Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΤΑΝ Ο ΥΠΝΟΣ ΔΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.....


mamousia1983

Recommended Posts

ηθελα να το βαλω στις ψηφοφοριες αλλα ..δε μου επιτρεπεται..:confused:

 

οταν λοιπον ερχεται το βραδυ κ ο ηλιος,τα πουλακια,τα δεντρα,οι ανθρωποι κανουν νανι αλλα το καμαρι μας δε λεει να κοιμηθει πως αντιδρατε?πως αντιμετωπιζετε το "θεματακι"?

 

1.ειμαι ηρεμη κ συνεχιζω να παιζω με το μωρο μου..καποια στιγμη θα κουραστει,ποιος ο λογος για φωνες?

 

2.δεν ειναι το καλυτερο μου αλλα το αντιμετωπιζω ψυχραιμα..αγκαλιες,χαδια,νανουρισμα

 

3.με πιανει πανικος κ προσπαθω να βρω τροπους για να μην το ξενυχτισουμε..

 

4.αφου εχω προσπαθησει με διαφορους τροπους χωρις αποτελεσμα με πιανουν τα νευρα κ αρχιζω τις φωνες

 

εγω διστυχως ειμαι στη κατηγορια 4 :oops:

εχω εμμονη με το θεμα υπνος..για οτιδηποτε αλλο δε νευριαζω

ε με τον υπνο μεταμορφωνομαι :mad:

κ επειδη ουτε αποτελεσμα εχω αλλα κυριως ΔΕΝ μου αρεσει να συμπεριφερομαι ετσι ηθελα να σας ρωτησω πως αντιμετωπιζετε εσεις το θεμα ΥΠΝΟΣ κ αν καποιες μαμαδες ειναι στην 4η κατηγορια πως καταφεραν η πως προσπαθουν να το αλλαξουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ωραιο θεμα....για την μεγαλη μου κορη φυσικα απαντω.περνουσα απ'ολες τις κατηγοριες και εφτανα στην 4!!!...Της εκοψα τον μεσημεριανο υπνο.και κοιμαται γρηγορα κατα τις 8 πλεον!!!Για να φανταστεις κοιμοτανε κατα τις 12-1.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια ψήφος ακόμα στο 4 παρακαλώ!

Έχουμε τρελό θεμα με τον ύπνο. Κοιμάται το μεσημέρι (έστω και 1 ώρα, έστω κι αν είναι νωρίς πχ 2μμ-3μμ), ξενυχτάμε μας παίρνει το βράδυ 11 ή 12 για να κοιμηθεί. Δεν κοιμάται το μεσημέρι είναι απο τις 8 στη γκρίνια. Εχτές για παράδειγμα είχε κοιμηθεί μια ώρα κι με είχε απο τις 9:30-11:00 να λέω παραμύθια. Οι λέκτορες στα πανεπιστήμια ΤΟΟΟΣΗ ώρα δεν νομίζω να μιλάνε. Τι να κάνω να μην αρχίζω να εκνευρίζομαι η γυναίκα???

Μια ψήφος στο 4 λοιπόν κι απο μένα :(

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι μεταξυ 2 και 3. αν και δεν ειναι ο σωστος τροπος για τον δικο μου ειναι ο πιο αποτελεσματικος. αγκαλιες, χαδια και σε 30΄το πολυ εχει πεσει ξερος. το κακαο ειναι οτι αν και κοιμαται κατα τις 9:30 - 10:00μ.μ. κατα τις 3:30 τα ξημερωματα ξυπνα και αν δεν παω να τον παρω αγκαλια να κοιμηθει , δεν κοιμαται. προσφατα διαβασα ενα βιβλιο και προσπαθω να το εφαρμοσω αρχιζοντας απο σημερα αλλα σαν πρωτη προσπαθια, απετυχε...

για να δουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μπορει και 2 και 3 φορες την νυχτα να με φωναξει για να ...της χτυπησω τον ποπο!!!"χτυπα τον ποπο"λεει...αντε να τα κοψω εγω αυτα τα χουγια.

:D:D

 

Η ξαδέρφη μου ακόμα ξυπνάει τη νύχτα και ζητά απο τον σύζυγο πλέον να την ¨κουνήσει¨ για να κοιμηθεί!!!

Δεν κόβεται το χουί!!!!;)

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ειμαι στην δευτερη

αλλα εχω φτασει 3-4 φορες και στην 3η και μετα 4η κατηγορια πιο παλια ευτηχως ηταν μερες που δεν ηθελε νανι με τιποτα και εχουμε κοιμηθει στις δυο και 3 τα ξημερωματα

εχω χτυπησει και το κεφαλι μου στον τοιχο

να ειναι 2 μετα τα μεσανυκτα το ματι ο με ζορι να παραμενει ανοικτο και η μπουμπου να εχει ορεξη για τρελιτσες και ζουζουνιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

συνηθως ομως επειδη και δεν κοιμαμαι και εγω πριν τις 12 δεν τρελενομαι οταν μενει ξυπνια αλλα δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα κλεινω τα φωτα και περιμενω να νυσταξει η αν βλεπω οτι εχει πολυ ενεργεια παιζουμε κρυφτο κυνηγητο για λιγο και μετα παραμυθακια στο κρεβατι αγκαλιτσα και μετα κοιμομαστε μαζι

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, για την ώρα δεν έχουμε θέμα με το να αποκοιμηθεί αλλά με ξυπνήματα στη νύχτα. Ας πω ότι σ' εκείνα συνήθως όπου προσπαθούμε να αποκοιμηθεί πάλι....κάνω το 2 που γρήγορα φτάνει στο 3 αν φανεί ότι θέλει γλέντια και χορούς και δεν πρόκειται να κοιμηθεί. Στο 4 φτάνω μόνο στο μέρος του ότι με πιάνουν τα νεύρα μου αλλά δεν φωνάζω...οπότε...είμαι στο.... 3,5 :lol:

 

Πάντως, τις λίγες φορές που κι εμάς βράδυ δυσκολεύτηκε να αποκοιμηθεί...οφείλω να πω ότι πολύ γρηγορότερα έφτανα στα μεγαλύτερα "νούμερα" γιατί όλη τη μέρα τρέχω και δε φτάνω οπότε το βράδυ εναποθέτω όλες τις ελπίδες μου για να καταφέρω να κάνω 1-2 πράγματα. Π.χ. αλληλογραφία ίντερνετ, πλυντήριο πιάτων, 2 κουβέντες με τον άντρα, ένα τόστ για βραδυνό...οπότε αν το καμάρι δεν αποκοιμιέται χάνω ευκολότερα την "καλοσυνάτη" αντιμετώπιση και φτάνω πιο γρήγορα στο 3.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας

το θεμα ειναι...κανετε κατι για να βοηθησετε τον εαυτο σας να μη βρεθει στην 4?

 

εγω 1η κ 2η κατηγορια τη "πηδαω" κατευθειαν:|

με πιανει τετοιος πανικος που δε λεγεται..η καρδια μου αρχιζει να χτυπαει δυνατα κ το νιωθω οτι οπου να,ναι θα βγει το "τερατακι"

κ την ωρα εκεινη ρε γμτ εχω τη λογικη κ σκεφτομαι-καλα,τι αηδιες ειναι αυτες?ηρεμισε,στο κατω κατω δεν εγινε κ τιποτα-

κ να η περιβοητη 4!!!αρχιζω να φωναζω:oops::mad::-(

 

χαιρομαι τις μανουλες που ουτε καν το σκεφτοντε..που ειναι τοσο ηρεμες με τα παιδακια τους..εγω πως να σας το πω για να καταλαβετε..κ να το σκεφτω θα ειναι για να κοιμηθει πιο γρηγορα κ οχι γιατι θα το απολαυσω..ενω οταν μεσα στη μερα μας σκεφτομαι αγκαλιτσα στο καναπε μου φαινεται τοσο ζηλευτο,τρυφερο,γλυκο οταν ερθει το βραδυ κ αυτο θα μου φανει αγγαρεια:-(

τι σκατα παθαινω?μπορω να κανω κατι να με βοηθησει να δω αλλιως το θεμα υπνου?πιο ειναι το "κολπακι"?υπαρχει αραγε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας

το θεμα ειναι...κανετε κατι για να βοηθησετε τον εαυτο σας να μη βρεθει στην 4?

 

εγω 1η κ 2η κατηγορια τη "πηδαω" κατευθειαν:|

με πιανει τετοιος πανικος που δε λεγεται..η καρδια μου αρχιζει να χτυπαει δυνατα κ το νιωθω οτι οπου να,ναι θα βγει το "τερατακι"

κ την ωρα εκεινη ρε γμτ εχω τη λογικη κ σκεφτομαι-καλα,τι αηδιες ειναι αυτες?ηρεμισε,στο κατω κατω δεν εγινε κ τιποτα-

κ να η περιβοητη 4!!!αρχιζω να φωναζω:oops::mad::-(

 

χαιρομαι τις μανουλες που ουτε καν το σκεφτοντε..που ειναι τοσο ηρεμες με τα παιδακια τους..εγω πως να σας το πω για να καταλαβετε..κ να το σκεφτω θα ειναι για να κοιμηθει πιο γρηγορα κ οχι γιατι θα το απολαυσω..ενω οταν μεσα στη μερα μας σκεφτομαι αγκαλιτσα στο καναπε μου φαινεται τοσο ζηλευτο,τρυφερο,γλυκο οταν ερθει το βραδυ κ αυτο θα μου φανει αγγαρεια:-(

τι σκατα παθαινω?μπορω να κανω κατι να με βοηθησει να δω αλλιως το θεμα υπνου?πιο ειναι το "κολπακι"?υπαρχει αραγε?

 

εγω το ειχα δηλωσει οτι θα παθαινα ψυχολογικο με τον υπνο της.Τρελενομαι και γω δεν μπορω.Θεωρω οτι μετα τις 12 το παιδι αγριευει.Δεν πρεπει να μενει ξυπνιο εκεινη την ωρα.Δικη μου θεση ειναι αυτη.Γι αυτο και της εκοψα τον μεσημεριανο υπνο.Οταν κοιμκαται μεσημερι το βραδυ ειναι μες την τρελη χαρα.Την εχω συγκρινει με την ανιψια μου που ειναι εκεινη 1.5 χρονο μεγαλυτερη και ειδα οτι εκεινη δεν αντεχει να μην κοιμηθει μεσημερι.την πιανει η μιρλα μετα.Η δικια μου εχει περισσοτερες αντοχες οποτε της εκοψα το μεσημερι και κοιμαται γρηγορα το βραδυ.Αλλα ειπα το δικο μου θεμα ειναι που ξυπνα τα μεσανυχτα και θελει χτυπημα στον ποπο.Μια κοπελα πιο πανω μου ειπε οτι η ξαδερφη της ακομη το κανει.Εν ολιγοις ο μελλων συζυγος της την εβαψε!!!

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω τρια με τεσσερα και οταν πια χανω την υπομονη μου αναλαμβανει ο μπαμπας της για να μην φτασω στο τεσσερα..θελω να πιστευω οτι αν τελειωσουν τα δοντακια να σταματησουν και τα ξυπνηματα αλλα ποτε δεν ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...