλάω για τσιρίδες, τις επόμενες μέρες μετά τα εμβόλια στα καλά καθούμενα, χωρίς να προηγηθεί γκρίνια ή ανησυχία (όπως όταν πεινάει), ξαφνικά και τρομαγμένα. Γίνεται σχεδόν μπλε! Επίσης δεν μίλησα για κλάμα το βράδυ, ούτε για ανησυχία. Ξαφνικά και μέχρι τώρα μόνο μέρα το έκανε.

 

Δεν νομίζω πως υπάρχει καμία μαμά που να μην μπορεί να διακρίνει ποιο είναι το φυσιολογικό κλάμα και ποιο όχι. Ποιό οφείλεται σε κάποια αιτία και ποιο είναι ανεξήγητο! Ούτε έχω βγάλει πόρισμα οτι αυτό που της συμβαίνει είναι όντως κάτι στο νευρικό σύστημα, απλά επειδή βρήκα τέτοια άρθρα αναρωτιέμαι και ζητάω απόψεις. Μην τρελαίνεστε!

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε ένα φόρουμ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ κυρίως, εκφέρεις μια οποιαδήποτε άποψη για ΠΑΙΔΙΑ, μετράει το αν έχεις παιδί ή όχι.

 

Από την άλλη, είναι δικαίωμα του καθεμιανού να μην θέλει να το δηλώσει.

Καλά κάνει, δεν του έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό, ούτε τον πρόσβαλε με μια απλή ερώτηση.

Θα έλεγα οτι το φορουμ είναι και για εν δυνάμει γονείς! Αρχίζει η υπόθεση να γίνεται λίγο προσβλητική για όσους δεν έχουν παιδιά και πιστεύω οτι γνώμη μπορεί να εκφράζει ο οποιοσδήποτε (αρκεί να μην είναι εκτος θέματος!).Δεν είναι απαραιτητη προυπόθεση συμμετοχής στις συζητήσεις το αν είσαι ή οχι γονιός.

Οσοι έχουμε παιδιά δεν είμαστε πιό σοφοί ή πιο ενημερωμένοι.

Αν το θέμα του Thread ήταν "Θηλάσατε με επιτυχία από την πρώτη φορά?" να καταλάβω την διαφωνιά!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά βρε παιδιά δεν κατάλαβα πως καταλήξαμε να μαλώνετε εσείς μεταξύ σας

 

Δεν θεωρώ ότι μαλώνω.............έχω μια διαφωνία σε κόσμιο επίπεδο με τον φίλτατο apeleythero που όντως είναι τελείως off topic.

 

 

Το τραβάει η περδικούλα μου.:D

 

Αρχίζει η υπόθεση να γίνεται λίγο προσβλητική για όσους δεν έχουν παιδιά

 

Αλήθεια? Που ακριβώς προσέβαλα κάποιον που δεν έχει παιδί?

Μπορείς να μου δείξεις?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Με το να θεωρείς οτι εχει λιγότερη βαρύτητα η γνώμη του.

 

Θεωρείς ότι εσύ που δεν έχεις εμπειρία από το να αλλάξεις πάνα σε παιδί , η γνώμη (την οποία σαφέστατη δικαιούσαι να έχεις) που θα πεις, θα έχει την ίδια βαρύτητα με την δική μου που έχω περάσει ξεσκαστίσματα 3 χρόνων?

 

Που βρίσκεις την προσβολή στο ότι η γνώμη μου έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από την δική σου λόγω εμπειρίας?

 

Επίσης αν σε προσέβαλα, μπορείς να μου κάνεις αναφορά (το ασπρο-κόκινο τριγωνάκι που υπάρχει σε κάθε πόστ)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...