Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ερχομός δεύτερου παιδιού-μια ερώτηση


Recommended Posts

Καλημέρα σας μαμάδες. Μία ερωτησούλα θέλω να σας απευθύνω. Τον ιούλιο γίνομαι για δεύτερη φορά μαμά....Σκεφτόμουν να πάρω μαζί τον 2 ετών μπεμπούλη μου στον γυναικολόγο να δει τον υπέρηχο...Πιστεύετε ότι θα τρομάξει; Μήπως δεν είναι πολύ καλή ιδέα; Το έχει κάνει καμία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δύο ετών είναι πολύ μικρό νομίζω. Και δεν θα καταλάβει και θα μπερδευτεί περισσότερο, νομίζω. Καλύτερα πάρε του μία κούκλα- μωρό να ξέρει ότι περιμένετε κάτι τέτοιο...... Και 3D υπέρηχο να κάνεις, το μωρό φαίνεται κάπως παράξενα...

Link to comment
Share on other sites

Εμέις πήραμε τον γιο μας (περίπου 4 ετών) για να δει το υπερηχογράφημα και δεν κατάλαβε πολλά πράγματα...

:lol: Μας έλεγε: και τώρα τί βλέπουμε? το ζουμάκι (αυτό το υγρό στην κοιλιά) που σου βάζει ο γιατρός?

Με λίγα λόγια...βαρέθηκε πάαααααααρα πολύ...

Έτσι κι αλλιώς...θα το δει σε λίγο καιρό :wink:

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς επειδή δεν είχαμε πουθενά να τον αφήσουμε παίρναμε τον μικρό μαζί μας σε κάθε επίσκεψη στο γυναικολόγο. Δε νομίζω ότι κατάλαβε πολλά πράγματα σίγουρα όμως δεν τρόμαξε ή φοβήθηκε.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Μία φορά τον πήρα και το αποτέλεσμα ήταν να μη δει τον υπέρηχο ούτε ο άντρας μου αφού τον κυνήγαγε σε όλο το ιατρείο. Εννοείται ότι δεν κατάλαβε τίποτα.

 

Αλήθεια όμως πιστεύεις ότι θα καταλάβει κάτι. Για τον δικό μου που είναι τώρα 25 μηνών και πάλι είμαι σίγουρη ότι δε θα καταλάβαινε τίποτα...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστέυω πως δεν θα καταλάβει τίποτα. Η θα βαρεθεί ή θα τον κυνηγάτε όλη την ώρα. Τουλάχιστον είμαι σίγουρη πως έτσι θα γινόταν με τον δικό μου.

Εγώ πάντως που στην ίδια ηλικία περίπου ξαναγέννησα, όσο καιρό ήμουν έγγυος και έδειχνα στο 12-16 μηνών γιό μου την κοιλιά μου και του έλεγα πως εδώ μέσα είναι ένα μωράκι και θα το φέρουμε εδώ και θα είναι ο αδελφούλης σου, με κοίταζε πάντα με απορία, και μου έλεγε "κοιλιά"! σαν να μου λέει, τι είναι αυτά που μας λες τώρα!

Ασε, θα έρθει το μωράκι στο σπίτι με το καλό, και τότε θα το καταλάβει μια και καλή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...