Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

προσεξτε την Φοιφ@ σε μεγάλο μαιευτήριο!!!! μου έδωσε λαθος δόση ηπαρίνης προς το τέλος της εγκυμοσύνης και μου ειπε απλά στην επίσκεψή της στο δωμάτιο μου πως πιθανα γέννησα στην 32 εβδομάδα με ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ .... επειδή επρεπε να μου ανεβάσει την δόση..... Ημουν τόσο στεναχωρημένη με το μωρό στην μοναδα και εγώ με πίεση 18 που τότε (στις 11.3.12) δεν εδωσα σημασία!!!!!! προσέξτε! μην κανετε το δικο μου λάθος και δεν το κυνηγάτε.... έψαχνα να την βρώ, δεν την έβρισκα ποτέ και εστελνα μυνηματα με ερωτήσεις.... ασφαλώς δεν θυμόταν την κάθε περίπτωση και απαντουσε γενικά.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συγνωμη αλλα επιδη δεν καταλαβα καλα τι εννοεις ηλεκτονικα?με ενδιαφερει γιαυτο ρωταω.

ποιος σου λεει ποιες εξετασεις θρομβοφιλιας να κανεις?ο εξωσωματικος?γινεται καποια μερα του κυκλου συγκεκριμενη?κ ποσο στοιχηζει?τιποτα?να τηλ στο αχεπα στο γυναικολογικο?αιμα σου παιρνουν?

Τις εξετάσεις μου τις έγραψε γυναικολόγος.Πρέπει όμως να σου τις γράψει ηλεκτρονικά(με τον υπολογιστή μπαίνει στον εοππυ,στις γράφει και στις δίνει εκτυπωμένες).Αν σου τις κάνει χειρόγραφες θα πληρώσεις.Αν σου τις κάνει ηλεκτρονικά είναι ΔΩΡΕΑΝ.Παίρνεις τηλ. στο 2310993523 και σου κλείνουν ραντεβού(να επιμείνετε λίγο,γιατί εμένα δεν το σήκωσαν με την πρώτη)Είναι μία πολύ εξυπηρετική κυρία που θα σας πει τι πρέπει να κάνετε.Εμένα στην αρχή μου έιχαν πει οτι θα πληρώσω 50 Ευρώ και για τους δύο,και προχθές που πήγα μου είπαν οτι είναι δωρεάν.Αυτά όλα γα τον Καρυότυπο.Την θρομβοφιλία την έκανα σε ιδιωτικό και μου βγήκε 250.Επίσης δεν έχει σημασία η μέρα του κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Τις εξετάσεις μου τις έγραψε γυναικολόγος.Πρέπει όμως να σου τις γράψει ηλεκτρονικά(με τον υπολογιστή μπαίνει στον εοππυ,στις γράφει και στις δίνει εκτυπωμένες).Αν σου τις κάνει χειρόγραφες θα πληρώσεις.Αν σου τις κάνει ηλεκτρονικά είναι ΔΩΡΕΑΝ.Παίρνεις τηλ. στο 2310993523 και σου κλείνουν ραντεβού(να επιμείνετε λίγο,γιατί εμένα δεν το σήκωσαν με την πρώτη)Είναι μία πολύ εξυπηρετική κυρία που θα σας πει τι πρέπει να κάνετε.Εμένα στην αρχή μου έιχαν πει οτι θα πληρώσω 50 Ευρώ και για τους δύο,και προχθές που πήγα μου είπαν οτι είναι δωρεάν.Αυτά όλα γα τον Καρυότυπο.Την θρομβοφιλία την έκανα σε ιδιωτικό και μου βγήκε 250.Επίσης δεν έχει σημασία η μέρα του κύκλου.
Τέλος ,ναι είναι εξέταση αίματος,η θρομβοφιλία βγήκε ήδη (και ναι,φυσικά,έχω) και ο καρυότυπος σε 20 μέρες.Κορίτσια ψάξτε το καλά...Αρχικά μου είπαν σε άλλαμικροβιολογικά στο ένα 520 και στο άλλο 850και τελικά τα έκανα με 250!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν στις γραψει κάποιος γιατρός τις εξετάσεις ηλεκτρονικά πας στο ΑΧΕΠΑ τις κάνεις και δεν πληρωνεις τίποτα? Σίγουρα????

Ναι,την προηγούμενη Παρασκευή τις έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,την προηγούμενη Παρασκευή τις έκανα!

Επίσης αν είστε ΙΚΑ,μην κάνετε τν κόπο να πάτε εκέι να σας τις γράψουν,γιατί δεν έχουν Laptop και τις κάνουν μόνο χειρόγραφες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι,την προηγούμενη Παρασκευή τις έκανα!

 

Γράφουν όμως οι γυναικολόγοι την πλήρη εξέταση για τη θρομβοφιλία? Όλους τους δείκτες? :confused:

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν στις γραψει κάποιος γιατρός τις εξετάσεις ηλεκτρονικά πας στο ΑΧΕΠΑ τις κάνεις και δεν πληρωνεις τίποτα? Σίγουρα????

Γράφονται ο καρυότυπος και για τους δυο(ο οποίος έξω κοστίζει 170-200 ευρώ) και από θρομβοφιλία οι πρωτεΐνες C,S και ομοκυστεΐνη νηστείας.Τώρα η τιμή των υπολοίπων εξαρτάται από το τι ζου ζητάει ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

Γράφουν όμως οι γυναικολόγοι την πλήρη εξέταση για τη θρομβοφιλία? Όλους τους δείκτες? :confused:

Ο γυναικολόγος θα σου γράψει ό,τι θες,το θέμα είναι οτι οι περισσότερες δεν δικαιολογούνται από τον εοππυ και τις πληρώνεις από την τσέπη σου.Γι'υτό πληρωσα τα 250.

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος θα σου γράψει ό,τι θες,το θέμα είναι οτι οι περισσότερες δεν δικαιολογούνται από τον εοππυ και τις πληρώνεις από την τσέπη σου.Γι'υτό πληρωσα τα 250.

 

Και γω τη θρομβοφιλία την έκανα σε ιδιωτικό...540! Περιμένω μετά το πάσχα τα αποτελέσματα.

 

Όταν θα κάνω τον καρυότυπο θα κάνω αυτο που έκανες και συ..θα μου τη γράψουν και θα τη κάνω στο ΑΧΕΠΑ...δεν το ήξερα....;)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Και γω τη θρομβοφιλία την έκανα σε ιδιωτικό...540! Περιμένω μετά το πάσχα τα αποτελέσματα.

 

Όταν θα κάνω τον καρυότυπο θα κάνω αυτο που έκανες και συ..θα μου τη γράψουν και θα τη κάνω στο ΑΧΕΠΑ...δεν το ήξερα....;)

Απλά πάρε κανένα μήνα πιο πριν για ραντεβού,γιατί εγώ πήρα 13/2 και μου έκλεισαν γαι 30/3!Πάντως έχει δύο κυρίες εκεί μέσα που έιναι πολύ καλές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια.επειδη πριν μια εβδομαδα εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια και εχθες για καρυοτυπο-γονιδια-νκ μου ειπανε απο τον εοπυυ οτι αυτες οι εξετασεις επειδη ειναι πολυ εξειδικευμενες δεν γραφονται και δεν δικαιολογουνται.τουλαχιστον οχι ολες.ειναι πανακριβες το ξερω.τωρα για δημοσια νοσοκομεια μονο για το παπαγεωργιου ακουσα οτι κατι γινεται αλλα επειδη εχω ταλαιπωρηθει τοσο πολυ δεν ειχα τη διαθεση να το ψαξω κι υστερα στο αιματολογικο μου κανανε οτι μπορουσαν οι ανθρωποι σε θεμα τιμης,και μου ειπανε οτι κανουν και μια καποια προσφορα στον καρυοτυπο και ευκολιες πληρωμης.τι να πω κι εγω;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Απλά πάρε κανένα μήνα πιο πριν για ραντεβού,γιατί εγώ πήρα 13/2 και μου έκλεισαν γαι 30/3!Πάντως έχει δύο κυρίες εκεί μέσα που έιναι πολύ καλές!

 

Σε ευχαριστούμε! Σημαντική ενημέρωση...;) να γλυτώσω το 1 τουλάχιστον!

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.επειδη πριν μια εβδομαδα εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια και εχθες για καρυοτυπο-γονιδια-νκ μου ειπανε απο τον εοπυυ οτι αυτες οι εξετασεις επειδη ειναι πολυ εξειδικευμενες δεν γραφονται και δεν δικαιολογουνται.τουλαχιστον οχι ολες.ειναι πανακριβες το ξερω.τωρα για δημοσια νοσοκομεια μονο για το παπαγεωργιου ακουσα οτι κατι γινεται αλλα επειδη εχω ταλαιπωρηθει τοσο πολυ δεν ειχα τη διαθεση να το ψαξω κι υστερα στο αιματολογικο μου κανανε οτι μπορουσαν οι ανθρωποι σε θεμα τιμης,και μου ειπανε οτι κανουν και μια καποια προσφορα στον καρυοτυπο και ευκολιες πληρωμης.τι να πω κι εγω;:confused:

 

σε καταλαβαλινω...και γω επείδη δεν έβρισκα άκρη με τα νοσοκομεία και δεν ήξερα καν αν θα μου τις έγραφαν και θα μου έκαναν όλο το πακέτο πήγα σε ιδιωτικό για θρομβοφιλία....Ακριβα το 540 αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι είναι όλο το πακέτο και έχω τον ανοσολόγο να μου τις ερμηνεύσει και να δώσει και αγωγή.

Τώρα για καρυότυπο όταν είναι να κάνουμε θα δοκιμάσουμε για ΑΧΕΠΑ..

 

Εσυ ποσα έδωσες για θρομβοφιλία αν επιτρέπεται? :confused:

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.550 για θρομβοφιλια και για τα υπολοιπα βγαινανε 1300 ναι ναι καλα διαβαζεις και θα μας παρει 900.κατι ειναι κι αυτο.μονο να ειμαστε οκ ευχομαι.τις θρομβοφιλιας μου εχουν βγει.τα αλλα μετα το πασχα περιμενω.καλη επιτυχια και σε εσενα και σε ολα τα κοριτσια μεσα απο την πονεμενη μου καρδια.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε καταλαβαλινω...και γω επείδη δεν έβρισκα άκρη με τα νοσοκομεία και δεν ήξερα καν αν θα μου τις έγραφαν και θα μου έκαναν όλο το πακέτο πήγα σε ιδιωτικό για θρομβοφιλία....Ακριβα το 540 αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι είναι όλο το πακέτο και έχω τον ανοσολόγο να μου τις ερμηνεύσει και να δώσει και αγωγή.

Τώρα για καρυότυπο όταν είναι να κάνουμε θα δοκιμάσουμε για ΑΧΕΠΑ..

 

Εσυ ποσα έδωσες για θρομβοφιλία αν επιτρέπεται? :confused:

ο ανοσολόγος δεν είναι κατάλληλος ούτε να ερμηνεύσει τα αποτελέσματα των εξετάσεων θρομβοφιλίας ούτε να σου δώσει αγωγή. κατάλληλος είναι ο αιματολόγος (ούτε και ο γυναικολόγος).

μετά από 2 παλλίνδρομες έμπλεξα κι εγώ στον κικεώνα των εξετάσεων σε ιδιωτικά και σε δημόσια κι έδωσα πολλά χρήματα και δεν ήμουν και σίγουρη τί κάνω, απλά άκουγα κι έκανα ό,τι μου έλεγε ο γυναικολόγος μου.

λοιπόν, αν και είμαι από Αθήνα, έχω να σου προτείνω το εξής. ψάχνεις στην πόλη σου και βρίσκεις ποιό δημόσιο νοσοκομείο έχει το καλύτερο αιματολογικό τμήμα. ρωτάς να μάθεις ποιός θεωρείται εκεί καλός αιματολόγος. κλείνεις απογευματινό ραντεβού (εντός νοσοκομείου) μαζί του. βλέπει την περίπτωσή σου και σου γράφει εξετάσεις. τις κάνεις εντός νοσοκομείου και πληρώνεις μόνο τη συμμετοχή.

ΠΡΟΣΟΧΗ στα ιδιωτικά. έχουν διάφορα πακέτα θρομβοφιλίας (300 ευρώ 500 ευρώ >1000 ευρώ ανάλογα με το ποιά γονίδια ελέγχουν) εγώ πλήρωσα σε ιδιωτικό 500 ευρώ για να κάνω τον έλεγχο που μου είχε γράψει ο γυναικολόγος μου (τόσα ήξερε κι αυτός) κι εκεί μου εξέτασαν 5-6 γονίδια, αλλά εκεί διαπίστωσα ότι είχαν και πακέτα που έλεγχαν κι άλλα γονίδια. μόνο στο Δημόσιο ελέγχουν τα πάντα (στο ΛΑΙΚΟ, τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

ο ανοσολόγος δεν είναι κατάλληλος ούτε να ερμηνεύσει τα αποτελέσματα των εξετάσεων θρομβοφιλίας ούτε να σου δώσει αγωγή. κατάλληλος είναι ο αιματολόγος (ούτε και ο γυναικολόγος).

μετά από 2 παλλίνδρομες έμπλεξα κι εγώ στον κικεώνα των εξετάσεων σε ιδιωτικά και σε δημόσια κι έδωσα πολλά χρήματα και δεν ήμουν και σίγουρη τί κάνω, απλά άκουγα κι έκανα ό,τι μου έλεγε ο γυναικολόγος μου.

λοιπόν, αν και είμαι από Αθήνα, έχω να σου προτείνω το εξής. ψάχνεις στην πόλη σου και βρίσκεις ποιό δημόσιο νοσοκομείο έχει το καλύτερο αιματολογικό τμήμα. ρωτάς να μάθεις ποιός θεωρείται εκεί καλός αιματολόγος. κλείνεις απογευματινό ραντεβού (εντός νοσοκομείου) μαζί του. βλέπει την περίπτωσή σου και σου γράφει εξετάσεις. τις κάνεις εντός νοσοκομείου και πληρώνεις μόνο τη συμμετοχή.

ΠΡΟΣΟΧΗ στα ιδιωτικά. έχουν διάφορα πακέτα θρομβοφιλίας (300 ευρώ 500 ευρώ >1000 ευρώ ανάλογα με το ποιά γονίδια ελέγχουν) εγώ πλήρωσα σε ιδιωτικό 500 ευρώ για να κάνω τον έλεγχο που μου είχε γράψει ο γυναικολόγος μου (τόσα ήξερε κι αυτός) κι εκεί μου εξέτασαν 5-6 γονίδια, αλλά εκεί διαπίστωσα ότι είχαν και πακέτα που έλεγχαν κι άλλα γονίδια. μόνο στο Δημόσιο ελέγχουν τα πάντα (στο ΛΑΙΚΟ, τουλάχιστον)

καλα κανεις και το λες.αλλα εμενα αιματολογος μου εβγαλε οτι εχω θρομβοφιλια και οι εξετασεις οι πρωτες που μου εβαλε να κανω ηταν μονο για ενα παραγοντα.οταν επανελαβα τις εξετασεις ολου πλεον του πακετου που μου εγραψε ο ανοσολογος πλεον,δεν ειχα τιποτα.τι επρεπε να κανω εγω με τον αιματολογο;που μου προτεινε και αγωγη αντιπηκτικη και τελικα οχι μονο δεν εχω θεμα με την πηξη αλλα ειναι και πιο χαμηλα απο τα φυσιολογικα ορια πηκτικοτητας.αν ακολουθουσα την αγωγη του θα ειχα αιμοραγια μη σου πω κι απο τα αυτια.μπορει να ετυχε σεμενα τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

ΜΤΗFR 1298 κ 677 ετερωζυγωτής

PAI-1 4G/5G 4G/4G

ApoB ομοζυγωτης

Παραγοντας ΧΙΙΙ ετεροζυγωτής.

 

Συγνωμη κοριτσια που επαναφερω το θεμα μου. Με αυτές τις εξετασεις σημαινει ότι έχω θρομβοφιλία και οτι πρέπει να κανω σε όλη την εγκυμοσυνη (αν προκυψει) αντιπηκτικές; Ξέρει καποια;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω θελω σε οποια κοπελα ξερει!

1.εχω φλεβητη στα ποδια κ κυρσους.ειναι συμπτωμα θρομβοφιλιας?

2.μπορεις να μηνεις εγκυος κ να εχει θρομβοφιλια?αν ναι δεν προχωραει κ καποια στιγμη το χανεις?

 

ευχαριστω κοριτσακια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΤΗFR 1298 κ 677 ετερωζυγωτής

PAI-1 4G/5G 4G/4G

ApoB ομοζυγωτης

Παραγοντας ΧΙΙΙ ετεροζυγωτής.

 

Συγνωμη κοριτσια που επαναφερω το θεμα μου. Με αυτές τις εξετασεις σημαινει ότι έχω θρομβοφιλία και οτι πρέπει να κανω σε όλη την εγκυμοσυνη (αν προκυψει) αντιπηκτικές; Ξέρει καποια;

νομιζω οτι θα χρειαστει να κανεις αντιπηκτικες..αλλα αυτο θα σου το πει ο αιματολογος που σε παρακολουθει..

 

να ρωτησω θελω σε οποια κοπελα ξερει!

1.εχω φλεβητη στα ποδια κ κυρσους.ειναι συμπτωμα θρομβοφιλιας?

2.μπορεις να μηνεις εγκυος κ να εχει θρομβοφιλια?αν ναι δεν προχωραει κ καποια στιγμη το χανεις?

 

ευχαριστω κοριτσακια!!!

ο φλεβιτης και οι κιρσοι δεν ειναι αποαραιτητα ενδειξη θρομβοφιλιας..

οσο για την εγκυμοσυνη υπαρχει περιπτωση εστω και μικρη να προχωρησει κανονικα η εγκυμουυσνη ακομη κι αν εισαι θρομβοφιλικη...οπως και το αντιθετο φυσικα..να κανεις θεραπεια για θρομβοφιλια και καποια στιγμη ναπαει κατι στραβα...εβγαλα 2 εγκυμοσυνες με αντιπηκτικες και μαλιστα η μια διδυμη κυηση..

 

τωρα ψαχνω κι εγω ενα γιατρο να με παρακολουθει γενικα σαν τσεκ απ ετησιως....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι θα χρειαστει να κανεις αντιπηκτικες..αλλα αυτο θα σου το πει ο αιματολογος που σε παρακολουθει..

 

ο φλεβιτης και οι κιρσοι δεν ειναι αποαραιτητα ενδειξη θρομβοφιλιας..

οσο για την εγκυμοσυνη υπαρχει περιπτωση εστω και μικρη να προχωρησει κανονικα η εγκυμουυσνη ακομη κι αν εισαι θρομβοφιλικη...οπως και το αντιθετο φυσικα..να κανεις θεραπεια για θρομβοφιλια και καποια στιγμη ναπαει κατι στραβα...εβγαλα 2 εγκυμοσυνες με αντιπηκτικες και μαλιστα η μια διδυμη κυηση..

 

τωρα ψαχνω κι εγω ενα γιατρο να με παρακολουθει γενικα σαν τσεκ απ ετησιως....

 

 

Aν θελεις γιατρο απο Θεσσαλονικη μπορω να σου προτεινω τον δικο μου, αν θελεις στειλε μου πμ. και θα σου δωσω στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ "ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ"

ΓΙΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ''ΣΥΛΛΑΒΩ'' ΔΙΔΥΜΑ??[/quote

Εδώ εμάς μας έχει πάρει τέσσερα χρόνια για να συλλάβουμε ένα κι εσύ ρωτάς για ''μυστικό'' για να συλλάβεις δίδυμα??:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...