Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στην έναρξη του tendem θηλασμού...τι γάλα προσφέρουμε?


Recommended Posts

Μου δημιουργήθηκε μια απορία διαβάζοντας ένα post στο αγαπημένο μου θέμα του θηλασμού ("Τι άλλο θ'ακούσω").

Οταν θηλάζουμε το παιδάκι μας και συνεχίζουμε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης , όταν γεννησουμε το δευτερο μωράκι μας.... υπάρχει πρωτογαλα?"Αλλάζει" το γάλα σε ...."πρωτογαλα" λόγω ορμονών?Ή το γαλα εξακολουθεί να έχει την "μορφή"/σύνθεση που είχε μέχρι τότε?

Αυτο έχει κάποια επίπτωση στην διατροφή του νεου μωρού? Ειναι ας πουμε πιο δύσπεπτο(καλά όχι όσο το βρεφικό, αλλά περισσότερο απο το "πρώτο"γάλα) ?Δεν είναι τόσο πλούσιο όσο το πυαρ που πίνει το νεογέννητο?

Δεν το έχω ψάξει και δεν έχω ρωτήσει(είναι ακόμα νωρίς για μένα ;)) ,απλώς αναρρωτιέμαι.....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο τον εκτο μηνα το γαλα γινετε πρωτογαλο ,το "μεγαλο" μωρο για τοσους μηνεσ πινει πρωτογαλο ,μετα απο την γεννα κατεβαινει κανονικα παλυ το γαλα οπως καθε φορα .

δεν εχει καποια διαφορα για το μεγαλο μωρο η αλλαγη του γαλατοσ σε πρωτογαλο (θρεπτικη) μονο η γευση αλλαζει .

ευχομαι να καταλαβες γιατι νυσταζω και μπορει να γραφω ασυναρτητα .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Φανταζομουν οτι αυτό είναι και το λογικό.Αρα είναι ορμονικό το θέμα....

AFRODITH, μην ανησυχεις....μια χαρα τα εγραψες!Αλλωστε οι περισσότερες εδω μέσα(οι μανούλες τουλάχιστον) νυστάζουμε! :lol::lol::lol::lol:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνηθως απο τον 6ο μηνα αλλαζει η συσταση του γαλακτος και προετοιμαζεται για το καινουργιο μωρο...αμεσως μετα τον τοκετο υπαρχει ξανα το λεγομενο πρωτογαλα που τοσο αναγκη εχει το νεο μωρο...

Απλα ειναι πολυ πιο ευκολη μετα η μεταβαση απο το πρωτογαλα στο κανονικο γαλα (οχι πρηξιματα πονος κλπ)!!!

Η φυση ξερει καλυτερα απο εμας!

 

Απλα αυτο που θα πρεπει να προσεχει οποια κοπελα κανει tantem ειναι τον πρωτο καιρο προτεραιοτητα να εχει το βρεφος στο πρωτογαλα που ειναι και μικρη ποσοτητα...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...