Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Προετοιμασία για τον τοκετό-δαχτυλίδια!

Recommended Posts

Κορίτσια SOS!

Πώς καταφέρατε να βγάλετε τα δαχτυλίδια σας?? Έχει σφηνώσει η βέρα μου και δεν βγαίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :(

Είναι υποχρεωτικό να βγει? Δεν θέλω να πάω να γεννήσω και να με τραβολογάνε να μου τη βγάλουνε! Άσε που πιστεύω πως δεν βγαίνει. Έχει τουμπανιάσει το δάχτυλό μου.

Τι θα κάνω??

Έχει γεννήσει καμιά με δαχτυλίδια?? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να πρηστεί εκείνη την ώρα κι άλλο το δάχτυλο?

Διαφημίσεις

Κοριτσάκι καλησπέρα και με το καλό!Αλήθεια δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό να βγει η βέρα.Εγώ την είχα βγάλει έτσι και αλλιώς από τον 8 μήνα γιατί είχα πρηστεί.Δοκίμασε με σάλιο, σαπούνι, λάδι, κρεμα σώματος μήπως και βγει πιο εύκολα.Δεν ξέρω άλλο κόλπο δυστυχώς.

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Σ' ευχαριστώ! Τα δοκίμασα όλα αυτά, αλλά...τζίφος! Τι λάδια, τι σαπούνια, τι βαζελίνες!

Καλά, την πάτησα σαν ηλίθια εντελώς! :mad:

Έχει γεννήσει καμία με βέρα???

(Ότι λίγες μέρες πριν την ΠΗΤ θα αγχωνόμουνα με κάτι τέτοιο, ούτε που το φανταζόμουν ποτέ!)

Καλησπέρα!Μην ανησυχείς καθόλου,εγώ και τις 2 φορές που γέννησα δε μου ζητήθηκε να βγάλω την βέρα μου παρα μόνο την αλυσίδα που φορούσα στο λαιμό μου.Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!:)

Διαφημίσεις

Της μαμας μου οταν πήγε να γεννήσει τον αδελφό μου το 1974 της την έκοψαν σ ένα σημείο για να της τη βγάλουν και μέχρι σήμερα τη φοράει έτσι έχοντας από κάτω το άνοιγμα. Παρόλο που λείπει κομμάτι δεν το βλέπεις αν δε στο δείξει επειδή το έχει το άνοιγμα γυρισμένο προς τα μέσα.

Εγώ τη φοράω από την 32η εβδομάδα στο λαιμό μου με το σταυρό γιατί πήγα στο νοσοκομείο 3μέρες και μου έβαλαν ορό και έγινε χάλια το χέρι μου (διπλάσιο). Δεν έβγαινε με τίποτα, οπότε όταν συνήλθε το χέρι, την έβγαλα και δεν την ξαναφοράω μέχρι τη γέννα.

αχ μακαρι να ημασταν κοντα να στην βγαλω!!!

4 χρονια δουλευα και εχω βγαλει...ουουουου......απο δαχτυλο πρισμενο τουμπανο δαχτυλιδι 3 νουμερα μικροτερο(που λεει ο λογος!!)

εμενα μου ζητησαν να την βγαλω και στις 3 γεννες μου.....

αν πας σε μαγαζι και ειναι μαγκας θα την βγαλει στο λεπτο!!!!

θα δοκιμασεις σαπουνι υγρο η λοσιον σωματος αλλα δεν θα την βγαλεις εσυ,θα βαλεις αλλον να την βγαλει,σιγα σιγα, γυρο γυρο,λιγο πανω γυρο γυρο και......παφ θα βγει!!!!

με το καλο η γεννα σου!!!

apHGp3.png

Διαφημίσεις

αχ μακαρι να ημασταν κοντα να στην βγαλω!!!

4 χρονια δουλευα και εχω βγαλει...ουουουου......απο δαχτυλο πρισμενο τουμπανο δαχτυλιδι 3 νουμερα μικροτερο(που λεει ο λογος!!)

εμενα μου ζητησαν να την βγαλω και στις 3 γεννες μου.....

αν πας σε μαγαζι και ειναι μαγκας θα την βγαλει στο λεπτο!!!!

θα δοκιμασεις σαπουνι υγρο η λοσιον σωματος αλλα δεν θα την βγαλεις εσυ,θα βαλεις αλλον να την βγαλει,σιγα σιγα, γυρο γυρο,λιγο πανω γυρο γυρο και......παφ θα βγει!!!!

με το καλο η γεννα σου!!!

Πες μας το κολπο...εμενα εχει σφηνωσει...και μαλλον θελει κοψιμο :( ..γιατι εχω την εντυπωση οτι ο κομπος ειναι πιο μεγαλος πια απ το μεσα που ειναι η βερα...(την φοραω 11 χρονια...και με τα χρονια...... :oops:

ισως να μην ειναι ο κομπος σου ποιο μεγαλος αλλα να εχεις παρει λιγα γραμμαρια(εεε ειδες;;;; !!!) τοσα χρονια!!!

με σαπουνι υγρο θα τριψεις το δαχτυλο σου,θα κανεις μασαζ λιγα λεπτα να κανει καλη κυκλοφορια το αιμα εκει και να ξεπριστει λιγο,μετα θα την κανεις γυρο γυρο και θα τραβας λιγο πανω την βερα κρατοντας το δερμα κατω απο την βερα κατω για να μην μαζευεται ψιλα και ξανα και ξανα σιγα σιγα ομως για να μην πριστει παλι.

ολο αυτο θα πρεπει να το κανει καποιος αλλος που να εχει και υπομονη!!!!

εχω κατσει στο μπανιο και 20λεπτα για να βγαλω δαχτυλιδι πελατισας απο το χερι....

τωρα αν δεν τα καταφερεις ουτε ετσι να πας σε μαγαζι να σου την κοψουν,ξερουν αυτοι πως και την ξαναφτιαχνεις δεν ειναι τιποτα!!!!

συμβουλη!!!εκει που βλεπετε μια ταινιουλα με καποιον θα μπορουσε να βγει ποιο ευκολα γιατι θα ξεχαστιτε και δεν θα ανχωθειτε-πριστει καθολου!!!!

apHGp3.png

ισως να μην ειναι ο κομπος σου ποιο μεγαλος αλλα να εχεις παρει λιγα γραμμαρια(εεε ειδες;;;; !!!) τοσα χρονια!!!

!

Γραμμαρια....χαχα καλο.... μονο γραμμαρια εχω παρει..αληθεια...αλλα ειναι παρα πολλα που γινονται και με μετατροπη κιλΑ ...

Διαφημίσεις

Κορίτσια τα κατάφερα και ήθελα να σας ευχαριστήσω!

Ήμουν σίγουρη ότι δεν θα βγει με τίποτα, αλλά λέω αφού λένε ότι βγαίνει, θα βγει, πού θα πάει! Κι έτσι επέμεινα χάρη σε εσάς! Βέβαια στο ενδιάμεσο μελάνιασε λίγο το δάχτυλο, αλλά σιγά-σιγά με λαδάκι, βαζελίνη και υπομονή από τον σύζυγο, βγήκε :-P

Κορίτσια τα κατάφερα και ήθελα να σας ευχαριστήσω!

Ήμουν σίγουρη ότι δεν θα βγει με τίποτα, αλλά λέω αφού λένε ότι βγαίνει, θα βγει, πού θα πάει! Κι έτσι επέμεινα χάρη σε εσάς! Βέβαια στο ενδιάμεσο μελάνιασε λίγο το δάχτυλο, αλλά σιγά-σιγά με λαδάκι, βαζελίνη και υπομονή από τον σύζυγο, βγήκε :-P

μα ηταν λογικο να μελανιαση λιγο,ηταν πρισμενο το χερι σου!!!!

μπραβο στον συζυγο για την υπομονη του και σε εσενα για το πισμα σου:mrgreen::mrgreen:!!!!

με το καλο η γεννα σου!!

apHGp3.png

αχ τι μου θυμησατε...πηγα να γεννησω χωρις να βγαλω τη βερα μου απο το δαχτυλο, το οποιο ειχε πρηστει παρα πολυ, προσπαθουσαν οι μαιες να μου το βγαλουν, (εγω με τους ορους στα χερια) αλλα τιποτα δεν εβγαινε...μπηκα στην αιθουσα ετοιμη να μου κανουν καισαρικη, ηρθε και ο γιατρος μου ο οποιος ελεγε οτι πρεπει η βερα να βγει οπωσδηποτε, ε τοτε πηραν μια πενσα και μου την κοψανε γιατι δε γινοταν διαφορετικα!!!

αυτη τη φορα(γιατι περιμενω δευτερο παιδακι)θα παρω τα μετρα μου!!!!