Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Σπαζοκεφαλιά με το "savoir vivre" των προσκλητηρίων!Help!

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια "παρεξήγηση" που έχει προκύψει με τα προσκλητήρια της βάφτισής μας. Σας παραθέτω όμως πρώτα το ιστορικό για να μπείτε στο κλίμα:

Ο άντρας μου έχει δύο πρώτα ξαδέλφια (μεταξύ τους αδέλφια) τα οποία όμως δεν μένουν με τους γονείς τους. Όταν παντρευτήκαμε, η ξαδέλφη ήταν παντρεμένη, συνεπώς έλαβε ξεχωριστό προσκλητήριο και μας έκανε ξεχωριστό δώρο. Όλα καλά δηλαδή. Ο αδελφός της ήταν - και είναι - ελεύθερος, όμως άφησε να εννοηθεί τότε ότι αν δεν λάβει ξεχωριστή πρόσκληση δεν θα έρθει στο γάμο. Εμείς του στείλαμε προσκλητήριο, ήρθε, αλλά δεν έφερε ξεχωριστό δώρο. Πέρασε ο καιρός, γέννησα και εν τω μεταξύ η ξαδέλφη χώρισε...Εδώ πρέπει να πω ότι όταν γεννήθηκε ο μικρός, ο άντρας μου ειδοποίησε όλους τους φίλους/συγγενείς, όμως ο ξάδελφός του δεν πήρε ποτέ τηλέφωνο να ευχηθεί. Η ξαδέλφη πάλι, πήρε τρεις μέρες μετά τη γέννα και είπε ότι "μόλις το έμαθε" (ενώ η μάνα της ήταν όλη μέρα έξω από την αίθουσα τοκετού!). Έκτοτε δεν είχαμε καμία επικοινωνία, ούτε λόγος για κάποιο δώρο στο παιδί φυσικά, αλλά δεν στέκομαι εκεί. Τώρα στη βάφτιση, ο άντρας μου, έχοντας πειραχτεί από την αδιαφορία τους, αποφάσισε να μην τους στείλει πάλι ξεχωριστό προσκλητήριο, αλλά έδωσε ένα "οικογενειακό". Αυτό άρχισε να συζητείται στην οικογένειά του, ειδικά από τη θεία, η οποία είπε ότι "κακώς δεν πήραν τα παιδιά της ξεχωριστή πρόσκληση, αφού δεν μένουν με τους γονείς τους, και τώρα δεν πρόκειται να έρθουν".

Εσείς τι πιστεύετε? Ήταν αγένεια από την πλευρά μας (γιατί με παίρνει κι εμένα η μπάλα όπως καταλαβαίνετε) που δεν τους καλέσαμε ξεχωριστά, αφού στο κάτω-κάτω δεν είναι παντρεμένοι? Έχω στενοχωρεθεί πολύ γιατί δεν μου αρέσει να μας συζητάνε πίσω από την πλάτη μας, ειδικά άνθρωποι που οι ίδιοι πρωτίστως δεν φέρονται σωστά.

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγνώμη για το ποστ-σεντόνι :-)

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Διαφημίσεις

• Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εγω λεω οτι ασχολειστε με βλακειες

αντι με τα σημαντικα που εχουν να κανουν με βαφτιση-γαμο

δυστυχως ή ευτυχως, στους γαμους και τα βαφτισια μας καλαμε και κοσμο απλα και μονο επειδη ετσι πρεπει. αφου ξερατε οτι θα παρεξηγηθουν αν δεν παρουν ξεχωριστο προσκλητηριο επρεπε να τους στειλετε, σιγα το πραγμα, δεν θα παθαινατε και τιποτα

ουτε ειναι σημαντικο για να κατσετε να χαλατε τις καρδιες σας

το οτι αυτοι φερονται γαιδουρινα, δεν εχει να κανει, προβλημα τους

ετσι ειναι ο χαρακτηρας τους

εσεις να ησασταν ενταξει, και απο κει και περα ουτε παρεα ειναι αναγκη να κανετε ουτε πολλα πολλα αμα δεν τους πολυ θελετε

Καλά ξεμπερδέματα!!!!!!!!!!

Εσεις είστε ο.κ κατα την δικη μου κρίση.

Τα ανύπαντρα παιδιά δεν παιρνουν προσκληση και ειναι και ψιλιγελειο να κολλάνε σε κατι τετοιο.

Αν η συμπεριφορά τους ηταν η πρέπουσα στην γέννηση του παιδιού σας τοτε να στέλνατε ξεχωριστό, αλλά λές πως δεν ηταν και η καλύτερη.

Δεν σε νοιάζει λοιπον τι θα σκεφτουν και τι θα που. Ζηλεια μυριζομαι και κάνει μπάμ απο χιλιομετρο.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Ομολογώ όμως ότι μπερδεύτηκα περισσότερο γιατί μου φαίνονται και οι δύο σωστές! :-)

αφου ξερατε οτι θα παρεξηγηθουν αν δεν παρουν ξεχωριστο προσκλητηριο επρεπε να τους στειλετε, σιγα το πραγμα, δεν θα παθαινατε και τιποτα

Δεν έχεις άδικο lilianaa μου, θα μπορούσαμε να το είχαμε κάνει έτσι και να τελείωνε εκεί το θέμα..Όμως δεν είναι κουραστικό να προσπαθείς συνέχεια να ικανοποιείς τα καπρίτσια του καθενός μεγαλομανή?

Εσεις είστε ο.κ κατα την δικη μου κρίση.

Τα ανύπαντρα παιδιά δεν παιρνουν προσκληση και ειναι και ψιλιγελειο να κολλάνε σε κατι τετοιο.

Έτσι είπαμε κι εμείς Aggeloudia, αν είναι κάποιος να παραξηγηθεί, θα παρεξηγηθεί ό,τι και να κάνεις.

Τουλάχιστον, για να ξέρουμε τι να απαντήσουμε όταν μας πουν κάτι, στο τυπικό κομμμάτι είμαστε καλυμμένοι? Σε συγγενή που δεν έχει παντρευτεί αλλά μένει μόνος του, στέλνεις ξεχωριστή πρόσκληση? Η' υπάγεται στο προσκλητήριο των γονιών του?? :confused:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι :-)

Αυτοι δεν φερθηκαν σωστα!

Εσεις το πήρατε πατριωτικά και δεν στειλατε ξεχωριστες προσκλησεις... (Ουτε ειχατε υποχρεωση, εφόσων δεν εχουν την δικη τους οικογενεια.... (Η προσκληση παει ανα "οικογενεια", οχι ανα ατομο).

Στους γαμους/βαπτισεις, συνηθιζεται να καλουμε και ατομα που δεν συμπαθουμε, γιατι απλα "ετσι πρεπει"

Εαν με ρωτησεις θα σου πω οτι το ιδιο εκανα, παρόλο που δεν το ήθελα...

Σιγουρα προτιμουσα λιγοτερα ατομα και καλά...

Παντως, δεν εχει σημασία...

Εφόσων δεν θελετε και επαφες μαζί τους, τι το ψαχνεις?

Υπάρχει πολυ παραξενιά στον κοσμο εξω!

Διαφημίσεις

Εαν με ρωτησεις θα σου πω οτι το ιδιο εκανα, παρόλο που δεν το ήθελα...Σιγουρα προτιμουσα λιγοτερα ατομα και καλά...

Υπάρχει πολυ παραξενιά στον κοσμο εξω!

Δηλαδή Lisa δεν κάλεσες ξεχωριστά αν κατάλαβα καλά? Πώς το χειρίστηκες?

Πάντως, δεν ξέρω βρε παιδιά, στο γάμο λες εντάξει, μιας και καλούν και οι γονείς μας, το κάνουμε το χατήρι σε μερικούς και τους καλούμε ξεχωριστά. Που και πάλι, προσωπικά το θεωρώ μεγάλη αγένεια να λάβεις προσκλητήριο - πόσο μάλλον να το απαιτήσεις κιόλας - και να μην κρατάς δώρο.

Στη βάφτιση όμως, πώς να το πω, με ενοχλεί αφάνταστα να γίνεται πάτημα ένα τόσο σημαντικό γεγονός της ζωής του παιδιού μου για να βγάλει ο καθένας το κόμπλεξ και τη μεγαλομανία του, ειδικά όταν δεν έχει δει καν το παιδί μου! :evil:

Δηλαδή Lisa δεν κάλεσες ξεχωριστά αν κατάλαβα καλά? Πώς το χειρίστηκες?

Πάντως, δεν ξέρω βρε παιδιά, στο γάμο λες εντάξει, μιας και καλούν και οι γονείς μας, το κάνουμε το χατήρι σε μερικούς και τους καλούμε ξεχωριστά. Που και πάλι, προσωπικά το θεωρώ μεγάλη αγένεια να λάβεις προσκλητήριο - πόσο μάλλον να το απαιτήσεις κιόλας - και να μην κρατάς δώρο.

Στη βάφτιση όμως, πώς να το πω, με ενοχλεί αφάνταστα να γίνεται πάτημα ένα τόσο σημαντικό γεγονός της ζωής του παιδιού μου για να βγάλει ο καθένας το κόμπλεξ και τη μεγαλομανία του, ειδικά όταν δεν έχει δει καν το παιδί μου! :evil:

Ξεχωριστή προσκληση πήραν μόνο οι οικογενειες...

Νομίζω δηλ, γιατι επειδη ο συζηγος, εχει μεγαλο σόι, δεν εδωσα και πολυ σημασια... Τα δικά του τα ετοιμασε μόνος του... Ουτως ή αλλως, δεν καναμε και τραπέζι στην βαπτιση, οπωτε, δεν ειχε σημασία... Καλεσε και αρκετα ατομα που ουτε να τα δω δεν ήθελα...

Και μην βιαστεις να με πεις παραξενη, γιατι καλα εκανα και δεν τα ήθελα!

Το απεδειξαν εξάλλου με τις πραξεις τους! Απο το μεγάλο αυτό (σκυλό)σογο,

ήρθαν μόνο 2-3 άτομα (εκτως αδελφου, γονεις), τα οποια ετυχε και βρισκοντουσαν Ελλάδα την περιοδο αυτη (Εχουν μεταναστευσει πολυ μακρια, και ήρθαν Ελλάδα για διακοπές)....

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟλοι οι υπόλοιποι, ΔΕΝ ήρθαν γιατι δεν συμφωνουσαν με την επιλογή μας ως προς το όνομα του παιδιου! Φυσικά ουτε εστειλαν δώρο!

(Δεν το ειπαν, αλλά φάνηκε!)

Δεν με πειραξε. Ισα-ισα που το χαρηκα, γιατι οπως σου ειπα, προτιμώ λίγα άτομα και καλά...

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟλοι οι υπόλοιποι, ΔΕΝ ήρθαν γιατι δεν συμφωνουσαν με την επιλογή μας ως προς το όνομα του παιδιου! Φυσικά ουτε εστειλαν δώρο!

Δεν με πειραξε. Ισα-ισα που το χαρηκα, γιατι οπως σου ειπα, προτιμώ λίγα άτομα και καλά...

:shock: Πως γίνεται οι "λοιποί συγγενείς" να έχουν άποψη μέχρι και για το όνομα του παιδιού σου?!?

Πάντως κρατάω την τελευταία φράση σου, λίγοι και καλοί..Η βάφτιση νομίζω ότι είναι πιο σημαντική από το γάμο και δεν θα ήθελα να μου τη χαλάσουν τα ξινισμένα μούτρα μερικών! :-D

:shock: Πως γίνεται οι "λοιποί συγγενείς" να έχουν άποψη μέχρι και για το όνομα του παιδιού σου?!?

Πάντως κρατάω την τελευταία φράση σου, λίγοι και καλοί..Η βάφτιση νομίζω ότι είναι πιο σημαντική από το γάμο και δεν θα ήθελα να μου τη χαλάσουν τα ξινισμένα μούτρα μερικών! :-D

Χα χα χα!

Οχι μονο ειχαν άποψη, αλλά ειχαν αρχισει να φωνάζουν το παιδι μου με το όνομα που αυτοι θεωρουσαν σωστο!! (Εννοειται πριν την βάπτιση!)

Τι εκανα εγώ?

Γελουσα απο μεσα μου βεβαια!

Ή που θα γελούσες, ή που θα άρχιζες να μοιράζεις σφαλιάρες δηλαδή! :-D

Το μόνο που θέλω είναι, έστω και τυπικά, να είμαστε σωστοί. Δεν αντέχω σου-ψου-μου και σίγουρα θα έρθει η ώρα να μπουν στη θέση τους αυτοί που τώρα μας κουτσομπολεύουν για τέτοιο γελείο θέμα. Οπότε τι είναι καλύτερο να επικαλεστούμε? "Αφού είστε ελεύθεροι, υπάγεστε στο προσκλητήριο των γονιών σας". Σωστά??

Διαφημίσεις

Ή που θα γελούσες, ή που θα άρχιζες να μοιράζεις σφαλιάρες δηλαδή! :-D

Το μόνο που θέλω είναι, έστω και τυπικά, να είμαστε σωστοί. Δεν αντέχω σου-ψου-μου και σίγουρα θα έρθει η ώρα να μπουν στη θέση τους αυτοί που τώρα μας κουτσομπολεύουν για τέτοιο γελείο θέμα. Οπότε τι είναι καλύτερο να επικαλεστούμε? "Αφού είστε ελεύθεροι, υπάγεστε στο προσκλητήριο των γονιών σας". Σωστά??

Ολόσωστα!

Αχ οκ, ησύχασα τώρα :-) ευχαριστώ πολύ!!

Δεν το ήξερα αυτό με τα ανύπανδρα παιδιά, ότι δεν συνηθίζεται να τους δίνουν ξεχωριστό προσκλητήριο, ακόμα και αν δεν μένουν με τους γονείς τους.

Εμένα προσωπικά δεν μου "κάθεται" καλά. Δηλαδή αν κάποιος έχει πάει 50 χρονών και έχει μείνει ανύπανδρος, δεν δικαιούται προσκλητήριο ακόμα και αν δεν μένει με τους γονείς του;

Το άλλο πάλι που αναφέρθηκε ότι μια κοπέλα που ήταν παντρεμένη στο παρελθόν, τώρα δεν δικαιούται προσκλητήριο γιατί χώρισε;

Δηλαδή, σύμφωνα με αυτό το έθιμο, αν έχουμε όχι συγγενείς αλλά φίλους που δεν είναι παντρεμένοι, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να τους δώσουμε προσκλητήριο ή πρέπει οπωσδήποτε να καλέσουμε τους γονείς τους;

.....δε νομίζω τάκη....

Έτσι είπαμε κι εμείς Aggeloudia, αν είναι κάποιος να παραξηγηθεί, θα παρεξηγηθεί ό,τι και να κάνεις.

Τουλάχιστον, για να ξέρουμε τι να απαντήσουμε όταν μας πουν κάτι, στο τυπικό κομμμάτι είμαστε καλυμμένοι? Σε συγγενή που δεν έχει παντρευτεί αλλά μένει μόνος του, στέλνεις ξεχωριστή πρόσκληση? Η' υπάγεται στο προσκλητήριο των γονιών του?? :confused:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Βασικά οπως προαναφέρθηκε ολα αυτά ειναι τυπικουρες που αμα θες δινεις σημασία.

Σε ανθρωπους που οι σχεσεις σας ειναι τυπικες ποσος θαπρεπε να σενδιεφερε.

Επειδή ομως σενδιαφέρει να σου επαναλάβω πως το ανυπαντρο παιδί υπαγεται στο προσκλητηριο των γονιων...και αμα θελει ερχεται...

και κατεπεκταση ποσώς σενδιαφερει...

Μην αναλώνεσαι σε πραγματα που δεν αξιζει ουτε μια σταλα απο τον χρονο σου και την φαιά ουσία σου...

Ειναι υπερπολύτιμα ΚΑΙ ΤΑ 2

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Εγώ πάντως σε δυο ξαδερφές του άντρα μου που είναι χωρισμένες και μένουν σε δικό της σπίτι η καθεμία θα στείλω χωριστά προσκλητήρια. Αφού δουλεύουν και συντηρούν σπίτι είναι ανεξάρτητες.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Διαφημίσεις

Αχ οκ, ησύχασα τώρα :-) ευχαριστώ πολύ!!

Εσύ Μαριλού, αφου δεν τους θελεις και πολυ, ουτως ή άλλως, αυτό θα ισχυριστείς, θα πεις "Εγώ ετσι το ξερω" και τελειωσε!

Σιγά τωρα μην καθησεις να δικαιολογηθεις που το γνωριζεις ετσι!

Εξάλλου, τα εθιμα, απο τοπο σε τοπο αλλάζουν!

Οχι τα περισσότερα! Ολα!!!!

Μια δικαιολογια, δεν ψαχνεις? Μια χαρα στεκεται ως δικαιολογια!

Με την συμπεριφορά τους και πολυ τους είναι!

Δηλαδή αν κάποιος έχει πάει 50 χρονών και έχει μείνει ανύπανδρος, δεν δικαιούται προσκλητήριο ακόμα και αν δεν μένει με τους γονείς του;Το άλλο πάλι που αναφέρθηκε ότι μια κοπέλα που ήταν παντρεμένη στο παρελθόν, τώρα δεν δικαιούται προσκλητήριο γιατί χώρισε;

Δηλαδή, σύμφωνα με αυτό το έθιμο, αν έχουμε όχι συγγενείς αλλά φίλους που δεν είναι παντρεμένοι, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να τους δώσουμε προσκλητήριο ή πρέπει οπωσδήποτε να καλέσουμε τους γονείς τους;

Έτσι όπως το θέτεις, έχεις δίκιο βέβαια. Στην προκειμένη περίπτωση όμως δεν πρόκειται για 50ρηδες αλλά για νέους. Τώρα, οι φίλοι έτσι κι αλλιώς παίρνουν ξεχωριστό προσκλητήριο, είναι άλλη περίπτωση.

Απλά, για να γίνω πιο σαφής, εμείς δεν θέλαμε να τους "τιμήσουμε" με ένα προσκλητήριο, όπως δεν μας "τίμησαν" κι αυτοί με τη συμπεριφορά τους. Γι' αυτό και μόνο το λόγο στάθηκα στο "αυστηρό" savoir vivre, για να είμαι τυπικά σωστή.

Μην αναλώνεσαι σε πραγματα που δεν αξιζει ουτε μια σταλα απο τον χρονο σου και την φαιά ουσία σου...Ειναι υπερπολύτιμα ΚΑΙ ΤΑ 2

Χαχα aggeloudia πολύ σωστά τα λές! Αλλά μιας και δεν είμαι ιδιαίτερα "μαχητική" σε τέτοιες περιπτώσεις, αυτή τη στιγμή το να με συζητάνε με στενοχωρεί πολύ :-(

Εγώ πάντως σε δυο ξαδερφές του άντρα μου που είναι χωρισμένες και μένουν σε δικό της σπίτι η καθεμία θα στείλω χωριστά προσκλητήρια. Αφού δουλεύουν και συντηρούν σπίτι είναι ανεξάρτητες.

sporiklos, οι ξαδέλφες αυτές έχουν παιδιά?

Μια δικαιολογια, δεν ψαχνεις? Μια χαρα στεκεται ως δικαιολογια! Με την συμπεριφορά τους και πολυ τους είναι!

Αυτό ακριβώς Lisa, μια δικαιολογία! :-)

Δεν το ήξερα αυτό με τα ανύπανδρα παιδιά, ότι δεν συνηθίζεται να τους δίνουν ξεχωριστό προσκλητήριο, ακόμα και αν δεν μένουν με τους γονείς τους.

Εμένα προσωπικά δεν μου "κάθεται" καλά. Δηλαδή αν κάποιος έχει πάει 50 χρονών και έχει μείνει ανύπανδρος, δεν δικαιούται προσκλητήριο ακόμα και αν δεν μένει με τους γονείς του;

Το άλλο πάλι που αναφέρθηκε ότι μια κοπέλα που ήταν παντρεμένη στο παρελθόν, τώρα δεν δικαιούται προσκλητήριο γιατί χώρισε;

με προβληματισες! εδω εχεις δικιο ετσι που το λες.αλλα οντως δεν ειναι τοιδιο.. θα μου πεις ε και τι? παει ανα ηλικια γιανα θεωρηθεις ανεξαρτητος η οχι? εε κοιτα.. μη το ψαχνουμε και πολυ γιατι δενβγαζουμε ακρη. το θεμα ειναι οτι καγω ενα θα εστελνα στην σιγκεκριμενη περιπτωση.

οσο για τους φιλους εγω οταν παντρευτηκα επειδη ημουν και μικρη οι φιλες μου εμεναν με τους γονεις. αλλα εστειλα μονο μετα ονοματα των φιλων μου γιατι δε ηθελα να καλεσω γονεις.. ειπαμε.. μη το ψαχνουμε.. εετυχε να στειλω προσκλητηριο ενα για 2 οικογενειες ( γονεις και παντρεμενη κορη) και σε μενα εγινε το ιδιο...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Αυτό ακριβώς Lisa, μια δικαιολογία! :-)

Αν απλά θέλεις μια δικαιολογια (μιας και πιστευω πως θα έπρεπε να στείλεις προσκλητηριο για να ξεμπερδευες ) πες πως δεν ηθελες να τους υποχρεώσεις να φέρουν δώρο και γιαυτο. Άλλωστε ειναι τόσο κοντινοι συγγενεις, πες, που δεν χρειάζονται πρόσκληση για τη βάφτιση!

o6oy.png

Αν απλά θέλεις μια δικαιολογια (μιας και πιστευω πως θα έπρεπε να στείλεις προσκλητηριο για να ξεμπερδευες ) πες πως δεν ηθελες να τους υποχρεώσεις να φέρουν δώρο και γιαυτο. Άλλωστε ειναι τόσο κοντινοι συγγενεις, πες, που δεν χρειάζονται πρόσκληση για τη βάφτιση!

Χα! Ακόμα καλύτερο αυτό, θα ντραπούν κιόλας :-D

Ευχαριστώ!

Βασικά οπως προαναφέρθηκε ολα αυτά ειναι τυπικουρες που αμα θες δινεις σημασία.

Σε ανθρωπους που οι σχεσεις σας ειναι τυπικες ποσος θαπρεπε να σενδιεφερε.

Επειδή ομως σενδιαφέρει να σου επαναλάβω πως το ανυπαντρο παιδί υπαγεται στο προσκλητηριο των γονιων...και αμα θελει ερχεται...

και κατεπεκταση ποσώς σενδιαφερει...

Μην αναλώνεσαι σε πραγματα που δεν αξιζει ουτε μια σταλα απο τον χρονο σου και την φαιά ουσία σου...

Ειναι υπερπολύτιμα ΚΑΙ ΤΑ 2

Kαι εγω αυτο ξερω οτι υσχιει και σε ολα τα σχετικα καλεσματα παντα ετσι μου εχει τυχει. Τα ανυπαντρα παιδια πανε μαζι με την πατρικη οικογενεια κ μονο αν εχει παντρευτει καποιο παιρνει ξεχωριστη προσκληση με την νεα του πλεον οικογενεια.

Στο τυπικο μερος του θεματος εισαστε σωστοι.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Μαριλου Καλησπερα.Εγω καλεσα στην βαφτιση του γιου μου που θα γινει σε λιγες μερες μονο οσους ηρθαν στο μαιευτηριο, στο σπιτι να δουν το μωρο και οσοι ευχηθηκαν τηλεφωνικως.Για τους υπολοιπους δεν μου καιγεται καρφακι .Δεν με ενδιαφερει αν θα παρεξηγηθουν ή οχι.Επισης σε μια ξαδερφη μου χωρισμενη εστειλα προσκλητηριο στους γονεις της διοτι μενει μαζι τους.Επισης ο αδερφος της βαφτισε τον περασμενο Οκτωβριο την κορη του και εκανε κατα τα λεγομενα του κλειστο τραπεζι ενω στην πραγματικοτητα ειχε 60 ατομα καλεσμενους και συγγενεις εκτος απο εμας και 2 ακομα οικογενειες.Περιττο να σου πω οτι ειναι καλεσμενοι οικογενειακως μονο στην εκκλησια και αν τελικα δεν ερθουν θα μου κανουν μεγαλη χαρη.Φυσικα δεν με ενδιαφερει αν παρεξηγηθουν .Βαρεθηκα να ειμαι μια ζωη υπερανω και να λεω δεν βαριεσαι συγγενεις ημαστε ενω καποιοι να με γραφουν κανονικα.Απολαυσε εκεινη την ημερα το μωρακι σου και αδιαφορησε για οποιοδηποτε σχολιο!!!

nSRtp3.png

Δεν τα διαβασα ολα τα παραπανω, ελπιζω να μην επαναλαμβανομαι

Προσωπικα, κανατε πολυ καλα!

1. Η τιμη αποδιδεται στον 'τιμημενο', με απλα λογια, θα σε τιμησω προσκαλωντας σε, εφοσον με τη σειρα σου μας εχεις τιμησει κι εσυ και δεν εννοω να σας φερουν δωρο, εννοω απλα να ειχε επενδυσει -ο ξαδελφος-ελαχιστο χρονο να τηλεφωνησει για μια ευχη για μια τοσο σημαντικη στιγμη στη ζωη σας.

2. Εφοσον -φανταζομαι-στην προσκληση γραψατε 'Οικογενεια....' καλυπτεστε πληρως! Μπορειτε να πειτε κιολας, οτι μεταξυ κοντινων συγγενων δε χρειαζεται τοση τυπικοτητα (να βγειτε κι απο πανω!)

3. Δεν κατανοω γιατι θα πρεπει να 'μην' το καταλαβουν- ας μπουν στον κοπο να αναρωτηθουν τους λογους - η συμπεριφορα των αλλων απεναντι μας ειναι δυναμικη και καθοριζεται αμφιδρομα...

4. Τελος, αν μου επιτρεπετε, χαρειτε αυτο το σημαντικο μυστηριο στη ζωη του παιδου σας γιατι ο,τι και να κανετε (που σιγουρα κανετε το καλυτερο) θα υπαρχουν παντα πικριες, κουτσομπολια κλπ - who cares? :wink:

Γεια σας κορίτσια, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια "παρεξήγηση" που έχει προκύψει με τα προσκλητήρια της βάφτισής μας. Σας παραθέτω όμως πρώτα το ιστορικό για να μπείτε στο κλίμα:

Ο άντρας μου έχει δύο πρώτα ξαδέλφια (μεταξύ τους αδέλφια) τα οποία όμως δεν μένουν με τους γονείς τους. Όταν παντρευτήκαμε, η ξαδέλφη ήταν παντρεμένη, συνεπώς έλαβε ξεχωριστό προσκλητήριο και μας έκανε ξεχωριστό δώρο. Όλα καλά δηλαδή. Ο αδελφός της ήταν - και είναι - ελεύθερος, όμως άφησε να εννοηθεί τότε ότι αν δεν λάβει ξεχωριστή πρόσκληση δεν θα έρθει στο γάμο. Εμείς του στείλαμε προσκλητήριο, ήρθε, αλλά δεν έφερε ξεχωριστό δώρο. Πέρασε ο καιρός, γέννησα και εν τω μεταξύ η ξαδέλφη χώρισε...Εδώ πρέπει να πω ότι όταν γεννήθηκε ο μικρός, ο άντρας μου ειδοποίησε όλους τους φίλους/συγγενείς, όμως ο ξάδελφός του δεν πήρε ποτέ τηλέφωνο να ευχηθεί. Η ξαδέλφη πάλι, πήρε τρεις μέρες μετά τη γέννα και είπε ότι "μόλις το έμαθε" (ενώ η μάνα της ήταν όλη μέρα έξω από την αίθουσα τοκετού!). Έκτοτε δεν είχαμε καμία επικοινωνία, ούτε λόγος για κάποιο δώρο στο παιδί φυσικά, αλλά δεν στέκομαι εκεί. Τώρα στη βάφτιση, ο άντρας μου, έχοντας πειραχτεί από την αδιαφορία τους, αποφάσισε να μην τους στείλει πάλι ξεχωριστό προσκλητήριο, αλλά έδωσε ένα "οικογενειακό". Αυτό άρχισε να συζητείται στην οικογένειά του, ειδικά από τη θεία, η οποία είπε ότι "κακώς δεν πήραν τα παιδιά της ξεχωριστή πρόσκληση, αφού δεν μένουν με τους γονείς τους, και τώρα δεν πρόκειται να έρθουν".

Εσείς τι πιστεύετε? Ήταν αγένεια από την πλευρά μας (γιατί με παίρνει κι εμένα η μπάλα όπως καταλαβαίνετε) που δεν τους καλέσαμε ξεχωριστά, αφού στο κάτω-κάτω δεν είναι παντρεμένοι? Έχω στενοχωρεθεί πολύ γιατί δεν μου αρέσει να μας συζητάνε πίσω από την πλάτη μας, ειδικά άνθρωποι που οι ίδιοι πρωτίστως δεν φέρονται σωστά.

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγνώμη για το ποστ-σεντόνι :-)

οχι δεν ηταν αγενεια!Ηταν τυπικα σωστο!Κι εγω το ιδιο θα εκανα!

Δεν έχεις άδικο lilianaa μου, θα μπορούσαμε να το είχαμε κάνει έτσι και να τελείωνε εκεί το θέμα..Όμως δεν είναι κουραστικό να προσπαθείς συνέχεια να ικανοποιείς τα καπρίτσια του καθενός μεγαλομανή?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι :-)

Ειναι πολυ κουραστικο,εχεις δικιο!Αμαν πια!!Αν θελουν να παρεξηγηθουν..προβλημα τους!Σημαινει οτι δεν εχουν καμια μα καμια κατανοηση!

Εγω ξερω οτι τα ανυπαντρα παιδια εφοσον υπαρχουν και οι γονεις τους και συγκατοικουν υπαγονται στην οικογενεια των γονιων.

απο εκει και περα αν θες εσυ να τιμησεις καποια ατομα που μενουν και σε δικο τους σπιτι δεν ειναι κακο να στειλεις ξεχωριστα προσκλητηρια!

Χαλαρωσε,κοιτα να απολαυσεις τη βαφτιση του παιδιου σου κι ας κανουν οτι θελουν οι υπολοιποι!!