Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

να πάω σε αναπτυξιολόγο???


Recommended Posts

καλημέρα! θέλω τη βοήθειά σας. ο μικρός είναι 13 μηνών. είχε ξεκινήσει να δείχνει με τον δείκτη πριν κανά μήνα, αλλά πλέον δεν το κάνει σχεδόν καθόλου, και με ανησυχεί. διάβασα σε διάφορα άρθρα πως μαμάδες επισκέφτηκαν αναπτυξιολόγο για τέτοιο θέμα, σε συνδυασμό και με άλλα που τους ανησυχούσαν. δεν ξέρω τι να κάνω. γενικά έχει καλή αντίληψη, εκτελεί εντολές, μιμείται, λέει και κανά δυό λέξεις, έχει καλή βλεμματική επαφή και η παιδίατρος δεν ανησυχεί. να όμως που διάβασα άρθρα που έλεγαν πως οι παιδίατροι δεν καταλαβαίνουν πάντα αν υπάρχει κάτι και θα πρέπει τα παιδιά να εξετάζονται από αναπτυξιολόγο. δε σας κρύβω πως φοβάμαι μήπως μπώ σε έναν φαύλο κύκλο γιατί ξέρω πως παίζονται σ'αυτόν τον χώρο πολλά συμφέροντα και ταλαιπωρήσω καιτο παιδί τσάμπα.΄εσάς τα μωρά σας στους 13 μήνες όλα έδειχναν με τον δείκτη? έδειχναν ενίοτε και με το χέρι όλο? είχαν φάσεις που το έκαναν και μετά όχι? δεν ξέρω τι να κάνω ρε κορίτσια και είμαι τόσο στεναχωρεμένη... βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα! θέλω τη βοήθειά σας. ο μικρός είναι 13 μηνών. είχε ξεκινήσει να δείχνει με τον δείκτη πριν κανά μήνα, αλλά πλέον δεν το κάνει σχεδόν καθόλου, και με ανησυχεί. διάβασα σε διάφορα άρθρα πως μαμάδες επισκέφτηκαν αναπτυξιολόγο για τέτοιο θέμα, σε συνδυασμό και με άλλα που τους ανησυχούσαν. δεν ξέρω τι να κάνω. γενικά έχει καλή αντίληψη, εκτελεί εντολές, μιμείται, λέει και κανά δυό λέξεις, έχει καλή βλεμματική επαφή και η παιδίατρος δεν ανησυχεί. να όμως που διάβασα άρθρα που έλεγαν πως οι παιδίατροι δεν καταλαβαίνουν πάντα αν υπάρχει κάτι και θα πρέπει τα παιδιά να εξετάζονται από αναπτυξιολόγο. δε σας κρύβω πως φοβάμαι μήπως μπώ σε έναν φαύλο κύκλο γιατί ξέρω πως παίζονται σ'αυτόν τον χώρο πολλά συμφέροντα και ταλαιπωρήσω καιτο παιδί τσάμπα.΄εσάς τα μωρά σας στους 13 μήνες όλα έδειχναν με τον δείκτη? έδειχναν ενίοτε και με το χέρι όλο? είχαν φάσεις που το έκαναν και μετά όχι? δεν ξέρω τι να κάνω ρε κορίτσια και είμαι τόσο στεναχωρεμένη... βοήθεια...

Αν το μονο θεμα ειναι οτι δεν δειχνει με το δειχτη..το βρισκω υπερβολικο να πας σε αναπτυξιολογο

Βλεπεις οτι σε "ακουει" , μιμηται, εχει καλη βλεματικη επαφη ,λεει και καποιες λεξουλες ..και απ οτι καταλαβα "δειχνει" που και που αν οχι με το δειχτη με ολο το χερακι

Υπαρχει κατι αλλο που σε ανυσηχει; Γιατι απο την εμπειρια μου το παιδακι σου φαινεται μια χαρα!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ο μικρος μου κοντευει να κλεισει τα δυο και ακομη δεν εχει δειξει.

 

εχω μιλησει με αρκετους γιατρους. 2 αναπτυξιολογους, εναν εργοθεραπευτη και την παιδιατρο μας που ειναι αρκετα ενημερωμενη για θεματα αναπτυξης

 

εκανα το λαθος και εψαχνα στο νετ επειδη δεν δειχνει ο μικρος και ολες οι αναζητησεις με εβγαζαν στο θεμα αυτισμος. και εκει αρχισα να αγχωνομαι

 

ολοι οι γιατροι ομως με καθησυχασαν. μου ειπαν οτι δεν ειναι τοσο τραγικο που δεν δειχνει, εφοσον κοιταζει. κοιταζει εννοουμε "να η γατουλα" δεν την δειχνει αλλα γυριζει και την κοιταζει. που ειναι η μπανανα; παει και την βρισκει

 

εμενα τωρα τελευταια αρχισε να απλωνει ολο το χερι προς τα εκει που θελει κατι. απλώνει και τον δεικτη αλλά δεν το κανει συστηματικά.

 

εσυ συνεχισε να του δειχνεις, να κανεις δηλαδη την κινηση και αφου το εχει κανει θα το ξανακανει.

 

το θεμα ειναι να εχει επικοινωνια μαζι σου το παιδι και να σου δειχνει με τον τροπο του τι θελει.

 

αν σε ησυχασει μια επισκεψη σε αναπτυξιολογο, κανε το. φροντισε να κανεις σωστη επιλογη ομως για να μην μπερδευτεις. ;)

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου είναι 14 μηνών και έχει μία βδομάδα που δείχνει με το δάχτυλο. Πριν έδειχνε με όλη την παλάμη. Επίσης δεν λέει καμία λέξη παρά μόνο μουγκρίζει όταν θέλει να δείξει κάτι. Δεν αγχώνομαι πολύ εφόσον αντιλαμβάνεται και εκτελεί εντολές, δίνει εντολές με τον τρόπο του και γενικά έχει καλή επικοινωνία. Εγώ λοιπόν στη θέση σου θα αγχωνόμουν σαν μάνα που είμαι αλλά θα έδινα χρόνο στο παιδάκι μου να εκδηλώσει τις ικανότητες του με τον δικό του προσωπικό ρυθμό. Καμία φορά οι επισκέψεις σε ειδικούς χωρίς να συντρέχει σοβαρός λόγος αγχώνουν το παιδί με αποτέλεσμα να μένει πίσω στην ανάπτυξη δεξιοτήτων και ικανοτήτων.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. taz την πάτησα κι εγώ κάπως έτσι. διάβαζα για το δείξιμο με τον δείκτη και όλα εκεί με παρέπεμπαν. η πλάκα είναι πως λίγο πρίν χρονίσει έδειχνε, τώρα εδώ και λίγο καιρό σταμάτησε. γενικά δε μου έχει δώσει άλλες σοβαρές λαβές και η παιδίατρος είναι καθησυχαστική. απλά με φόβισαν αυτά που διάβασα. και αυτά τα θέματα είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι καμιά φορά. μπορεί να πέσεις και στην περίπτωση που ο καθένας θα λέει το δικό του και άντε να βρείς άκρη μετά και ποιόν να πιστέψεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχάς σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. taz την πάτησα κι εγώ κάπως έτσι. διάβαζα για το δείξιμο με τον δείκτη και όλα εκεί με παρέπεμπαν. η πλάκα είναι πως λίγο πρίν χρονίσει έδειχνε, τώρα εδώ και λίγο καιρό σταμάτησε. γενικά δε μου έχει δώσει άλλες σοβαρές λαβές και η παιδίατρος είναι καθησυχαστική. απλά με φόβισαν αυτά που διάβασα. και αυτά τα θέματα είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι καμιά φορά. μπορεί να πέσεις και στην περίπτωση που ο καθένας θα λέει το δικό του και άντε να βρείς άκρη μετά και ποιόν να πιστέψεις...

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα καλη μου κι εχω να σου δωσω μια συμβουλη: ποτε να μην ψαχνεις τετοια θεματα στο διαδικτυο, ειδικα οταν εισαι προβληματισμενη με κατι. η ψυχολογια μας δεν ειναι καλη και οτι κακο διαβασουμε, πιστευουμε οτι το εχει και το παιδι μας.

 

τετοιου ειδους αποριες και θεματα πρεπει να τα απαντουν ειδικοι. δεν λεω οτι δεν υπαρχουν στο νετ και ειδικοι αλλά εμείς δεν εχουμε την ικανοτητα να φιλτραρουμε παντα την ενημερωση αυτη.

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, άρχισα να αγχώνομαι κι εγώ..Εμένα τα δίδυμα είναι 15 μηνών. Ο ένας δείχνει τόσο με το χέρι που ακόμα κι όταν κοιμάται το δακτυλάκι του είναι σηκωμένο!Ο άλλος όμως δεν έχει δείξει ΠΟΤΕ με το δάκτυλο. Όταν θέλει κάτι είτε ανοιγοκλείνει την παλάμη του σα να κάνει έλα έλα, είτε φωνάζει (μουγκρίζοντας) ότι θέλει κάτι. επίσης δεν μιλάει παρά μόνο αυτά τα κινέζικα τα δικά τους και γενικά είναι στον κόσμο του. Μερικές φορές δεν γυρνάει όταν τον φωνάζω. Αλλά γενικά δεν μπορω να πω ότι δεν επικοινωνεί. Παίζουμε, μιμείται, γελάει αν του κάνεις αστεία. Εγώ απλά πίστευα ότι είναι λίγο "βαρύς", ειδικά σε σχέση με τον άλλον που είναι ΤΟ νούμερο. Λέτε να συμβαίνει κάτι? Έχει μιλήσει καμιά σας με κάποιον ειδικό για τον αυτισμό?

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις και να καταπολεμήσεις τις φοβίες σου!!

Έχω παρακολουθήσει σχεδόν όλα τα θέματα που έχεις ανοίξει και όλα έχουν το ίδιο πάνω κάτω μοτίβο.Όλοι μας έχουμε άγχος για το πως εξελίσσονται τα παιδιά μας αλλά ορισμένες φορές οι εμμονές μας μας κάνουν να χάνουμε πολύτιμες στιγμές με τα παιδιά μας.Δεν είναι όλα τα παιδάκια προγραμματισμένα να κάνουν ένα συγκεκριμένο βήμα σε καθορισμένη ημερομηνία και πισωγυρίσματα θα έχουν και θα βαρεθούν ή σε τελική ανάλυση δεν θέλουν να κάνουν κάτι γιατί το ζητάμε εμείς ή το έχουν πει κάποιοι ειδικοί.

Επισης οι ειδικοί δίνουν ένα γενικό χρονικό περιθώριο δεν είναι ο κανόνας που ισχύει για όλους και για όλα.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε sam, αλλά όταν διαβάζεις άρθρο και αναφέρει στις "red flags" για να ανησυχήσεις, το γεγονός πως ένα παιδί δεν δείχνει με το δάχτυλο, ε, όσο να'ναι σου μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου έδειξε με τον δείκτη σε ηλικία 19 μηνών και μου έχουν πει οι γιατροί ότι υπάρχει μία μικρή ανωριμότητα 3-4 μήνες πίσω. Ε και; Μια χαρά εξελίσσεται!

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια? όταν τους έλεγες ότι δεν δείχνει, τι σου έλεγαν? γιατί ξέρω πως είναι πολύ σημαντικό. τελικά πως είναι τώρα η κόρη σου? τι άλλο σε ψύλλιασε?

Link to comment
Share on other sites

λουλου ειναι σημαντικο αλλά να ξερεις οτι τεοιου ειδους διαγνωσεις βγαινουν απο εξεταση του παιδιου σε πολλους τομεις. το οτι υπαρχει red flag δεν σημαινει οτι υπαρχει και συνδρομο. ξερεις ποσο μεγαλο ειναι το φασμα του αυτισμου; πολυ.

ξερεις οτι πολλες φορες βγαινουν λαθος διαγνωσεις γιατι αυτος που τις εκανε δεν μετρησε ολες τις παραμετρους;

 

εμενα πχ ο μικρος μου ειχε αρκετη καθυστερηση στην κινητικη αναπτυξη λογω υποτονιας. παλαμακια χτυπησε 20 μηνων. αν καποιος τον εβλεπε 18 μηνων και του λεγα οτι δεν κανει παλαμακια μπορει να εβαζε red flag

 

ναι αλλα ο γιος μου δεν μπορουσε να χτυπησει παλαμακια γιατι δεν ειχαν δυναμωσει τα χερια του !!!!!

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

lloullou συγνώμη για την καθυστέρηση.

 

Το σημείωναν στα χαρτιά τους οι γιατροί ότι δεν δείχνει με το δάχτυλο. Σίγουρα δεν ήταν στα υπέρ μας αυτό. Εμένα το μυαλό μου πήγαινε στον αυτισμό, και συνέχεια αυτό ρωτούσα τους γιατρούς. Οι γιατροί μου έλεγαν ότι αυτισμός δεν είναι 1-2 συμπτώματα, αλλά αρκετά και το παιδί δεν έχει τέτοια εικόνα.

 

Σήμερα η κόρη μου είναι σχεδόν 3 ετών (σε ένα μήνα τα κλείνει) και το γνωστικό της επίπεδο και το επικοινωνιακό, είναι όλα μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια, σύμφωνα με τους θεραπευτές της. Η ομιλία είναι λίγο πίσω, αλλά προσπαθεί πολύ, κάθε μέρα μαθαίνει καινούριες λέξεις, ακόμα και αγγλικές και κάνει προτάσεις με 4 λέξεις. Δεν λέει τραγουδάκια, όπως κάνουν άλλα τρίχρονα, αλλά όλη την ώρα μιλάει (αυτά που ξέρει).

 

Όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο πολλά πράγματα κάνουν, αφού μεγαλώνουν και έτσι ηρεμούμε κι εμείς οι ανήσυχοι γονείς.

Αλήθεια, επειδή έχει περάσει καιρός από τότε που ξεκίνησες το θέμα, έχει αλλάξει τίποτα από τότε;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, loylloy πως πάτε?

 

Και εμένα η μικρή μου έδειξε αργά με το δάχτυλο. Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά περίπου στους 17 μήνες νομίζω. Τώρα είναι 22 και όλη μέρα δείχνει με το δάχτυλο.

Οι πρώτες τις κανονικές λέξεις καθυστέρησαν, μαμά-μπαμπά-γιαγιά-παππού, είπε ακριβώς 18 μηνών.

Ποιο μπροστά (στους 16 περίπου μήνες) είχε ένα μικρό λεξιλόγιο από μονοσύλαβες λέξεις, μα, μπα, μυ (μύτη), γκα (φεγγάρι), ντουζ, μπλουμ, θα (θάλασσα) και γενικότερα ό,τι έλεγε ήταν μία και μόνο συλλαβή.

Πλέον βλέπω μία βελτίωση, δηλαδή λέει πιάτο, ψάι (ψάρι), μπανάνα, καότο (καρότο), πλάνο (αεροπλάνο), πατάτα, δηλαδή πλέον λέει λέξεις με 2 συλλαβές και κάποιες φορές 3 συλλαβές. Το λεξιλόγιό της διευρύνεται καθημερινά, με τον τρόπο της.

Απλές εντολές εκτελεί, βάζει ρούχα στο πλυντήριο, πετάει το πάμπερς στα σκουπίδια, με βοηθάει αδειάζοντας μαζί μου το πλυντήριο πιάτων, μου δίνει μανταλάκια κλπ.

Τελευταία της τραγουδάω και διαπιστώνω πως θυμάται πολλές λέξεις από τα τραγουδάκια, σχεδόν μπορεί και συμπληρώνει όλες τις τελευταίες λέξεις από κάθε στροφή.

Αν όμως τη ρωτήσω "που πήγαμε εχθές", δεν μου απαντάει ποτέ. Επίσης, δεν βάζει δύο λέξεις σε σειρά. Όταν θέλει κάτι το ζητάει μονολεκτικά. (νεό, μαμ). Χειρονομίες δεν κάνει καθόλου, δεν ξέρω τι εννοούν οι ειδικοί όταν λένε ότι ένα παιδί αυτής της ηλικίας κάνει χειρονομίες.

 

Το θέμα είναι ότι η μικρή μου τυγχάνει να μεγαλώνει κοντά στην 4χρονη πανέξυπνη ανιψιά μου, και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : Διαπίστωσα πως οι παπούδες και η κουνιάδα μου, της κάνουν διαρκώς τεστ, με τον τρόπο τους. Για παράδειγμα, κάθε εβδομάδα που συναντιόμαστε της δίνουν εντολές και προσπαθούν να δουν αν θα τις εκτελέσει. Προχθές, ο πεθερός μου γύρισε και μου είπε "άντε επιτέλους πότε θα μιλήσει, έπρεπε να έχει αρχίσει ως τώρα..." και μου δίνουν την εντύπωση πως θεωρούν ότι η μικρή μου έχει κάποια καθυστέρηση. Τις προάλες, είπα στην κουνιάδα μου ότι η μικρή μου αναγνωρίζει άπταιστα τα μισά γράμματα της αλφαβήτας και μου είπε στο ξεκάρφωτο ότι τα παιδιά με αυτισμό έχουν πολύ δυνατή μνήμη. Κορίτσια, δεν πέφτω έξω, την κοιτούν καχύποπτα και την ελέγχουν διαρκώς την μικρή μου.

 

Να μην τα πολυλογώ, με έχουν βάλει σε σκέψεις.

 

Σίγουρα διαπιστώνω πως όταν η ανηψιά μου ήταν 22 μηνών, όπως είναι σήμερα η κόρη μου, είχε απίστευτη αντίλιψη, έκανες κουβέντα μαζί της. Με την μικρή μου αυτό ακούγεται ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

 

Ο σύζυγος θυμώνει πολύ όταν πάω να ανοίξω θέμα. Κρυφά δεν θέλω να κάνω κάτι. Επίσης, μου λέει ότι και αυτός όταν ήταν μικρός, έτσι συμπεριφερόταν, άργησε πολύ να μιλήσει, μιλούσε ακαταλαβίστηκα και γενικά ήταν λίγο στον κόσμο του, ήταν παιδί χωρίς συγκέντρωση...

 

Ειμαι πολύ προβληματισμένη και όταν διαβάζω σελίδες στο web χάνω τον ύπνο μου και όχι μόνο.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σταματησεις να αγχωνεσαι και να αγχωνεις και το παιδακι σου αθελα σου

 

αν οι συγγενεις σου συγκρινουν με ασχημο τροπο το παιδι σου με καποιο αλλο, μιλησε τους ανοιχτα και πες τους να κοιτανε την δουλεια τους. τα παιδια δεν ειναι μηχανες να βγαλουμε να μετρησουμε πιο εχει την μεγαλυτερη αποδοση. στα λεω γιατι κι εγω ακουσα το καλοκαιρι υποτιμητικα σχολια για τον γιο μου σε συγκριση με την ξαδερφη του. το μπινελικι που τους εριξα ακομα ηχει στα αυτια τους.

 

οσο για την κουνιαδα σου επρεπε να της πεις οτι και πολλα πανεξυπνα παιδια ειναι αυτιστικα, μηπως να εψαχνε λιγο την κορη της; να δεις πως θα της εκοβες τον αερα

 

εχουν γινει ολοι ειδικοι, εμαθαν δυο καραμελες "αυτισμος" και "διασπαση προσοχης" και κανουν τους πολυξερους

 

συγχιστηκα απογευματιατικα....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια ο μικρος εδω και δυο βδομαδες δειχνει με το δαχτυλο τα παντα! επισης καταλαβαινει τα παντα, κανει ο,τι του πουμε, μας χορευει, και γενικα εχει εξελιχθει παρα πολυ! αρα ο,τι και να λεμε, πρεπει να δινουμε χρονο στα παιδια να εξελιχθουν. το κακο ειναι πως αγχωνομαστε πολλες φορες απο αυτα που διαβαζουμε. εγω δλδ. επηρρεαστηκα πολυ απο οσα διαβαζα κατα καιρους στο ιντερνετ. αν δεν εψαχνα τιποτα, σιγουρα θα ημουν πιο χαλαρη. μου κανει κακο, αλλα ξερω πως και παλι θα μπω κατα καιρους και θα χαζεψω διαφορα. επισης για το τελευταιο που ειπατε, ναι, ολοι πλεον στην Ελλαδα εγιναν ειδικοι και ξαφνικα ολα τα παιδια εχουν προβληματα αναπτυξης. κι εμενα ο αδερφος μου ειχε διασπαση προσοχης και υπερκινητικοτητα. αλλα τοτε οι γονεις μου ουτε που ειχαν ιδεα τι ειναι ολα αυτα. ηταν απλα γιαυτους ενα παιδι ζωηρο που δε μπορουσε να συγκεντρωθει στα μαθηματα του και ξεχνουσε πραγματα η ηταν αρκετα αφηρημενος... αν πιασουμε ποσα ατομα τετοια ξερουμε, ουουου ειναι ενα σωρο γνωστοι μας...

Link to comment
Share on other sites

να σταματησεις να αγχωνεσαι και να αγχωνεις και το παιδακι σου αθελα σου

 

Όντως, συνέλαβα τον εαυτό μου να αγχώνω το παιδί μου,

 

π.χ. ξυπνάει το πρωί και αντί να χαίρομαι μαζί της, κάθομαι και αρχίζω τις ερωτήσεις, τι είναι αυτό, πως κάνει εκείνο, πως λένε τον παππού κλπ κλπ... Προχθές με κατσάδιασε ο άντρας μου, μέχρι που μου είπε ότι θα πάει στην παιδίατρο ο ίδιος και θα την ρωτήσει, πόσο λάθος είναι που κάθομαι και εστιάζω τα μάτια μου στο παιδί και το κοιτάω κάπως, μήπως το επηρεάζω αρνητικά ....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

επισης για το τελευταιο που ειπατε, ναι, ολοι πλεον στην Ελλαδα εγιναν ειδικοι και ξαφνικα ολα τα παιδια εχουν προβληματα αναπτυξης. κι εμενα ο αδερφος μου ειχε διασπαση προσοχης και υπερκινητικοτητα. αλλα τοτε οι γονεις μου ουτε που ειχαν ιδεα τι ειναι ολα αυτα. ηταν απλα γιαυτους ενα παιδι ζωηρο που δε μπορουσε να συγκεντρωθει στα μαθηματα του και ξεχνουσε πραγματα η ηταν αρκετα αφηρημενος... αν πιασουμε ποσα ατομα τετοια ξερουμε, ουουου ειναι ενα σωρο γνωστοι μας...

 

 

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι και εγώ. Ο άντρας μου ήταν έτσι, χωρίς συγκέντρωση και υπερκινητικός. Στον κόσμο του, "τρελλό πρόβατο" όπως λέει η πεθερά μου. Τα ξέχασε όμως φαίνεται, και τώρα με αγχώνει με τη συμπεριφορά της για το παιδί μου.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου θα περασουν πολλες ομορφες στιγμες με το παιδακι σου και σενα θα σου χει μεινει τελικα μονο το αγχος. απολαυσε καθε νεο κατορθωμα του παιδιου σου και ριχνε και κανενα αυστηρο βλεμμα οταν ακους χαζομαρες γυρω σου

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα!! Έχουμε και εμείς ενδοιασμούς για το εάν πρέπει ή όχι να πάμε σε αναπτυξιολογο!Η μικρή μ 27 μηνών κ 10κιλα.απο 6 μηνών πέφτει καμπύλη κ τώρα φτασαμα στην τελευταία καμπύλη.μας είπαν να επισκεφθουμε αναπτυξιολογο κ η αλήθεια άρχισα να το ψάχνω.ποια η γνώμη σας;Έχετε κανένα αξιόλογο επιστήμονα υπόψιν σας Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Έχουμε και εμείς ενδοιασμούς για το εάν πρέπει ή όχι να πάμε σε αναπτυξιολογο!Η μικρή μ 27 μηνών κ 10κιλα.απο 6 μηνών πέφτει καμπύλη κ τώρα φτασαμα στην τελευταία καμπύλη.μας είπαν να επισκεφθουμε αναπτυξιολογο κ η αλήθεια άρχισα να το ψάχνω.ποια η γνώμη σας;Έχετε κανένα αξιόλογο επιστήμονα υπόψιν σας Θεσσαλονίκη;
Και εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα ανάπτυξης είμαστε προωρακι γεννηθήκαμε 1500 κιλό.Τώρα είμαστε 20 μηνών και είμαστε 9400 μπήκαμε δεν μπήκαμε στις καμπύλες.Και εμείς από τον έκτο μήνα μας πειρε Ο κατήφορος.Τώρα τι κάναμε εμείς.μας έβαλαν στο Ιπποκράτειο για μια εβδομάδα μας ξεσκωνισμα στις εξετασεις.Δεν βρήκαν τίποτα.τα πάντα για αλλεργίες στο γάλα στην γλουτένη υπέροχος στα νεύρα στομάχι συκώτι .Τελικά είναι στο παιδί όχι ότι τρώμε.Τώρα μας παρακολουθεί Γαστρεντερολόγος στο Ιπποκράτειο μέχρι να μπούμε στιςκαμπυλες και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Έχουμε και εμείς ενδοιασμούς για το εάν πρέπει ή όχι να πάμε σε αναπτυξιολογο!Η μικρή μ 27 μηνών κ 10κιλα.απο 6 μηνών πέφτει καμπύλη κ τώρα φτασαμα στην τελευταία καμπύλη.μας είπαν να επισκεφθουμε αναπτυξιολογο κ η αλήθεια άρχισα να το ψάχνω.ποια η γνώμη σας;Έχετε κανένα αξιόλογο επιστήμονα υπόψιν σας Θεσσαλονίκη;

 

Έχετε κανει εξέταση αίματος;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...