Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Σε ποια ταξη θα παει?

Recommended Posts

Ειναι λιγο μελλοντικη η ερωτηση μου...

Εστω οτι συνεχιζουμε να ζουμε στο εξωτερικο για 3-4 χρονια ακομη. Το παιδι παει σε βελγικο / γαλλοφωνο σχολειο και απο το Σεπτεμβρη θα παρακουλυθησει τμημα ελληνικης γλωσσας (4 ωρες την εβδομαδα σαν προνηπιο και 8 ωρες αν ειμαστε εδω μεχρι να παει στην πρωτη).

Ρωτησα στο εκπαιδευτικο τμημα της πρεσβιας και μου ειπαν οτι οταν γυρισουμε στην Ελλαδα το παιδι θα παει στην ταξη που ειναι να παει αναλογα με την ηλικια του ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ μπορει να επαναλαβει ταξη αν δεν τα καταφερνει..

Τι θα ισχυσει στην περιπτωση μας? Στο σπιτι μιλαμε ελληνικα οποτε σε προφορικο επιπεδο οι γνωσεις του συμβαδιζουν με την ηλικια του.

Α! και τι θα γινει αν βρεθουμε καπου που δεν υπαρχει δυνατοτητα να παρακολουθησει ελληνικο τμημα? (Εγω εχω δυσλεξια και δεν ξερω αν θα του κανω καλο ή κακο βοηθωντας τον στα ελληνικα)

Διαφημίσεις

Η δικη μας περιπτωση ειναι λιγο διαφορετικη απο την δικη σας ...

Η κορη μου πηγε πρωτη δημοτικου στην Ελλαδα, δευτερα και τριτη δημοτικου στην Αμερικη σε Αμερικανικο σχολειο και τεταρτη δημοτικου στην Ελλαδα. Δεν εχασε καμια χρονια και γενικα δεν ειχαμε κανενα απολυτως προβλημα.

Απ οτι ειχα ακουσει, ειχαμε δικαιωμα να μην παιρνει μερος στα διαγωνισματα της γλωσσας και δεν θυμαμαι σε ποια αλλα μαθηματα τοσα χρονια οσα ημασταν εξω αλλα ποτε δεν καναμε χρηση του δικαιωματος μας.

Καποια σχολεια εδω στην Ελλαδα εχουν τμηματα ενταξης που λειτουργουν παραλληλα με την κανονικη ταξη. Εαν υπαρξει προβλημα ισως να μπορει να το παρακολουθησει.

Ολα θα πανε καλα. Μην αγχωνεσαι για να μην αγχωνεται και το παιδι.

Η δικη μας περιπτωση ειναι λιγο διαφορετικη απο την δικη σας ...

Η κορη μου πηγε πρωτη δημοτικου στην Ελλαδα, δευτερα και τριτη δημοτικου στην Αμερικη σε Αμερικανικο σχολειο και τεταρτη δημοτικου στην Ελλαδα. Δεν εχασε καμια χρονια και γενικα δεν ειχαμε κανενα απολυτως προβλημα.

Απ οτι ειχα ακουσει, ειχαμε δικαιωμα να μην παιρνει μερος στα διαγωνισματα της γλωσσας και δεν θυμαμαι σε ποια αλλα μαθηματα τοσα χρονια οσα ημασταν εξω αλλα ποτε δεν καναμε χρηση του δικαιωματος μας.

Καποια σχολεια εδω στην Ελλαδα εχουν τμηματα ενταξης που λειτουργουν παραλληλα με την κανονικη ταξη. Εαν υπαρξει προβλημα ισως να μπορει να το παρακολουθησει.

Ολα θα πανε καλα. Μην αγχωνεσαι για να μην αγχωνεται και το παιδι.

Τα τμήματα ένταξης είναι για παιδιά με ειδικές ανάγκες. Δεν μπορεί να παρακολουθήσει ΤΕ παιδί που έχει μαθησιακά προβλήματα λόγω του ότι η Ελληνική δεν είναι η πρώτη του γλώσσα.

Για τα παιδιά αυτά, που έχουν δηλαδή προβλημα με τα Ελληνικά και ΜΟΝΟ, σε κάποια σχολέια υπάρχουν τμήματα υποδοχής. Δυστυχώς δεν υπάρχουν παντού, και ακόμα πιο δυστυχώς κάθε χρονιά λειτουργούν όλο και λιγο΄τερα λόγω περιορισμού των εξόδων του υπουργείου.

Τα πράγματα είναι όπως σου τα είπαν στην πρεσβεία. Το παιδί πηγαίνει στην τάξη που ανήκει ηλικιακά, αν επιθυμε'ί ο γονιός επαναλαμβάνει την προηγούμενη τάξη (όχι όλο το σημοτικό από την αρχή) και αν υπάρχει τμήμα υποδοχής, μπορεί να παρακολουθήσει και εκεί. Ακριβώς πώς λειτουργούν τα τμήματα υποδοχής, δυστυχώς δεν γνωρίζω. Ίσω ς βρεςι πληροφορίες στο ίντερνετ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, αν και η υπουργός μας έχει ως μότο το "πρώτα ο μαθητής" στην πράξη αποδεικνύεται ότι πρώτα είναι ο πριορισμός των εξόδων (που θεωρούνται, αλλά δεν είναι, άσκοπα) και μετά έρχεται ο μαθητής.

Εmmaki δεν ηξερα ακριβως γιατι εμας δεν χρειαστηκε κατι τετοιο η κορη μας στην Ελλαδα.

Παντως ειναι κριμα να μην μπορουν τα σχολεια να στηριξουν αυτα τα παιδια. Και δεν μιλαω μονο για τα μαθησιακα προβληματα που ισως προκυψουν αλλα και για τις αντιδρασεις των αλλων παιδιων.

Εmmaki δεν ηξερα ακριβως γιατι εμας δεν χρειαστηκε κατι τετοιο η κορη μας στην Ελλαδα.

Παντως ειναι κριμα να μην μπορουν τα σχολεια να στηριξουν αυτα τα παιδια. Και δεν μιλαω μονο για τα μαθησιακα προβληματα που ισως προκυψουν αλλα και για τις αντιδρασεις των αλλων παιδιων.

Κατά τα άλλα "πρώτα ο μαθητής"!!!!!!!

Διαφημίσεις

Εμεις εχουμε κανει μεταγραφη για αυτο το θεμα. Θυμαμαι εντονα την κορη μου να λεει "βρε μαμα, οταν πηγαμε στην Αμερικη, ολοι οι δασκαλοι και οι μαθητες με αγκαλιασαν και με βοηθησαν πολυ και οταν ηρθα στην χωρα μου με αντιμετωπισαν ολοι ρατσιστικα!!!".