Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι κάνετε με το αλεσμένο φαγητό του παιδιού?


Recommended Posts

ξεκινήσαμε χορτόσουπες και κρεατόσουπες αλλά έχω πρόβλημα γιατί δυσκολεύομαι να το οργανώσω...αυτό που έκανε η μάνα μου είναι να χωρίσει μερίδες σε τάπερ στην κατάψυξη, να ξεπαγώνουμε να αλέθουμε αλλά πόσο αντέχει το ξεπαγωμένο φαγητό. Κι αισθάνομαι ότι δεν τρώει το καταψυγμένο όπως το φρέσκο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω εκανα φαγητο για 2μερες κ το εβαζα στο ψυγειο, κοβε το κρεας σε μεριδουλες ετσι ωστε να μην χρειαζεται να το βαλεις καταψυξη.

Εχεις δικιο δεν ειναι το ιδιο το φαγητο να το τρως φρεσκο με το να το τρως κατεψυγμενο,εγω στην κρεατοσουπα εβαζα 150γραμ.κρεας,μια ντοματα,ενα κολοκυθακι,μια πατατα,ενα καροτο,σελινο,λιγο αρακα λιγα φασολακια κ στο τελος εβαζα μια κουταλια τραχανα.Την μια μερα την ταιζα κ το υπολοιπο το εβαζα στο ψυγειο για την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η δικια μου δεν τρωει ξαναζεσταμενο φαγητο...πρεπει να ειναι της ωρας...αλλιως ουτε να το φτυσει...πως το καταλαβαινει;;;ε;; :lol: Και γιάυτο μαγειρευω καθε μερα.... :?

Αν το βαζεις στο ψυγειο και το δινεις την επομενη οπως λεει η Vann, ειναι πολλη καλη ιδεα... :wink:

Αρκει να το τρωει!!!! :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ακριβως αυτο κανω. Δηλαδη μαγειρευω για 2 και 3 μερες και το βαζω στο ψυγειο. Και καθε μερα ζεσταινω μονο την ποσοτητα που ειναι να φαει ή σε μπεν μαρι ή στον φουρνο μικροκυματων. Ποτε δεν εχω δωσει στα παιδια μου φαι μαγειρεμενο απο την καταψυξη και γενικως και για μας δεν βαζω μαγειρεμενα φαγητα στην καταψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αυτή την περιοδο τρώμε κρεατόσουπες και συνήθως βράζω το μοσχαράκι ή το κοτόπουλο και το χωρίζω σε 3-4 μερίδες. Κρατώ τις δύο στο ψυγείο και τις άλλες 2 στην κατάψυξη. Μόνο το κρέας όμως και βράζω κάθε μέρα στον ατμομάγειρα, τα λαχανικά του. Δεν μπορώ να βράζω το κρέας του κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις ετοιμαζουμε μαμ για 2 μερες.

Και δεν ειναι κι αυτο τοσο καλο γιατι χανει πολλες βιταμινες απο το φρεσκομαγειρεμενο. Ποσο μαλλον να το βαλεις στην καταψυξη.

Καθε αρχη και δυσκολη μην αγχωνεσαι σιγα σιγα θα την βρεις την σειρα σου.

 

Και προς θεου βρε κοριτσια μην χρησιμοποιειτε φουρνο μικροκυματων για τα μπεμπε! Εδω αλλοιωνει τα δικα μας φαγητα (κυριως στην γευση), στα παιδια μας τι κανει????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμείς έχουμε 4 μέρες που τρώμε φαγητό. έχουμε ξεκινήσει με χορτόσουπα. μαγειρεύω για 2 μέρες. όταν το βγάζω από το ψυγείο το αφήνω να πάρει θερμοκρασία δωματίου το βάζω στο πιατάκι της και το πιατάκι μέσα σε ένα μπωλ με ζεστό νερό να γίνει χλιαρό.

 

αλλά.................. κάνω τον καραγκιόζη για να φάει!!!!! σηκώνομαι όρθια τραγουδάω και χορεύω για να γελάσει να ανοίξει το στόμα και να προλάβω να βάλω το κουτάλι. αν δεν κάνω αυτό τότε σφραγίζει το στόμα και δεν το ανοίγει με τπτ. να πω την αλήθεια και στο γιο μου αυτό έκανα. δεν το ήθελε ούτε εκείνος το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

αλλά.................. κάνω τον καραγκιόζη για να φάει!!!!! σηκώνομαι όρθια τραγουδάω και χορεύω για να γελάσει να ανοίξει το στόμα και να προλάβω να βάλω το κουτάλι. αν δεν κάνω αυτό τότε σφραγίζει το στόμα και δεν το ανοίγει με τπτ. να πω την αλήθεια και στο γιο μου αυτό έκανα. δεν το ήθελε ούτε εκείνος το φαγητό.

 

Συγγνώμη που θα το πω, αλλά μάλλον έκανες κακή αρχή.

Και η κόρη μου στην αρχή έτρωγε την πρώτη κουταλιά και μετά το σφράγιζε. Δεν περνούσε το κουτάλι με τίποτα.

Της έλεγα, θα φας? Αν δε φας η μανούλα θα το πάρει.

Δεν ξέρω τι καταλάβαινε 7 μηνών παιδί (αργήσαμε λόγω προβλήματος με το στομάχι). Το έκανα 3-4 μέρες, δεν της έδωσα γάλα όσο και αν μου έδειχνε τα μπιμπερό (εννοείται ότι μετά από μια ώρα της έδινα γάλα, απλά δεν το έκανα αμέσως) και τελικά, μάλλον κατάλαβε.

Όποτε επιχείρησε να την ταίσει η πεθερά μου, που τραγουδούσε και έκανε τον καραγκιόζη, το παιδί δεν έτρωγε.

Τώρα τρώει. Αν σταματήσει, ξαναπροσπαθώ μετά από 10 λεπτά, αλλά δεν επιμένω. Εσύ έχεις πάντα την ίδια όρεξη για φαγητό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...