Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απομακρυνση κρεατοελιας με hansaplast.....


Recommended Posts

Μαλλον το ειχα ξαναακουσει ...καποτε ,

ομως σημερα που μου το ανεφερε μια συγγενης μου .... μου κινησε "επικνδυνα" το ενδιαφερον........

 

Μου ειπε πως εβαλε hansaplast σε μια κρεατοελια της κ οτι σε δυο μολις μερες αυτη μαραθηκε κ επεσε......

 

οπως καταλαβαινετε.... μου φανηκε τοσο ευκολη λυση να απαλλαγω απο μια κρεατοελια (στο χρωμα του δερματος) που εχω χρονια κοντα στη μασχαλη κ με ενοχλει....

 

 

σε δυο μονο μερες....?

 

 

εχετε ακουσει αναλογη περιπτωση....?

ποσο επικινδυνο ειναι να το κανει κανεις αυτο μονος του?

 

περιμενω με αγωνια να ακουσω τις αποψεις σας... οπως καταλαβαινετε το σκεφτομαι σημερα ολη μερα...στο τσακ ειμαι να παω να παρω τα hansaplast απο συρταρι !!!!!(πλακα κανω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:shock::shock::shock::shock:

 

Δε το πιστευω καθολου οτι εχει γινει κατι τετοιο! Αν ειναι δυνατον να φυγει μια κρεατοελια με ενα Hansaplast! Εκτος απο αδυνατον βεβαια το θεωρω και εξαιρετικα επικινδυνο να επεμβεις σε μια κρεατοελια.

 

Οι κρεατολιες αφαιρουνται με χειρουργικη επεμβαση και μαλιστα στελνονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και για βιοψια μετα.

 

Στο λεω γιατι εχω αφαιρεσει 4 ελιες, συνολο 15 ραμματα. Και ολα αυτα σε κανονικο χειρουργειο με τοπικη αναισθησια (2 δοσεις ανα ελια) κλπ κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock:

 

Δε το πιστευω καθολου οτι εχει γινει κατι τετοιο! Αν ειναι δυνατον να φυγει μια κρεατοελια με ενα Hansaplast! Εκτος απο αδυνατον βεβαια το θεωρω και εξαιρετικα επικινδυνο να επεμβεις σε μια κρεατοελια.

 

Οι κρεατολιες αφαιρουνται με χειρουργικη επεμβαση και μαλιστα στελνονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και για βιοψια μετα.

 

Στο λεω γιατι εχω αφαιρεσει 4 ελιες, συνολο 15 ραμματα. Και ολα αυτα σε κανονικο χειρουργειο με τοπικη αναισθησια (2 δοσεις ανα ελια) κλπ κλπ.

 

 

 

για να μου το λεει ...ετσι θα εγινε ..την πιστευω ...δεν ειναι μυθομανης.... αλλα κ με χειρουργειο ... παλι δεν επεμβαινουμε....? τι λες?

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock:

 

Δε το πιστευω καθολου οτι εχει γινει κατι τετοιο! Αν ειναι δυνατον να φυγει μια κρεατοελια με ενα Hansaplast! Εκτος απο αδυνατον βεβαια το θεωρω και εξαιρετικα επικινδυνο να επεμβεις σε μια κρεατοελια.

 

Οι κρεατολιες αφαιρουνται με χειρουργικη επεμβαση και μαλιστα στελνονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και για βιοψια μετα.

 

Στο λεω γιατι εχω αφαιρεσει 4 ελιες, συνολο 15 ραμματα. Και ολα αυτα σε κανονικο χειρουργειο με τοπικη αναισθησια (2 δοσεις ανα ελια) κλπ κλπ.

 

ακριβώς!δε θα δοκίμαζα με τίποτα τη "μέθοδο χανζαπλαστ"

Link to comment
Share on other sites

δεν το παρουσιασα ως μεθοδο κ να με συγχωρεις πολυ.... την ιδια αντιστοιχως φοβια εχω κ να παω σε χειρουργειο να κανω αφαιρεση ,να κανουν αναλυση ... κ ουπς να σου πουν ...κακως την εβγαλες ,δεν επρεπε.... τοτε τι λες ξανακολληστε την....

 

 

μου κινησε το ενδιαφερον οπως προειπα κ αυτο γιατι πιστευω οτι πρεπει να το εχουν επιχειρησει κ αλλοι αυτο ....

 

 

αλλα "μεθοδος" με τιποτα οχι .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι ο δερματολογος μπορει να κρινει.. Εγω εβγαλα μια ελια στην μεση με καυτηριασμο (δεν εμεινε τιποτα για εξεταση). Επισεις επειδη εχω πολλα μικρα θηλωματα σε διαφορα σημεια του σωματος και του προσωπου παλι καυτηριασμο εκανα...

Handsaplast δεν εχω βαλει (εχω κανει αλλα - αλλα δεν σας τα ανεφερω) το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι ειχε μισχο και ξεραθηκε.. οποτε και εφυγε..

Link to comment
Share on other sites

για να μου το λεει ...ετσι θα εγινε ..την πιστευω ...δεν ειναι μυθομανης.... αλλα κ με χειρουργειο ... παλι δεν επεμβαινουμε....? τι λες?

 

Οτι η επεμβαση απο χειρουργο ειναι το ιδιο με την "επεμβαση" (ο θεος να την κανει) με Hansaplast? Aυτο θες να μου πεις?

 

Αν την πιστευεις δεν εχεις παρα να το δοκιμασεις τοτε ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο δερματολογος μπορει να κρινει.. Εγω εβγαλα μια ελια στην μεση με καυτηριασμο (δεν εμεινε τιποτα για εξεταση). Επισεις επειδη εχω πολλα μικρα θηλωματα σε διαφορα σημεια του σωματος και του προσωπου παλι καυτηριασμο εκανα...

Handsaplast δεν εχω βαλει (εχω κανει αλλα - αλλα δεν σας τα ανεφερω) το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι ειχε μισχο και ξεραθηκε.. οποτε και εφυγε..

 

τι ειναι μισχος κ τι θιλωμα?

 

κ πως λεγονται αυτες οι κρεμαστες στο χρωμα του δερματος?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεν το παρουσιασα ως μεθοδο κ να με συγχωρεις πολυ.... την ιδια αντιστοιχως φοβια εχω κ να παω σε χειρουργειο να κανω αφαιρεση ,να κανουν αναλυση ... κ ουπς να σου πουν ...κακως την εβγαλες ,δεν επρεπε.... τοτε τι λες ξανακολληστε την....

 

 

μου κινησε το ενδιαφερον οπως προειπα κ αυτο γιατι πιστευω οτι πρεπει να το εχουν επιχειρησει κ αλλοι αυτο ....

 

 

αλλα "μεθοδος" με τιποτα οχι .....

 

τη φράση μέθοδος χανζαπλάστ την έβαλα κι εγώ σε εισαγωγικά.και δεν υπονόησα ότι μας την προτείνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι μισχος κ τι θιλωμα?

 

κ πως λεγονται αυτες οι κρεμαστες στο χρωμα του δερματος?

Ευχαριστω

 

αυτες οικρεμαστες στο χρωμα του δερματος ειναι. "μισχος" επειδι εχουν ενα κοτσανακι οπως τα λουλουδια γιατι υπαρχουν και αλλες που ειναι κολλημενες πανω στο δερμα (και καποιες εχουν και βαθιες ριζες) γαιυτο χρειαζεται γιατρος για να τις αξιολογισει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν πηγαίνεις στον δερματολόγο, εξετάζει την ελιά και σου λέει αν είναι απολύτως αθώα ή αν θεωρείται ύποπτη. Αν θεωρείται ύποπτη, αφαιρείται με τοπική αναισθησία και νυστέρι.(να βγεί όλη η ρίζα) και αποστέλλεται για βιοψία. Όταν θεωρείται εντελώς αθώα, τότε μπορεί να αφαιρεθεί με laser. (εγώ πάλι για να είμαι 100% σίγουρη τις έστειλα κι αυτές για βιοψία.;))

Είχα κι εγώ μια μεγάλη στην μασχάλη και την αφαίρεσα στο νοσοκομείο με laser. Πήγαινε σε δερματολόγο, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Δεν φαντάζεσαι την χαρά μου, όταν (αφού επουλώθηκε) ξύρισα για πρώτη φορά την μασχάλη μου μέσα σε δευτερόλεπτα...:lol:

 

(και στις δύο περιπτώσεις, -χειρουργικά ή με laser- δεν υπάρχει πόνος κατά την επέμβαση. Λίγος πόνος, ανάλογα με το σημείο όπου βρίσκεται η ελιά, υπάρχει στην ανάρρωση.)

 

Επίσης, να πω ότι σε όσους δερματολόγους έχω πάει (γιατί έχω άφθονες ελιές...ολόκληρη ελαιοπαραγωγή! :P) μου είπαν το ίδιο. Δεν ισχύει πια αυτό που έλεγαν παλιά, ότι δηλαδή τις ελιές δεν τις πειράζουμε ποτέ. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει και σήμερα λένε, ότι μια ελιά που θεωρείται ύποπτη ή είναι σε σημείο που ερεθίζεται συχνά (π.χ. στη μασχάλη απο το ξύρισμα, στην πατούσα απο το παπούτσι, στο κεφάλι απο το χτένισμα κ.α.) , είναι καλύτερο να αφαιρεθεί για να μηδενιστούν οι πιθανότητες να εξελιχθεί σε καρκίνο αργότερα.)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Τις ελιες δεν τις πειραζουμε ποτε μα ποτε . Ουτε χειροθργικα ουτε με καμια αλλη μεθοδο .Οι ελιες αμα αφαιρεθουνε ενω ως τοτε μπορει να ητανε αθωες μπορει να γινουνε καρκινος αμα αφαιρεθουνε .Μια φιλη μου εχασε συναδελφο της 28ετων ετσι .Μεγαλη Προσοχη , δεν παιζουμε με τετοια πραγματα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς μια πολύ,πολύ μικρή κρεατοελιά,σαν σκουληκάκι ας πούμε(τί λέω Θεέ μου...),είχα και εγώ μια στην μασχάλη και με τον καιρό έπεσε μόνη της.Καλύτερα να αποφύγεις περίεργες μεθόδους,το ότι λειτούργησε σε κάποιον δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

Από την άλλη με προβληματίσατε γιατί έχω και εγώ μια κρεατοελιά πίσω στο κεφάλι και όπως βλέπω,η μια λέει ότι πλέον πρέπει να τις αφαιρούμε, σύμφωνα με τους δερματολόγους και η άλλη λέει ότι ένας άνθρωπος έχασε την ζωή του.Τί να κάνω τώρα εγώ??:?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς μια πολύ,πολύ μικρή κρεατοελιά,σαν σκουληκάκι ας πούμε(τί λέω Θεέ μου...),είχα και εγώ μια στην μασχάλη και με τον καιρό έπεσε μόνη της.Καλύτερα να αποφύγεις περίεργες μεθόδους,το ότι λειτούργησε σε κάποιον δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

Από την άλλη με προβληματίσατε γιατί έχω και εγώ μια κρεατοελιά πίσω στο κεφάλι και όπως βλέπω,η μια λέει ότι πλέον πρέπει να τις αφαιρούμε, σύμφωνα με τους δερματολόγους και η άλλη λέει ότι ένας άνθρωπος έχασε την ζωή του.Τί να κάνω τώρα εγώ??:?

 

Christina μου, το καλύτερο είναι να πας σε έναν δερματολόγο και να σου πει αυτός τι είναι καλύτερο για την περίπτωση σου. Μην ακούς καμιά μας.:wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Christina μου, το καλύτερο είναι να πας σε έναν δερματολόγο και να σου πει αυτός τι είναι καλύτερο για την περίπτωση σου. Μην ακούς καμιά μας.:wink:

 

 

Αν σου πω ότι μετά από 10 χρόνια που μπαινοβγαίνω στα νοσοκομεία,λόγω της μάνας μου,έχω μάθει να μην εμπιστεύομαι κανέναν γιατρό,θα με πιστέψεις???Δύσκολα να μείνω σε μια διάγνωση.Απλά το συγκεκριμένο θέμα δεν με είχε προβληματίσει μέχρι αυτή την στιγμή.Ουφ,άλλος ένας μπελάς στο κεφάλι μου...κυριολεκτικά και μεταφορικά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πηγα προχθες και αφαιρεσα 4 ελιες μου εκανε τοπικη αναισθησια και της καυτηριασε,τις ειδε πρωτα με ενα μικροσκοπιο στον υπολογιστη.του εδειξα και αλλες 2 και μου ειπε οτι θελουν νυστερι και βιοψια και οτι δεν βγαινουν ολες οι ελιες( και αν καταλαβα καλα βγαινουν αυτες που εχουν τριχα μεσα).

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

μπρρρ..οταν ακουω για ελιες κατι με πιανει...δεν αγγιζω ποτε τις δικες μου...φοβαμαι οτι κατι θα παθω!:oops:εχω μια κρεατοελια στον αυχενα κ οποτε παω για κουρεμα το πρωτο που λεω ειναι ''προσεξτε τις βουρτσες μην φυγει η ελια''!!!!!

εγω αν δεν μου ελεγε γιατρος οτι κινδυνευω να παθω κατι αν δεν βγαλω ελια..δεν προκειται να την εβγαζα ποτε!!!hansaplast???????:shock::shock::shock:κ υπνωτισμενη να ημουν δεν θα το επιχειρουσα ποτε...τρεμω κ μονο στην ιδεα!!!

περιπου στα 14 μου,βγαινοντας απο ενα ταξι πηγα με δυναμη να κλεισω την πορτα κ εφαγα μια γερη στο ποδι..οπου ειχα μια κρεταοελια...εβγαλε αιμα κ εξαφανιστηκε!που πηγε η ελια???ελα μου ντε...ειχαπανικοβληθει..ωχ κ τι θα παθω τωρα..θα πεθανω.....κ κριμα ειναι για μια ελια..κ αλλα τετοια ομορφα!!!σε 2 μηνες η ελια ειχε ξαναβγει...μαλλον θα ειχε ριζα ε??!!δεν εξρω!!οπως επισης κ μια αλλη που ειχα πανω απ'το ματι..εξαφανιστηκε μυστηριωδως στα 19 μου..κδ εν επανηλθε ευτυχως γιατι με νευριαζε!

κ οπως ειπαν κ αλλες κοπελες καλυτερα να πας σε δερματολογο αν θελεις πολυ να αφαρεσεις ελια....εγω θα φοβομουν να κανω οτιδηποτε!!!μην το ρισκαρεις..μπορει να ειναι επικινδυνη ελια....

 

ααα κ μια σημειωση ''μεταξυ μας αυτο με την πορτα του ταξι....εκεινη επεσε πανω μου....μην διαρρευσει!!!!χιχι!!!!:-P:cool:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως οτι εν μερη εσφαλα .... δεν επρεπε να ανοιξω τετοιο θεμα ...διοτι πολυ φοβαμαι οτι μιας κ το φορουμ εχει πολλα μελη κ ακομη περισσοτερους επισκεπτες (κ νεαρους σε ηλικια) οτι σε καποιους μπορει να φανταζει σαν λυση κατι τετοιο κ να το επιχειρησουν ....

 

 

Σε αυτο το σημειο νομιζω οτι πρεπει να τονισω κ εγω τη θεση μου .... που ειναι εναντια σε τετοια ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ .... κ να παρακαλεσω τους συντονιστες να προβουν σε οτι αυτοι νομιζουν καλυτερο.... θα επιθυμουσα να διαγραφει το θεμα μου εντελως ...διοτι πιστευω ακραδαντα οτι εκανα ερημην μου κατι επικινδυνο .

 

 

Καλο βραδυ .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...