Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

δεν επιτρέπεται διπλό όνομα;

gentriana

Recommended Posts

Στο θέμα χρήσιμες οδηγίες για τη βάπτιση αναφέρεται: "Η αναγραφή στο βιβλίο Βαπτίσεων ενός Ονόματος, η εκφώνηση όμως δύο ονομάτων, κατά την Κατήχηση και την τριπλή Κατάδυση δεν επιτρέπεται, ενέχει δέ τον κίνδυνο ο Εφημέριος να διωχθεί ποινικώς."

Σκεπτόμαστε να δώσουμε δύο ονόματα στο αγοράκι μας. Αν κατάλαβα καλά, δεν επιτρέπεται να ακουστούν δύο ονόματα στην εκκλησία; Δεν το έχω ξανακούσει ποτέ αυτό... :confused:

Όσοι έχουν δώσει διπλό όνομα στο μωρό τους ας με βοηθήσουν παρακαλώ!

NLOdp3.png?XyVO1AM4

Διαφημίσεις

αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν επιτρέπεται να πουν κατά τη βάφτιση δύο ονόματα και τελικά να γραφτεί μόνο το ένα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

Η αλήθεια είναι πως το εχω ξανακούσει απο μια φίλη μου που βάφτισε στην Κρητη κ ο παππάς αρνηθηκε να πει κ τα δυο ονόματα στην κολυμπήθρα .

Η φιλη μου λοιπόν το είπε μόνη της Δηλ ο παππάς είπε το ένα κι αυτη φωναξε κ το δευτερο ονομα της κορης της Στο βιβλίο δεν ξερω αν γραφτηκαν κ τα δυο .. Θα ρωτησω κ θα σου πω.

Παντως εγω που βάφτισα τη μικρη μου σε μοναστηρι ο παππάς δεν είχε προβλημα να πει και τα δυο ονόματα και φυσικα στα χαρτιά γραφτηκαν και τα δυο ονομάτα.

Μάλλον είναι θέμα του πάτερ όπως καταλαβαίνω οποτε και τον ρωτας απο πριν για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.

ναι ισχυει. τουλαχιστον σε γνωστο ζευγαρι δικο μας, ο παπας ειπε το ενα ονομα. κ στο βιβλιο κ στα χαρτια πηρε κ τα δυο. (θα εχει ενα θεμα με τη γραφιοκρατια γενικοτερα, θα σας ζαλιζουν δηλ. οχι τπτ τραγικο.)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Διαφημίσεις

ανάλογα την εκκλησία - παππά ...

εμένα π.χ. στην πρώτη ήθελα σκέτο ένα μη χριστιανικό όνομα (αρχαίο) και μου είπε οτι δε γίνεται πρέπει και χριστιανικό... έτσι την ειπα και με της γιαγιάς το δευτερο μαρία , τα είπε και τα εγραψε και τα δύο,,,

στη δευτερη πάλι αρχαίο αλλά έβαλα διπλό να μή παραπονεθεί η άλλη γιαγιά... ο παππάς με ρώτησε αν θέλω να το γράψει κιόλας ή μόνο να το πεί γιαυτό σου λέω δε βρίσκεις άκρη .δε ξέρεις που θα πέσεις..είναι σα να παίζεις τζόκερ ένα πράμα:lol:

Πριν 11 χρονια βαφτισαμε την μικρη μας στην Τηνο και δωσαμε κανονικα 2 ονοματα τα οποια ειναι γραμμενα σε ολα της τα χαρτια.

Το ιδιο και στον γιο μας πριν 7 χρονια σε αλλη ενορια.

Βασικά, δεν καταλαβαίνω καθόλου τι πρόβλημα υπάρχει με τα δύο ονόματα, θρησκευτικό, νομικό, τι γίνεται τελικά;; κι ο παπάς να διώκεται ποινικώς!

NLOdp3.png?XyVO1AM4

αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν επιτρέπεται να πουν κατά τη βάφτιση δύο ονόματα και τελικά να γραφτεί μόνο το ένα.

Αυτό κατάλαβα και εγώ όταν το διάβασα.

στα χαρτια ειναι και τα δυο ονοματα σε πιστοποιητικα γεννησης κ.α

στην βαφτιση ομως θα ακουστει μονο το ενα

υπαρχει θρησκευτικο προβλημα

το κρατος δεν το ενδιαφερει ουτε ποσα ονοματα εχεις ουτε το θρησκευμα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

328e.jpg328ep3.png

Διαφημίσεις

Όλα εξαρτώνται από τον παπά. Εμείς θέλαμε να βγάλουμε το όνομα του πεθερού μου -αρχαίο- και να έχουμε 2 νονούς και πήγαμε σε μια ενορία που δεν είχε πρόβλημα.

Εμεις πάλι δώσαμε 2 ονόματα στον μικρό και ο παπας στην κολυμπήθρα φώναξε κ τα δύο, αλλα μετα του ζήτησα στα χαρτια να γράψει μονο το ένα για να μην έχει το παιδάκι να γράφει μια ζωή παντού έναν σιδηρόδρομο, στην αρχή τσίνισε λίγο αλλα τελικά το έκανε,

εγω τον φωνάζω κ με το ένα κ με το άλλο ...

iTLNp3.pnguQzNp3.png

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

εγω που βαφτισα εδωσα 2 ονοματα και γραφτηκαν και τα δυο. μαλιστα με ρωτησε ο παπας αν θελω να γραφτουν και τα δυο!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

κοριτσιααααα, μπορειτε να πατε στο ληξιαρχειο και να κανετε ονοματοδοσια. Απο εκει και περα το παιδι ΝΟΜΙΜΑ πλεον θα εχει το ονομα ή τα ονοματα που εσεις θελετε. Στην συνεχεια πατε το χαρτι στον παπα και του λετε οτι το παιδι εχει αυτα τα δυο-τρια ονοματα και αυτος αναγκαστικα θα τα φωναξει ολα! ειναι τοσο απλο!! η βαφτιση γινεται για το θρησκευμα ΚΑΙ ΟΧΙ για το ονομα..δεν μπορουν να σας λενε οτι θελουν..

83hKp3.png

Διαφημίσεις

Θα σας έλεγα ότι χθες πήγα σε παιδικό πάρτι για ένα κοριτσάκι με διπλό όνομα αλλά δεν γνωρίζω αν τελικά στα χαρτιά έγραψαν και τα δύο ονόματα.

Μετά έφαγα φλασιά: Ο πατέρας του εργοδότη μου (μιλάμε για 70 ετών άνθρωπο) , λέγεται Ιωάννης-Ευτύχιος και ναι , έτσι είναι γραμμένος παντού στα δικά του χαρτιά, και μάλιστα όταν έτυχε να χρειαστεί ο γιος του (ο εργοδότης μου) να βγάλει νέα ταυτότητα από λάθος του αστυνομικού στο τμήμα έγραψαν όνομα πατρός μόνο Ιωάννης , με αποτέλεσμα όπου πήγαινε να δηλώσει τη νέα ταυτότητα να του λένε : Δεν είστε εσείς κύριε, έχετε άλλο πατρώνυμο!!!

Και έτρεξε ξανά ο άνθρωπος να βγάλει πάλι νέα ταυτότητα ώστε να αναγράφεται το Ιωάννης-Ευτύχιος!!!

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Είναι καθαρά θέμα παπά πιστεύω. Στην ίδια ενορία βάφτισα 2 μωράκια (με τη διαφορά ενός έτους). Στο πρώτο ο παπάς απαγόρεψε ρητά τα δύο ονόματα και μας το ξέκοψε.

Ενα χρόνο αργότερα και με άλλον παπά, δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

απο μια γνωστη μου ακουσα οτι στα μοναστηρια λενε διπλα τα ονοματα

δεν το εχω ψαξει ακομα οποτε δεν ξερω τι γινετε και γιατι

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

328e.jpg328ep3.png

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...