Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ειπα να πω τον 'πονο' μου

mpempaki

Recommended Posts

καλησπερα μανουλες!εχω μια κορη 27 μηνων και ειναι πολυ ενεργητικο παιδακι καθ'ολη την διαρκεια της ημερας.27 μηνες ομως τωρα δεν εχει κοιμηθει ποτε μα ποτε αν δεν κλαψει πρωτα!οσο κουρασμενη να ναι οσο και να νυσταζει οτι προετοιμασια και αν εχω κανει με προειδοποιησεις τελετουργικα μπανια μαντζουνια και λεβαντες η στελλα θα κλαψει σπαραχτηκα και υστερα θα αποκοιμηθει!ειναι η χειροτερη στιγμη της ημερας μου:-(αλλες μανουλες αδυμονουν να τα βαλουν για υπνο και γω βαρυγγομαω!και να πεις οτι δεν ειμαστε υπναραδες εγω και ο πατερας της!!!να φανταστειτε οτι παντρευομασταν 7 και ο αντρας μου καταφεραν να τον ξυπνησουν 7.05!:lol:

Διαφημίσεις

Διαβάζετε παραμύθια; Αν την είχες δίπλα σου στο κρεβάτι ή στον καναπέ και της διάβαζες παραμύθια μήπως θα αποκοιμιώτανε χωρίς να το καταλάβει και χωρίς κλάματα;

Απ'την άλλη μήπως της καθυστερείς πολύ τον ύπνο με αποτέλεσμα να είναι υπερβολικά κουρασμένη εκείνη την ώρα; Μπορείς να δοκιμάσεις να ξεκκινήσεις τα τελετουργικά του ύπνου καμιά ωρίτσα νωρίτερα...

Εύχομαι να βρεις γρήγορα μια λύση... Για μας η διαδικασία του ύπνου είναι από τις πιο τρυφερές στιγμές της ημέρας...

(και για το χιουμοριστικο της υποθεσης...) Το εχουν οι Στελλες! Κ εγω ετσι εκανα μικρη,μαμα και μπαμπας τα ειχαν παιξει μαζι μου και εγω σταθηκα πολυ τυχερη με το γιο μου εμοιασε του μπαμπα του! ελπιζω και το δευτερο να του μοιασει γιατι αλλιως με βλεπω να σας λεω και εγω τον δικο μου πονο...

miamama να σου ζησει και η δικια σου τσαπερδονα!!ετσι μου το δωσαν απο το μαιευτηριο!φανταζομαι οτι και εκει το ιδιο θα τους εκανε.maria t δεν μπορεις να την ακινητοποιησεις!σβουρα συνεχως!!σταθερη ειναι η ωρα του υπνου αντε +-5 λεπτα ειπα να το τηρω ευλαβικα αλλα τιποτα!stella μου εισται αστερια απο μικρα αλλα η κακομοιρα η μανα τι σας φταιει?και γω σου ευχομαι το 2 να παρει και αυτο απο κει!

Διαφημίσεις

καλησπερα κ να σου ζησει η μπουμπου σου!εμενα ο μικρουλης μ το εκανε καθε βραδυ στο τελευταιο γευμα μεχρι 4 μηνων.μιλαμε για κλαμα ετσι?μωβ γινοτανε!μολις εγινε 4 κοπηκαν ολα!!!κοιμαται σχετικα ευκολα το βραδυ παρολο που τον τραβολογαμε δεξια αριστερα καθε μερα.το μεσημερι ομως ακομα κλαιει οταν ερθει η ωρα του υπνου.νομιζω πως δεν μπορει να διαχειριστει καλα τη νυστα του.καπου ειχα διαβασει για μωρακια που κλαιγαν πριν τον βραδυνο υπνο για να διωξουν την ενταση της ημερας.εαν οπως λες ολη μερα χτυπιεται μαλλοντης μενει υπερενταση κ ετσι (υπεροχα για σενα :) ) χαλαρωνει!! εαν μπορουσες να κατευνασεις λιγο την ενεργητικοτητατης την ημερα?παιζοντας ηρεμα παιχνιδια, παζλ πχ ή να διαβαζετε κανενα βιβλιο, να ακουτε μουσικουλα ηρεμη..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

αγαπημενη μου ροδιτισα φιλη να χαιρεσαι το παιδαρο σου!εδω ερχεται το θεμα οτι βαριεται ευκολα τα παντα!εχω βρεθει αρκετες φορες στο σημειο να παιζω μονη μου με τα παιχνιδια της και εκεινη να εξαφανιζεται μεσα στο σπιτι.εκτονωση βρε ματια μου το σπαραχτικο κλαμμα?μετα φανταζομαι οτι αποκοιμιεται απο τον πονοκεφαλο!!

τι να σου πω..ετσι εγραφε!βεβαια δεν διευκρινιζε τα ντεσιμπελ της κραυγης!!

μηπως εχει παρα πολλα παιχνιδια κ γιαυτο βαριετια?εαν ξεκινησετε μια συζητηση,εναν διαλογο σε παρατα συξυλη κ φευγει?μηπως να παιζατε κανενα κουκλοθεατρο αυτοσχεδιο,με καλτσες πχ με μια ιστοριουλα που την ενδιαφερει μπας κ τσιμπησει??

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Ισως κλαίει γιατί καταλαβαίνει ότι με το που θα κάνει μπάνιο, τέλος το παιχνίδι και οι γυροβολιές. Μήπως να άλλαζες την ώρα του μπάνιου και να το έκανες λίγο πιο νωρίς, ώστε να έχετε λίγο παραπάνω χρόνο να παίξετε πριν τον ύπνο; Να παίξετε όμως ξαπλωμένες στο κρεβάτι της, χωρίς πολλά πολλά παιχνίδια τριγύρω. Ίσως αν έπαιρνες ένα από αυτά τα παιχνίδια που προβάλουν εικόνες στο ταβάνι; Και ξαπλωμένη θα ήταν και θα παίζατε κάπως.

Κι εμένα έκλαιγε έτσι...το ψάξαμε πολύ και ξέρεις που καταλήξαμε? Δεν ήξερα πως να κοιμηθει..ήταν κουρασμένη, νύσταζε και δεν ήξερε τί έπρεπε να κάνει...Και τώρα το κάνει καμιά φορά και την πιάνουμε με την μια ...προηγείται τρίψιμο στα ματάκια και μετά κλάμα...

Τί κάναμε? Βάλαμε κάτι σταθερο (ένα πανάκι, κουκλάκι ή αντικείμενο) που μόλις το βλέπει ή της το δίνουμε, καταλαβαίνει ότι τώρα θα γίνει το νανι! Έτσι ηρεμεί λίγο μέχρι να γίνω χίλια κομμάτια να της φτιάξω το γάλα να κοιμηθεί επιτέλους!

Μερικά παιδάκια μάλλον είναι ανυπόμονα ή δεν ξέρουν να κοιμηθουν (εμεις ότι φάση υπάρχει με τις δυσκολίες στον ύπνο την έχουμε περάσει)

Διαφημίσεις

Mpempaki, με προβλημάτισες πολύ.. :confused:

Η μικρή μου είναι 4,5 μηνών και εδώ και 2 εβδομάδες αντιμετωπίζουμε την ίδια κατάσταση. Εμάς κάποιες φορές το κάνει και το μεσημέρι/απόγευμα αν νυστάξει.

Τρομάζω στην ιδέα πως θα είναι έτσι από εδώ και στο εξής.. :shock:

φιλη μου derbybaby τα βρισκει ολα βαρετα εκτος απο τις δουλειες του σπιτιου σε ολα τα υπολοιπα{πλαστελινες,ζωγραφικη κ.α}με παραταει και φευγει!κλειω αθ.φοβαμαι να παιξω μαζι της πριν τον υπνο μην την ξεμυαλισω και εχουμε χειροτερα δραματα.kounelitsa ομολογω οτι το 'κολπο'σου δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο!εαν πιασει θελω φωτο σου να την βαλω στο σαλονι!!!isabeir καθε παιδακι ειναι μοναδικο!και μην ξεχνας πωσ η δικια μου ανεκαθεν ηταν ετσι!μηπως η μικρη σου εχει καποια ενοχληση με δοντακια ισωσ και να ειναι φαση!μην τρομαζεις και με κανεις και μενα να ανυσηχω που σε πανικοβαλλα!!

mpempaki και εγω ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο οτι μερικα παιδακια θελουν να κλαψουν για να κοιμηθουν. μαλλον προκειται για εκτονωση και μετα κοιμαται. και μενα αν ειναι πολυ κουρασμενος κλαιει λιγο και μετα κοιμαται

'παν μετρον αριστον'λεγαν οι παλαιοι!το λιγο θα το καταλαβαινα εδω μιλαμε για πολυ κλαμμα σε σημειο εμετου να σου δωσω να καταλαβεις.λεει κατι για αυτην την περιπτωση το βιβλιο?

'παν μετρον αριστον'λεγαν οι παλαιοι!το λιγο θα το καταλαβαινα εδω μιλαμε για πολυ κλαμμα σε σημειο εμετου να σου δωσω να καταλαβεις.λεει κατι για αυτην την περιπτωση το βιβλιο?

δε σε ξεχασα, αλλα έλειπα εκτός και δεν είχα βέβαια το βιβλίο μαζί μου.

Σου σντιγράφω τις σχετικές παραγράφους- υποκεφάλαια.

"Με πόσους τρόπους κλαάιει ένα μωρό; [...] Ένα μωρό κλαίει για να ικανοπόποιήσει κάποιες βασικές αναγκες.[...] ένα μωρό κλαίει όταν πειναει ή όταν αισθάνεται άβολα. Επίσης, το κλάμα βοηθάει το μωρό να αποσυμφορηθεί και να εξαλείψει εικόνες, ήχους και άλλες εντυπώσεις που ήταν ιδιαίτερα έντονες γι' αυτό." [...]

Κλάμα εκτόνωσης: Κάποιες ώρες το μωρό σας μπορεί να κλαίει ρνώ δεν πεινάει, δεν ειναι ιδιαίτερα κουρασμένο και δεν αισθάνεται άνβολα. Ό,τι και να κάνετε σε τ'ετοια περίπτωση για να το παρηγορήσετε, αυτό δε δείχνει να ησυχάζει. Αμέσως όμως μόλις του περάσει η κρίση κλάματος μπορεί να φαίνεται πιο ζωηρό απο πριν και αργοτερα να πεσει σε βαθυ υπνο. αυτό το είδος κλάματος φαίνεται πως βοηθαει πολλα μωρα να απαλλαχτουν απο ενα πλεονασμα ενεργειας που εχουν, για να μπορεσουν να επιστρεψουν σε κατασταση ισορροπιας.

Κλαμα κουρασης και υπνου: Ειναι πολλα μωρα που δεν μπορουν να κοιμηθουν χωρις κλαμα τα οποια ομως ενδεχεται να αποκοιμηθουν πιο γρηγορα, αν τα αφησετε να κλαψουν λιγακι. Αν το παιδι εινια πραγματικα κουρασμενο το κλαμα δεν διαρκεσει πολυ. πολλα μωρα που εχουν τη συνηθεια να κλαψουριζουν πριν απο τον υπνο τους ή να στριφογυρνούν, να αναπηδούν και να κλαψουριζουν σε καποιες φασεις του υπνου τους, αυτο που πραγματικα θελουν ειναι να ασχοληθει καποιος μαζι τους εκεινη την ωρα. αν το κανετε το σφαλμα να καθησυχασετε ενα τετοιο μωρο, το μονο που θα καταφερετε ειανια ισως να το ξυπνησετε εντελως και να του δημιουργησετε υπερενταση με αποτελεσμα να δυσκολευτει μετα ιδιαιτερα να κοιμηθει και να δημιουργηθει ενας φαυλος κυκλος. παντοτε βεβαια θα πρεπει πρωτα να αποκλειετε την πιθανοτητα το κλαμα του να οφειλεται σε πεινα, πονο η βρεγμενη πάνα."

Αυτα γραφει το βιβλιο σχετικα με το κλαμα πριν απο τον υπνο. γενικα και ανεξαρτητα απο το βιβλιο, νομμιζω οτι ημικρη σου ετσι εκτονωνεται. ΤΤο βλεπω και στον δικο μου μερικες φορες ομως. Επισης και καπου στο ιντερνετ (δεν θυμαμαι που) ειχα διαβασει οτι στον υπνο τους αλλα και πριν κοιμηθουν επεξεργαζονται ολες τις κατακτησεις και τις εμπειριες της ημερας και αυτα που ειναι πιο ενεργητικασ παιδια δυσκολευονται περισσοτερο να κοιμηουν μεχρι να εκτονωσουν την ενταση(κλωτσανε κτλ). Εμενα χθες κουτουλουσε απο τη νυστα και την κουραση και να μην κοιμαται, να τσιριζει, να χτυπιεται να κλαιει σαν να κοντευειε να παθει σπασμο. Αλλα ήμασταν τελειως εκτος σε δημοσιο χωρο με κοσμο και ηταν απιστευτα κουρασμενος. Δεν σου ετυχε και σενα να εχεις υπερενταση απο την κουραση και να μην μπορεις να κοιμηθεις απο το τσιτωμα;

Το αλλο που σκεφτηκα εινια οτι μπορει να θελει διαφορετικο τροπο υπνου. Π.χ. αν τη βαζεις να κοιμηθει μονη της στο κρεβατι μπορει να θελει λιγη αγκαλια πριν ή το αντιστροφο, αν την παιρνεις αγκαλια μπορει να θελει να κοιμηθει μονη της αφου κλαψει ή αφου εκτονωθει.

Διαφημίσεις

πηγαμε σημερα παιδιατρο για το χαρτι για το βρεφικο και παραδοξως με ρωτησε η ιδια.μου ειπε να μην περιμενω πολλες αλλαγες γιατι πιθανον αυτος να ειναι ο τροπος αποφορτισης της.ρωτησα κανενα 'tip' τωρα που μεγαλωσαμε και μου ειπε ωτοασπιδες!!!χαχαχα!τα αποστασματα σου ηταν πολυ διαφωτιστηκα.τωρα που καθομαι ηρεμη τα συνδεω ενα προς ενα σαν παζλ και τελικα ισχυουν!!σε ευχαριστω φιλη μου!!

πηγαμε σημερα παιδιατρο για το χαρτι για το βρεφικο και παραδοξως με ρωτησε η ιδια.μου ειπε να μην περιμενω πολλες αλλαγες γιατι πιθανον αυτος να ειναι ο τροπος αποφορτισης της.ρωτησα κανενα 'tip' τωρα που μεγαλωσαμε και μου ειπε ωτοασπιδες!!!χαχαχα!τα αποστασματα σου ηταν πολυ διαφωτιστηκα.τωρα που καθομαι ηρεμη τα συνδεω ενα προς ενα σαν παζλ και τελικα ισχυουν!!σε ευχαριστω φιλη μου!!

Παρακαλώ. Δεν κανει τιποτα. :lol::lol::lol:

πως δεν κανει?με καθυσηχασες αρκετα!τελικα ειναι λυτρωτικο να λες το πονο σου!η γιαγια μου λεει¨πονος μοιρασμενος=πονος μισος¨