Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσικός Τοκετός στο Λητώ


Recommended Posts

όταν το κέντρο φυσικού τοκετού ήταν στο Ίλιον, υπήρχε η δυνατότητα να γίνει επισκληρίδιος όταν το επιθυμούσε η μαμά. Σε κάποιες περιπτώσεις το πρότειναν και οι μαίες όταν η μαμά ήταν εξαντλημένη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τώρα με κερδίσατε! Αυτό βασικά ήθελα να ακούσω, ότι έχω επιλογή εκείνη την στιγμή αν το θελήσω. Διοτι το να έχεις επιλογές και εναλλακτικές είναι το παν στη ζωη :rolleyes:

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ή είναι πολύ καινούριο και δεν έχει ήδη γεννήσει καμία με φυσικό τοκετό. Η οι περισσότεροι γιατροί που συνεργάζονται με το Λητώ δεν το υπστηρίζουν και δεν το προωθούν, ή που οι γυναίκες "φοβούνται" ή δεν το ρισκάρουν να γεννήσουν φυσικά ή επειδή προκειται μόνο για μία αίθουσα με αυτον τον τρόπο διαμορφωμένη για φυσικό τοκετό (από όσο με έχει φίλη πληροφορήσει δεν είναι και σίγουρο), δεν την βρήκαν διαθέσιμη γιατί ήταν κατηλλημένη από άλλη επίτοκη.

Τι να ισχύει άραγε από όλα αυτα?:confused:

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ή είναι πολύ καινούριο και δεν έχει ήδη γεννήσει καμία με φυσικό τοκετό. Η οι περισσότεροι γιατροί που συνεργάζονται με το Λητώ δεν το υπστηρίζουν και δεν το προωθούν, ή που οι γυναίκες "φοβούνται" ή δεν το ρισκάρουν να γεννήσουν φυσικά ή επειδή προκειται μόνο για μία αίθουσα με αυτον τον τρόπο διαμορφωμένη για φυσικό τοκετό (από όσο με έχει φίλη πληροφορήσει δεν είναι και σίγουρο), δεν την βρήκαν διαθέσιμη γιατί ήταν κατηλλημένη από άλλη επίτοκη.

Τι να ισχύει άραγε από όλα αυτα?:confused:

 

Μάλλον το τελευταίο θα έλεγα περισσότερο...Γενικά το διαφορετικό κ όχι συνηθισμένο φοβίζει...

 

Κρίμα γιατί θα μας βοηθούσαν πολύ τα κορίτσια που το έζησαν...:(

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μια μικρή διόρθωση στο προηγούμενο μήνυμα.

 

Τελικά ή είναι πολύ καινούριο και δεν έχει ήδη γεννήσει καμία με φυσικό τοκετό. Η οι περισσότεροι γιατροί που συνεργάζονται με το Λητώ δεν το υπστηρίζουν και δεν το προωθούν, ή που οι γυναίκες "φοβούνται" ή δεν το ρισκάρουν να γεννήσουν φυσικά ή επειδή προκειται μόνο για μία αίθουσα με αυτον τον τρόπο διαμορφωμένη για φυσικό τοκετό (από όσο με έχει φίλη πληροφορήσει δεν είναι και σίγουρο), δεν την βρήκαν διαθέσιμη γιατί ήταν κατηλλημένη από άλλη επίτοκη.

Τι να ισχύει άραγε από όλα αυτα?

 

"Μάλλον το προ- τελευταίο περισσότερο." Γενικά το διαφορετικό κ όχι συνηθισμένο φοβίζει...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάντως υπάρχουν κοπέλες (έστω μια μειοψηφία) που γέννησαν σε αυτόν τον ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο Λητώ...Ίσως δεν έτυχε να δουν το θέμα για να μας απαντήσουν...

 

Αν κάποια το δει κατά τύχη ας μας δώσει τα φώτα της....Μας ενδιαφέρει πολύ να μάθουμε πώς της φάνηκε...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σαν ιδεα δεν ειναι ακατορθωτο.. Γεννησα στο εξωτερικο με συνθηκες που μοιαζουν με αυτες που περιγραψατε και αυτο ειναι εδω το συνηθες και οχι η εξαιρεση. Εγω εκανα και προκληση. Ομως δεν καθηλοθηκα στο κρεβατι οπως λετε.

 

Στην πρωτη γεννα πηγα με ραντευου στις 10 το βραδυ. Μπηκαμε στο δωματιο ωδινων με τον αντρα μου και η μητερα μου περιμενε ακριβως απο εξω. Με εξετασε η μαια, μου εβαλε το φαρμακο και μας αφησε να χαλαρωσουμε (μια και ηταν νυχτα ειχαν φερει κρεβατι για τον συζυγο). Ηταν πολυ ησυχα και μπαινοβαγινα για να βλεπω την μαμα μου. Οταν αρχισα να ποναω ζητησα και μπηκα στην μπανιερα που ηταν σε αλλο χωρο (στο δωματιο ειχε ντουζ). Μου ειχαν βαλει στην μεση ενα αδιαβροχο ντοπλερ και παρακολουθουσαν τους παλμους του μωρο. Μπηκα και βγηκα στην μπανιερα αρκετες φορες... Με ρωτησαν αν θελω κλισμα αλλα επειδη ειχα παει αρκετες φορες στην τουαλεττα αρνηθηκα... Μμμ ειχα και ορο νομιζω... Οταν το μωρο κατεβηκε αρκετα πηραν τηλεφωνο τον γιατρο μου ο οποιος εμφανιστηκε με το τζινακι του μια και ειχε ιατριο το πρωι (αποστρηωση?? Οχι βεβαια). Αρχισα να σπροχνω στο δωματιο τον ωδινων και λιγο πριν βγει το μωροπηγαμε στην αιθουσα τοκετου. Εκει με ξυρησαν (εκεινη την στιγμη), με εκοψαν και βγηκε το μωρο. Το εβαλαν στην κοιλια μου, ο συζυγος εκοψε το λωρο, και μετα το πειραν να το ζυγισουν ενω ο συζυγος πηγε να φωναξει την γιαγια. Επειδη ειχα καποια επιπλοκ τους εδωσαν το μωρο να το ταισουν και τους πηγαν στο δωματιο οπου τους βρηκα μερικες ωρες αργοτερα. Επισκληριδιο δεν εκανα...

 

Στην δευτερη πηγα πρωι και ειχε κοσμο οποτε δεν ειχε μπανιερα. Εκοβα βολτες στο διαδρομο μεχρι που εκανα επσκηριδιο (με διαστολη 7) και γεννησα 2 ωρες μετα. Αυτη την φορα δεν προλαβαν να με ξυρησουν ουτε ο γιατρος να ντιθει.. Τα αλλα περιπου τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

καλησπέρα, εγω το μόνο που μπορω να πω έιναι για το κόστος που μου είπαν απ την ομάδα της ευτοκιας - σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ακολουθήσω αυτή τη μέθοδο αν και δεν έχω ποτε ξαναγεννήσει , εξασφαλίζοντας όμως την παρουσία γιατρού για περίπτωση επιπλοκής.- Μια γνωστή γεννησε προσφατα στο σπίτι σε νερό (οχι μέσω της ευτοκιας) κι απο όσο γνωρίζω πήγαν όλα καλα. τα ποσά που μου είπαν μεσω της ομάδας της ευτοκιας είναι τσουχτερα και μιλάμε για 1.700 ευρω για γέννα στο σπίτι , χωρίς γιατρό ομως (!) και 10 μερες παρακολούθηση μετά τη γέννα απο τις μαιες στο σπίτι. 3.500 περιπου ευρώ + 200 ευρώ για καισαρική αν χρειαστει στην αιθουσα τοκετών του λητω , πάντα με τις μαιες της ευτοκίας και νομίζω υπάρχει δυνατότητα παρέμβασης απο γιατρό , και περιπου 4.500 χιλιάρικα για τα δωματια φυσικου τοκετού "σαν στο σπίτι"

Θα ηθελα και εγω πολύ να μάθω απο κάποια που έχει γενήσει με αυτή τη μέθοδο περισσότερες λεπτομέρειες..

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείται φυσικό τοκετό? Χωρίς πρόκληση? Ενδιαφέρον αλλά εμένα ο γιατρός μου ανεβαίνει ΑΘήνα μόνο σαβ/κα για γέννες (στο Λητώ).

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ναι , φυσκος τοκετος οριζεται απ οσο ξερω ο τοκετος με τη μικροτερη ιατρικη παρεμβαση. χωρίς προκληση , και με το γιατρο να παρεμβαινει μονο σε περιπτωση αναγκης. υπαρχει η ομάδα της " ευτοκιας " που πρωοθει τον φυσικο τοκετο και γινεται μεσα στο χωρο του Λητω ή στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

Πήγα πριν μερικές μέρες και επισκεύτηκα το χώρο από κοντά! Πρώτα απ'όλα έχουν κάνει ανακαίνιση σε όλους τους χώρους του Λητώ και η αίθουσα ωδινών είναι πολύ καλύτερη απ'ότι τη θυμάμαι πριν δύο χρόνια που γέννησα το πρώτο μου παιδάκι. Το δωμάτιο "γέννα σαν στο σπίτι" είναι πολύ προσεγμένο και πραγματικά η ιδέα με κέρδισε.

 

Η μαία μου είπε ότι ουσιαστικά έχεις συνέχεια κάποια κοπέλα μαζί σου που σε βοηθάει να χαλαρώσεις (μπορείς να κάνεις μπάνιο στη πισίνα που έχει μέσα, ντουζ στο μπάνιο, να περπατήσεις, να ακούσεις μουσική ή να χαλαρώσεις πάνω σε κάτι μεγάλες μπάλες τύπου πιλάτες). Φυσικά μπορείς να έχεις το σύζυγο ή κάποιον άλλο μαζί σου. Εάν θες μπορείς να έχεις και άλλους επισκέπτες. Επισκληρίδιος και τεχνιτοί πόνοι δε γίνονται (μόνο το υπόθετο που μπορεί να σου βάλουν εάν ο τοκετός έχει καθυστερήσει). Προσωπικά έκανα και ένα μάθημα "προετοιμασίας τοκετού" καθώς υπό αυτές τις συνθήκες οι αναπνοές ίσως και να έχουν κάποιο νόημα. ¨Οπως έχει αναφερθεί και νωρίτερα έαν αλλάξεις γνώμη είσαι μια πόρτα δίπλα από τις ωδίνες - και την επισκληρίδιο!!!

 

Το τελικό κόστος εξαρτάται από το είδος του δωματίου που θα επιλέξεις - μετά τον τοκετό σε βάζουν κανονικά στα δωμάτια του μαιευτηρίου. Για το 3κλινο είναι 2,700. Για λεπτομέρεις....

 

http://www.leto.gr/page.aspx?p_id=840

 

Προσωπικά είπα να το δοκιμάσω....και βλέπουμε!! Βασική προυπόθεση είναι να έχεις κλείσει την 37η εβδομάδα, να έχεις μια ομαλή εγκυμοσύνη και να συμφωνεί ο γιατρός.

 

Θα σας πω σε λίγο καιρό....(έχω μπει ήδη στο μήνα μου!)

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ πήρα τηλέφωνο μια μαία απο το κέντρο φυσικού τοκετού (υπάρχουν τα τηλέφωνα στο site) και μου είπαν οτι προσφέρουν ένα πακέτο εγκυμοσύνης, το οποίο περιλαμβάνει προγεννετικό έλεγχο στο λητώ, τοκετό στο νερό και νοσηλεία σε δωμάτιο επιλογής. Πρέπει όμως να πάει κανείς απο εκεί για να πουν ακριβώς τις τιμές. Εγώ πάντως θα το προτιμήσω σίγουρα γιατί η εμπειρία μου απο το μητέρα δεν ήταν καλή. Γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο (αποδείχτηκε οτι είμουν αλλεργική και δεν το ήξερα), με πρόκληση εννοείται (σιγά μην έχανε τον ύπνο του ο γιατρός), το τρίκλινο ήταν ασφυκτικά μικρό (είχα επιλέξει να έχω το μωρό συνέχεια μαζί μου και τελίκά αυτά τα δωμάτια είναι τα πιο μικρά), οι μαίες δεν ήταν καθόλου έμπειρες (δεν ήξεραν να βοηθήσουν στον θηλασμό)..

Κατα τ'άλλα το μόνο καλό της υπόθεσης ήταν που γέννησα φυσιολογικά. Αυτή την εμπειρία δεν την αλλάζω με τίποτα.. Για αυτό την επόμενη φορά θα επιλέξω λητώ και γέννα στο νερό. Τουλάχιστον αφού θα γεννήσω που θα γεννήσω φυσιολογικά ας το κάνω με τον φυσικό τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Σίγουρα πάντως υπάρχουν κοπέλες (έστω μια μειοψηφία) που γέννησαν σε αυτόν τον ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο Λητώ...Ίσως δεν έτυχε να δουν το θέμα για να μας απαντήσουν...

 

Αν κάποια το δει κατά τύχη ας μας δώσει τα φώτα της....Μας ενδιαφέρει πολύ να μάθουμε πώς της φάνηκε...

 

 

 

Καλησπέρα Μελίνα! Θα ήθελα να σε παρακαλέσω κορίτσι, εάν τελικά γέννησες με μαίες του Ευτοκία και φυσικό τοκετό, να μου πεις ποια ήταν η εμπειρία σου. Θέλω και εγώ να γεννήσω έτσι αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποια κοπέλα που το είχε κάνει προηγουμένως. Όπως λέτε και στα μηνύματα συνεργάζονται με το Λητώ για φυσικό τοκετό. Θα είναι καλά άραγε??:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μελίνα! Θα ήθελα να σε παρακαλέσω κορίτσι, εάν τελικά γέννησες με μαίες του Ευτοκία και φυσικό τοκετό, να μου πεις ποια ήταν η εμπειρία σου. Θέλω και εγώ να γεννήσω έτσι αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποια κοπέλα που το είχε κάνει προηγουμένως. Όπως λέτε και στα μηνύματα συνεργάζονται με το Λητώ για φυσικό τοκετό. Θα είναι καλά άραγε??:-)

 

Καλησπέρα ΤΙΤΙ ΦΑΚΙΔΟΜΥΤΗ!

 

Τώρα είδα την ερώτηση σε αυτό το θέμα. Εγώ ναι μεν γέννησα με μαίες της ευτοκίας, αλλά όχι στο Λητώ τελικά. Αλλά ακόμα κ στο Λητώ να γεννούσα, επειδή το είχαμε συζητήσει, πάλι θα ίσχυε ο κανόνας των ελάχιστων δυνατών παρεμβάσεων κ του φυσικού τοκετού. Οπότε φαντάζομαι αν κ δεν έχω προσωπική εμπειρία πως θα είναι μια χαρά στο Λητώ. Δηλαδή δεν θα σου κάνουν κλίσμα κ ξύρισμα ορό επισιοτομή κλπ θα έχεις τη δυνατότητα να κινείσαι ελεύθερα κ να γεννήσεις σε όποια στάση θέλεις, θα αργήσουν να κόψουν τον ομφάλιο λώρο, θα κρατήσεις αμέσως το μωρό κ θα το θηλάσεις κ όλα τα θετικά που έχει ένας τέτοιος τοκετός...μπορείς να συζητήσεις μαζί τους κάθε λεπτομέρεια κ θα σου λύσουν τις απορίες. Ακόμα κ αν δεν γεννήσεις μαζί τους, πάλι θα σε κατευθύνουν σε όποια απορία έχεις. Όσο πήγαινα εκεί έβλεπα ότι συμπαραστέκονται σε κάθε γυναίκα που αντιμετωπίζει δυσκολίες ακόμα κ αν δεν είχαν συνεργασία.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΤΙΤΙ ΦΑΚΙΔΟΜΥΤΗ!

 

Τώρα είδα την ερώτηση σε αυτό το θέμα. Εγώ ναι μεν γέννησα με μαίες της ευτοκίας, αλλά όχι στο Λητώ τελικά. Αλλά ακόμα κ στο Λητώ να γεννούσα, επειδή το είχαμε συζητήσει, πάλι θα ίσχυε ο κανόνας των ελάχιστων δυνατών παρεμβάσεων κ του φυσικού τοκετού. Οπότε φαντάζομαι αν κ δεν έχω προσωπική εμπειρία πως θα είναι μια χαρά στο Λητώ. Δηλαδή δεν θα σου κάνουν κλίσμα κ ξύρισμα ορό επισιοτομή κλπ θα έχεις τη δυνατότητα να κινείσαι ελεύθερα κ να γεννήσεις σε όποια στάση θέλεις, θα αργήσουν να κόψουν τον ομφάλιο λώρο, θα κρατήσεις αμέσως το μωρό κ θα το θηλάσεις κ όλα τα θετικά που έχει ένας τέτοιος τοκετός...μπορείς να συζητήσεις μαζί τους κάθε λεπτομέρεια κ θα σου λύσουν τις απορίες. Ακόμα κ αν δεν γεννήσεις μαζί τους, πάλι θα σε κατευθύνουν σε όποια απορία έχεις. Όσο πήγαινα εκεί έβλεπα ότι συμπαραστέκονται σε κάθε γυναίκα που αντιμετωπίζει δυσκολίες ακόμα κ αν δεν είχαν συνεργασία.

 

Σε ευχαριστώ Μελίνα!

 

Όπως είδα και από άλλα μηνύματά σου γέννησες σπίτι... Πολύ το θαυμάζω αυτό και θα ήθελα και εγώ να το κάνω, θέλω όμως να ενημερωθώ ακόμα περισσότερο για το θέμα αυτό καθώς το σπίτι μου είναι στη Χαλκίδα και δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που χρειαστεί νοσοκομείο. (Αν δηλαδή το νοσοκομείο Χαλκίδας είναι καλό , γιατί μόνο αυτό έχουμε.... !)

Έχω πάει μόνο σε μια συνάντηση στο Ευτοκία και δεν πρόλαβα να ρωτήσω όσα θα ήθελα... ! Ήταν όμως πολύ εξυπηρετικές και μου έδωσαν και τηλέφωνά τους οπότε πιστεύω ότι θα μου λύσουν τις πολλές (ακόμα!) απορίες μου!

Επειδή πάντως σκέφτομαι σοβαρά και τη γέννα στο σπίτι θέλω να δω αν είναι καλύτερα όσο αφορά το οικονομικό κομμάτι... μήπως μπορείς να μου στείλεις με πμ πόσο κόστισε η όλη διαδικασία στο σπίτι?? Σε ευχαριστώ και πάλι:-P

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μελίνα!

 

Όπως είδα και από άλλα μηνύματά σου γέννησες σπίτι... Πολύ το θαυμάζω αυτό και θα ήθελα και εγώ να το κάνω, θέλω όμως να ενημερωθώ ακόμα περισσότερο για το θέμα αυτό καθώς το σπίτι μου είναι στη Χαλκίδα και δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που χρειαστεί νοσοκομείο. (Αν δηλαδή το νοσοκομείο Χαλκίδας είναι καλό , γιατί μόνο αυτό έχουμε.... !)

Έχω πάει μόνο σε μια συνάντηση στο Ευτοκία και δεν πρόλαβα να ρωτήσω όσα θα ήθελα... ! Ήταν όμως πολύ εξυπηρετικές και μου έδωσαν και τηλέφωνά τους οπότε πιστεύω ότι θα μου λύσουν τις πολλές (ακόμα!) απορίες μου!

Επειδή πάντως σκέφτομαι σοβαρά και τη γέννα στο σπίτι θέλω να δω αν είναι καλύτερα όσο αφορά το οικονομικό κομμάτι... μήπως μπορείς να μου στείλεις με πμ πόσο κόστισε η όλη διαδικασία στο σπίτι?? Σε ευχαριστώ και πάλι:-P

 

Σου έχω στείλει π.μ μάλλον δεν το είδες...:D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πάντως ότι η τιμή για τον τοκετό είναι η ίδια για τις μαίες είτε γεννήσεις στο Λητώ είτε στο σπίτι. Οπότε δεν έχουν κάποιο συμφέρον για το σπίτι όπως πολλοί ίσως νομίζουν. Και έρχονται κ σε βλέπουν καθημερινά για δέκα μέρες μετά τον τοκετό κ σε βοηθούν κ με τον θηλασμό κ ότι άλλο χρειαστεί

ανεξάρτητα απ το που θα γεννήσεις.

Για εμένα είναι κ αυτό πολύ σημαντικό κομμάτι...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κι από μένα,

 

τελικά ακόμα δεν έχει βρεθεί μία κοπέλα να μας πει πώς ήταν η εμπειρία της στον τοκετό σαν στο σπίτι.

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στο Λητώ να μάθω το κόστος (από την πλευρά του νοσοκομείου) και παρότι εξυπηρετικότατοι σε πολλά που ρώτησα (όπως π.χ. αν μπορεί δική τους μαία/ή γιατρός να βοηθήσει στον φυσικό τοκετό) δεν γνώριζαν. Το έψαξαν όμως και με πήραν τηλέφωνο μέσα σε λίγα λεπτά.

 

Μπορούν κι οι δικές τους μαίες (όποια είναι βάρδια) να ξεγεννήσουν μία κοπέλα και όσον αφορά τους γιατρούς μου έστειλαν μία λίστα με γυναικολόγους που το έχουν ξανακάνει στον συγκεκριμένο χώρο (πάνω από δέκα ονόματα) ώστε να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους για να μάθω την δική τους αμοιβή. Οι χρεώσεις του νοσοκομείου (για ασφαλισμένη στον ΕΟΠΠΥ) είναι πολύ χαμηλότερες από αυτά που διάβασα εδώ (έχει περάσει όμως κι αρκετός καιρός) αναφέρω ενδεικτικά από τον τιμοκατάλογο που επίσης μου έστειλαν σήμερα.

3κλινο 900 ?

2κλινο 1.800 ?

1κλινο 3.250 ?

(χωρίς ΦΠΑ κι αμοιβή θεράποντα ιατρού).

 

Επίσης να σημειώσω ότι ο τοκετός στο νερό (και πάλι στο Λητώ αλλά όχι στον χώρο του "σαν στο σπίτι" δεν έχει εξτρά χρέωση από τον φυσιολογικό (όχι φυσικό) τοκετό. Ξεκινάει (πάλι με ΕΟΠΠΥ) από τα 600 ευρώ για τρίκλινο και δεν χορηγούνται (υποχρεωτικά) φάρμακα.

 

Ότι άλλο μάθω θα σας πω! Το σκέφτομαι σοβαρά, θα κριθεί όμως από το οικονομικό σύνολο!

 

Καλή συνέχεια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

το όνομα δυστυχώς δεν το γνωρίζω..

θέλω όμως να επιβεβαιωσω τα καλα λόγια που ακουγονται για το λητώ

Γέννησα πριν 4 μηνες και ενω αρχικά ήταν για να γεννησω στο "σαν στο σπιτι" οι... προδιαγραφες μου δεν το επετρεψαν και τελικά γέννησα στις κανονικές αιθουσες του λητώ .Όστωσω, περασα όλη τη διαδικασία στην ιδια αιθουσα(ωδινες και γεννα),ενιωσα ότι υπηρχε καλή εμπειρία απ τις μαιες του κεντρου φυσικου τοκετου, θηλασα αμεσως μετά τη γεννα , επελεξα να έχω το μωρό συνεχώς μαζί μου χωρίς προβλημα σ αυτό, και παρακολουθησα και καποιες ετσι σαν ομαδουλες θηλασμου που γίνονται δωρεαν στο λητω για τις λεχωνες.Επίσεις απο τη συμπεριφορά του προσωπικου εμεινα ευχαριστημενη πληρως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να συμπληρωσω οτι όταν πηγα στο λητω ειχαν ήδη σπασει τα νερα και ήμουν με συσπασεις ανα 3' .Περασα τις πρωτες ωδινες στο σπιτι , και συγκεκριμενα τις τελευταιες 2 ωρες πριν παω στο λητω μεσα στη μπανιερα μου (φοβερα ανακουφιστικο) απο τις 1.00 πμ που ξεκινησαν τα πονακια έως τις 7.00πμ που πηγα στο μαιευτηριο. (τα νερα ειχανσπασει πολυ πριν τους πόνους) Αποτις7.00 που πηγα στο μαιευτήριο, τελικά γενησα στις 12 παρα 10 το μεσημερι . Θεωρω πολυ σημαντικο το οτι υπηρχε η απαιτουμενη αναμονη απο τις μαιες τις ευτοκιας αντι να με βαλουν για ξεπεταγμα με μια καισαρικη. -Να σημειωσω εδω οτι απο την ωρα που εσπασαν τα νερα εως τη γεννηση της μικρής μου περασαν 30 ωρες. - .Ημουν στο κανονικο δωματιο του λητω όχι στο σανστο σπιτι γιατι ειχα δυσκολο τοκετο (οπισθια προβολή) και χρειαστηκα να παρω σε καποια στιγμη δόση επισκληριδιου-Ήμουν με μια μαια της ευτοκιας αρχικα καιμετα ήρθε και ηδευτερη. Η Γιατρος μου ηρθε στο τελος στις εξωθησεις. να πω ότι δεν εκοψαν το περινεο και το φυσικο σκισιμο ήταν 2 ραμματα! Θηλασα αμεσως και δεν είχα κανενα προβλημα μετέπειτα με το θηλασμο μέχρι και σημερα που θηλαζω την 8 μηνων μικρουλα μου . ο λωρος όμως δεν εμεινε αρκετα .. θεωρω ότι κοπηκε σχετικα γρηγορα-όχι αμμέσως αλλα δεν εμεινε νομιζω παραπανω απο 3-5'. Ο συντροφος μου ήταν μαζί μου και με βοηθουσε στη διαδικασια της γεννας . Πρίν πάρω την επισκληρίδιο η μαια μου εκανε μασαζ και με πιεζε στα κοκκαλα της λεκανης για να απαλυνουμε τον πονο.Για τις εξωθήσεις δεν μεταφερθηκα στο δωματιο που κανονικα μεταφερεσαι και γεννησα εκει που ήμουν.Δεν έχω σκοπο να κανω 2ο παιδακι αλλα εαν είχα, θα επελεγα σαφως και παλι το λητω, και παλι στην γραμη του φυσικου τοκετου -ενοειται χωρίς προκληση-Απλα ίσως να μην επελεγα τελικα το σαν το σπιτι γιατι η αληθεια ειναι πως εκεινη την ωρα δεν με πολυενοιαζε το περιβαλλον.. σαφως και δεν θα θελα να μπαινοβγαινουν διαφοροι και να ειμαι η μονη που.. γενναει στο δωματιο αυτα ομως τα ειχα (λογω τυχης ισως?)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...