Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Διαμονή σε Πεύκα - Χορτιάτη στη Θεσσαλονίκη

Recommended Posts

Φίλες Θεσσαλονικιές, βοήθεια!

Σκεφτόμαστε με τον άνδρα μου να αγοράσουμε ένα σπιτάκι σε μια πιο εξοχική περιοχή της Θεσσαλονίκης για να στεγάσουμε την πολυμελή πια οικογένειά μας.:cool:

Μας αρέσουν πολύ αυτές οι ωραίες μεζονέτες με κηπάκι και πολλά δωμάτια στο Ρετζίκι, στα Πεύκα, στην Εξοχή και στον Χορτιάτη αλλά δεν ξέρουμε τι γίνεται με τις συνθήκες διαβίωσης εκεί.

Τι οργάνωση έχουν αυτές οι περιοχές; Τι γίνεται με τα σχολεία;

Ακούμε ότι οι περιοχές αυτές έχουν πρόβλημα γιατί κόβεται το νερό το καλοκαίρι...Στο Ρετζίκι πήγαμε να δούμε ένα σπίτι και τρομάξαμε από τα κουνούπια που μας πήραν στο κατόπι. Ο Χορτιάτης μας είπαν ότι μετατρέπεται σε ποτάμι, όταν βρέχει το χειμώνα...

Πήρα αφορμή από το ποστ μιας συμφορουμίτισσας σε ένα άλλο θρεντ του φόρουμ όπου "έθαψε" κανονικότατα τον Χορτιάτη και είπα να ανοίξω κι εγώ ένα θρεντ, μήπως υπάρχουν και άλλοι φίλοι - φίλες που έχουν άποψη για το θέμα.

Πείτε καμιά γνώμη παιδιά, γιατί θα πρέπει να πουλήσουμε το σπίτι που έχουμε για να βρούμε να αγοράσουμε άλλο εκεί και αν κάνουμε πατάτα, δε λέει να ξανα-μανά-πουλάμε και να ξανά-μανά-μετακομίζουμε.:P

.....δε νομίζω τάκη....

Διαφημίσεις

Εγω θα σου ελεγα να δεις και πιο ανατολικα οπως Ν.Ραιδεστο, Καρδια κ.τ.λ., δεν θα σου πω για Θερμη γιατι και εκει παιζει πολυ κουνουπι!!!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Εγω θα σου ελεγα να δεις και πιο ανατολικα οπως Ν.Ραιδεστο, Καρδια κ.τ.λ., δεν θα σου πω για Θερμη γιατι και εκει παιζει πολυ κουνουπι!!!

Οι περιοχές που ανέφερα μας άρεσαν γιατί είναι κυριολεκτικά μέσα στο δάσος.

Από την άλλη δεν έχουμε ακούσει και πολλά θετικά ως προς τις συνθήκες ζωή.

Για τη Ν.Ραιδεστό, Καρδία που πρότεινες, έχεις κάποιες πληροφορίες για σχολεία, οργάνωση, πόσην ώρα χρειάζεται για να πας ας πούμε στο κέντρο της Θεσ/νίκης, κ.λπ.;

.....δε νομίζω τάκη....

Απο φιλες που μενουν εκει, ξερω οτι ειναι καλα οργανωμενες, λεπτομεριες ομωσ δεν ξερω!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Εγώ μένω Ρετζίκι εδώ κ 5 χρόνια! Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τα κουνούπια δεν έχω δει όλα αυτά τα χρόνια. Είναι φυσιολογικά τα πράγματα. Δεν ξέρω βέβαια όσοι μένουν κοντά στα ρέματα αν έχουν πρόβλημα.

Το νερό πλέον δεν το κόβουν! Παλιάαααα υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Το καλοκαίρι κάποιες φορές πέφτει λίγο η πίεση το απόγευμα που ποτίζουν όλοι. Τώρα είμαστε συνδεδεμένοι με την ΕΥΑΘ, οπότε είναι καλύτερα τα πράγματα!

Για τα σχολεία δεν ξέρω να σου πω γιατί είναι μικρή η κόρη μου κ δεν πάει ακόμα σχολείο. Πάντως υπάρχει κ δημόσιο κ ιδιωτικά. Κάποια άλλη μανούλα θα σε ενημερώσει καλύτερα για τα σχολεία! ;)

Για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείς, εδώ είμαι εγώ! ;)

Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Εμένα μένουν κάποιοι φίλοι μας στο Ρετζίκι (κοντά στον Περιφερειακό). Πηγαίνουμε συχνά στο σπίτι τους και κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με τα κουνούπια ούτε έχω δει, ούτε έχω ακούσει απο αυτούς. Επίσης, ποτέ δεν άκουσα να έχουν διακοπή νερού. Απο σχολεία είναι τακτοποιημένοι και ευχαριστημένοι. Η αγορά του Ρετζικίου τους εξυπηρετεί κανονικά για τα καθημερινά ψώνια και έχουν κοντά τους κάποια μεγάλα καταστήματα όπου εξυπηρετούνται για δώρα, παιδικά είδη κλπ Αν έχεις αυτοκίνητο, νομίζω ότι βολεύεσαι μια χαρά. π.χ. έχουν κοντά τους lidl, Μαρινόπουλο, sprider, jumbo, koukou και άλλα. Την μεγάλη τους την πηγαίνουν στο κολυμβητήριο των Συκευών που είναι 3 λεπτά απο το σπίτι. Τα μικρά τα έχουν γράψει σε παιδικό με πουλμανάκι που τα πηγαινοφέρνει.. Γενικώς, απο τότε που μετακόμισαν εκεί, (ζούσαν πριν στο κέντρο σχεδόν της πόλης) δεν έχω ακούσει να παραπονιούνται για τίποτα.

Ίσως απλά, πρέπει να προσέξεις την συγκεκριμένη γειτονιά στην οποία θα αγοράσεις το σπίτι.

Είναι πάντως, πολύ ωραία να μένεις σε τέτοιο σπίτι. Ο καθένας έχει τον χώρο του (επάνω τα υπνοδωμάτια, στη μέση κουζίνα και σαλόνι και στο κάτω έχουν ένα δωμάτιο για γραφείο, αποθηκούλα και έναν χώρο ακόμα που διαμορφώνεις όπως εσένα σε βολεύει π.χ. ο φίλος μας το έχει κάνει χώρο αναψυχής με home cinema, μουσική, ενυδρεία κλπ) και το καλοκαιράκι, έξω στην αυλή με φίλους κάνουν μπάρμπεκιου. Τα παιδιά βγαίνουν στην γειτονιά για παιχνίδι και ποδήλατο χωρίς φόβο κλπ

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Έχει τεράστιο θέμα με κίνηση εκείνη η περιοχή εώς να βγεις περιφεριακό.Αν θέλεις κανε μου ένα πμ για να σου κάνω απάντηση διότι από δω που γράφω δεν έχω τη δυνατότητα να σου στηλών.Θα σε κατατοπισω για ότι ρωτάς.Εγώ θα σου προτείνω συγκεκριμένη περιοχή στα μετέωρα πολιχνη, με σχολεία από παιδικό μέχρι Λύκειο πας με πόδι, ΔΙΠΛΑ στο δάσος,5 λεπτά για να βγεις περιφερειακό.Kανω 20 λεπτά από εδώ για νέα ραιδεστο.Το σημαντικότερο τα παιδιά καθε ηλικίας παίζουν ακόμη στη γειτονιά όπως παλιά

rQGhp3.png

Εγώ μένω Ρετζίκι εδώ κ 5 χρόνια! Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τα κουνούπια δεν έχω δει όλα αυτά τα χρόνια. Είναι φυσιολογικά τα πράγματα. Δεν ξέρω βέβαια όσοι μένουν κοντά στα ρέματα αν έχουν πρόβλημα.

Το νερό πλέον δεν το κόβουν! Παλιάαααα υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Το καλοκαίρι κάποιες φορές πέφτει λίγο η πίεση το απόγευμα που ποτίζουν όλοι. Τώρα είμαστε συνδεδεμένοι με την ΕΥΑΘ, οπότε είναι καλύτερα τα πράγματα!

Για τα σχολεία δεν ξέρω να σου πω γιατί είναι μικρή η κόρη μου κ δεν πάει ακόμα σχολείο. Πάντως υπάρχει κ δημόσιο κ ιδιωτικά. Κάποια άλλη μανούλα θα σε ενημερώσει καλύτερα για τα σχολεία! ;)

Για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείς, εδώ είμαι εγώ! ;)

Σ' ευχαριστώ μικρή κινέζα!

Είδαμε κάποιες μεζονέτες στην στροφή φιλύρου αλλά μάλλον εκεί υπάρχει κάποιο ρέμα και μας φάνηκε λίγο παρακμή η περιοχή. Εκεί ήταν και τα υπερφυσικά κουνούπια που ανέφερα σε άλλο ποστ. Έχεις καθόλου άποψη, για το ποιες περιοχές στο ρετζίκι είναι καλύτερες και ποιες χειρότερες; Μπορείς να μου στείλεις και σε πμ, αν δεν θέλεις να τις αναφέρεις δημόσια.

Επίσης, ασβεστοχώρι - εξοχή είναι καλύτερα κατά την άποψή σου ή χειρότερα ως προς το ρετζίκι;

.....δε νομίζω τάκη....

Καλησπέρα! Εμένα μένουν κάποιοι φίλοι μας στο Ρετζίκι (κοντά στον Περιφερειακό). Πηγαίνουμε συχνά στο σπίτι τους και κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με τα κουνούπια ούτε έχω δει, ούτε έχω ακούσει απο αυτούς. Επίσης, ποτέ δεν άκουσα να έχουν διακοπή νερού. Απο σχολεία είναι τακτοποιημένοι και ευχαριστημένοι. Η αγορά του Ρετζικίου τους εξυπηρετεί κανονικά για τα καθημερινά ψώνια και έχουν κοντά τους κάποια μεγάλα καταστήματα όπου εξυπηρετούνται για δώρα, παιδικά είδη κλπ Αν έχεις αυτοκίνητο, νομίζω ότι βολεύεσαι μια χαρά. π.χ. έχουν κοντά τους lidl, Μαρινόπουλο, sprider, jumbo, koukou και άλλα. Την μεγάλη τους την πηγαίνουν στο κολυμβητήριο των Συκευών που είναι 3 λεπτά απο το σπίτι. Τα μικρά τα έχουν γράψει σε παιδικό με πουλμανάκι που τα πηγαινοφέρνει.. Γενικώς, απο τότε που μετακόμισαν εκεί, (ζούσαν πριν στο κέντρο σχεδόν της πόλης) δεν έχω ακούσει να παραπονιούνται για τίποτα.

Ίσως απλά, πρέπει να προσέξεις την συγκεκριμένη γειτονιά στην οποία θα αγοράσεις το σπίτι.

Είναι πάντως, πολύ ωραία να μένεις σε τέτοιο σπίτι. Ο καθένας έχει τον χώρο του (επάνω τα υπνοδωμάτια, στη μέση κουζίνα και σαλόνι και στο κάτω έχουν ένα δωμάτιο για γραφείο, αποθηκούλα και έναν χώρο ακόμα που διαμορφώνεις όπως εσένα σε βολεύει π.χ. ο φίλος μας το έχει κάνει χώρο αναψυχής με home cinema, μουσική, ενυδρεία κλπ) και το καλοκαιράκι, έξω στην αυλή με φίλους κάνουν μπάρμπεκιου. Τα παιδιά βγαίνουν στην γειτονιά για παιχνίδι και ποδήλατο χωρίς φόβο κλπ

μομ, σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μια χαρά τα λες, σαν να μένεις η ίδια εκεί. Αν μάθεις τίποτα επιπλέον από τους φίλους σας, πες.

.....δε νομίζω τάκη....

Έχει τεράστιο θέμα με κίνηση εκείνη η περιοχή εώς να βγεις περιφεριακό.Αν θέλεις κανε μου ένα πμ για να σου κάνω απάντηση διότι από δω που γράφω δεν έχω τη δυνατότητα να σου στηλών.Θα σε κατατοπισω για ότι ρωτάς.Εγώ θα σου προτείνω συγκεκριμένη περιοχή στα μετέωρα πολιχνη, με σχολεία από παιδικό μέχρι Λύκειο πας με πόδι, ΔΙΠΛΑ στο δάσος,5 λεπτά για να βγεις περιφερειακό.Kανω 20 λεπτά από εδώ για νέα ραιδεστο.Το σημαντικότερο τα παιδιά καθε ηλικίας παίζουν ακόμη στη γειτονιά όπως παλιά

Μετέωρα - Πολίχνη; Πού δηλαδή; Και χτίζονται και αυτόνομες μεζονένετες εκεί που λες ή μιλάμε για διαμερίσματα;

Σου έστειλα πμ.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Διαφημίσεις

Και γω μένω Ρετζίκι. Κανένα πρόβλημα. Εχει λίγη κίνηση το πρωι αλλά που δεν έχει. Επίσης πας πολύ γρήγορα Συκιές-Νεάπολη απο δω κ από περιφερειακό γρήγορα στο κέντρο. Εχουμε ένα σπίτι που δεν θα μπορούσαμε να το έχουμε πουθενά αλλού!Μόνο που μου φγαίνει η παναγία να το καθαρίσω...Εγω είμαι πολύ ευχαριστημένη!

μομ, σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μια χαρά τα λες, σαν να μένεις η ίδια εκεί. Αν μάθεις τίποτα επιπλέον από τους φίλους σας, πες.

Οκι ντόκι!! :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!